Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 kwietnia 2016 r.
12:34

Jak Ogród Saski stał się skarbonką. Koszty utrzymania drastycznie wzrosły

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A
Ogród Saski w Lublinie
Ogród Saski w Lublinie

Ponad czterokrotnie wzrosły koszt utrzymania Ogrodu Saskiego, teraz wynoszą 1,2 mln zł rocznie. Jest to skutek... przebudowy parku, na którą miasto wydało 13 mln zł. – Koszty utrzymania wzrosły, bo więcej jest rzeczy, o które należy zadbać – wyjaśniają władze Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj Urząd Miasta ujawnił pełne zestawienie kosztów utrzymania zabytkowego parku w ciągu ostatnich lat. Okazało się, że wydatki gwałtownie wzrosły po przebudowie parku.

Zerknijmy w szczegóły. W 2008 r. na utrzymanie parku miasto wydało 366 tys. złotych, w kolejnych latach wydatki utrzymywały się na dość podobnym poziomie: 321 tys. zł, 258 tys. zł i 284 tys. zł.

Wymienione sumy nijak mają się do tych, które miejska kasa zaczęła wykładać na Ogród Saski po jego rewitalizacji. Przebudowa zabytkowego parku zaczęła się w roku 2011, pochłonęła 13 milionów złotych, a jej skutkiem były bardzo duże zmiany. W trakcie prac wymieniono nawierzchnię wszystkich alejek, park otoczono ogrodzeniem, wymieniono oświetlenie, zainstalowano kamery miejskiego monitoringu. Całości dopełniła wymiana wierzchniej warstwy gleby, nasadzenie nowych roślin i pielęgnacja starodrzewu.

Teraz okazuje się, że po rewitalizacji park stał się o wiele droższy w utrzymaniu. W roku 2014 na jego pielęgnację miasto musiało wydać już 813 tys. zł, a to i tak mało w porównaniu z wydatkami za rok ubiegły. Według oficjalnych danych Ratusza utrzymanie parku poszło z miejskiej kasy 1,2 miliona złotych.

Skąd tak nagły wzrost wydatków? – Wiąże się przede wszystkim z koniecznością utrzymania nowej, nieistniejącej przed rewitalizacją infrastruktury – wyjaśnia Olga Mazurek z Urzędu Miasta. – W pierwszym rzędzie należy wskazać kwestie związane z zapewnieniem prawidłowego stanu nowego ogrodzenia Ogrodu Saskiego, które zastąpiło poprzednie, zdegradowane.

Ratusz podaje również, że w parku znacznie przybyło elementów małej architektury, wzrosła powierzchnia trawników, nawożenia i oprysków wymaga 170 tys. nowych roślin. Większych wydatków wymagają także alejki. – Obecnie większość z nich jest pokryta naturalnym kruszywem, wymagającym sukcesywnego uzupełniania ubytków, podlewania i wałowania – dodaje Mazurek. Alejki pochłaniające pieniądze to te, których nawierzchnia po większym deszczu staje się błotnista.

Czytaj więcej o:

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 12:45
0
Park jest super i wart aby go utrzymywać a wysokość wydatkowanych sum można bez problemu zredukować o połowę... przydałaby się kontrola z NIK tak przetargów na "obsługę" infrastruktury jak i faktycznych prac i kosztów z tym związanych - ps. a pokryte kruszywem alejki to nie pomysł "estety" a świetny pomysł na coroczny zarobek dla układającej je firmy i raczej o ten fakt chodziło... nawet największy ignorant wie że w wielu rodzajach obuwia nie jest wygodnie chodzić po takowej nawierzchni i nie jest ona pod żadnym względem efektywna - ani trwałość, ani utrzymanie czy komfort...
Park jest super i wart aby go utrzymywać a wysokość wydatkowanych sum można bez problemu zredukować o połowę... przydałaby się kontrola z NIK tak przetargów na "obsługę" infrastruktury jak i faktycznych prac i kosztów z tym związanych - ps. a pokryte kruszywem alejki to nie pomysł "estety" a świetny pomysł na coroczny zarobek dla układającej je firmy i raczej o ten fakt chodziło... nawet największy ignorant wie że w wielu rodzajach obuwia nie jest wygodnie chodzić po takowej nawierzchni i nie jest ona pod żadnym względem... rozwiń
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2016 o 13:24
0
Nowy park jest super oprócz tych alejek z kruszywa. Nie wiem kto wpadł na ten pomysł bo jak tylko popada to człowiek od razu ma buty całe w błocie
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 21:21
0
Wprowadzić bilety i już.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 21:16
0
Lepiej wydać na park i mieć, gdzie pójść na spacer niż siedzieć na obsranych ławkach jak wcześniej. Przydałby się też remont ludowego.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 20:34
0

LUDZIE CO SIE Z WAMI DZIEJE ?!!!!!!! wam się nic nie podoba, ani basen, ani stadion, ani przebudowa placu Litewskiego, szpital nowo budowany - bo za kolorowy, ogród saski, centrum spotkań, ścieżki rowerowe, nowe linie trolejbusowe, obwodnica itd. Podajcie chociaż jedną rzecz, która jest ok w naszym mieście !!!

Nie dyskutuj z elektoratem dobrej zmiany, ze skończoną podstawówką :P  dla nich to kosciol, rosół w niedzielę, spacer po markecie z rodziną i czasem żonie liścia dla lepszej kontroli to szczyt możliwości, oni nie potrzebuja inwestycji, co najwyżej kosciołow i pomników, takie mijscowe czereśniaki, zabrać im tylko prawo do głosowania i niech sobie poczciwi idioci zyja i czytają niedziele i i od rzeczy :D

Nie dyskutuj z elektoratem dobrej zmiany, ze skończoną podstawówką :P  dla nich to kosciol, rosół w niedzielę, spacer po markecie z rodziną i czasem żonie liścia dla lepszej kontroli to szczyt możliwości, oni nie potrzebuja inwestycji, co najwyżej kosciołow i pomników, takie mijscowe czereśniaki, zabrać im tylko prawo do głosowania i niech sobie poczciwi idioci zyja i czytają niedziele i i od rzeczy :D

rozwiń
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 20:08
0
Park jest super i warto na niego wykładać każde pieniądze.
Avatar
PiS rządzi!!! / 22 kwietnia 2016 o 18:32
0

LUDZIE CO SIE Z WAMI DZIEJE ?!!!!!!! wam się nic nie podoba, ani basen, ani stadion, ani przebudowa placu Litewskiego, szpital nowo budowany - bo za kolorowy, ogród saski, centrum spotkań, ścieżki rowerowe, nowe linie trolejbusowe, obwodnica itd. Podajcie chociaż jedną rzecz, która jest ok w naszym mieście !!!

pomnik prezesa oraz zamachu smoleńskiego(jak już powstaną)

Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 18:03
0
tego tam szyszko z brudnymi paznokciami zatrudnić ,zarządzi wycinke i park uratuje,potem sie wyłoży kostką
Avatar
to ja / 22 kwietnia 2016 o 18:00
0

A był asfalt. Można było zrobić kostkę. Nie, mamy w zamian za to kurz/błoto. A plac zabaw dla dzieci, to...szkoda słów.

Kosteczka typu Holland wszędzie! Tanio, betonowo i bez klasy, ale tanio. Chyba jednak Saskiemu należy się bardziej gustowna nawierzchnia niż kostka.

Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 17:04
0
A ja lubię tam przychodzić z dziećmi i bardzo nam się podoba. Dobrze, że miasto dba, aby w Saskim było ładnie i przyjemnie!
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 12:45
0
Park jest super i wart aby go utrzymywać a wysokość wydatkowanych sum można bez problemu zredukować o połowę... przydałaby się kontrola z NIK tak przetargów na "obsługę" infrastruktury jak i faktycznych prac i kosztów z tym związanych - ps. a pokryte kruszywem alejki to nie pomysł "estety" a świetny pomysł na coroczny zarobek dla układającej je firmy i raczej o ten fakt chodziło... nawet największy ignorant wie że w wielu rodzajach obuwia nie jest wygodnie chodzić po takowej nawierzchni i nie jest ona pod żadnym względem efektywna - ani trwałość, ani utrzymanie czy komfort...
Park jest super i wart aby go utrzymywać a wysokość wydatkowanych sum można bez problemu zredukować o połowę... przydałaby się kontrola z NIK tak przetargów na "obsługę" infrastruktury jak i faktycznych prac i kosztów z tym związanych - ps. a pokryte kruszywem alejki to nie pomysł "estety" a świetny pomysł na coroczny zarobek dla układającej je firmy i raczej o ten fakt chodziło... nawet największy ignorant wie że w wielu rodzajach obuwia nie jest wygodnie chodzić po takowej nawierzchni i nie jest ona pod żadnym względem... rozwiń
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2016 o 13:24
0
Nowy park jest super oprócz tych alejek z kruszywa. Nie wiem kto wpadł na ten pomysł bo jak tylko popada to człowiek od razu ma buty całe w błocie
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 21:21
0
Wprowadzić bilety i już.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 21:16
0
Lepiej wydać na park i mieć, gdzie pójść na spacer niż siedzieć na obsranych ławkach jak wcześniej. Przydałby się też remont ludowego.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 20:34
0

LUDZIE CO SIE Z WAMI DZIEJE ?!!!!!!! wam się nic nie podoba, ani basen, ani stadion, ani przebudowa placu Litewskiego, szpital nowo budowany - bo za kolorowy, ogród saski, centrum spotkań, ścieżki rowerowe, nowe linie trolejbusowe, obwodnica itd. Podajcie chociaż jedną rzecz, która jest ok w naszym mieście !!!

Nie dyskutuj z elektoratem dobrej zmiany, ze skończoną podstawówką :P  dla nich to kosciol, rosół w niedzielę, spacer po markecie z rodziną i czasem żonie liścia dla lepszej kontroli to szczyt możliwości, oni nie potrzebuja inwestycji, co najwyżej kosciołow i pomników, takie mijscowe czereśniaki, zabrać im tylko prawo do głosowania i niech sobie poczciwi idioci zyja i czytają niedziele i i od rzeczy :D

Nie dyskutuj z elektoratem dobrej zmiany, ze skończoną podstawówką :P  dla nich to kosciol, rosół w niedzielę, spacer po markecie z rodziną i czasem żonie liścia dla lepszej kontroli to szczyt możliwości, oni nie potrzebuja inwestycji, co najwyżej kosciołow i pomników, takie mijscowe czereśniaki, zabrać im tylko prawo do głosowania i niech sobie poczciwi idioci zyja i czytają niedziele i i od rzeczy :D

rozwiń
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 20:08
0
Park jest super i warto na niego wykładać każde pieniądze.
Avatar
PiS rządzi!!! / 22 kwietnia 2016 o 18:32
0

LUDZIE CO SIE Z WAMI DZIEJE ?!!!!!!! wam się nic nie podoba, ani basen, ani stadion, ani przebudowa placu Litewskiego, szpital nowo budowany - bo za kolorowy, ogród saski, centrum spotkań, ścieżki rowerowe, nowe linie trolejbusowe, obwodnica itd. Podajcie chociaż jedną rzecz, która jest ok w naszym mieście !!!

pomnik prezesa oraz zamachu smoleńskiego(jak już powstaną)

Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 18:03
0
tego tam szyszko z brudnymi paznokciami zatrudnić ,zarządzi wycinke i park uratuje,potem sie wyłoży kostką
Avatar
to ja / 22 kwietnia 2016 o 18:00
0

A był asfalt. Można było zrobić kostkę. Nie, mamy w zamian za to kurz/błoto. A plac zabaw dla dzieci, to...szkoda słów.

Kosteczka typu Holland wszędzie! Tanio, betonowo i bez klasy, ale tanio. Chyba jednak Saskiemu należy się bardziej gustowna nawierzchnia niż kostka.

Avatar
Gość / 22 kwietnia 2016 o 17:04
0
A ja lubię tam przychodzić z dziećmi i bardzo nam się podoba. Dobrze, że miasto dba, aby w Saskim było ładnie i przyjemnie!
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 20 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 1

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 17 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 11 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 30 14

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 7 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 19 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 3

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 20 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 16 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!