Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 kwietnia 2016 r.
9:42

Jak plac Litewski będzie wyglądać za rok? Mnóstwo wody, dłuższy deptak i świetlne nowinki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 61 A A

Całkiem nowe nawierzchnie z kamienia, zmieniony układ alejek i liczne wodotryski, w tym grająca i świecąca fontanna. Takie atrakcje mają się wyłonić mniej więcej za rok zza płotu, który już otoczył pl. Litewski. Przebudowa całkiem zmieniająca oblicze tego miejsca będzie kosztować 48,8 mln złotych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To będzie prawdziwa rewolucja, choćby dlatego, że cały obszar od Poczty Głównej do uczelnianych budynków, od Europy do ul. 3 Maja ma się stać strefą niedostępną dla samochodów. Większa niż teraz przestrzeń ma służyć spacerom, wypoczynkowi i kulturze. Tak przedstawiają to autorzy koncepcji stworzonej przez biuro architektoniczne Idea. To samo, które niegdyś zaprojektowało deptak w obecnym jego kształcie.

Pierwsze kroki

Wszystko zaczyna się już teraz, od stawiania ogrodzenia wokół placu, który już po niedzieli zmieni się w plac budowy. Robotnicy zabezpieczą tu drzewa, a równocześnie wezmą się za rozbiórkę starej fontanny.

– Te prace będą prowadzone równolegle – mówi Andrzej Urbański, koordynator projektu w firmie Budimex. Rozbiórka tylko z pozoru jest prosta, bo pod spodem są fundamenty zburzonej cerkwi, które trzeba ostrożnie odkopać, sfotografować, zabezpieczyć i przykryć. – Prace potrwają około trzech tygodni – szacuje Urbański.

Fundamenty będzie można oglądać zapewne dopiero przy kolejnej przebudowie placu, czyli za jakieś kilkadziesiąt lat.

Mnóstwo wody

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem ma być okazała fontanna w centralnej części placu.
– Fontanna będzie dwudzielna, z pięciometrową groblą – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin, która nadzoruje tę przebudowę.

Grobla przecinająca fontannę w kształcie liścia będzie się znajdować w miejscu, którym piesi przechodzą od strony pedetu w kierunku przystanku autobusowego i przejścia przez jezdnię naprzeciw ul. I Armii Wojska Polskiego.

– Jedna część fontanny, od strony budynków Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, będzie multimedialna i pięciofunkcyjna – mówi Szczepańska. Nie dość, że w górę będzie tu tryskać woda, to grać ma do tego muzyka, strumienie będą podświetlone i da się nawet stworzyć tzw. ekran wodny, na którym będzie możliwe wyświetlanie ruchomych obrazów.

Druga część fontanny, od strony poczty, będzie zbudowana z tarasów. Woda ma spływać kaskadami w kierunku grobli. – Będą też umieszczone dysze, które będą tryskały wodą w kierunku przeciwnym do spadku – dodaje Szczepańska.

Liniowe wodotryski wbudowane zostaną w nawierzchnię nowej części deptaka Krakowskiego Przedmieścia, która pobiegnie do ul. 3 Maja. Znajdą się one w osi obecnej jezdni. Całości dopełniać ma fontanna ślimakowa naprzeciw hotelu Europa.

Dwa ogrody

Z obu stron fontanny znajdą się ogrody.

– Ten zachodni, po stronie Europy, będzie mieć nową szatę zieleni, istniejąca zieleń zostanie skorygowana, nasadzone zostaną też duże drzewa – zapowiada Szczepańska.

Wzdłuż hotelu znajdzie się szpaler drzew i stolików do gry w szachy. – Po północnej stronie tego ogrodu powstaną nowe formy architektoniczne służące wypoczynkowi, rzeźby przestrzenne. To będą formy mebli, na których mieszkańcy będą mogli odpoczywać, będzie to taki obszar relaksu.

Znajdująca się z tej strony pl. Litewskiego stacja meteorologiczna UMCS znajdzie się nieco bliżej hotelu. Kluczową sprawą będzie zachowanie ciągłości pomiarów prowadzonych tu od roku 1951. Najpierw wybudowana zostanie nowa stacja meteorologiczna, a dopiero potem zlikwidowana zostanie ta stara.

Druga strefa ogrodowa zostanie urządzona po stronie ul. 3 Maja. Projekt przewiduje tu drewniany taras, na którym mają się odbywać różne występy i imprezy. – Obok tego tarasu będą się znajdowały dwa place zabaw z urządzeniami dla dzieci, z elementami parku linowego i ścianką wspinaczkową – mówi Szczepańska. W planach jest też urządzenie z tej strony placu letniej kawiarenki, w której będzie można wypić kawę i zjeść lody.

Szalet znajdujący się niedaleko ul. 3 Maja zostanie wybudowany od nowa. Podziemna toaleta będzie mieć kabiny z zamkami działającymi na monety, przewidziano też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i miejsce do przewijania dzieci. Górna, nadziemna część toalety publicznej, będzie mieć formę szklanego pawilonu, z którego niepełnosprawni będą mogli zjechać windą na dół. Pawilon szaletu ma być obrośnięty zielenią, by wtapiał się w otoczenie, zamiast się w nie wdzierać.

Dłuższy deptak

Górna część placu Litewskiego zachowa swój oficjalny charakter i nadal ma służyć organizacji różnych uroczystości i obchodów świąt narodowych. Przyległe do tej części placu Krakowskie Przedmieście zostanie zamienione w deptak. Dla ruchu kołowego jezdnia zostanie zamknięta już za niewiele ponad miesiąc, bo około 16 maja. Przystanek sprzed Baobabu zostanie przeniesiony na ul. Hempla, w pobliże wjazdu do parkingu podziemnego obok Centrum Kultury. Rolę przystanku przy Poczcie Głównej pełnić ma przystanek na Hempla po stronie sklepów. A nocne autobusy będą mieć punkt przesiadkowy na pl. Wolności.

Nowa część deptaka, podobnie jak cały plac Litewski, będzie mieć nawierzchnię z naturalnego kamienia. Przez ulicę ciągnąć ma się szpaler podświetlanych drzewek otoczonych ławkami.

Świetlne nowinki

Oświetlenie, które zostanie zamontowane na pl. Litewskim będzie wyposażone w czujniki ruchu. Gdy ktoś będzie poruszał się chodnikiem, lampy mają świecić jaśniej. Gdy pieszy przejdzie, mają przygasać. Dzięki temu mniejsze ma być zużycie prądu.

To nie koniec świetlnych nowinek, bo iluminację mają otrzymać także znajdujące się na placu drzewa oraz pomniki. A także otaczające plac zabytkowe budynki: mowa tu o kościele, pałacu Czartoryskich, jak też obiektach należących do UMCS, czyli gmachu Wydziału Politologii oraz Instytutu Psychologii.
Z tym ostatnim budynkiem jest pewien problem, bo budynek nie wygląda zbyt okazale i jego sfatygowana elewacja może nie pasować do odnowionego placu. Rektor uczelni zapowiada, że postara się, by w przyszłym roku gmach wyglądał lepiej, choć przyznaje, że ciężko będzie mu znaleźć na to pieniądze.

– Nie możemy sięgać po fundusze unijne na rewitalizację, musimy szukać w innych źródłach – mówi rektor Stanisław Michałowski.

Przebudowa obejmie nie tylko pl. Litewski, ale też skwerek między budynkami UMCS oraz pobliski pl. Krąpca.

Kiedy finał?

– Większość prac chcemy zrealizować do końca tego roku - zapowiada Radosław Górski, dyrektor ds. budowlanych firmy Budimex, która wygrała przetarg na przebudowę placu. – W przyszłym roku, do 30 kwietnia, planujemy tak naprawdę tylko prace wykończeniowe i związane z małą architekturą – dodaje. Natomiast na październik zaplanowane są testy nowej, multimedialnej fontanny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 61

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2016 r. o 16:08
0

super, fantastycznie, tego w mieście było trzeba, kurcze może by tak jeszcze otwarty stok narciarski naśnieżany latem? Dłuższy deptak to więcej banków - juhu, rewelka, czekam na otwarcie, aż sobie dowód nowy wyrobie pod te kredyty w tych bankach

Ale pi....rdolisz :)

Avatar
Gość / 20 kwietnia 2016 r. o 16:07
0

I tak plac Litewski zmieni się w sadzawkę Żuka. To kolejny absurd lubelskich architektów i władz, które te absurdy aprobują i finansują zadłużając kasę miasta. A inne absurdy architektów: galeria - sztuczna góra usypana na łące; kurhany - zjeżdżalnie przed frontową ścianą Centrum Spotkań ponoć kultur, na których mogą wchodzić tylko strażacy?

A co kolega tam by chciał zamiast fontanny pomnik Lecha ..... fontanna tam była od lat i już dawno ją trzeba było wymienić. Może rusz d...pę i pojedź  za granice to otrzeźwiejesz .

A co kolega tam by chciał zamiast fontanny pomnik Lecha ..... fontanna tam była od lat i już dawno ją trzeba było wymienić. Może rusz d...pę i pojedź  za granice to otrzeźwiejesz .

rozwiń
Avatar
Skubi / 20 kwietnia 2016 r. o 16:03
0

Za mało betonu!

A co chciałeś na placu piach ?

Avatar
Gość / 16 kwietnia 2016 r. o 16:32
0
I tak plac Litewski zmieni się w sadzawkę Żuka. To kolejny absurd lubelskich architektów i władz, które te absurdy aprobują i finansują zadłużając kasę miasta. A inne absurdy architektów: galeria - sztuczna góra usypana na łące; kurhany - zjeżdżalnie przed frontową ścianą Centrum Spotkań ponoć kultur, na których mogą wchodzić tylko strażacy?
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2016 r. o 20:40
0
Wieś, sam beton, fontanna w kształcie nie liścia a narządu płciowego kobiety, nie wyeksponowany budynek UMCS, po kij dłuższy deptak?? Ta opcja była o wiele lepsza, nowoczesna, ale chociaż nieszablonowa novestudio/plac-litewski-lublin/
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2016 r. o 16:02
0

Ci co krytykują ten projekt maja małe fi***ki ;-)))

Avatar
Gość / 12 kwietnia 2016 r. o 21:51
0
super, fantastycznie, tego w mieście było trzeba, kurcze może by tak jeszcze otwarty stok narciarski naśnieżany latem? Dłuższy deptak to więcej banków - juhu, rewelka, czekam na otwarcie, aż sobie dowód nowy wyrobie pod te kredyty w tych bankach
Avatar
BLUR / 12 kwietnia 2016 r. o 11:50
0

ZA ROK....HEMPLA, NARUTOWICZA, OKOPOWA ZATAKANE ALE CIESZCIE SIE BEDZIECIE MIELI DLUUUUUGI DEPTAK HAHAHAHAHAHA  

Avatar
Gość / 12 kwietnia 2016 r. o 10:20
0
i tylko: "hehe hehe" nikt nie mówi o potężnej rozbudowie Galerii Centrum w samym środku miasta powstać ma kolejna ogromna (i obca) galeria. No, myślę, że Żuk dostał niezłą forsę za tę przychylność. No i nie bez zasług pozostaje radca prawny prezydenta, który dziwnym trafem dostał również zatrudnienie w DTC (czytaj Domy Towarowe Centrum). Nawet przebudowę Placu Litewskiego dofinansowali, żeby nikt nie furczał. Ludzie! idzie klęska dla Lublina (wszyscy będziemy pracować dla obcego kapitału), a może to już tylko dobicie, bo już dawno nas sprzedali. Dlaczego nas Polaków, którzy mamy w swoich szeregach rzeszę wykształconych, ambitnych inżynierów i innych naukowców, sprowadza się do napełniaczy butelek coca-colą (zaczerpnięte). Brońmy polskiego kapitału! A co do nawierzchni Placu L. to powiem tylko, że już na rolkach i hulajnogach sobie dzieci nie pojeżdżą, jak to było do tej pory. Pozdrawiam wszystkich ślepych zwolenników. Pewnie stadion też nam na chwałę Lublina uczyniono - zamykając polski zakład przetwórczy... i tylko "he he"
i tylko: "hehe hehe" nikt nie mówi o potężnej rozbudowie Galerii Centrum w samym środku miasta powstać ma kolejna ogromna (i obca) galeria. No, myślę, że Żuk dostał niezłą forsę za tę przychylność. No i nie bez zasług pozostaje radca prawny prezydenta, który dziwnym trafem dostał również zatrudnienie w DTC (czytaj Domy Towarowe Centrum). Nawet przebudowę Placu Litewskiego dofinansowali, żeby nikt nie furczał. Ludzie! idzie klęska dla Lublina (wszyscy będziemy pracować dla obcego kapitału), a może to już tylko dobicie, bo już dawno ... rozwiń
Avatar
Ja / 12 kwietnia 2016 r. o 09:32
0

Coś mi się wydaje że wszystkie negatywne opinie są pisane przez ludzi z rzeszowa hehe

Avatar
Gość / 20 kwietnia 2016 r. o 16:08
0

super, fantastycznie, tego w mieście było trzeba, kurcze może by tak jeszcze otwarty stok narciarski naśnieżany latem? Dłuższy deptak to więcej banków - juhu, rewelka, czekam na otwarcie, aż sobie dowód nowy wyrobie pod te kredyty w tych bankach

Ale pi....rdolisz :)

Avatar
Gość / 20 kwietnia 2016 r. o 16:07
0

I tak plac Litewski zmieni się w sadzawkę Żuka. To kolejny absurd lubelskich architektów i władz, które te absurdy aprobują i finansują zadłużając kasę miasta. A inne absurdy architektów: galeria - sztuczna góra usypana na łące; kurhany - zjeżdżalnie przed frontową ścianą Centrum Spotkań ponoć kultur, na których mogą wchodzić tylko strażacy?

A co kolega tam by chciał zamiast fontanny pomnik Lecha ..... fontanna tam była od lat i już dawno ją trzeba było wymienić. Może rusz d...pę i pojedź  za granice to otrzeźwiejesz .

A co kolega tam by chciał zamiast fontanny pomnik Lecha ..... fontanna tam była od lat i już dawno ją trzeba było wymienić. Może rusz d...pę i pojedź  za granice to otrzeźwiejesz .

rozwiń
Avatar
Skubi / 20 kwietnia 2016 r. o 16:03
0

Za mało betonu!

A co chciałeś na placu piach ?

Avatar
Gość / 16 kwietnia 2016 r. o 16:32
0
I tak plac Litewski zmieni się w sadzawkę Żuka. To kolejny absurd lubelskich architektów i władz, które te absurdy aprobują i finansują zadłużając kasę miasta. A inne absurdy architektów: galeria - sztuczna góra usypana na łące; kurhany - zjeżdżalnie przed frontową ścianą Centrum Spotkań ponoć kultur, na których mogą wchodzić tylko strażacy?
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2016 r. o 20:40
0
Wieś, sam beton, fontanna w kształcie nie liścia a narządu płciowego kobiety, nie wyeksponowany budynek UMCS, po kij dłuższy deptak?? Ta opcja była o wiele lepsza, nowoczesna, ale chociaż nieszablonowa novestudio/plac-litewski-lublin/
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2016 r. o 16:02
0

Ci co krytykują ten projekt maja małe fi***ki ;-)))

Avatar
Gość / 12 kwietnia 2016 r. o 21:51
0
super, fantastycznie, tego w mieście było trzeba, kurcze może by tak jeszcze otwarty stok narciarski naśnieżany latem? Dłuższy deptak to więcej banków - juhu, rewelka, czekam na otwarcie, aż sobie dowód nowy wyrobie pod te kredyty w tych bankach
Avatar
BLUR / 12 kwietnia 2016 r. o 11:50
0

ZA ROK....HEMPLA, NARUTOWICZA, OKOPOWA ZATAKANE ALE CIESZCIE SIE BEDZIECIE MIELI DLUUUUUGI DEPTAK HAHAHAHAHAHA  

Avatar
Gość / 12 kwietnia 2016 r. o 10:20
0
i tylko: "hehe hehe" nikt nie mówi o potężnej rozbudowie Galerii Centrum w samym środku miasta powstać ma kolejna ogromna (i obca) galeria. No, myślę, że Żuk dostał niezłą forsę za tę przychylność. No i nie bez zasług pozostaje radca prawny prezydenta, który dziwnym trafem dostał również zatrudnienie w DTC (czytaj Domy Towarowe Centrum). Nawet przebudowę Placu Litewskiego dofinansowali, żeby nikt nie furczał. Ludzie! idzie klęska dla Lublina (wszyscy będziemy pracować dla obcego kapitału), a może to już tylko dobicie, bo już dawno nas sprzedali. Dlaczego nas Polaków, którzy mamy w swoich szeregach rzeszę wykształconych, ambitnych inżynierów i innych naukowców, sprowadza się do napełniaczy butelek coca-colą (zaczerpnięte). Brońmy polskiego kapitału! A co do nawierzchni Placu L. to powiem tylko, że już na rolkach i hulajnogach sobie dzieci nie pojeżdżą, jak to było do tej pory. Pozdrawiam wszystkich ślepych zwolenników. Pewnie stadion też nam na chwałę Lublina uczyniono - zamykając polski zakład przetwórczy... i tylko "he he"
i tylko: "hehe hehe" nikt nie mówi o potężnej rozbudowie Galerii Centrum w samym środku miasta powstać ma kolejna ogromna (i obca) galeria. No, myślę, że Żuk dostał niezłą forsę za tę przychylność. No i nie bez zasług pozostaje radca prawny prezydenta, który dziwnym trafem dostał również zatrudnienie w DTC (czytaj Domy Towarowe Centrum). Nawet przebudowę Placu Litewskiego dofinansowali, żeby nikt nie furczał. Ludzie! idzie klęska dla Lublina (wszyscy będziemy pracować dla obcego kapitału), a może to już tylko dobicie, bo już dawno ... rozwiń
Avatar
Ja / 12 kwietnia 2016 r. o 09:32
0

Coś mi się wydaje że wszystkie negatywne opinie są pisane przez ludzi z rzeszowa hehe

Zobacz wszystkie komentarze 61

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Lublina. Będzie zamknięte skrzyżowanie ul. Lipowej z Okopową

Zmiany w organizacji ruchu w centrum Lublina. Będzie zamknięte skrzyżowanie ul. Lipowej z Okopową

Zamknięte dla ruchu będzie od najbliższej soboty skrzyżowanie ul. Lipowej z Okopową. Wjeżdżać będą tu mogły wyłącznie autobusy i trolejbusy

ZA „Puławy" o swojej  elektrociepłowni: „Blok będzie spełniał wszystkie wymagania środowiskowe”

ZA „Puławy" o swojej elektrociepłowni: „Blok będzie spełniał wszystkie wymagania środowiskowe”

Zarząd Zakładów Azotowych zapewnia, że budowa wartej ogromne pieniądze elektrociepłowni idą zgodnie z planem. Ma być na węgiel.

MKS Perła Lublin zmierzy się w sobotę z Piotrcovią

MKS Perła Lublin zmierzy się w sobotę z Piotrcovią

W sobotę o godz. 19 MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus Piotrcovię Piotrków Trybunalski.

Carnaval ruszył w miasto i będzie się działo [program]
galeria

Carnaval ruszył w miasto i będzie się działo [program]

Do niedzieli potrwa Carnaval Sztukmistrzów, który z powodu epidemii mocno różni się w tym roku od wcześniejszych edycji. Nie ma ulicznych występów, a spektakle są płatne. W programie są także bezpłatne wydarzenia, na które brak już wejściówek, ale jeśli ktoś nie przyjdzie, będzie można przechwycić jego miejsce.

Lubelscy posłowie PiS nie poparli „Piątki dla zwierząt”, to zostali zawieszeni

Lubelscy posłowie PiS nie poparli „Piątki dla zwierząt”, to zostali zawieszeni

Lubelscy posłowie: Teresa Hałas, Krzysztof Szulowski i Sławomir Zawiślak zostali zawieszeni w prawach członków Prawa i Sprawiedliwości. To efekt piątkowego glosowania nad projektem zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

Marszałek województwa lubelskiego też nie chce produkcji futer

Marszałek województwa lubelskiego też nie chce produkcji futer

Jarosław Stawiarski włączył się w internetową akcję #StopFurChallenge. – Zwierzęta w Polsce wymagają pomocy – mówi marszałek województwa.

Derbowa sobota w III lidze. Avia – Chełmianka i Podlasie – Hetman

Derbowa sobota w III lidze. Avia – Chełmianka i Podlasie – Hetman

W sobotę kibiców z województwa lubelskiego czekają jeszcze dwa spotkania derbowe – w Świdniku i Białej Podlaskiej. Ciekawie będzie zwłaszcza w starciu Avii z Chełmianką (sobota, godz. 16).

Koronawirus w dużej lubelskiej szkole. Zamknięte także przedszkole

Koronawirus w dużej lubelskiej szkole. Zamknięte także przedszkole

Kolejne placówki oświatowe informują o przypadkach zakażenia koronawirusem. W trybie hybrydowym działa już 19 z nich, a dwie przeszły całkowicie na pracę zdalną.

Koronawirus. Wojewoda o jesiennej ofensywie [na żywo]

Koronawirus. Wojewoda o jesiennej ofensywie [na żywo]

Wojewoda lubelski przedstawia raport z realizacji jesiennej strategii walki z koronawirusem. Jej założenia tłumaczy właśnie na konferencji prasowej.

Lubelskie. W środku nocy jechała lewą stroną, a tłumaczyła się, że od lat mieszka w Anglii
wideo
film

Lubelskie. W środku nocy jechała lewą stroną, a tłumaczyła się, że od lat mieszka w Anglii

Policjanci z łukowskiej patrolówki zauważyli jadące lewym pasem jezdni auto. Kobieta za kierownicą tłumaczyła, że się pomyliła, bo od lat mieszka w Anglii.

Wisła Puławy gra ze Stalą Kraśnik. Góra trzy tygodnie bez kapitana

Wisła Puławy gra ze Stalą Kraśnik. Góra trzy tygodnie bez kapitana

Jednak skończyło się tylko na strachu. Kapitan Wisły Puławy Mateusz Pielach za dwa-trzy tygodnie będzie mógł już wrócić do normalnych treningów.

Górki czechowskie: sąd poczeka na sąd
galeria

Górki czechowskie: sąd poczeka na sąd

Nieprędko będzie rozpatrzona sprawa mieszkanki Lublina, która zaskarżyła uchwałę Rady Miasta wyznaczającą na górkach tereny pod budowę bloków. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zawiesił postępowanie w jej sprawie do czasu rozstrzygnięcia innego sporu o przyszłość tego samego terenu.

Program TV 18-20 września 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
18 września 2020, 20:00

Program TV 18-20 września 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w naziemnej telewizji cyfrowej można zobaczyć wiele zróżnicowanych produkcji. Będą widowiska fantasy ("Wonder Woman"), komedie romantyczne ("Bridget Jones 3"), kino sensacyjne ("Sicario") i klasyki ("Wściekły byk"). Poniżej prezentuje kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Co się stało ze studnią przy Bramie Krakowskiej w Lublinie?
galeria

Co się stało ze studnią przy Bramie Krakowskiej w Lublinie?

Przez cały weekend w okolicy Bramy Krakowskiej w Lublinie trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To cykl wydarzeń promujących rowery i komunikację miejską. Z tej okazji pojawiły się kolorowe włóczkowe elementy w przestrzeni miejskiej

Azoty Puławy grają w Opolu z Gwardią

Azoty Puławy grają w Opolu z Gwardią

Dzisiaj Azoty Puławy zagrają trzeci mecz o ligowe punkty. Spotkanie w Opolu z Gwardią rozpocznie się o godzinie 20:45 i pokaże go TVP Sport.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.