Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2011 r.
17:57
Edytuj ten wpis

Jak radni miejscy dyskutowali o genitaliach i satanistach

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A
Sesja Rady Miasta w Lublinie. (Archiwum)
Sesja Rady Miasta w Lublinie. (Archiwum)

W dyskusję o narządach płciowych i satanistach przerodziła się debata miejskich radnych o utworzeniu w Lublinie międzynarodowego ośrodka współpracy teatralnej. Niewiele brakowało, a o ośrodku moglibyśmy tylko pomarzyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Propozycja przyszła z Warszawy, z Instytutu Adama Mickiewicza. Instytut przez dwa lata daje 300 000 złotych. Drugie tyle wykłada miasto. Prezydentowi oferta wydała się kusząca, więc skierował ją do Rady Miasta prosząc o zgodę na taki wydatek.

A co oni spłodzą?

I tak przenosimy się na salę obrad. Radni jak to radni, grosz publiczny oglądać muszą wnikliwie. Rajcy Prawa i Sprawiedliwości koniecznie chcą wiedzieć, czy artyści nic zdrożnego tu nie spłodzą. – Sztuka może mieć pozytywny lub negatywny wymiar – twierdzi Mieczysław Ryba (PiS). I pyta, czy miasto wie, co dokładnie będą prezentować performerzy.

– W Lublinie będzie biuro projektu, warsztaty dla twórców, będą projekty, których treści nie jestem stanie teraz przewidzieć – odpowiada Anna Pajdosz, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta, której przypadło prezentować projekt radnym.

Ale rajcom taka odpowiedź nie wystarcza.

– Czy w związku z tym programem będzie możliwe do sfinansowania malowidło z genitaliami i rzeczami, które nie powinny być publicznie pokazywane? – dopytuje Krzysztof Siczek (PiS). I ciągnie dalej: – Wystarczy, że ktoś, kto nazywa się artystą będzie chciał namalować genitalia i nazwać to wielką sztuką, poczuje się zachęcony do przekraczania granic i dostanie na to pieniądze?

Nie działajmy jak Inkwizycja

Obaw nie ma za to druga część sali.

– Dobrze, że artyści czasem szokują i przekraczają pewne granice, bo zmuszają nas do myślenia, do wysiłku intelektualnego – stwierdza Michał Krawczyk z Platformy Obywatelskiej. Wtóruje mu klubowy kolega, Piotr Dreher: – Bardzo mnie niepokoi kultura i sztuka w wydaniu PiS. To balet, opera i koniec? Lublin jest miastem otwartym także na inne formy sztuki. Nie działajmy jak inkwizycja.

– Nie jest tak, że w Lublinie nie miały miejsca wydarzenia chamskie – uczula Tomasz Pitucha (PiS). I podaje przykład: – Na scenie za Ratuszem w Noc Kultury występował zespół satanistyczny. Mam polskie tłumaczenia angielskich tekstów. Wiem, czego życzyli panu prezydentowi, mnie i wielu mieszkańcom Lublina – dodaje radny.

Rynsztok za szybą

Pitucha przykładów ma więcej. Choćby festiwal, na którym faktycznie prezentowano malowidło ukazujące panoramę miasta upstrzoną męskimi członkami, tyle, że w zamkniętej sali na drugim piętrze z dala od wzroku przypadkowych przechodniów. A miasto ani grosza do tego nie dołożyło.

I o to radnym PiS chodzi. Jeśli ktoś chce szokować, to za własne, a nie podatników, pieniądze. A kto wydaje publiczne, musi wiedzieć na co.
– Od strony treściowej też musimy to oceniać. Szokujące prezentacje, że ktoś skacze z 10. piętra, zbierają go na płótno i zanoszą do muzeum już były i co z tego – mówi radny Ryba. – Warto sobie powiedzieć, co sztuka powinna robić. Nie szokować, ale oczyszczać. Taki jest sens sztuki.

– Szok jest dobry dla rynsztoka. Ten szok, który mieszkańcy Lublina mieli okazję oglądać w swoim czasie, przynosi Lublinowi złą sławę. To jest sztuka obrażania – podkreśla Elżbieta Dados (PiS). – Bardzo by się przydało, gdyby było więcej zainteresowania Wydziału Kultury taką sztuką, którą jest opera i balet.

Baletu w Lublinie nie ma, opery też. Platforma poleca nagość. – Wszystkich państwa, których zniesmacza nagość w sztuce zapraszam do Piwnicy pod Fortuną, jednego z najcenniejszych zabytków XVI wieku – proponuje radny Krawczyk (PO). – Tam można obejrzeć męskie genitalia w kształcie drzewa.

Nie wiadomo, ile trwałaby dyskusja, gdyby każdy z radnych uległ pokusie obnażania swych poglądów. Nagą prawdę pokazało głosowanie: 11 radnych (tylko członkowie klubu PO) za ośrodkiem. Przeciw było 9 radnych z PiS, a czterech (także z PiS) wstrzymało się od głosu.
Efekt: ostatecznie ośrodek powstanie.

O co chodziło

Instytut Adama Mickiewicza, zaproponował wspólne utworzenie sieci teatralnej. Ma ona skupiać twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Kosowa. W Lublinie ma też powstać specjalny ośrodek, który już od przyszłego roku będzie tworzyć własne międzynarodowe projekty i starać się o unijne fundusze na ich realizację.

Wszystkiemu towarzyszy serwis internetowy z profilami wschodnioeuropejskich twórców performance: reżyserów, aktorów, dramaturgów, scenografów i kuratorów. W serwisie można chwalić się swą działalnością, zapraszać na wydarzenia oraz publikować multimedia. List intencyjny w sprawie realizacji projektu ma być podpisany przez przedstawicieli IAM i prezydenta Lublina w październiku 2011 r. podczas prezentacji lubelskich wydarzeń z oficjalnego programu kulturalnego polskiej prezydencki w Unii Europejskiej.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ANTYPiSIOOO / 10 września 2011 o 11:36
0
LUBLINIANIE JAK NIE CHCECIE BY LUBLIN ZOSTAŁ WIECZNYM ZAŚCIANKIEM, CIEMNOGRODEM I BASTIONEM KATO=OSZOŁOMSTWA TO GŁOSUJCIE W TYCH WYBORACH I KOLEJNYCH SAMORZĄDOWYCH PRZECIWKO JE...PiSiorom!!!INACZEJ TA ZARAZA WYKOŃCZY NAS CAŁKOWICIE!!
Avatar
jurek / 10 września 2011 o 10:15
0
[quote name='mondry' timestamp='1315592977' post='530275']
basen nie , teatr nie , centra handlowe nie ... Oczywiscie wg Pislamu wszędzie powinny stać pomniki kaczyńskich , artysci powinni tworzyc tylko wiersze pochwalne oraz piosnki na ich czesc , a jako głowa państwa powinna zostać dynastia kaczyńskich , albo najlepiej klonować jarka do kwadratu , aby była ciągłość .
Nie ogarniają ,że w tym kraju nie każdy musi być katolikiem i wierzyć w niewidzialnego boga , to do nich po prostu nie dociera.
Wiecie co jest najgorsze , że w naszym pieknym mieście , tak czy siak na nich zagłosują , to jest tragedia . Po wyborach co bedzie ? Jak zwykle nic nie dostaniemy bo tutaj pisland się usadowił
[/quote]

[size="7"][font="Arial Narrow"]Zapominiałeś dodać i to ja bym wskazała na PIERWSZYM MIEJSCU - POMNIKI BŁOGOSŁAWONEGO JANA PAWŁA II[/font][/size]
[quote name='mondry' timestamp='1315592977' post='530275']
basen nie , teatr nie , centra handlowe nie ... Oczywiscie wg Pislamu wszędzie powinny stać pomniki kaczyńskich , artysci powinni tworzyc tylko wiersze pochwalne oraz piosnki na ich czesc , a jako głowa państwa powinna zostać dynastia kaczyńskich , albo najlepiej klonować jarka do kwadratu , aby była ciągłość .
Nie ogarniają ,że w tym kraju nie każdy musi być katolikiem i wierzyć w niewidzialnego boga , to do nich po prostu nie dociera.
Wiec... rozwiń
Avatar
mach / 9 września 2011 o 22:06
0
radni weszli na temat, który dla nich jest jak z kosmosu: sztuka...
widać jakie mają o tym pojecie, sztuka kojarzy im się z genitaliami
Avatar
mondry / 9 września 2011 o 20:29
0
basen nie , teatr nie , centra handlowe nie ... Oczywiscie wg Pislamu wszędzie powinny stać pomniki kaczyńskich , artysci powinni tworzyc tylko wiersze pochwalne oraz piosnki na ich czesc , a jako głowa państwa powinna zostać dynastia kaczyńskich , albo najlepiej klonować jarka do kwadratu , aby była ciągłość .
Nie ogarniają ,że w tym kraju nie każdy musi być katolikiem i wierzyć w niewidzialnego boga , to do nich po prostu nie dociera.
Wiecie co jest najgorsze , że w naszym pieknym mieście , tak czy siak na nich zagłosują , to jest tragedia . Po wyborach co bedzie ? Jak zwykle nic nie dostaniemy bo tutaj pisland się usadowił
basen nie , teatr nie , centra handlowe nie ... Oczywiscie wg Pislamu wszędzie powinny stać pomniki kaczyńskich , artysci powinni tworzyc tylko wiersze pochwalne oraz piosnki na ich czesc , a jako głowa państwa powinna zostać dynastia kaczyńskich , albo najlepiej klonować jarka do kwadratu , aby była ciągłość .
Nie ogarniają ,że w tym kraju nie każdy musi być katolikiem i wierzyć w niewidzialnego boga , to do nich po prostu nie dociera.
Wiecie co jest najgorsze , że w naszym pieknym mieście , tak czy siak na nich zagłosują , to ... rozwiń
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 9 września 2011 o 19:16
0
O co chodzi z tą obsesją radnego Krzysztofa Siczka na punkcie genitaliów? Czy jest coś, o czym opinia publiczna nie wie? Czy on jest żonaty? A jeśli tak, to co na to mówi żona radnego? Może problem da się rozwiązać na drodze... hmmmm... małżeńskiej?
Avatar
Gość / 9 września 2011 o 18:43
0
To radny Pitucha to niech PIT-y wypełnia, a nie recenzuje zespoły satanistyczne.
Avatar
paweł / 9 września 2011 o 18:40
0
No jak są chu.... to widzą genitalia
Avatar
gość1 / 9 września 2011 o 18:31
0
Radni PiS niestety są chorzy. Wszędzie widzą genitalia. A chodziło o ośrodek kultury, który przyciągałby do Lublina różnych artystów. Według PiSu artyści powinni wykonywać tylko to, co radni PiSu zatwierdzą. A przecież ich ojcowie walczyli z komuną, żeby nie było cenzury. Pewnie chcą powrotu tamtych czasów, gdt władza trzymała wszystkich za mordę. Było pięknie.
Avatar
ANTYPiSIOOO / 10 września 2011 o 11:36
0
LUBLINIANIE JAK NIE CHCECIE BY LUBLIN ZOSTAŁ WIECZNYM ZAŚCIANKIEM, CIEMNOGRODEM I BASTIONEM KATO=OSZOŁOMSTWA TO GŁOSUJCIE W TYCH WYBORACH I KOLEJNYCH SAMORZĄDOWYCH PRZECIWKO JE...PiSiorom!!!INACZEJ TA ZARAZA WYKOŃCZY NAS CAŁKOWICIE!!
Avatar
jurek / 10 września 2011 o 10:15
0
[quote name='mondry' timestamp='1315592977' post='530275']
basen nie , teatr nie , centra handlowe nie ... Oczywiscie wg Pislamu wszędzie powinny stać pomniki kaczyńskich , artysci powinni tworzyc tylko wiersze pochwalne oraz piosnki na ich czesc , a jako głowa państwa powinna zostać dynastia kaczyńskich , albo najlepiej klonować jarka do kwadratu , aby była ciągłość .
Nie ogarniają ,że w tym kraju nie każdy musi być katolikiem i wierzyć w niewidzialnego boga , to do nich po prostu nie dociera.
Wiecie co jest najgorsze , że w naszym pieknym mieście , tak czy siak na nich zagłosują , to jest tragedia . Po wyborach co bedzie ? Jak zwykle nic nie dostaniemy bo tutaj pisland się usadowił
[/quote]

[size="7"][font="Arial Narrow"]Zapominiałeś dodać i to ja bym wskazała na PIERWSZYM MIEJSCU - POMNIKI BŁOGOSŁAWONEGO JANA PAWŁA II[/font][/size]
[quote name='mondry' timestamp='1315592977' post='530275']
basen nie , teatr nie , centra handlowe nie ... Oczywiscie wg Pislamu wszędzie powinny stać pomniki kaczyńskich , artysci powinni tworzyc tylko wiersze pochwalne oraz piosnki na ich czesc , a jako głowa państwa powinna zostać dynastia kaczyńskich , albo najlepiej klonować jarka do kwadratu , aby była ciągłość .
Nie ogarniają ,że w tym kraju nie każdy musi być katolikiem i wierzyć w niewidzialnego boga , to do nich po prostu nie dociera.
Wiec... rozwiń
Avatar
mach / 9 września 2011 o 22:06
0
radni weszli na temat, który dla nich jest jak z kosmosu: sztuka...
widać jakie mają o tym pojecie, sztuka kojarzy im się z genitaliami
Avatar
mondry / 9 września 2011 o 20:29
0
basen nie , teatr nie , centra handlowe nie ... Oczywiscie wg Pislamu wszędzie powinny stać pomniki kaczyńskich , artysci powinni tworzyc tylko wiersze pochwalne oraz piosnki na ich czesc , a jako głowa państwa powinna zostać dynastia kaczyńskich , albo najlepiej klonować jarka do kwadratu , aby była ciągłość .
Nie ogarniają ,że w tym kraju nie każdy musi być katolikiem i wierzyć w niewidzialnego boga , to do nich po prostu nie dociera.
Wiecie co jest najgorsze , że w naszym pieknym mieście , tak czy siak na nich zagłosują , to jest tragedia . Po wyborach co bedzie ? Jak zwykle nic nie dostaniemy bo tutaj pisland się usadowił
basen nie , teatr nie , centra handlowe nie ... Oczywiscie wg Pislamu wszędzie powinny stać pomniki kaczyńskich , artysci powinni tworzyc tylko wiersze pochwalne oraz piosnki na ich czesc , a jako głowa państwa powinna zostać dynastia kaczyńskich , albo najlepiej klonować jarka do kwadratu , aby była ciągłość .
Nie ogarniają ,że w tym kraju nie każdy musi być katolikiem i wierzyć w niewidzialnego boga , to do nich po prostu nie dociera.
Wiecie co jest najgorsze , że w naszym pieknym mieście , tak czy siak na nich zagłosują , to ... rozwiń
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 9 września 2011 o 19:16
0
O co chodzi z tą obsesją radnego Krzysztofa Siczka na punkcie genitaliów? Czy jest coś, o czym opinia publiczna nie wie? Czy on jest żonaty? A jeśli tak, to co na to mówi żona radnego? Może problem da się rozwiązać na drodze... hmmmm... małżeńskiej?
Avatar
Gość / 9 września 2011 o 18:43
0
To radny Pitucha to niech PIT-y wypełnia, a nie recenzuje zespoły satanistyczne.
Avatar
paweł / 9 września 2011 o 18:40
0
No jak są chu.... to widzą genitalia
Avatar
gość1 / 9 września 2011 o 18:31
0
Radni PiS niestety są chorzy. Wszędzie widzą genitalia. A chodziło o ośrodek kultury, który przyciągałby do Lublina różnych artystów. Według PiSu artyści powinni wykonywać tylko to, co radni PiSu zatwierdzą. A przecież ich ojcowie walczyli z komuną, żeby nie było cenzury. Pewnie chcą powrotu tamtych czasów, gdt władza trzymała wszystkich za mordę. Było pięknie.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 4 1

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 0 3

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 10 5

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 3 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 7 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 1 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 12 1

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 10 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 15 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 10 2

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 4 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!