Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 sierpnia 2016 r.
15:08

Jakie problemy mają piesi w Lublinie? Ratusz chce się dowiedzieć

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Dzikie przejście przez tory w rejonie ul. Betonowej
Dzikie przejście przez tory w rejonie ul. Betonowej

Receptą na miasto przyjazne pieszym ma być zamówiony przez Ratusz dokument, do którego od wczoraj można zgłaszać uwagi. Urząd wie, że za dokument zapłaci 63 tys. zł, ale nie wie, czy wdroży proponowane w nim rozwiązania. Zwłaszcza te dotąd u nas nieznane

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że piesi w wielu miejscach mają w Lublinie pod górkę łatwo się przekonać wyruszając na długi spacer. O krok dalej poszli miejscy urzędnicy: o problemy pieszych i metody ich rozwiązania spytali warszawską firmę TransEko. Efektem jej pracy jest wstępna wersja dokumentu, którą od wczoraj każdy może oceniać i słać uwagi wprost do autorów (biuro@transeko.pl).

>>> Otwórz dokument (PDF)

– Konsultacje potrwają do 15 października – informuje Aleksander Wiącek, asystent prezydenta miasta ds. polityki rowerowej i pieszej.

Korytarze i przejścia

Dokument wskazuje szereg problemów wraz z przykładami. To chodniki wytyczone tak, że lepiej iść ścieżką (np. od Zwycięskiej do galerii handlowej), słabe dojścia do przystanków, zastawione autami chodniki, złe odśnieżanie, ogrodzone osiedla, za mało zebr, czy brudne przejścia podziemne, do których prowadzą tylko schody (pod Łęczyńską).

Są również miejsca, gdzie przy jezdni brak chodnika (np. Orkana), potrzeba też dłuższych połączeń pieszych, np. z Tatar na Stare Miasto, choć trasa wzdłuż Czechówki miałaby tylko 2 km.
Doliny Czechówki i Czerniejówki wskazywane są jako niewykorzystane korytarze piesze. TransEko wytyka też słabe zagospodarowanie wąwozów z wydeptanymi ścieżkami.

Przez tory na dziko

Barierą stają się nie tylko szerokie arterie (np. al. Solidarności w rejonie wiaduktu), ale też tory kolejowe. Jak kanion rozdzielają Nowy Świat i Krochmalną, gdzie na wysokości Betonowej piesi przebiegają wbrew przepisom przez tory. Tak samo jest na Czubach, z których ciężko dotrzeć do lasu nie łamiąc przepisów. Chociaż przejść przez tory jest tu sporo, to wszystkie są dzikie i można tu dostać mandat. – Nie ma tu legalnego przejścia – potwierdza Piotr Stefaniuk z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i odsyła aż... pod most przy Janowskiej.

Przyglądając się detalom autorzy z TransEko wytknęli więcej błędów. Krawężniki bywają fatalne, w pewnych miejscach brakuje ławek i siada się na czymkolwiek, albo ścieżki rowerowe są za słabo oddzielone od chodników. Wisienką na tym torcie może być ażurowa kładka nad ul. Filaretów, która jest pułapką dla pań na szpilkach. Do tego dochodzi jeszcze problem bezpieczeństwa. 

Orkana. Chodnik jest, ale po drugiej stronie ulicy

Giną w biały dzień

Piesi stanowią w Lublinie (dane z ostatnich 5 lat) 38 proc. ofiar wypadków drogowych, ale ich sprawcami są głównie (84 proc.) kierowcy. O wypadek z udziałem pieszego najłatwiej na dużej, szerokiej arterii, w biały dzień, zwłaszcza w poniedziałek lub wtorek. Co gorsza, w zeszłym roku wśród ofiar wypadków piesi stanowili już 42 proc.

Na znaczącą redukcję tych liczb, zdaniem TransEko miastu powinno wystarczyć pięć lat. To jeden z punktów w spisanym przez firmę planie działań, które zdaniem zewnętrznych doradców powinien wdrożyć Ratusz.

Wśród innych działań jest zaplanowane na dwa lata porządkowanie śródmiejskich chodników tak, by nie były za wąskie i zatarasowane. Również w dwa lata na Podzamczu i Czwartku miałby być wprowadzony pilotażowy program przystosowania przestrzeni dla osób z dysfunkcją wzroku. Tyle samo miałaby zająć organizacja węzłów przesiadkowych w śródmieściu. Natomiast pięć lat firma daje miastu na budowę brakujących połączeń pieszych, także między osiedlami.

Mysie uszy i antyzatoki

Firma TransEko wypisała też Ratuszowi receptę na to, jak kształtować miasto by chodziło się po nim łatwo i bezpiecznie. Na recepcie tej jest między innymi nieoczywista w Lublinie oczywistość jak stawianie ławek i koszy na śmieci nie na chodnikach, ale obok nich, rezygnacja z parkowania na chodnikach czy też apel by nie stawiać za dużo sygnalizacji. Jednak są tu również propozycje, których Lublin jeszcze nie widział.

Jedna z tych nowinek to „uszy Myszki Miki”, za którą to nazwą kryje się zwężanie wjazdów na skrzyżowanie, co wymusza wolniejszą jazdę, a pieszym skraca przejście przez jezdnię. Podobne zwężenia mogłyby się pojawiać też poza skrzyżowaniami, włącznie z najbardziej radykalną formą, czyli wymuszeniem ruchu wahadłowego.

Wśród propozycji jest też zakrzywianie toru jazdy przed przejściem oraz antyzatoki przystankowe. Co to takiego? Zwykła zatoka wchodzi w chodnik, w antyzatoce jest odwrotnie: peron dla pasażerów wcina się w jezdnię, chodnik nie jest zwężany, zaś autobus staje na jezdni.

Filaretów. Nawierzchnia kładki nie sprzyja szpilkom

Kroki i decyzje

Czy miasto rzeczywiście sięgnie po takie nowinki? – Do pewnych rozwiązań trzeba się przyzwyczajać – odpowiada Wiącek. Wskazuje, że nikogo w Lublinie nie dziwią już wyniesione przejścia dla pieszych, choć jakiś czas temu i one były czymś nowym.

Jeszcze w tym roku gotowa ma być ostateczna wersja dokumentu, na który miasto wyda 63 tys. zł. Jak go wykorzysta? To pytanie zadawaliśmy wczoraj. Dociekaliśmy, czy pewne rozwiązania miasto uzna za obowiązujące i czy prezydent wyda zarządzenie ustalające wymogi np. co do nowych chodników, tak jak kilka lat temu wydane było zarządzenie odnośnie ścieżek rowerowych (zakazano tras z kostki). Konkretnej deklaracji nie usłyszeliśmy. – Decyzji jeszcze nie ma – mówi Wiącek.

Narutowicza. Przystanek przyjazny niewidomym
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]
RELACJA NA ŻYWO

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Nieruchomości -> Stancje dla studenta -> Wynajmę

mieszkanie do wynajęcia

Lublin

2 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Komunikaty