Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 sierpnia 2016 r.
15:08

Jakie problemy mają piesi w Lublinie? Ratusz chce się dowiedzieć

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Dzikie przejście przez tory w rejonie ul. Betonowej
Dzikie przejście przez tory w rejonie ul. Betonowej

Receptą na miasto przyjazne pieszym ma być zamówiony przez Ratusz dokument, do którego od wczoraj można zgłaszać uwagi. Urząd wie, że za dokument zapłaci 63 tys. zł, ale nie wie, czy wdroży proponowane w nim rozwiązania. Zwłaszcza te dotąd u nas nieznane

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że piesi w wielu miejscach mają w Lublinie pod górkę łatwo się przekonać wyruszając na długi spacer. O krok dalej poszli miejscy urzędnicy: o problemy pieszych i metody ich rozwiązania spytali warszawską firmę TransEko. Efektem jej pracy jest wstępna wersja dokumentu, którą od wczoraj każdy może oceniać i słać uwagi wprost do autorów (biuro@transeko.pl).

>>> Otwórz dokument (PDF)

– Konsultacje potrwają do 15 października – informuje Aleksander Wiącek, asystent prezydenta miasta ds. polityki rowerowej i pieszej.

Korytarze i przejścia

Dokument wskazuje szereg problemów wraz z przykładami. To chodniki wytyczone tak, że lepiej iść ścieżką (np. od Zwycięskiej do galerii handlowej), słabe dojścia do przystanków, zastawione autami chodniki, złe odśnieżanie, ogrodzone osiedla, za mało zebr, czy brudne przejścia podziemne, do których prowadzą tylko schody (pod Łęczyńską).

Są również miejsca, gdzie przy jezdni brak chodnika (np. Orkana), potrzeba też dłuższych połączeń pieszych, np. z Tatar na Stare Miasto, choć trasa wzdłuż Czechówki miałaby tylko 2 km.
Doliny Czechówki i Czerniejówki wskazywane są jako niewykorzystane korytarze piesze. TransEko wytyka też słabe zagospodarowanie wąwozów z wydeptanymi ścieżkami.

Przez tory na dziko

Barierą stają się nie tylko szerokie arterie (np. al. Solidarności w rejonie wiaduktu), ale też tory kolejowe. Jak kanion rozdzielają Nowy Świat i Krochmalną, gdzie na wysokości Betonowej piesi przebiegają wbrew przepisom przez tory. Tak samo jest na Czubach, z których ciężko dotrzeć do lasu nie łamiąc przepisów. Chociaż przejść przez tory jest tu sporo, to wszystkie są dzikie i można tu dostać mandat. – Nie ma tu legalnego przejścia – potwierdza Piotr Stefaniuk z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei i odsyła aż... pod most przy Janowskiej.

Przyglądając się detalom autorzy z TransEko wytknęli więcej błędów. Krawężniki bywają fatalne, w pewnych miejscach brakuje ławek i siada się na czymkolwiek, albo ścieżki rowerowe są za słabo oddzielone od chodników. Wisienką na tym torcie może być ażurowa kładka nad ul. Filaretów, która jest pułapką dla pań na szpilkach. Do tego dochodzi jeszcze problem bezpieczeństwa. 

Orkana. Chodnik jest, ale po drugiej stronie ulicy
Orkana. Chodnik jest, ale po drugiej stronie ulicy

Giną w biały dzień

Piesi stanowią w Lublinie (dane z ostatnich 5 lat) 38 proc. ofiar wypadków drogowych, ale ich sprawcami są głównie (84 proc.) kierowcy. O wypadek z udziałem pieszego najłatwiej na dużej, szerokiej arterii, w biały dzień, zwłaszcza w poniedziałek lub wtorek. Co gorsza, w zeszłym roku wśród ofiar wypadków piesi stanowili już 42 proc.

Na znaczącą redukcję tych liczb, zdaniem TransEko miastu powinno wystarczyć pięć lat. To jeden z punktów w spisanym przez firmę planie działań, które zdaniem zewnętrznych doradców powinien wdrożyć Ratusz.

Wśród innych działań jest zaplanowane na dwa lata porządkowanie śródmiejskich chodników tak, by nie były za wąskie i zatarasowane. Również w dwa lata na Podzamczu i Czwartku miałby być wprowadzony pilotażowy program przystosowania przestrzeni dla osób z dysfunkcją wzroku. Tyle samo miałaby zająć organizacja węzłów przesiadkowych w śródmieściu. Natomiast pięć lat firma daje miastu na budowę brakujących połączeń pieszych, także między osiedlami.

Mysie uszy i antyzatoki

Firma TransEko wypisała też Ratuszowi receptę na to, jak kształtować miasto by chodziło się po nim łatwo i bezpiecznie. Na recepcie tej jest między innymi nieoczywista w Lublinie oczywistość jak stawianie ławek i koszy na śmieci nie na chodnikach, ale obok nich, rezygnacja z parkowania na chodnikach czy też apel by nie stawiać za dużo sygnalizacji. Jednak są tu również propozycje, których Lublin jeszcze nie widział.

Jedna z tych nowinek to „uszy Myszki Miki”, za którą to nazwą kryje się zwężanie wjazdów na skrzyżowanie, co wymusza wolniejszą jazdę, a pieszym skraca przejście przez jezdnię. Podobne zwężenia mogłyby się pojawiać też poza skrzyżowaniami, włącznie z najbardziej radykalną formą, czyli wymuszeniem ruchu wahadłowego.

Wśród propozycji jest też zakrzywianie toru jazdy przed przejściem oraz antyzatoki przystankowe. Co to takiego? Zwykła zatoka wchodzi w chodnik, w antyzatoce jest odwrotnie: peron dla pasażerów wcina się w jezdnię, chodnik nie jest zwężany, zaś autobus staje na jezdni.

Filaretów. Nawierzchnia kładki nie sprzyja szpilkom
Filaretów. Nawierzchnia kładki nie sprzyja szpilkom

Kroki i decyzje

Czy miasto rzeczywiście sięgnie po takie nowinki? – Do pewnych rozwiązań trzeba się przyzwyczajać – odpowiada Wiącek. Wskazuje, że nikogo w Lublinie nie dziwią już wyniesione przejścia dla pieszych, choć jakiś czas temu i one były czymś nowym.

Jeszcze w tym roku gotowa ma być ostateczna wersja dokumentu, na który miasto wyda 63 tys. zł. Jak go wykorzysta? To pytanie zadawaliśmy wczoraj. Dociekaliśmy, czy pewne rozwiązania miasto uzna za obowiązujące i czy prezydent wyda zarządzenie ustalające wymogi np. co do nowych chodników, tak jak kilka lat temu wydane było zarządzenie odnośnie ścieżek rowerowych (zakazano tras z kostki). Konkretnej deklaracji nie usłyszeliśmy. – Decyzji jeszcze nie ma – mówi Wiącek.

Narutowicza. Przystanek przyjazny niewidomym
Narutowicza. Przystanek przyjazny niewidomym
Czytaj więcej o:

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 marca 2018 o 13:48
0
Minimum 6 znaków
Avatar
Gość / 25 marca 2018 o 13:45
0
A ja mam 15 lat i mam to gdzies
Avatar
monika / 19 sierpnia 2016 o 11:40
0
A ja bym poszła dalej i w ogóle zakazała jeździć po mieście osobówkom. Zostawić tylko tiry do biedronek i innych marektów, lubelli, spalarni odpadów z całej Polski i rowery. A zapomniałam, wyciąć wszystkie drzewa, a nowe poustawiać w doniczkach. Toż to będzie spełnienie marzeń p.Żuka. Już widzę te tłumy po zakupy do Centrum, jazdę kto szybciej, kto bez trzymania, kto pod prąd, a kto pod tir. Tiry skręcające w ulice zajmujące od razu 1,5 pasa ruchu i tylko one na jednej zmianie świateł w otoczeniu rowerzystów z dwóch stron wdychających opary spalin. Istny raj. Bez osobówek ciszej będzie, a i nikt nie będzie narzekać na wystające studzienki, a może i niezniszczonego asfaltu na dłużej starczy, chociaż tu nie byłabym pewna, ale w końcu patrząc na to co się dzieje nad Zalewem to rowerzyści powinni się cieszyć z toru przeszkód jaki zagwarantują im tiry. Ale się rozmarzyłam i to za darmo.
A ja bym poszła dalej i w ogóle zakazała jeździć po mieście osobówkom. Zostawić tylko tiry do biedronek i innych marektów, lubelli, spalarni odpadów z całej Polski i rowery. A zapomniałam, wyciąć wszystkie drzewa, a nowe poustawiać w doniczkach. Toż to będzie spełnienie marzeń p.Żuka. Już widzę te tłumy po zakupy do Centrum, jazdę kto szybciej, kto bez trzymania, kto pod prąd, a kto pod tir. Tiry skręcające w ulice zajmujące od razu 1,5 pasa ruchu i tylko one na jednej zmianie świateł w otoczeniu rowerzystów z dwóch stron wdychających opar... rozwiń
Avatar
kaftan / 19 sierpnia 2016 o 08:54
0
Nalezy zamienic wszystkie jezdnie w centrum w sciezki rowerowe. w ten sposob nie tylko ograniczamy ruch smierdzacych samochodow ale takze promujemy zdrowe i ekologiczne wartosci. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkania rowerowe organizowane cyklicznie, tam uzgadniamy tego typu propozycje ktore niebawem przedstawimy ratuszowi
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 21:43
0
Poyebało cię goścu!!! Ty chcesz oswietlenia na sciezkach rowerowych? A od czego masz dynamo, moze jeszcze chciałbys bramki, viatoll, sieć fast foodow, punkt spręzarek moze jeszcze ekrany.
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 21:28
0
Ciąg pieszo-rowerowy przy Filaretów, od Rymwida do Pana Tadeusza, nie ma oświetlenia! Jest on oddalony od oświetlonej jezdni o ok. 30 m i dodatkowo wyżej niż jezdnia, więc panują tam kompletne ciemności! Szczególnie w okresie od kwietnia do października, bo resztki światła znad jezdni przechwytują korony drzew. Ulica Filaretów była remontowana 3 lata temu i ktoś nie pomyślał(?) o oświetleniu chodnika i drogi dla rowerów!
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 21:13
0
Że Górnik Łęczna gra na Arenie
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 20:49
0
i to kosztowało 63 tys. zł ????
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 19:34
0
63 tys. zł wyrzucone w błoto! Panie Ziobro, zrób Pan coś z tym!
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 18:26
0
Ja mogę im powiedziec za darmo co trzepa poprawić. Ludzie ten cały Ratusz celowo prowadzi do destrukcji finansów publiczbych miasta. A klakier DW ogłasza te bzdurne pomysły. 63tyś za napisanie referatu to jakas kpina.
Avatar
Gość / 25 marca 2018 o 13:48
0
Minimum 6 znaków
Avatar
Gość / 25 marca 2018 o 13:45
0
A ja mam 15 lat i mam to gdzies
Avatar
monika / 19 sierpnia 2016 o 11:40
0
A ja bym poszła dalej i w ogóle zakazała jeździć po mieście osobówkom. Zostawić tylko tiry do biedronek i innych marektów, lubelli, spalarni odpadów z całej Polski i rowery. A zapomniałam, wyciąć wszystkie drzewa, a nowe poustawiać w doniczkach. Toż to będzie spełnienie marzeń p.Żuka. Już widzę te tłumy po zakupy do Centrum, jazdę kto szybciej, kto bez trzymania, kto pod prąd, a kto pod tir. Tiry skręcające w ulice zajmujące od razu 1,5 pasa ruchu i tylko one na jednej zmianie świateł w otoczeniu rowerzystów z dwóch stron wdychających opary spalin. Istny raj. Bez osobówek ciszej będzie, a i nikt nie będzie narzekać na wystające studzienki, a może i niezniszczonego asfaltu na dłużej starczy, chociaż tu nie byłabym pewna, ale w końcu patrząc na to co się dzieje nad Zalewem to rowerzyści powinni się cieszyć z toru przeszkód jaki zagwarantują im tiry. Ale się rozmarzyłam i to za darmo.
A ja bym poszła dalej i w ogóle zakazała jeździć po mieście osobówkom. Zostawić tylko tiry do biedronek i innych marektów, lubelli, spalarni odpadów z całej Polski i rowery. A zapomniałam, wyciąć wszystkie drzewa, a nowe poustawiać w doniczkach. Toż to będzie spełnienie marzeń p.Żuka. Już widzę te tłumy po zakupy do Centrum, jazdę kto szybciej, kto bez trzymania, kto pod prąd, a kto pod tir. Tiry skręcające w ulice zajmujące od razu 1,5 pasa ruchu i tylko one na jednej zmianie świateł w otoczeniu rowerzystów z dwóch stron wdychających opar... rozwiń
Avatar
kaftan / 19 sierpnia 2016 o 08:54
0
Nalezy zamienic wszystkie jezdnie w centrum w sciezki rowerowe. w ten sposob nie tylko ograniczamy ruch smierdzacych samochodow ale takze promujemy zdrowe i ekologiczne wartosci. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkania rowerowe organizowane cyklicznie, tam uzgadniamy tego typu propozycje ktore niebawem przedstawimy ratuszowi
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 21:43
0
Poyebało cię goścu!!! Ty chcesz oswietlenia na sciezkach rowerowych? A od czego masz dynamo, moze jeszcze chciałbys bramki, viatoll, sieć fast foodow, punkt spręzarek moze jeszcze ekrany.
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 21:28
0
Ciąg pieszo-rowerowy przy Filaretów, od Rymwida do Pana Tadeusza, nie ma oświetlenia! Jest on oddalony od oświetlonej jezdni o ok. 30 m i dodatkowo wyżej niż jezdnia, więc panują tam kompletne ciemności! Szczególnie w okresie od kwietnia do października, bo resztki światła znad jezdni przechwytują korony drzew. Ulica Filaretów była remontowana 3 lata temu i ktoś nie pomyślał(?) o oświetleniu chodnika i drogi dla rowerów!
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 21:13
0
Że Górnik Łęczna gra na Arenie
Avatar
hrabiaski / 18 sierpnia 2016 o 20:51
-1
głównym utrapieniem dla pieszych są rowery na chodnikach!cykliści won na jezdnię,albo na ścieżki rowerowe!dość terroru dziczy na rowerach!
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 20:49
0
i to kosztowało 63 tys. zł ????
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2016 o 19:34
0
63 tys. zł wyrzucone w błoto! Panie Ziobro, zrób Pan coś z tym!
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 6 5

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 31 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 39 18

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce