Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2015 r.
19:00
Edytuj ten wpis

Jedziesz za szybko o 50 km/h i tracisz prawo jazdy. Wiadomo kiedy wejdzie nowe prawo

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
6 24 A A

Wystarczy przekroczyć prędkość o 50 km/h by na kilka miesięcy stracić prawo jazdy. A przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu będą musieli zamontować w samochodzie tzw. "alcolock”. Nowe przepisy wejdą w życie już 17 maja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym straci uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. Prawo jazdy odbierze mu kontrolujący policjant. Jeżeli mimo to usiądzie za kierownicą, okres ten zostanie przedłużony do 6 miesięcy. A jeśli mimo to nadal będzie siadał za kierownicą, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania. By je odzyskać będzie musiał zdać egzamin – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Przepisy, które skutecznie mają przystopować amatorów szybkiej jazdy, zaczną obowiązywać od 17 maja.

– Po raz kolejny ustawodawca wykazał się niechlujstwem prawnym – komentuje Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych. – W nowelizacji nie uwzględniono błędu urządzenia pomiarowego, który w przypadku klasycznej suszarki wynosi ok.7 proc, a miernika laserowego ok. 3 proc. Różnica między 49 a 50 km/h może być dla wielu kierowców dramatyczna.

– Jest to krok w dobrym kierunku, ale teraz trzeba szybko zweryfikować wszystkie ograniczenia prędkości w obszarach zabudowanych – uważa prof. dr hab. Marek Opielak, z Politechniki Lubelskiej. – Ograniczenia do 50 km/h bezmyślnie stawiane przy bezpiecznych drogach dwupasmowych będą prowokować do polowania na kierowców.
Specjaliści mają także wątpliwości natury prawnej. – Do kogo ma się odwołać kierowca złapany na przekroczeniu 50 km/h? Teraz może nie przyjąć mandatu, a sprawą zajmie się sąd. W przypadku zabrania prawa jazdy przez policjanta decyzja jest ostateczna – wskazuje Janusz Popiel.

Także kierowcy autobusów, busów i furgonetek muszą się mieć na baczności. Jeśli zostaną złapani na przewożeniu zbyt dużej liczby osób też stracą prawo jazdy (na 3 miesiące).

Na cenzurowanym będą także kierowcy złapani na jeździe "na podwójnym gazie”. Wzrosną kary finansowe dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Pierwszy raz będzie karany kwotą min. 5000 zł, kolejny 10 000 zł.

Najwięcej wątpliwości budzi obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej (tzw. "alcolock”) dla osób skazanych za prowadzenie w stanie nietrzeźwym (powyżej 0,5 promila).

– To regulacja dla bogatych, bo montaż alcolocku to wydatek 4000 zl plus koszty corocznej kalibracji. Poza tym nigdzie w Europie alcolocki się nie sprawdziły. W Belgii, gdzie obowiązują podobne regulacje, w minionym roku zamontowano w prywatnym pojeździe tylko jedno takie urządzenie – mówi Janusz Popiel.

Od 17 maja prowadzenia samochodu bez uprawnień (po ich odebraniu przez sąd) będzie przestępstwem, za które grozi do 2 lat więzienia. Dziś to wykroczenie.
Czytaj więcej o:

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gigi / 22 kwietnia 2015 o 21:20
0

Gigi ten przepis nie dotyczy autobusów komunikacji miejskiej

Wiem, to żart był. ...
Avatar
Pprk / 22 kwietnia 2015 o 17:12
0

Wtedy dopiero zacznie zacznie się polowanie na kaczki.

Avatar
bus / 22 kwietnia 2015 o 10:50
0

Gigi ten przepis nie dotyczy autobusów komunikacji miejskiej 

Avatar
gigi / 22 kwietnia 2015 o 09:41
0
No to w komunikacji miejskiej w całym kraju od 1 Czerwca nie będzie komu ludzi wozić bo w szczycie na 100%jedzie więcej ludzi niż jest miejsc w autobusie!!!
Avatar
Rubens / 22 kwietnia 2015 o 08:47
0
Różnica między 49 a 50 km/h może być dla wielu kierowców dramatyczna.

Jeżeli to jest prędkość z jaką jedzie to raczej problemu nie będzie.Jeżeli to będzie prędkość przekroczenia to niech przeżywa dramaty poskromienia.Bo to domena psychicznych jazda bez zdrowego rozsądku.

Avatar
Muka / 22 kwietnia 2015 o 07:42
0

Noooo to od 17 noga z gazu. Ale będą suszyć teraz!!!! ciekawa jestem ile razy w ciągu tygodnia/miesiąca napotkam suszarkę..... 

Będzie codziennie, to już zakrawa na okradanie narodu,zdzierstwo!!   z  fotoradarami nie wyszło,zaczyna to już POwoli przypominać " POlowanie jak na żyda POdczas okupacji "

Avatar
pawka / 21 kwietnia 2015 o 23:51
0

A kto ci każe "ładować kasę"???

Jeździj przepisowo i nie płać.Nie umiesz?

chyba nie masz PJ. Jazda samochodem to pewien kompromis: pomiędzy przepisami PORD i zdrowym rozsądkiem. Czasami trzeba przycisnąć (chociażby żeby uniknąć kolizji/wypadku) i wtedy można się narazić na mandat. Takie życie. Inną sprawą są ci, którzy zawsze lecą z prędkością jednego "Siwca" (młodsi mogą nie znać tej jednostki szybkości). Ale tego nigdy nie unikniemy, żeby nie wiem jak surowe były mandaty/kary/wyroki. Zdroy rozsądek + przepisy + umiejętności (których nie uczą na kursach bo przepisy wymagają jazdy po łuku i znajomości wlewu oleju) = zdrowe zachowanie na drodze.

chyba nie masz PJ. Jazda samochodem to pewien kompromis: pomiędzy przepisami PORD i zdrowym rozsądkiem. Czasami trzeba przycisnąć (chociażby żeby uniknąć kolizji/wypadku) i wtedy można się narazić na mandat. Takie życie. Inną sprawą są ci, którzy zawsze lecą z prędkością jednego "Siwca" (młodsi mogą nie znać tej jednostki szybkości). Ale tego nigdy nie unikniemy, żeby nie wiem jak surowe były mandaty/kary/wyroki. Zdroy rozsądek + przepisy + umiejętności (których nie uczą na kursach bo przepisy wymagają jazdy po łuku i znajo... rozwiń

Avatar
pawka / 21 kwietnia 2015 o 23:43
0

Paweł Puzio coś pokręcił. Sąd nie odbiera uprawnień, Sąd wydaje zakaz prowadzenia, a nie zastosowanie się do zakazu Sądu od zawsze było przestępstwem za które grozi 3 lata, a nie będzie dopiero od 17 maja.

Dokładnie tak. Jazda po orzeczeniu sądu - czy to dotyczyło jazdy "po użyciu" czy "pod wpływem" była (jeszcze jest) przestępstwem dosyć srogo karanym (bo nie stosujesz się do decyzji sądu - najczęściej skutkowało bezwzględnym zapuszkowaniem). teraz będzie wykroczeniem (po 3 miesiącach przedłużenie do 6) i dodatkowo będzie uznaniowe. Już tak jest - w co drugim artykule prasowym można przeczytać, że policjanci odebrali prawo jazdy sprawcy wypadku. Jakim prawem? Czy mają uprawnienia porównywalne z uprawnieniami  egzaminatora prawa jazdy? Tak naprawdę mogą zatrzymać uprawnienia za pyskówkę. Chciałbym jeździć po bezpiecznych drogach, ale system szkolenia w naszym kraju sprowadza się do tego jak zdać coraz bardziej absurdalny egzamin. Służba policji służyć ma tylko nabijaniu kasy do budżetu i robieniu akcji na pokaz. Ani "To serve" ani "to protect".

Dokładnie tak. Jazda po orzeczeniu sądu - czy to dotyczyło jazdy "po użyciu" czy "pod wpływem" była (jeszcze jest) przestępstwem dosyć srogo karanym (bo nie stosujesz się do decyzji sądu - najczęściej skutkowało bezwzględnym zapuszkowaniem). teraz będzie wykroczeniem (po 3 miesiącach przedłużenie do 6) i dodatkowo będzie uznaniowe. Już tak jest - w co drugim artykule prasowym można przeczytać, że policjanci odebrali prawo jazdy sprawcy wypadku. Jakim prawem? Czy mają uprawnienia porównywalne z uprawnieniami  egzaminato... rozwiń

Avatar
pawka / 21 kwietnia 2015 o 23:29
0

Sorry,ale nie uwierzę.

Jak pierdykniesz w coś/kogoś jadąc 40-stką to skończy się na strachu/potłuczeniach.

Jak taki orzeł (każdy o sobie tak myśli) walnie pieszego albo w drzewo osiemdziesiątką to mamy trupa(y).

Ten bandzior który wczoraj dostał trzy lata za zabicie 14-latki na Jana Pawła (jechał 115km/h) też był pewnym kierowcą a nie "zamotańcem"...

on na przejściu jechał według biegłego 45-55 km/h. jego winą nie była zbyt szybka jazda tylko to, że się nie zatrzymał mając na pasie obok stojący pojazd.

on na przejściu jechał według biegłego 45-55 km/h. jego winą nie była zbyt szybka jazda tylko to, że się nie zatrzymał mając na pasie obok stojący pojazd.

rozwiń
Avatar
mason / 21 kwietnia 2015 o 23:17
0

Paweł Puzio coś pokręcił. Sąd nie odbiera uprawnień, Sąd wydaje zakaz prowadzenia, a nie zastosowanie się do zakazu Sądu od zawsze było przestępstwem za które grozi 3 lata, a nie będzie dopiero od 17 maja.


Paweł Puzio coś pokręcił. Sąd nie odbiera uprawnień, Sąd wydaje zakaz prowadzenia, a nie zastosowanie się do zakazu Sądu od zawsze było przestępstwem za które grozi 3 lata, a nie będzie dopiero od 17 maja.

Art. 180a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Moim zdaniem to paradoks prawny do uwalenia w trybunale, bo nie traktuje ludzi równo. Z tego przepisu wynika, że przestępcą jest ten, kto siada za kółko po odebraniu mu uprawnień (sąd, starosta), a nie jest przestępcą, kto jedzie bez uprawnień bo nigdy wcześniej ich nie posiadał. Ten nowy przepis wyraźnie precyzuje to rozróżnienie. RPO musi to zaskarżyć do TK.

Art. 180a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Moim zdaniem to paradoks prawny do uwalenia w trybunale, bo nie traktuje ludzi równo. Z tego przepisu wynika, że przestępcą jest ten, kto siada za kółko po odebraniu mu uprawnień (sąd, starosta), a nie jest przestępcą, kto jedzie bez upra... rozwiń

Avatar
gigi / 22 kwietnia 2015 o 21:20
0

Gigi ten przepis nie dotyczy autobusów komunikacji miejskiej

Wiem, to żart był. ...
Avatar
Pprk / 22 kwietnia 2015 o 17:12
0

Wtedy dopiero zacznie zacznie się polowanie na kaczki.

Avatar
bus / 22 kwietnia 2015 o 10:50
0

Gigi ten przepis nie dotyczy autobusów komunikacji miejskiej 

Avatar
gigi / 22 kwietnia 2015 o 09:41
0
No to w komunikacji miejskiej w całym kraju od 1 Czerwca nie będzie komu ludzi wozić bo w szczycie na 100%jedzie więcej ludzi niż jest miejsc w autobusie!!!
Avatar
Rubens / 22 kwietnia 2015 o 08:47
0
Różnica między 49 a 50 km/h może być dla wielu kierowców dramatyczna.

Jeżeli to jest prędkość z jaką jedzie to raczej problemu nie będzie.Jeżeli to będzie prędkość przekroczenia to niech przeżywa dramaty poskromienia.Bo to domena psychicznych jazda bez zdrowego rozsądku.

Avatar
Muka / 22 kwietnia 2015 o 07:42
0

Noooo to od 17 noga z gazu. Ale będą suszyć teraz!!!! ciekawa jestem ile razy w ciągu tygodnia/miesiąca napotkam suszarkę..... 

Będzie codziennie, to już zakrawa na okradanie narodu,zdzierstwo!!   z  fotoradarami nie wyszło,zaczyna to już POwoli przypominać " POlowanie jak na żyda POdczas okupacji "

Avatar
pawka / 21 kwietnia 2015 o 23:51
0

A kto ci każe "ładować kasę"???

Jeździj przepisowo i nie płać.Nie umiesz?

chyba nie masz PJ. Jazda samochodem to pewien kompromis: pomiędzy przepisami PORD i zdrowym rozsądkiem. Czasami trzeba przycisnąć (chociażby żeby uniknąć kolizji/wypadku) i wtedy można się narazić na mandat. Takie życie. Inną sprawą są ci, którzy zawsze lecą z prędkością jednego "Siwca" (młodsi mogą nie znać tej jednostki szybkości). Ale tego nigdy nie unikniemy, żeby nie wiem jak surowe były mandaty/kary/wyroki. Zdroy rozsądek + przepisy + umiejętności (których nie uczą na kursach bo przepisy wymagają jazdy po łuku i znajomości wlewu oleju) = zdrowe zachowanie na drodze.

chyba nie masz PJ. Jazda samochodem to pewien kompromis: pomiędzy przepisami PORD i zdrowym rozsądkiem. Czasami trzeba przycisnąć (chociażby żeby uniknąć kolizji/wypadku) i wtedy można się narazić na mandat. Takie życie. Inną sprawą są ci, którzy zawsze lecą z prędkością jednego "Siwca" (młodsi mogą nie znać tej jednostki szybkości). Ale tego nigdy nie unikniemy, żeby nie wiem jak surowe były mandaty/kary/wyroki. Zdroy rozsądek + przepisy + umiejętności (których nie uczą na kursach bo przepisy wymagają jazdy po łuku i znajo... rozwiń

Avatar
pawka / 21 kwietnia 2015 o 23:43
0

Paweł Puzio coś pokręcił. Sąd nie odbiera uprawnień, Sąd wydaje zakaz prowadzenia, a nie zastosowanie się do zakazu Sądu od zawsze było przestępstwem za które grozi 3 lata, a nie będzie dopiero od 17 maja.

Dokładnie tak. Jazda po orzeczeniu sądu - czy to dotyczyło jazdy "po użyciu" czy "pod wpływem" była (jeszcze jest) przestępstwem dosyć srogo karanym (bo nie stosujesz się do decyzji sądu - najczęściej skutkowało bezwzględnym zapuszkowaniem). teraz będzie wykroczeniem (po 3 miesiącach przedłużenie do 6) i dodatkowo będzie uznaniowe. Już tak jest - w co drugim artykule prasowym można przeczytać, że policjanci odebrali prawo jazdy sprawcy wypadku. Jakim prawem? Czy mają uprawnienia porównywalne z uprawnieniami  egzaminatora prawa jazdy? Tak naprawdę mogą zatrzymać uprawnienia za pyskówkę. Chciałbym jeździć po bezpiecznych drogach, ale system szkolenia w naszym kraju sprowadza się do tego jak zdać coraz bardziej absurdalny egzamin. Służba policji służyć ma tylko nabijaniu kasy do budżetu i robieniu akcji na pokaz. Ani "To serve" ani "to protect".

Dokładnie tak. Jazda po orzeczeniu sądu - czy to dotyczyło jazdy "po użyciu" czy "pod wpływem" była (jeszcze jest) przestępstwem dosyć srogo karanym (bo nie stosujesz się do decyzji sądu - najczęściej skutkowało bezwzględnym zapuszkowaniem). teraz będzie wykroczeniem (po 3 miesiącach przedłużenie do 6) i dodatkowo będzie uznaniowe. Już tak jest - w co drugim artykule prasowym można przeczytać, że policjanci odebrali prawo jazdy sprawcy wypadku. Jakim prawem? Czy mają uprawnienia porównywalne z uprawnieniami  egzaminato... rozwiń

Avatar
pawka / 21 kwietnia 2015 o 23:29
0

Sorry,ale nie uwierzę.

Jak pierdykniesz w coś/kogoś jadąc 40-stką to skończy się na strachu/potłuczeniach.

Jak taki orzeł (każdy o sobie tak myśli) walnie pieszego albo w drzewo osiemdziesiątką to mamy trupa(y).

Ten bandzior który wczoraj dostał trzy lata za zabicie 14-latki na Jana Pawła (jechał 115km/h) też był pewnym kierowcą a nie "zamotańcem"...

on na przejściu jechał według biegłego 45-55 km/h. jego winą nie była zbyt szybka jazda tylko to, że się nie zatrzymał mając na pasie obok stojący pojazd.

on na przejściu jechał według biegłego 45-55 km/h. jego winą nie była zbyt szybka jazda tylko to, że się nie zatrzymał mając na pasie obok stojący pojazd.

rozwiń
Avatar
mason / 21 kwietnia 2015 o 23:17
0

Paweł Puzio coś pokręcił. Sąd nie odbiera uprawnień, Sąd wydaje zakaz prowadzenia, a nie zastosowanie się do zakazu Sądu od zawsze było przestępstwem za które grozi 3 lata, a nie będzie dopiero od 17 maja.


Paweł Puzio coś pokręcił. Sąd nie odbiera uprawnień, Sąd wydaje zakaz prowadzenia, a nie zastosowanie się do zakazu Sądu od zawsze było przestępstwem za które grozi 3 lata, a nie będzie dopiero od 17 maja.

Art. 180a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Moim zdaniem to paradoks prawny do uwalenia w trybunale, bo nie traktuje ludzi równo. Z tego przepisu wynika, że przestępcą jest ten, kto siada za kółko po odebraniu mu uprawnień (sąd, starosta), a nie jest przestępcą, kto jedzie bez uprawnień bo nigdy wcześniej ich nie posiadał. Ten nowy przepis wyraźnie precyzuje to rozróżnienie. RPO musi to zaskarżyć do TK.

Art. 180a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Moim zdaniem to paradoks prawny do uwalenia w trybunale, bo nie traktuje ludzi równo. Z tego przepisu wynika, że przestępcą jest ten, kto siada za kółko po odebraniu mu uprawnień (sąd, starosta), a nie jest przestępcą, kto jedzie bez upra... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 0

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 2 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 4

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.