Zofia Leszczyńska, badaczka historii obozu na Majdanku oraz więzienia na Zamku Lubelskim, 2 kwietnia kończy 90 lat. W czwartek z tej okazji w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie odbędzie się jubileuszowa uroczystość.
Jubilatka jest żołnierzem Armii Krajowej i absolwentką Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jeszcze w trakcie studiów podjęła pracę w Państwowym Muzeum na Majdanku, z którym związana była przez cały czas pracy zawodowej. W roku 1950 została kierownikiem Działu Dokumentacji, przekształconego następnie w Dział Archiwum i funkcję tę pełniła przez 33 lata (1950–1983).
Jest autorką wielu prac i artykułów na temat obozu na Majdanku, okupacji Lubelszczyzny oraz represji wobec ludności polskiej w tym regionie w latach II wojny światowej i w okresie stalinowskim. Z jej inicjatywy na ścianach kaplicy cmentarnej przy ul. Unickiej w Lublinie wmurowano ok. 280 tablic upamiętniających osoby, które zginęły w więzieniach i obozach nazistowskich oraz sowieckich łagrach, aresztach NKWD i UB w latach 1944–1956.
Przez wiele lat współpracowała z Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich w Warszawie oraz z Okręgową Komisją w Lublinie. Od 2000 roku współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, w szczególności z oddziałem lubelskim IPN.
Wyróżniona licznymi nagrodami i odznaczeniami (m.in.: Zasłużony Działacz Kultury, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Honorowa Odznaka Zasłużony dla Miasta Lublina, Honorowa Odznaka Zasłużony dla Lubelszczyzny, Złota Odznaka za Opiekę nad Zabytkami, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Krzyż Armii Krajowej). W 2004 roku uhonorowana Nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej”.