Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 marca 2017 r.
10:35

Już 670 przypadków wypalania traw w woj. lubelskim. "Ta liczba będzie rosła"

0 8 A A
29 marca, Piszczac w pow. bialskim. Ogień z płonących traw przedostał się na działkę, na której składowano 200 bel słomy...<br />
29 marca, Piszczac w pow. bialskim. Ogień z płonących traw przedostał się na działkę, na której składowano 200 bel słomy...
(fot. OSP Chotyłów)

670 przypadków wypalania traw zanotowano w tym roku w województwie lubelskim. Strażacy spodziewają się, że ta liczba będzie rosła. Przeciwdziałać takim przypadkom ma kampania edukacyjna „STOP pożarom traw”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Walka ze stereotypami i przyzwyczajeniami ludzi jest trudna. W systemie doraźnym najbardziej skuteczne są działania prawne. Ale jeśli myślimy o efektach długofalowych, musimy edukować – mówi Eugeniusz Pelak, wicekurator oświaty w Lublinie.

Kuratorium ma rozsyłać do dyrektorów szkół i nauczycieli pisma informujące o zagrożeniach związanych z wypalaniem traw. Materiały można także pobierać ze strony internetowej www.stoppozaromtraw.pl. Powstała ona w wyniku akcji edukacyjnej zainaugurowanej 16 marca przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

– Ta data nie jest przypadkowa. Z wieloletnich statystyk wynika, że w tym okresie mamy do czynienia z największą liczbą tego typu pożarów. W tym roku w województwie lubelskim mieliśmy już 670 takich przypadków. Spodziewamy się, że wraz z nadejściem cieplejszych dni ta liczba będzie rosła – mówi st. bryg. Grzegorz Alinowski, lubelski komendant wojewódzki PSP. – Wypalanie traw jest niebezpieczne dla wszystkich. W latach 2011–2015 w naszym regionie w wyniku takich pożarów mieliśmy cztery ofiary śmiertelne. To były osoby, które rozpoczęły to wypalanie i nie zapanowały nad tym. Zanotowaliśmy też 35 przypadków uszkodzenia ciała, w 13 z nich ucierpieli walczący z ogniem strażacy.

Tego typu pożary zagrażają także zwierzętom i środowisku naturalnemu. Za wypalanie traw i nieużytków rolnych grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł, a nawet kara do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku rolników podłożenie ognia może skutkować utratą części otrzymywanych dopłat.

– W skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, możemy pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich na cały rok. Dlatego należy się zastanowić, czy warto – ostrzega Artur Pizoń, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gucio / 31 marca 2017 o 22:03
0
Ania napisał:
Witam. Dziwią mnie komentarze tutaj zawarte. Wypalanie traw od wieków było wskazane w związku z użyźnianiem gleby oraz wypalaniem m.in szkodników. Proszę zapoznać się jak to działa np w Amerykach. Tam rolnicy zawsze wypalają połacie pól i pastwisk. powtarzam TO JEST WSKAZANE DLA PRZYRODY!!!!! Tylko w Europie coś padło na głowę ludziom. Próbuja wszystkiego zabraniać./////////////////////////////////////===================== ================ i co , mamy małpowac bo w Ameryce ? kiedyś tego w Polsce nie było
rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 22:01
0
wyrzynanie drzew i palenie traw to polska specjalność
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 17:43
0
Ludzie jednak walczą z kleszczami......ogniem
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 16:19
0
Żal strażaków, zwierząt i osób którym zniszczono mienie przez wypalanie. Jestem świadkiem takiego zdarzenia, przez wypalanie traw zapaliły się ogrodzenia pobliskich domów, jeszcze chwila a doszłoby do tragedii. Bezmyślność ludzka to straszna rzecz! Stop wypalaniu!
Avatar
Ania / 31 marca 2017 o 15:19
0
Witam. Dziwią mnie komentarze tutaj zawarte. Wypalanie traw od wieków było wskazane w związku z użyźnianiem gleby oraz wypalaniem m.in szkodników. Proszę zapoznać się jak to działa np w Amerykach. Tam rolnicy zawsze wypalają połacie pól i pastwisk. powtarzam TO JEST WSKAZANE DLA PRZYRODY!!!!! Tylko w Europie coś padło na głowę ludziom. Próbuja wszystkiego zabraniać.
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 13:05
0
....kary za taką bezmyślność są śmiesznie niskie i nie przemawiają do wyobraźni sprawców tych nieszczęść!
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 12:44
0
Czyli mniej o 670 dopłat unijnych.
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 11:20
0
Ciekawy artykuł ? Tylko co KURATOR ma do trawy ? I dlaczego się wypowiada ? Czy w Straży nie ma działu - PREWENCJI ??? A z tym zabieraniem dopłat - to tak OSTROŻNIEJ Panie Dyrektorze, bo kłopoty mogą być.
Avatar
gucio / 31 marca 2017 o 22:03
0
Ania napisał:
Witam. Dziwią mnie komentarze tutaj zawarte. Wypalanie traw od wieków było wskazane w związku z użyźnianiem gleby oraz wypalaniem m.in szkodników. Proszę zapoznać się jak to działa np w Amerykach. Tam rolnicy zawsze wypalają połacie pól i pastwisk. powtarzam TO JEST WSKAZANE DLA PRZYRODY!!!!! Tylko w Europie coś padło na głowę ludziom. Próbuja wszystkiego zabraniać./////////////////////////////////////===================== ================ i co , mamy małpowac bo w Ameryce ? kiedyś tego w Polsce nie było
rozwiń
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 22:01
0
wyrzynanie drzew i palenie traw to polska specjalność
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 17:43
0
Ludzie jednak walczą z kleszczami......ogniem
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 16:19
0
Żal strażaków, zwierząt i osób którym zniszczono mienie przez wypalanie. Jestem świadkiem takiego zdarzenia, przez wypalanie traw zapaliły się ogrodzenia pobliskich domów, jeszcze chwila a doszłoby do tragedii. Bezmyślność ludzka to straszna rzecz! Stop wypalaniu!
Avatar
Ania / 31 marca 2017 o 15:19
0
Witam. Dziwią mnie komentarze tutaj zawarte. Wypalanie traw od wieków było wskazane w związku z użyźnianiem gleby oraz wypalaniem m.in szkodników. Proszę zapoznać się jak to działa np w Amerykach. Tam rolnicy zawsze wypalają połacie pól i pastwisk. powtarzam TO JEST WSKAZANE DLA PRZYRODY!!!!! Tylko w Europie coś padło na głowę ludziom. Próbuja wszystkiego zabraniać.
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 13:05
0
....kary za taką bezmyślność są śmiesznie niskie i nie przemawiają do wyobraźni sprawców tych nieszczęść!
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 12:44
0
Czyli mniej o 670 dopłat unijnych.
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 11:20
0
Ciekawy artykuł ? Tylko co KURATOR ma do trawy ? I dlaczego się wypowiada ? Czy w Straży nie ma działu - PREWENCJI ??? A z tym zabieraniem dopłat - to tak OSTROŻNIEJ Panie Dyrektorze, bo kłopoty mogą być.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 24 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 24 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 34 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 10 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 20 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 24 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!