Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2017 r.
11:40

Już wiadomo, które ulice w Lublinie i regionie zmienią nazwę. "Gloryfikują komunizm"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 49 A A
Ulica Jana Hempla, który – w ocenie IPN – „dał się ponieść fali rewolucji komunistycznej”
Ulica Jana Hempla, który – w ocenie IPN – „dał się ponieść fali rewolucji komunistycznej”

Najpóźniej w przyszłym tygodniu wojewoda zmieni nazwy czterech ulic w Lublinie i dwóch w Józefowie. A to dopiero początek, bo możliwe są kolejne zmiany. W niepewności mogą być mieszkańcy 135 jeszcze ulic w regionie, w tym... 61 ulic Partyzantów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z mapy Lublina mają zniknąć nazwy ul. Hempla, Kruczkowskiego, I Armii Wojska Polskiego oraz pl. Seidlera. Tak postanowił wojewoda w oparciu o tzw. ustawę dekomunizacyjną. – Nie ulega wątpliwości, że to nazwy gloryfikujące komunizm – mówi Radosław Brzózka, rzecznik wojewody. Powołuje się na opinie wydane przez Instytut Pamięci Narodowej.

W opiniach tych czytamy m.in., że Leon Kruczkowski (przy ulicy jego imienia zameldowanych jest w Lublinie ponad 1350 osób) był członkiem opłacanej przez ZSRR Światowej Rady Pokoju „propagandowo wspierającej na arenie międzynarodowej politykę imperialną Związku Sowieckiego”. Z kolei Jan Hempel (72 zameldowanych), ojciec LSS Społem, w ocenie IPN „dał się ponieść fali rewolucji komunistycznej” i należał do partii, która była „instrumentem sowieckiej polityki zagranicznej”.

Niczego złego w życiorysie Hempla nie znalazł prezydent Lublina, dlatego ostatecznie nie żądał od Rady Miasta zmiany nazwy ulicy. Po 2 września wojewoda dostał prawo do samodzielnego usuwania „niesłusznych” patronów, których nie usunęły z map samorządy. Właśnie tak działa ustawa dekomunizacyjna. Najpóźniej w przyszłym tygodniu wojewoda ma także zmienić nazwy dwóch ulic w Józefowie. Chodzi o dzisiejsze ulice Miszki Tatara i Popławskiego.

Usuwając stare nazwy wojewoda ma jednocześnie nadać nowe. Jakie wybierze? – Jednoczące, które nie budzą wątpliwości – mówi Brzózka. Szczegółów jeszcze nie zdradza.

Karuzela dekomunizacji dopiero się rozkręca i nawet w samym Lublinie mogą jeszcze zajść kolejne zmiany. Lubelski Urząd Wojewódzki czeka wciąż na odpowiedź IPN odnośnie wielu innych nazw, o których zaopiniowanie prosił wojewoda. – Prośba dotyczyła 135 ulic w całym regionie – raportuje rzecznik.
Na wysłanej do instytutu liście najczęściej, bo aż 61 razy, pojawia się ul. Partyzantów. Jest też ul. Czwartaków, Obrońców Pokoju, Wyzwolenia, 25-lecia PRL, Pancerniaków czy Grenadierów.

To, czy wspomniane nazwy znikną z map, zależeć będzie od tego, jak zostaną ocenione przez Instytut Pamięci Narodowej. – Nie mamy jeszcze opinii o wszystkich interesujących nas ulicach z Lublina – przyznaje Brzózka. Dziś wiadomo tyle, że nie będą przemianowane ulice Pancerniaków i Grenadierów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
nikt ważny / 23 listopada 2017 r. o 22:59
+2
Co mieszkańcy województwa lubelskiego zrobili strasznego, że zostali pokarani takim człowiekiem na stanowisku wojewody? Usuwanie flag, nagrywanie durnych filmików, marsze  z ONR, zatrudnianie stada "doradców", nagradzanie pracownika, który nic pożytecznego nie zrobił a przynosi wstyd (niejaki pan W. jeżdżący po pijaku), a teraz takie chore akcje. To jest urzędnik i prawnik w dodatku? Przykre to bardzo.
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 r. o 20:47
+1
Czy nie daj Boże ul. Lawinowa nie jest jakiegoś generała Lawinowa z Armii Czerwonej ??? Ja bym na wszelki wypadek zmienił :) A czy wojewoda z IPNem wiedzą, kto to był Pocztow ??? Najlepiej zmienić na Siergieja Kaczyńskiego, ten to ostro nie lubił komunistów :)
Avatar
ppp / 23 listopada 2017 r. o 20:35
+1
Mnie to ten Hempel się podoba. Prawdziwy ideowy komunista, ale tak bardzo że go w ramach terrosu staninowskiego zabili w Moskiwie w 1937 r. wieć koniec końców ofiara komunizmu... Polecam wątpiącym jego życiorys w Wiki oraz cudowny wiersz naocznego świadka Broniewskiego, "Magnitogorsk albo rozmoowa z Janem". Czy ofriara komunizmu nie moze mieć swojej ulicy...?? Poza tym założył LSS Społem w Lublinie i pomagał z siosttrą biedocie w Lublinie.
Avatar
Twoj stary / 25 listopada 2017 r. o 23:02
0
Matka wie,ze cpiesz?
Avatar
52562754 / 24 listopada 2017 r. o 21:29
0
nikt ważny napisał:
Co mieszkańcy województwa lubelskiego zrobili strasznego, że zostali pokarani takim człowiekiem na stanowisku wojewody? Usuwanie flag, nagrywanie durnych filmików, marsze  z ONR, zatrudnianie stada "doradców", nagradzanie pracownika, który nic pożytecznego nie zrobił a przynosi wstyd (niejaki pan W. jeżdżący po pijaku), a teraz takie chore akcje. To jest urzędnik i prawnik w dodatku? Przykre to bardzo.
 to spobie powórnuj jakie nagrody przyznaje Czarnek a jakie nagdory nijaki Sławomir sowsnowski, na stronach fundacjoi wolnsoci wszystko jest
 to spobie powórnuj jakie nagrody przyznaje Czarnek a jakie nagdory nijaki Sławomir sowsnowski, na stronach fundacjoi wolnsoci wszystko jest rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2017 r. o 13:25
0
BĘDĄ LECHA KACZYŃSKIEGO:I,II, III, IV,CHA,CHA
Avatar
K2 / 24 listopada 2017 r. o 11:30
0
Jan Hempel to jan he
J23 napisał:
To nie o tego Hempla chodzi tylko o Jana Hieronima Hempla ur.3maja 1877r. w miejscowośći Prawda, Królestwo Polskie, zm.2 września 1937r w Moskwie, ps. Jan Bezdomny, Jan Boży, Jan Wolski, Jan Wiślak – polskiego  marksistę, działacza ruchu robotniczego, członka KPP, pracującego dla sowietów.
 Jan Hempel to Jan Hempel. Ogłosić publicznie, że chodzi nie o tego JH, tylko o innego i zrezygnować ze zmiany nazwy.
Avatar
Gość / 24 listopada 2017 r. o 07:35
0
Proponuje nową nazwę ulicy "Obrońców Birczy" Czy znowu pisiorki - banderowskie w nocy tabliczki będą podmieniać, na życzenie upadlińców, jak na grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie ? Szlak z wami pisiory, banderowskie ryje i z waszym wojewodą !!!!!!!!!
Avatar
J23 / 23 listopada 2017 r. o 20:28
0
To nie o tego Hempla chodzi tylko o Jana Hieronima Hempla ur.3maja 1877r. w miejscowośći Prawda, Królestwo Polskie, zm.2 września 1937r w Moskwie, ps. Jan Bezdomny, Jan Boży, Jan Wolski, Jan Wiślak – polskiego  marksistę, działacza ruchu robotniczego, członka KPP, pracującego dla sowietów.
Avatar
J23 / 23 listopada 2017 r. o 20:25
0
To nie o tego Hempla chodzi tylko o Jana Hieronima Hempla ur.3maja 1877r. w miejscowośći Prawda, Królestwo Polskie, zm.2 września 1937r w Moskwie, ps. Jan Bezdomny, Jan Boży, Jan Wolski, Jan Wiślak – polskiego  marksistę, działacza ruchu robotniczego, członka KPP, pracującego dla sowietów.
Avatar
Twoj stary / 25 listopada 2017 r. o 23:02
0
Matka wie,ze cpiesz?
Avatar
52562754 / 24 listopada 2017 r. o 21:29
0
nikt ważny napisał:
Co mieszkańcy województwa lubelskiego zrobili strasznego, że zostali pokarani takim człowiekiem na stanowisku wojewody? Usuwanie flag, nagrywanie durnych filmików, marsze  z ONR, zatrudnianie stada "doradców", nagradzanie pracownika, który nic pożytecznego nie zrobił a przynosi wstyd (niejaki pan W. jeżdżący po pijaku), a teraz takie chore akcje. To jest urzędnik i prawnik w dodatku? Przykre to bardzo.
 to spobie powórnuj jakie nagrody przyznaje Czarnek a jakie nagdory nijaki Sławomir sowsnowski, na stronach fundacjoi wolnsoci wszystko jest
 to spobie powórnuj jakie nagrody przyznaje Czarnek a jakie nagdory nijaki Sławomir sowsnowski, na stronach fundacjoi wolnsoci wszystko jest rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2017 r. o 13:25
0
BĘDĄ LECHA KACZYŃSKIEGO:I,II, III, IV,CHA,CHA
Avatar
K2 / 24 listopada 2017 r. o 11:30
0
Jan Hempel to jan he
J23 napisał:
To nie o tego Hempla chodzi tylko o Jana Hieronima Hempla ur.3maja 1877r. w miejscowośći Prawda, Królestwo Polskie, zm.2 września 1937r w Moskwie, ps. Jan Bezdomny, Jan Boży, Jan Wolski, Jan Wiślak – polskiego  marksistę, działacza ruchu robotniczego, członka KPP, pracującego dla sowietów.
 Jan Hempel to Jan Hempel. Ogłosić publicznie, że chodzi nie o tego JH, tylko o innego i zrezygnować ze zmiany nazwy.
Avatar
Gość / 24 listopada 2017 r. o 07:35
0
Proponuje nową nazwę ulicy "Obrońców Birczy" Czy znowu pisiorki - banderowskie w nocy tabliczki będą podmieniać, na życzenie upadlińców, jak na grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie ? Szlak z wami pisiory, banderowskie ryje i z waszym wojewodą !!!!!!!!!
Avatar
nikt ważny / 23 listopada 2017 r. o 22:59
+2
Co mieszkańcy województwa lubelskiego zrobili strasznego, że zostali pokarani takim człowiekiem na stanowisku wojewody? Usuwanie flag, nagrywanie durnych filmików, marsze  z ONR, zatrudnianie stada "doradców", nagradzanie pracownika, który nic pożytecznego nie zrobił a przynosi wstyd (niejaki pan W. jeżdżący po pijaku), a teraz takie chore akcje. To jest urzędnik i prawnik w dodatku? Przykre to bardzo.
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 r. o 22:54
-1
PRECZ Z KOMUNĄ I JEJ SPADKOBIERCAMI W PO-PSL
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 r. o 20:47
+1
Czy nie daj Boże ul. Lawinowa nie jest jakiegoś generała Lawinowa z Armii Czerwonej ??? Ja bym na wszelki wypadek zmienił :) A czy wojewoda z IPNem wiedzą, kto to był Pocztow ??? Najlepiej zmienić na Siergieja Kaczyńskiego, ten to ostro nie lubił komunistów :)
Avatar
ppp / 23 listopada 2017 r. o 20:35
+1
Mnie to ten Hempel się podoba. Prawdziwy ideowy komunista, ale tak bardzo że go w ramach terrosu staninowskiego zabili w Moskiwie w 1937 r. wieć koniec końców ofiara komunizmu... Polecam wątpiącym jego życiorys w Wiki oraz cudowny wiersz naocznego świadka Broniewskiego, "Magnitogorsk albo rozmoowa z Janem". Czy ofriara komunizmu nie moze mieć swojej ulicy...?? Poza tym założył LSS Społem w Lublinie i pomagał z siosttrą biedocie w Lublinie.
Avatar
J23 / 23 listopada 2017 r. o 20:28
0
To nie o tego Hempla chodzi tylko o Jana Hieronima Hempla ur.3maja 1877r. w miejscowośći Prawda, Królestwo Polskie, zm.2 września 1937r w Moskwie, ps. Jan Bezdomny, Jan Boży, Jan Wolski, Jan Wiślak – polskiego  marksistę, działacza ruchu robotniczego, członka KPP, pracującego dla sowietów.
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika w piątek 17 września

Pierwsza strona Dziennika w piątek 17 września

Koło Lublina Amstafy rozszarpały maltańczyka. Wśród mieszkańców wrócił strach [drastyczne naganie]
wideo
film

Koło Lublina Amstafy rozszarpały maltańczyka. Wśród mieszkańców wrócił strach [drastyczne naganie]

Boimy się, że to się powtórzy – mówią mieszkańcy podlubelskiej Elizówki, gdzie cztery rozwścieczone amstafy rozszarpały małego maltańczyka. Prokuratura zwróciła psy właścicielce. – Ona nie panuje nad tymi zwierzętami – twierdzą zaniepokojeni mieszkańcy.

W weekend Święto Roweru w Lubartowie
19 września 2021, 8:00

W weekend Święto Roweru w Lubartowie

Święto Roweru znów w Lubartowie! Impreza sportowa, która od lat cieszy się ogromną popularnością, odbędzie się już po raz 27. Na uczestników czeka aż 6 tras o zróżnicowanej trudności. W tym roku wydarzenie odbędzie się 19 września. Start na parkingu PSB Mrówka (ul. Nowodworska 34).

Niemieckie wojsko już zbliża się do Tomaszowa Lubelskiego
zdjęcia
galeria

Niemieckie wojsko już zbliża się do Tomaszowa Lubelskiego

Od czwartku do miasta zbliża się grupa zabytkowych pojazdów. To pierwsi uczestnicy tegorocznych obchodów 82 rocznicy Bitew pod Tomaszowem. Są jeszcze wejściówki na niedzielną rekonstrukcję.

Sukces Polek na Mistrzostwach Świata w Rosji. Tarnowianka ze złotem, a lublinianka z brązem

Sukces Polek na Mistrzostwach Świata w Rosji. Tarnowianka ze złotem, a lublinianka z brązem

Złotego medalu nie było, ale lublinianka Aleksandra Mirosław zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata we wspinaczce sportowej w Moskwie w konkurencji na czas. Triumfatorką imprezy została tarnowianka Natalia Kałucka, a srebro trafiło w ręce Rosjanki Iulii Kapliny

MKS FunFloor Perła - Młyny Stoisław Koszalin. Wreszcie u siebie

MKS FunFloor Perła - Młyny Stoisław Koszalin. Wreszcie u siebie

MKS FunFloor Perła Lublin zagra w piątek z Młynami Stoisław Koszalin. To pierwszy mecz w tym sezonie, który odbędzie się w hali Globus. Początek zawodów zaplanowano na godz. 18

Bury na białym koniu. Czy senator będzie kandydował na prezydenta Lublina?
zdjęcia

Bury na białym koniu. Czy senator będzie kandydował na prezydenta Lublina?

Oni żalili mu się na Ratusz, on przytakiwał i podsuwał recepty: po pół miliona rocznie i większy wpływ na decyzje. Tak wyglądało spotkanie senatora Jacka Burego z przedstawicielami lubelskich rad dzielnic. Czy to wstęp do wyścigu po władzę w mieście?

W Lublinie jest darmowa wypożyczalnia rowerów

W Lublinie jest darmowa wypożyczalnia rowerów

Przez miesiąc ma działać bezpłatna wypożyczalnia rowerów uruchomiona przez miasto obok Zalewu Zemborzyckiego - obok alejki prowadzącej z nowej pętli autobusowej do zalewu.

Czy lubelski PiS się ugnie ws. LGBT? Wiceminister pisze do marszałka

Czy lubelski PiS się ugnie ws. LGBT? Wiceminister pisze do marszałka

Członek rządu odpowiedzialny za fundusze unijne pisze do samorządowców. Uczula, że przyjęte przez nich prawo może zaszkodzić. Chodzi o miliardy z UE. Lubelskie ma tzw. uchwałę anty-LGBT.

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska zaczynają nowy sezon

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska zaczynają nowy sezon