Zbigniew Ziobro odwołał całe kierownictwo Sądu Okręgowego w Lublinie. Faksem. Ze stanowiskiem pożegnał się również prezes Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Decyzja również przyszła faksem. Bez żadnego uzasadnienia.
– O godz. 12:40 otrzymaliśmy pismo z informacją o odwołaniu prezesa - sędziego Jerzego Rodzika. Decyzja była datowana na poniedziałek – mówi sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – O godz. 12:43 otrzymaliśmy faks z informacją o odwołaniu wiceprezesa, sędziego Przemysława Grochowskiego.
Pismo w tej sprawie również opatrzono poniedziałkową datą. Minutę później do sądu dotarł trzeci faks.
– Informował o powołaniu sędziego Krzysztofa Niezgody na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie – dodaje sędzia Abramowicz.
Pisma informujące o odwołaniu sędziów Rodzika i Grochowskiego to krótkie, jednozdaniowe informacje. Nie zawierają żadnego uzasadnienia.
Nowy prezes SO w Lublinie został powołany na 6-letnią kadencję. Sędzia Niezgoda orzekał w sądzie okręgowym od czerwca tego roku. Wcześniej rozstrzygał sprawy cywilne w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód. Ma za sobą 19 lat doświadczenia.
We wtorek ze stanowiskiem pożegnał się również prezes Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, sędzia Wojciech Wolski. Minister powołał na to stanowisko sędzię Edytę Birut z Sądu Rejonowego w Lubartowie. Również faksem.
Dzień wcześniej Zbigniew Ziobro odwołał także sędziego Piotra Morelowskiego (ze stanowiska wiceprezes Sądu Okręgowego w Lublinie). Faks dotarł do sądu w piątek po godzinach pracy. Sędzia dowiedział się o swoim odwołaniu dopiero w poniedziałek. Również w tym przypadku minister nie pokusił się o jakiekolwiek uzasadnienie.
Zbigniew Ziobro korzysta z uprawnień, jakie dała mu znowelizowana ustawa o ustroju sądów powszechnych. Zgodnie z jej zapisami szef resortu sprawiedliwości może bez uzasadnienia odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów. Ma na to pół roku od wejścia w życie ustawy. Termin ten mija w lutym 2018 r.
W reakcji na działania ministra w Sądzie Okręgowym w Lublinie zwołano specjalne zebranie.
– Odbędzie się ono w środę, na wniosek samych sędziów – informuje rzecznik.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że sędziowie chcą zaprotestować przeciwko poczynaniom Zbigniewa Ziobry. Zamierzają przyjąć w tej sprawie specjalną uchwałę. Wcześniej zrobili to już sędziowie lubelskiej apelacji. Była to reakcja na nagłe odwołanie wiceprezesa SA w Lublinie, sędziego Cezarego Wójcika.