Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 grudnia 2014 r.
8:00
Edytuj ten wpis

Karpie z lubelskiego Auchan pod lupą obrońców zwierząt

Autor: Zdjęcie autora aa
167 34 A A

Obrońcy zwierząt: Hipermarket Auchan w Lublinie łamie prawo sprzedając żywe karpie w osiatkowanych reklamówkach bez dostępu do wody. Rzecznik Auchan: Stosujemy się do wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W niedzielę byłam w sklepie Auchan w Lublinie i zauważyłam, że żywe karpie są pakowane w osiatkowane reklamówki bez wody - opowiada Marta Włosek z Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt. - To jest niezgodne z obowiązującym prawem. W poniedziałek skontaktowałam się z dyrektorem sklepu, który mi powiedział, że nie będą wlewać wody. Dlatego postanowiłam przesłać temu panu informację dotyczącą obowiązujących w Polsce przepisów.

Dorota Patejko, rzecznik prasowy Auchan Polska odpowiada, że sieć nie prowadzi uboju ryb. W przypadku sprzedaży żywych karpi stosuje się do wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii. Informacje dotyczące dobrych praktyk w postępowaniu z żywymi rybami przeznaczonymi do sprzedaży detalicznej można znaleźć na stronie internetowej GIW. Opakowanie, w którym żywe ryby są przenoszone przez klientów może być zarówno z wodą, jak też bez wody - "pozwalające karpiom na wykorzystanie naturalnej wymiany gazowej przez powierzchnię skóry.”

- Od 2 lat sprzedajemy żywe ryby w foliowych reklamówkach, które mają specjalne ożebrowanie, dzięki czemu folia nie przylega do skóry karpia - wyjaśnia Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji Auchan Polska. - Ryba może oddychać i możliwe jest jej przetransportowanie do domu klienta. Nikt z inspekcji weterynaryjnej nam takich opakowań nie zakwestionował.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie wskazuje, że najlepiej byłoby, gdyby sklepy sprzedawały ryby już uśmiercone.

- Do tej pory żadna skarga dotycząca sprzedaży żywych ryb do nas nie trafiła - mówi Marlena Młynarska z WIW w Lublinie.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 r. o 18:24
ciekawe kiedy ci popaprani obrońcy zaczną ubierać karpie bo zimą mogą zmarznąć witaj głupoto!
Avatar
tomaszjawor10 / 6 października 2015 r. o 17:26

Ciekawi mnie jak dalej rozwinie się sprawa. Mam nadzieję że nie zaszkodzi to hodowli karpi w stawach na wsiach i w agroturystykach, bo to jedna z głównych atrakcji takiego wypoczynku. Ale myślę, że tak długa tradycja się zachowa.

Avatar
PseudoEkolog / 28 grudnia 2014 r. o 06:12

Proponuje pseldo ekologom zapoznac sie z fizjologia karpia jak ta ryba elugo wytrzymuje bez wody potrafi przez jakis czas korzystac z powietrza atmosferycznego . Czy wasze pseudo swietlowki tez sa ekologiczne .

Oj widać że i Ty nie jesteś zaznajomiony/a z fizjologia karpia :P

bo raczej nie wiesz o tym  ze karpie maja ciało tak delikatne jak nasze oko, wyobraź sobie ze ktoś dotyka Cie torba foliowa po oku przez kilka godzin, fajnie co?

Oj widać że i Ty nie jesteś zaznajomiony/a z fizjologia karpia :P

bo raczej nie wiesz o tym  ze karpie maja ciało tak delikatne jak nasze oko, wyobraź sobie ze ktoś dotyka Cie torba foliowa po oku przez kilka godzin, fajnie co?

rozwiń
Avatar
Kamil / 27 grudnia 2014 r. o 02:03
Policjanci nie pomogą . Bo taki super market napisze informacje "Karp sprzedawany jest bez wody" I co teraz powiesz? Każdy ma iść z akwarium po karpia? To każdy na każdego będzie dzwonił! Czekam na konstruktywną odpowiedź w twojej strony!
Avatar
Damian / 25 grudnia 2014 r. o 23:30
Jest to po prostu skandal. Ludzie apeluje nie pozwalające na to! Art.4,5 ustawy o ochronie praw zwierząt mówi wyraźnie że ryby jako kręgowce muszą być traktowane humanitarnie.Nie dajcie sobie wmówić że ta siatka coś daje, tak główny inspektor weterynaryjny wyraził na takie przenoszenie zgodę , ale rozmawiałem z panią doktor ichtiologii i powiedziała, że ryba stresuje się w worku z siatką bez wody, wydziela hormony stresu co za tym idzie smak ryby jest gorszy, apeluję, gdy widzicie jak w sklepach żywe ryby przenoszone są w foliowych workach to dzwoncie na policję! Nawet jeśli jest ta siatka a wody nie ma, to nadal art.4 i 5 ust. O ochronie zwierząt jest złamany i tak mówcie niech jeżdżą, od tego są i dzwoncie codziennie po kilka razy, nie pozwólmy na legalizację znęcania się nad rybami, bo od nich się zaczyna. Ryby tak naprawdę powinny być sprzedawane uśmiercone, nie żywe. Nękajmy tych ludzi kierowników sklepów. Ka ostatnimi czasy dzwoniłem do wszystkich sklepów, dziennie po kilka razy,wołałem kierowników składałem skargi na pracowników którzy na kasie karpiem rzucili,wzywałem policję co parę godzin, napisałem do prokuratury, sklepy które odwiedzałem dziennie miały już tego dość zaczęli lepiej traktować ryby. Dlatego apeluję do was gdy widzicie ww. Sytuacje naciskajcie- zmienimy los tych karpii żywych zwierząt i o to apeluję i proszę was wykażcie zrozumienie , pozdrawiam
Jest to po prostu skandal. Ludzie apeluje nie pozwalające na to! Art.4,5 ustawy o ochronie praw zwierząt mówi wyraźnie że ryby jako kręgowce muszą być traktowane humanitarnie.Nie dajcie sobie wmówić że ta siatka coś daje, tak główny inspektor weterynaryjny wyraził na takie przenoszenie zgodę , ale rozmawiałem z panią doktor ichtiologii i powiedziała, że ryba stresuje się w worku z siatką bez wody, wydziela hormony stresu co za tym idzie smak ryby jest gorszy, apeluję, gdy widzicie jak w sklepach żywe ryby przenoszone są w foliowych workach t... rozwiń
Avatar
Mat / 24 grudnia 2014 r. o 22:23

niech już przestaną nam narzucać wszystko z góry jak ma być, niedługo będzie ustawa, którą nogą mamy najpierw wchodzić do danych sklepów, nie dajcie się ogłupić!!!!!!!!!!! 

Avatar
MalibuLublin / 24 grudnia 2014 r. o 10:13

do MalibuLublin - no własnie na tych obrazkach widać tutaj pazerność, bo ja nie mam takiego czegoś, bo mnie nie stać, podzieliłam się z biednymi. Nie wystarczy  ładnie mówić, należy robiććććććć

Polak kieruje się zasadą: „Ty masz, a ja nie mam, więc zrobię wszystko, żebyś ty też nie miał”,

natomiast Amerykanin – „Ty masz, a ja nie mam, więc zrobię wszystko, żebym ja też miał”. Bo, jak mówią, Polak Polakowi nawet porażki zazdrości.

w jednym zaś masz rację, że należy robić, a nie pisać ... jednak ty tylko piszesz, że robisz, czego jednak nie da się sprawdzić

pokażę ci więc, jak wyglądało wcześniej miejsce, którego tak bardzo zazdrościsz

... wnioski wyciągaj sam ...

powyższe zdjęcia niewątpliwie kontrastują ze zdjęciami, które tak bardzo "dotknęły" przedmówcę ...

nawiązując zaś do tematu artykułu, dodam, że nasze karpie (z Malibu) Święta spędzają w zdrowiu i pomyślności, bowiem nigdy w tym terminie ich nie odławiamy

Wszystkim czytelnikom Dziennika Wschodniego życzymy zdrowych i pogodnych Świąt

Polak kieruje się zasadą: „Ty masz, a ja nie mam, więc zrobię wszystko, żebyś ty też nie miał”,

natomiast Amerykanin – „Ty masz, a ja nie mam, więc zrobię wszystko, żebym ja też miał”. Bo, jak mówią, Polak Polakowi nawet porażki zazdrości.

w jednym zaś masz rację, że należy robić, a nie pisać ... jednak ty tylko piszesz, że robisz, czego jednak nie da się sprawdzić

pokażę ci więc, jak wyglądało wcześniej miejsce, którego tak bardzo zazdrościsz

... rozwiń

Avatar
Gość / 24 grudnia 2014 r. o 07:58

Ale to jest tylko i wyłącznie wina kupujących, którzy generują popyt na żywego karpia. Ja nie kupuję żywego nigdy. Poza tym nie potrafiłabym zabić go w domu i wypatroszyć. Powinny być humanitarnie uśmiercane i dopiero sprzedawane, ale w Polsce jest dużo niedoszłych nożowników, któży na rybie chcą się wyżyć przed świętami.

To, że ty jesteś łajzą i masz dwie lewe ręce nie znaczy, że inni też tak mają. Chleba masłem pewnie też nie smarujesz, bo strach nóż wziąć do ręki? Skąd się biorą takie kaleki życiowe...

To, że ty jesteś łajzą i masz dwie lewe ręce nie znaczy, że inni też tak mają. Chleba masłem pewnie też nie smarujesz, bo strach nóż wziąć do ręki? Skąd się biorą takie kaleki życiowe...

rozwiń
Avatar
Gość / 24 grudnia 2014 r. o 07:52

księża też żrą zabite karpie, zwierzęta itp. i jest dobrze, a skad to się wzięło jak nie z kościoła

akurat karpie to się wzięły z komuny - z braku mięsa. Odrobinę mniej palikociarskiego zaślepienia, więcej owartości na fakty...

Avatar
XCv / 24 grudnia 2014 r. o 02:02

Nie prowadzą uboju zwierząt? Co to za argument - mają stosować się do prawa. W E. Leclercu na Zana karpie są bite na zapleczu i sprzedawane martwe. Można? Można.

Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 r. o 18:24
ciekawe kiedy ci popaprani obrońcy zaczną ubierać karpie bo zimą mogą zmarznąć witaj głupoto!
Avatar
tomaszjawor10 / 6 października 2015 r. o 17:26

Ciekawi mnie jak dalej rozwinie się sprawa. Mam nadzieję że nie zaszkodzi to hodowli karpi w stawach na wsiach i w agroturystykach, bo to jedna z głównych atrakcji takiego wypoczynku. Ale myślę, że tak długa tradycja się zachowa.

Avatar
PseudoEkolog / 28 grudnia 2014 r. o 06:12

Proponuje pseldo ekologom zapoznac sie z fizjologia karpia jak ta ryba elugo wytrzymuje bez wody potrafi przez jakis czas korzystac z powietrza atmosferycznego . Czy wasze pseudo swietlowki tez sa ekologiczne .

Oj widać że i Ty nie jesteś zaznajomiony/a z fizjologia karpia :P

bo raczej nie wiesz o tym  ze karpie maja ciało tak delikatne jak nasze oko, wyobraź sobie ze ktoś dotyka Cie torba foliowa po oku przez kilka godzin, fajnie co?

Oj widać że i Ty nie jesteś zaznajomiony/a z fizjologia karpia :P

bo raczej nie wiesz o tym  ze karpie maja ciało tak delikatne jak nasze oko, wyobraź sobie ze ktoś dotyka Cie torba foliowa po oku przez kilka godzin, fajnie co?

rozwiń
Avatar
Kamil / 27 grudnia 2014 r. o 02:03
Policjanci nie pomogą . Bo taki super market napisze informacje "Karp sprzedawany jest bez wody" I co teraz powiesz? Każdy ma iść z akwarium po karpia? To każdy na każdego będzie dzwonił! Czekam na konstruktywną odpowiedź w twojej strony!
Avatar
Damian / 25 grudnia 2014 r. o 23:30
Jest to po prostu skandal. Ludzie apeluje nie pozwalające na to! Art.4,5 ustawy o ochronie praw zwierząt mówi wyraźnie że ryby jako kręgowce muszą być traktowane humanitarnie.Nie dajcie sobie wmówić że ta siatka coś daje, tak główny inspektor weterynaryjny wyraził na takie przenoszenie zgodę , ale rozmawiałem z panią doktor ichtiologii i powiedziała, że ryba stresuje się w worku z siatką bez wody, wydziela hormony stresu co za tym idzie smak ryby jest gorszy, apeluję, gdy widzicie jak w sklepach żywe ryby przenoszone są w foliowych workach to dzwoncie na policję! Nawet jeśli jest ta siatka a wody nie ma, to nadal art.4 i 5 ust. O ochronie zwierząt jest złamany i tak mówcie niech jeżdżą, od tego są i dzwoncie codziennie po kilka razy, nie pozwólmy na legalizację znęcania się nad rybami, bo od nich się zaczyna. Ryby tak naprawdę powinny być sprzedawane uśmiercone, nie żywe. Nękajmy tych ludzi kierowników sklepów. Ka ostatnimi czasy dzwoniłem do wszystkich sklepów, dziennie po kilka razy,wołałem kierowników składałem skargi na pracowników którzy na kasie karpiem rzucili,wzywałem policję co parę godzin, napisałem do prokuratury, sklepy które odwiedzałem dziennie miały już tego dość zaczęli lepiej traktować ryby. Dlatego apeluję do was gdy widzicie ww. Sytuacje naciskajcie- zmienimy los tych karpii żywych zwierząt i o to apeluję i proszę was wykażcie zrozumienie , pozdrawiam
Jest to po prostu skandal. Ludzie apeluje nie pozwalające na to! Art.4,5 ustawy o ochronie praw zwierząt mówi wyraźnie że ryby jako kręgowce muszą być traktowane humanitarnie.Nie dajcie sobie wmówić że ta siatka coś daje, tak główny inspektor weterynaryjny wyraził na takie przenoszenie zgodę , ale rozmawiałem z panią doktor ichtiologii i powiedziała, że ryba stresuje się w worku z siatką bez wody, wydziela hormony stresu co za tym idzie smak ryby jest gorszy, apeluję, gdy widzicie jak w sklepach żywe ryby przenoszone są w foliowych workach t... rozwiń
Avatar
Mat / 24 grudnia 2014 r. o 22:23

niech już przestaną nam narzucać wszystko z góry jak ma być, niedługo będzie ustawa, którą nogą mamy najpierw wchodzić do danych sklepów, nie dajcie się ogłupić!!!!!!!!!!! 

Avatar
MalibuLublin / 24 grudnia 2014 r. o 10:13

do MalibuLublin - no własnie na tych obrazkach widać tutaj pazerność, bo ja nie mam takiego czegoś, bo mnie nie stać, podzieliłam się z biednymi. Nie wystarczy  ładnie mówić, należy robiććććććć

Polak kieruje się zasadą: „Ty masz, a ja nie mam, więc zrobię wszystko, żebyś ty też nie miał”,

natomiast Amerykanin – „Ty masz, a ja nie mam, więc zrobię wszystko, żebym ja też miał”. Bo, jak mówią, Polak Polakowi nawet porażki zazdrości.

w jednym zaś masz rację, że należy robić, a nie pisać ... jednak ty tylko piszesz, że robisz, czego jednak nie da się sprawdzić

pokażę ci więc, jak wyglądało wcześniej miejsce, którego tak bardzo zazdrościsz

... wnioski wyciągaj sam ...

powyższe zdjęcia niewątpliwie kontrastują ze zdjęciami, które tak bardzo "dotknęły" przedmówcę ...

nawiązując zaś do tematu artykułu, dodam, że nasze karpie (z Malibu) Święta spędzają w zdrowiu i pomyślności, bowiem nigdy w tym terminie ich nie odławiamy

Wszystkim czytelnikom Dziennika Wschodniego życzymy zdrowych i pogodnych Świąt

Polak kieruje się zasadą: „Ty masz, a ja nie mam, więc zrobię wszystko, żebyś ty też nie miał”,

natomiast Amerykanin – „Ty masz, a ja nie mam, więc zrobię wszystko, żebym ja też miał”. Bo, jak mówią, Polak Polakowi nawet porażki zazdrości.

w jednym zaś masz rację, że należy robić, a nie pisać ... jednak ty tylko piszesz, że robisz, czego jednak nie da się sprawdzić

pokażę ci więc, jak wyglądało wcześniej miejsce, którego tak bardzo zazdrościsz

... rozwiń

Avatar
Gość / 24 grudnia 2014 r. o 07:58

Ale to jest tylko i wyłącznie wina kupujących, którzy generują popyt na żywego karpia. Ja nie kupuję żywego nigdy. Poza tym nie potrafiłabym zabić go w domu i wypatroszyć. Powinny być humanitarnie uśmiercane i dopiero sprzedawane, ale w Polsce jest dużo niedoszłych nożowników, któży na rybie chcą się wyżyć przed świętami.

To, że ty jesteś łajzą i masz dwie lewe ręce nie znaczy, że inni też tak mają. Chleba masłem pewnie też nie smarujesz, bo strach nóż wziąć do ręki? Skąd się biorą takie kaleki życiowe...

To, że ty jesteś łajzą i masz dwie lewe ręce nie znaczy, że inni też tak mają. Chleba masłem pewnie też nie smarujesz, bo strach nóż wziąć do ręki? Skąd się biorą takie kaleki życiowe...

rozwiń
Avatar
Gość / 24 grudnia 2014 r. o 07:52

księża też żrą zabite karpie, zwierzęta itp. i jest dobrze, a skad to się wzięło jak nie z kościoła

akurat karpie to się wzięły z komuny - z braku mięsa. Odrobinę mniej palikociarskiego zaślepienia, więcej owartości na fakty...

Avatar
XCv / 24 grudnia 2014 r. o 02:02

Nie prowadzą uboju zwierząt? Co to za argument - mają stosować się do prawa. W E. Leclercu na Zana karpie są bite na zapleczu i sprzedawane martwe. Można? Można.