Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 czerwca 2017 r.
20:00

Katastrofa budowlana przy ul. Lubartowskiej. Odbudują to co rozebrali?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Część rozległej kamienicy przy ul. Lubartowskiej 45 wyburzono 24 maja po tym, jak we fragmencie budynku zawaliły się wszystkie stropy
Część rozległej kamienicy przy ul. Lubartowskiej 45 wyburzono 24 maja po tym, jak we fragmencie budynku zawaliły się wszystkie stropy (fot. Maciej Kaczanowski / Archiwum)

Po niedzieli ma dojść do rozmów o odbudowie zburzonej części kamienicy przy Lubartowskiej 45, gdzie dwa tygodnie temu doszło do katastrofy. Nadzór budowlany uznał, że odtworzenie rozebranego fragmentu jest możliwe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Część rozległej kamienicy wyburzono po tym jak we fragmencie budynku zawaliły się wszystkie stropy. Pozostała skorupa zewnętrznych ścian stwarzała zagrożenie dla przechodniów oraz sąsiedniego budynku przy Targowej 4. Dlatego ją rozebrano. Teraz stoją tu dwa osobne budynki, a między nimi jest wyrwa. Rozmowy o jej zapełnieniu mogą się zacząć za kilka dni.

– Planujemy się spotkać ze współwłaścicielami. Będziemy rozmawiać na temat dalszych losów nieruchomości – zapowiada Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych, który zarządza kamienicą. Budynek ma wielu właścicieli, miasto ma w nim 37 proc. udziałów.

– Odbudowa tej części jest możliwa – mówi Dariusz Balwierz, szef Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. – Właściciel lub zarządca musiałby wcześniej sporządzić ekspertyzę i dokumentację projektową, a potem uzyskać pozwolenia wymagane przepisami prawa budowlanego.

W miejscu zburzonej części kamienicy może powstać jedynie obiekt będący jej rekonstrukcją, przynajmniej jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny. Wynika to z uchwalonego przez Radę Miasta planu zagospodarowania tej części Lublina. W dokumencie zapisano wprost, że w tym kwartale Podzamcza obowiązuje „nakaz zachowania cech historycznych” budynków.

Miejska uchwała wymienia również cechy, które bezwzględnie należy zachować. Dotyczy to „gabarytów, geometrii dachu, proporcji i rozmieszczenia otworów okiennych i drzwiowych, stolarki okiennej i drzwiowej, elementów wykończenia elewacji oraz detali architektonicznych”.

Takie zapisy nie pozwalają postawić tu budynku wyglądającego inaczej niż rozebrana część kamienicy. – Ale jeśli chodzi o jego wnętrze, rozkład pomieszczeń, jak najbardziej mógłby być zagospodarowany na nowo – zastrzega Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Dodajmy, że uszkodzona kamienica nie ma takiego rozkładu pomieszczeń, jaki znamy chociażby z bloków podzielonych na piony z podobnymi sobie mieszkaniami. W tym przypadku lokale zachodzą na siebie.

W uszkodzonej kamienicy nadzór budowlany wyłączył z użytkowania 12 lokali, z czego większość niezamieszkałych. Do domów wciąż nie mogą powrócić trzy rodziny z lokali, gdzie trzeba było m.in. odtworzyć instalacje elektryczne. W innym mieszkaniu problemem jest brak sanitariatu, który znajdował się w rozebranej części budynku.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Martyna / 7 czerwca 2017 o 21:21
0
Skoro nie ma gruntów pod mieszkania (Program Mieszkanie Plus) to skąd wezmą te mieszkania? No dobra, pewnie jest takich mieszkań troszkę, ale to za mało. Chyba, że tych co są patologią i są nieuczciwi wyrzuci na bruk. Ludzie uczciwi nie do końca chcą mieszkać w takich kamienicach. Powody są takie, że nie każdy ma zdolność kredytową no i to, że czynsz jest niższy na pewno niż w normalnym bloku.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 18:11
0
W sumie tu DW i tam DW, tu LUZ i tam LUZ...
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 18:08
0
A) NOWY RYNEK - spOKo, ale z Zamku musi być przejście podziemne! B) Przejscie Żelaznicze wykasowac z projektu, bo nawet dziennikarze TVP o nim nie pamiętają. C) Coś lepiej nowego z tarasami zamiast starego zakonserwowanego D) Hala na Śląsku to był dramat spowodowany zaniedbaniami i śniegiem E) Jak już tak kupujemy Model Wrocławski, to miast Czechówki zróbmy "MikroOdrę", wszak z pojezierzem się udało... zamiast LaBoga - LaCzarcia, i zamiast Żuka-Dutkiewicz
Avatar
Expert / 7 czerwca 2017 o 17:18
0
Rewitalizacja PKS: Stwórzmy Sobie Nowy Rynek. Albo skopiujmy wrocławski. Najlepiej z Sukiennicami. Przejściem Żelaźniczym i Garncarskim. I wierną Repliką Ratusza! Zamiast kamienic z Lubartowskiej, zezwólmy postawić COŚ nowego, z ogrodami na tarasach i dachach. Takie jak ta wyburzona to we Wrocku juz dawno kwalifikowałyby się do zburzenia. Nie dlatego, że żydowskie, ale po prostu że mało estetyczne. Radę Miasta wysłać na Pręgież, powód podając "konserwację tylko stuletnich ruin". Zostawić jedynie w spokoju Czwartek i Studnię na PKS.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 10:56
0
Ja bym nie odbudowywał, niech zostanie jak teraz. Pasuje do okolicy
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 09:48
0
Odpowiedzialność polityczną i prokuratorską podnosi Żuk. Jedyny zwierzchnik odpowiednik służb. Teraz się za kontrole wzięli. Czyli klasyka - Polak po szkodzie.Tak jak było z halą na Śląsku. Ma szczęście, że nikt nie zginął bo by go na pasku w TV pokazywali.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 09:48
0
"teraz konserwator nie konserwuje zabytków, a utrwala obraz ruiny i rozpaczy. a co do miasta: zostawcie sobie jedynie budynki z kórych macie ponad 90% własności. po co inwestować wspólne pieniądze w prywatne. mi nikt remontu za darmo nie zrobi." pełna zgoda. Lubartowska to w połowie slums, a w połowie i tak już nowoczesna zabudowa - i to nie gdzie indziej, jak m.in. naprzeciwko jesziwy! bez prywatnych inwestorów będzie tam niedługo tylko "ruina trwale zakonserwowana" miasto od lat udaje, ze myśli, co zrobić z dworcem, bangladeszem i lubartowską, i niczego nie wymyśli, bo wszystko drogie. dajmy więc budować tym, co mają kasę... może niekoniecznie pasują tam dowolne formy architektoniczne, ale z tych "kamienic" też niewiele zasługuje na zachowanie. a dookoła i tak "nowoczesne" biurowce i klocki na probostwie.
"teraz konserwator nie konserwuje zabytków, a utrwala obraz ruiny i rozpaczy. a co do miasta: zostawcie sobie jedynie budynki z kórych macie ponad 90% własności. po co inwestować wspólne pieniądze w prywatne. mi nikt remontu za darmo nie zrobi." pełna zgoda. Lubartowska to w połowie slums, a w połowie i tak już nowoczesna zabudowa - i to nie gdzie indziej, jak m.in. naprzeciwko jesziwy! bez prywatnych inwestorów będzie tam niedługo tylko "ruina trwale zakonserwowana" miasto od lat udaje, ze myśli, co zrobić z dworcem, ba... rozwiń
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 09:38
0
"elementów wykończenia elewacji" będzie ją trzeba po odbudowie osmolić, by była tak samo brudna!
Avatar
zorro / 7 czerwca 2017 o 07:47
0
A dlaczego miasto ma oddawać swoje udziały, może je sprzedać ale oddać? Poza tym najemcy i właściciele niech oddadzą kasę, bo z tego co wiem tam wiele osób nie płaci czynszu. A jak nie ma czynszu to za co zrobić remont nie mówiac już od odbudowie.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 00:03
0
całą ulicę rozebrać i postawić coś nowego. wiem co mówię. Łażę już trochę po wrocku, i widzę, że takie budynki jak większośc z lubartowskiej, są tu najzwyczajniej burzone, co by można było poprowadzić linie tramwajową. (hubska, kościuszki, pułaskiego do małachowskiego). ******gazetawroclawska.pl/wroclaw-sie-zmienia/a/wroclaw-torowisko-zamiast-kamienic-te-budynki-przy-pulaskiego-ida-do-wyburzenia,10671290/ a żeby było jeszcze ciekawiej, znaczna ilośc kamienic ma płaskorzeźby i zdobienia. coś nie do pomyślenie w skąpym i żydowsko surowej sztukaterii lubelskiej. btw. co jest złego w postawieniu silvertowera przy zabytkowym placu konstytucji? co jest złęgo w domieszaniu nowinek architektonicznych do szarego kwartału od zamku do jesziwas chachmej? generalnie te kamienice z lubartowskiej są tragiczne, i preferujemy je zburzyć i dac miejsce czemuś nowemu - nowoczesnemu. gdybym był radą miejską, to zliberalizowałbym zasady architektoniczne. bo teraz konserwator nie konserwuje zabytków, a utrwala obraz ruiny i rozpaczy. a co do miasta: zostawcie sobie jedynie budynki z kórych macie ponad 90% własności. po co inwestować wspólne pieniądze w prywatne. mi nikt remontu za darmo nie zrobi.
całą ulicę rozebrać i postawić coś nowego. wiem co mówię. Łażę już trochę po wrocku, i widzę, że takie budynki jak większośc z lubartowskiej, są tu najzwyczajniej burzone, co by można było poprowadzić linie tramwajową. (hubska, kościuszki, pułaskiego do małachowskiego). ******gazetawroclawska.pl/wroclaw-sie-zmienia/a/wroclaw-torowisko-zamiast-kamienic-te-budynki-przy-pulaskiego-ida-do-wyburzenia,10671290/ a żeby było jeszcze ciekawiej, znaczna ilośc kamienic ma płaskorzeźby i zdobienia. coś nie do pomyślenie w skąpym i żydowsko surowej sztu... rozwiń
Avatar
Martyna / 7 czerwca 2017 o 21:21
0
Skoro nie ma gruntów pod mieszkania (Program Mieszkanie Plus) to skąd wezmą te mieszkania? No dobra, pewnie jest takich mieszkań troszkę, ale to za mało. Chyba, że tych co są patologią i są nieuczciwi wyrzuci na bruk. Ludzie uczciwi nie do końca chcą mieszkać w takich kamienicach. Powody są takie, że nie każdy ma zdolność kredytową no i to, że czynsz jest niższy na pewno niż w normalnym bloku.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 18:11
0
W sumie tu DW i tam DW, tu LUZ i tam LUZ...
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 18:08
0
A) NOWY RYNEK - spOKo, ale z Zamku musi być przejście podziemne! B) Przejscie Żelaznicze wykasowac z projektu, bo nawet dziennikarze TVP o nim nie pamiętają. C) Coś lepiej nowego z tarasami zamiast starego zakonserwowanego D) Hala na Śląsku to był dramat spowodowany zaniedbaniami i śniegiem E) Jak już tak kupujemy Model Wrocławski, to miast Czechówki zróbmy "MikroOdrę", wszak z pojezierzem się udało... zamiast LaBoga - LaCzarcia, i zamiast Żuka-Dutkiewicz
Avatar
Expert / 7 czerwca 2017 o 17:18
0
Rewitalizacja PKS: Stwórzmy Sobie Nowy Rynek. Albo skopiujmy wrocławski. Najlepiej z Sukiennicami. Przejściem Żelaźniczym i Garncarskim. I wierną Repliką Ratusza! Zamiast kamienic z Lubartowskiej, zezwólmy postawić COŚ nowego, z ogrodami na tarasach i dachach. Takie jak ta wyburzona to we Wrocku juz dawno kwalifikowałyby się do zburzenia. Nie dlatego, że żydowskie, ale po prostu że mało estetyczne. Radę Miasta wysłać na Pręgież, powód podając "konserwację tylko stuletnich ruin". Zostawić jedynie w spokoju Czwartek i Studnię na PKS.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 10:56
0
Ja bym nie odbudowywał, niech zostanie jak teraz. Pasuje do okolicy
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 09:48
0
Odpowiedzialność polityczną i prokuratorską podnosi Żuk. Jedyny zwierzchnik odpowiednik służb. Teraz się za kontrole wzięli. Czyli klasyka - Polak po szkodzie.Tak jak było z halą na Śląsku. Ma szczęście, że nikt nie zginął bo by go na pasku w TV pokazywali.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 09:48
0
"teraz konserwator nie konserwuje zabytków, a utrwala obraz ruiny i rozpaczy. a co do miasta: zostawcie sobie jedynie budynki z kórych macie ponad 90% własności. po co inwestować wspólne pieniądze w prywatne. mi nikt remontu za darmo nie zrobi." pełna zgoda. Lubartowska to w połowie slums, a w połowie i tak już nowoczesna zabudowa - i to nie gdzie indziej, jak m.in. naprzeciwko jesziwy! bez prywatnych inwestorów będzie tam niedługo tylko "ruina trwale zakonserwowana" miasto od lat udaje, ze myśli, co zrobić z dworcem, bangladeszem i lubartowską, i niczego nie wymyśli, bo wszystko drogie. dajmy więc budować tym, co mają kasę... może niekoniecznie pasują tam dowolne formy architektoniczne, ale z tych "kamienic" też niewiele zasługuje na zachowanie. a dookoła i tak "nowoczesne" biurowce i klocki na probostwie.
"teraz konserwator nie konserwuje zabytków, a utrwala obraz ruiny i rozpaczy. a co do miasta: zostawcie sobie jedynie budynki z kórych macie ponad 90% własności. po co inwestować wspólne pieniądze w prywatne. mi nikt remontu za darmo nie zrobi." pełna zgoda. Lubartowska to w połowie slums, a w połowie i tak już nowoczesna zabudowa - i to nie gdzie indziej, jak m.in. naprzeciwko jesziwy! bez prywatnych inwestorów będzie tam niedługo tylko "ruina trwale zakonserwowana" miasto od lat udaje, ze myśli, co zrobić z dworcem, ba... rozwiń
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 09:38
0
"elementów wykończenia elewacji" będzie ją trzeba po odbudowie osmolić, by była tak samo brudna!
Avatar
zorro / 7 czerwca 2017 o 07:47
0
A dlaczego miasto ma oddawać swoje udziały, może je sprzedać ale oddać? Poza tym najemcy i właściciele niech oddadzą kasę, bo z tego co wiem tam wiele osób nie płaci czynszu. A jak nie ma czynszu to za co zrobić remont nie mówiac już od odbudowie.
Avatar
Gość / 7 czerwca 2017 o 00:03
0
całą ulicę rozebrać i postawić coś nowego. wiem co mówię. Łażę już trochę po wrocku, i widzę, że takie budynki jak większośc z lubartowskiej, są tu najzwyczajniej burzone, co by można było poprowadzić linie tramwajową. (hubska, kościuszki, pułaskiego do małachowskiego). ******gazetawroclawska.pl/wroclaw-sie-zmienia/a/wroclaw-torowisko-zamiast-kamienic-te-budynki-przy-pulaskiego-ida-do-wyburzenia,10671290/ a żeby było jeszcze ciekawiej, znaczna ilośc kamienic ma płaskorzeźby i zdobienia. coś nie do pomyślenie w skąpym i żydowsko surowej sztukaterii lubelskiej. btw. co jest złego w postawieniu silvertowera przy zabytkowym placu konstytucji? co jest złęgo w domieszaniu nowinek architektonicznych do szarego kwartału od zamku do jesziwas chachmej? generalnie te kamienice z lubartowskiej są tragiczne, i preferujemy je zburzyć i dac miejsce czemuś nowemu - nowoczesnemu. gdybym był radą miejską, to zliberalizowałbym zasady architektoniczne. bo teraz konserwator nie konserwuje zabytków, a utrwala obraz ruiny i rozpaczy. a co do miasta: zostawcie sobie jedynie budynki z kórych macie ponad 90% własności. po co inwestować wspólne pieniądze w prywatne. mi nikt remontu za darmo nie zrobi.
całą ulicę rozebrać i postawić coś nowego. wiem co mówię. Łażę już trochę po wrocku, i widzę, że takie budynki jak większośc z lubartowskiej, są tu najzwyczajniej burzone, co by można było poprowadzić linie tramwajową. (hubska, kościuszki, pułaskiego do małachowskiego). ******gazetawroclawska.pl/wroclaw-sie-zmienia/a/wroclaw-torowisko-zamiast-kamienic-te-budynki-przy-pulaskiego-ida-do-wyburzenia,10671290/ a żeby było jeszcze ciekawiej, znaczna ilośc kamienic ma płaskorzeźby i zdobienia. coś nie do pomyślenie w skąpym i żydowsko surowej sztu... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 1 0

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 7

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 38 35

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 11 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 132 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.