Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 maja 2009 r.
17:32
Edytuj ten wpis

Kierowcy MPK jeżdżą na gapę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A

Pracownicy MPK nie mają prawa do darmowych przejazdów autobusami i trolejbusami. Jeśli nie siedzą za kierownicą, są... gapowiczami. To skutek uboczny reformy komunikacji miejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prawo do bezpłatnych przejazdów przyznaje pracownikom i ich rodzinom paragraf 34 obowiązującego w MPK Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Problem w tym, że jest to umowa między pracownikami a dyrekcją MPK.

Tymczasem od stycznia komunikacją rządzi już Zarząd Transportu Miejskiego. A MPK, które wcześniej jeździło na własny rachunek jest tylko wykonawcą kursów zlecanych przez ZTM.

Przewoźnik dostaje pieniądze za przejechane kilometry i ma troszczyć się o to, by usługę wykonywać solidnie. Reszta to zmartwienie ZTM, bo to on płaci, wymaga i ustala reguły.

Tyle, że w regułach tych nie ma ani słowa o bezpłatnych przejazdach dla pracowników MPK i członków ich rodzin.

- A jeżeli nie mają żadnej ulgi, to znaczy, że nie płacąc za przejazd de facto jeżdżą na gapę - potwierdza Lech Pudło, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Po reformie sprawa wygląda tak, że jeśli władze MPK chcą, by załoga spółki nadal jeździła za darmo, to muszą zwyczajnie takie przejazdy wykupić w ZTM. Ale MPK tego nie robi. W czwartek radni mają głosować nad projektem nowego cennika, który upoważniałby pracowników MPK do bezpłatnych przejazdów.

Ta sama uchwała mówi też, że prawo takie nie będzie przysługiwać rodzinom pracowników. - Każdy zawód ma jakieś przywileje. Nam się je próbuje odebrać - grzmi Andrzej Sokołowski, szef największego spośród działających w spółce związków zawodowych.

- Nie wiem, jak można zabrać coś, czego i tak już nie ma. Przeciwnie, chcemy usankcjonować darmowe przejazdy dla załogi MPK - odpowiada Pudło.

Tymczasem pracownicy MPK i tak mogą bezkarnie jeździć na gapę. Teoretycznie kontrolą biletów powinien zajmować się ZTM, ale instytucja nie dorobiła się jeszcze własnych "kanarów”, więc sprawdzanie biletów powierza kontrolerom z MPK.

- Nie słyszałem, by za brak biletów spisywali także pracowników MPK - przyznaje Pudło.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 marca 2013 o 00:04
0
[quote name='kierowca' timestamp='1363820154' post='747919']
odpowiem ci palancie dlaczego jak bys wstawał do pracy o 3rano o zapieprzał po 9 godzin za kierownica po mieście i znosił nażekania pasazerów nie miejac w tym swojej winy nie zastanawiał byś sie nad tym dlaczego rodzina ma za darmo przejazdy
[/quote]
Gdybyś się uczył mógłbyś zostać np. dyrektorem zamiast "naRZekającym" kierowcą
Avatar
kierowca / 20 marca 2013 o 23:55
0
[quote name='xs' timestamp='1241990699' post='126448']
nie wiem tylko, dlaczego rodzina kierowcy ma jeździć gratis?? kierowca , owszem, ale żona, dzieci?? Dlaczego?!?!?!?!?!?
[/quote]odpowiem ci palancie dlaczego jak bys wstawał do pracy o 3rano o zapieprzał po 9 godzin za kierownica po mieście i znosił nażekania pasazerów nie miejac w tym swojej winy nie zastanawiał byś sie nad tym dlaczego rodzina ma za darmo przejazdy
Avatar
gosc 22 / 7 lipca 2009 o 18:12
0
Niech sie ten pan Pudło zastanowi co mówi , wogóle kto wymyślij ZTM przecierz to wyrzucanie pieniędzy w bloto , zatródniaja około 100 osób zarabiających srednio 2,500 zł. i co to niejest marnowanie pieniędzy ? szkoda mu ze kierowcy jezdzą za darmo a on to nie jezdzi za darmo i jego cala rodzina ? kierowcy sobie zasłuzyli na bezplatne przejazdy swoim stazem , a on co przyszedł z ulicy i odrazu mu wszystko przeskadza , nastepny mądry co bedzie Polskę zmieniał . Takiego to tylko na taczke i do Rokitna!!!! i tak juz sporo namieszał , tylko go posadzic za kierownice autobusu dać 1500 zl. i niech jezdzi punktualnie!!!!
Niech sie ten pan Pudło zastanowi co mówi , wogóle kto wymyślij ZTM przecierz to wyrzucanie pieniędzy w bloto , zatródniaja około 100 osób zarabiających srednio 2,500 zł. i co to niejest marnowanie pieniędzy ? szkoda mu ze kierowcy jezdzą za darmo a on to nie jezdzi za darmo i jego cala rodzina ? kierowcy sobie zasłuzyli na bezplatne przejazdy swoim stazem , a on co przyszedł z ulicy i odrazu mu wszystko przeskadza , nastepny mądry co bedzie Polskę zmieniał . Takiego to tylko na taczke i do Rokitna!!!! i tak juz sporo namiesz... rozwiń
Avatar
Gość / 18 czerwca 2009 o 17:13
0
Gość napisał:
Każdy porządny pracodawca powinien dawać pracownikom przywileje. Pracownicy banków mają za darmo konta i niższe prowizje od kredytów, pracownicy sklepów mają upusty na towary lub usługi. Jest to forma wynagrodzenia. Inna sprawa to jak niby miałoby wyglądać egzekwowanie należności, przecież kolega nie spisałby kolegi - czy kiedykolwiek policjant spisał innego policjanta lub nawet żonę za przekroczenie prędkości? Poza tym jak komuś tak bardzo zależy to niech się zatrudni w MPK - też dostanie bilet za darmo.

Popieram - każdy szanujący swoich pracowników pracodawca stara się o przywileje dla nich i to jest jak najbardziej w porządku. Tylko tutaj pojawia się powszechny problem, czyli tradycyjna polska zawiść - ja nie mam to nikt nie powinien. Ciekawe czy Ci, którzy tak krzyczą przeciwko tym ulgom, odmówiliby, gdyby ich pracodawca zaproponował jakieś obniżki w związku z branżą, w której pracują. Nigdy w to nie uwierzę.

Popieram - każdy szanujący swoich pracowników pracodawca stara się o przywileje dla nich i to jest jak najbardziej w porządku. Tylko tutaj pojawia się powszechny problem, czyli tradycyjna polska zawiść - ja nie mam to nikt nie powinien. Ciekawe czy Ci, którzy tak krzyczą przeciwko tym ulgom, odmówiliby, gdyby ich pracodawca zaproponował jakieś obniżki w związku z branżą, w której pracują. Nigdy w to nie uwierzę. rozwiń
Avatar
ire / 15 maja 2009 o 18:36
0
JAK BLIZEJ SIE ROZPOZNAC Z PARAGRAFEM TO CHYBA NIEPRAWDA ABY KIEROWCA LAMAL PRAWO JADĄC NA GAPĘ
Avatar
~henio~ / 11 maja 2009 o 22:11
0
ZLIKWIDOWAĆ PRZYWILEJE!!!!!!!!!! Kierowca tak jak ja jedzie do pracy to kupuje bilet.Ale ciekawe że jeszcze teściowa ma mieć bezpłatny bilet bo prowadzi mu dom.To jesz kompletna paranoja ha ha ha ha!!!!!!!!!!!
Avatar
jakuś / 11 maja 2009 o 22:07
0
saw napisał:
Nie za darmo-tylko za NASZE...

OJ TY PRONCIE
Avatar
Gość / 11 maja 2009 o 20:42
0
Poza tym autobusy jeżdżą niezależnie od tego czy pasażer zapłaci za bilet czy nie, więc darmowy przejazd kierowcy nie wpływa na wykonywanie usługi przez MPK. Ale to już taka smutna polska rzeczywistość - byle ktoś nie miał ociupinę lepiej niż ja.
Avatar
Gość / 11 maja 2009 o 20:39
0
Każdy porządny pracodawca powinien dawać pracownikom przywileje. Pracownicy banków mają za darmo konta i niższe prowizje od kredytów, pracownicy sklepów mają upusty na towary lub usługi. Jest to forma wynagrodzenia. Inna sprawa to jak niby miałoby wyglądać egzekwowanie należności, przecież kolega nie spisałby kolegi - czy kiedykolwiek policjant spisał innego policjanta lub nawet żonę za przekroczenie prędkości? Poza tym jak komuś tak bardzo zależy to niech się zatrudni w MPK - też dostanie bilet za darmo.
Avatar
~Kierowca~ / 11 maja 2009 o 19:54
0
W Puławach też niektórzy kierowcy jeżdżą na gape bo trzeba wykupować roczny bilet dla siebie jak i dla członków rodziny!!!
Avatar
Gość / 21 marca 2013 o 00:04
0
[quote name='kierowca' timestamp='1363820154' post='747919']
odpowiem ci palancie dlaczego jak bys wstawał do pracy o 3rano o zapieprzał po 9 godzin za kierownica po mieście i znosił nażekania pasazerów nie miejac w tym swojej winy nie zastanawiał byś sie nad tym dlaczego rodzina ma za darmo przejazdy
[/quote]
Gdybyś się uczył mógłbyś zostać np. dyrektorem zamiast "naRZekającym" kierowcą
Avatar
kierowca / 20 marca 2013 o 23:55
0
[quote name='xs' timestamp='1241990699' post='126448']
nie wiem tylko, dlaczego rodzina kierowcy ma jeździć gratis?? kierowca , owszem, ale żona, dzieci?? Dlaczego?!?!?!?!?!?
[/quote]odpowiem ci palancie dlaczego jak bys wstawał do pracy o 3rano o zapieprzał po 9 godzin za kierownica po mieście i znosił nażekania pasazerów nie miejac w tym swojej winy nie zastanawiał byś sie nad tym dlaczego rodzina ma za darmo przejazdy
Avatar
gosc 22 / 7 lipca 2009 o 18:12
0
Niech sie ten pan Pudło zastanowi co mówi , wogóle kto wymyślij ZTM przecierz to wyrzucanie pieniędzy w bloto , zatródniaja około 100 osób zarabiających srednio 2,500 zł. i co to niejest marnowanie pieniędzy ? szkoda mu ze kierowcy jezdzą za darmo a on to nie jezdzi za darmo i jego cala rodzina ? kierowcy sobie zasłuzyli na bezplatne przejazdy swoim stazem , a on co przyszedł z ulicy i odrazu mu wszystko przeskadza , nastepny mądry co bedzie Polskę zmieniał . Takiego to tylko na taczke i do Rokitna!!!! i tak juz sporo namieszał , tylko go posadzic za kierownice autobusu dać 1500 zl. i niech jezdzi punktualnie!!!!
Niech sie ten pan Pudło zastanowi co mówi , wogóle kto wymyślij ZTM przecierz to wyrzucanie pieniędzy w bloto , zatródniaja około 100 osób zarabiających srednio 2,500 zł. i co to niejest marnowanie pieniędzy ? szkoda mu ze kierowcy jezdzą za darmo a on to nie jezdzi za darmo i jego cala rodzina ? kierowcy sobie zasłuzyli na bezplatne przejazdy swoim stazem , a on co przyszedł z ulicy i odrazu mu wszystko przeskadza , nastepny mądry co bedzie Polskę zmieniał . Takiego to tylko na taczke i do Rokitna!!!! i tak juz sporo namiesz... rozwiń
Avatar
Gość / 18 czerwca 2009 o 17:13
0
Gość napisał:
Każdy porządny pracodawca powinien dawać pracownikom przywileje. Pracownicy banków mają za darmo konta i niższe prowizje od kredytów, pracownicy sklepów mają upusty na towary lub usługi. Jest to forma wynagrodzenia. Inna sprawa to jak niby miałoby wyglądać egzekwowanie należności, przecież kolega nie spisałby kolegi - czy kiedykolwiek policjant spisał innego policjanta lub nawet żonę za przekroczenie prędkości? Poza tym jak komuś tak bardzo zależy to niech się zatrudni w MPK - też dostanie bilet za darmo.

Popieram - każdy szanujący swoich pracowników pracodawca stara się o przywileje dla nich i to jest jak najbardziej w porządku. Tylko tutaj pojawia się powszechny problem, czyli tradycyjna polska zawiść - ja nie mam to nikt nie powinien. Ciekawe czy Ci, którzy tak krzyczą przeciwko tym ulgom, odmówiliby, gdyby ich pracodawca zaproponował jakieś obniżki w związku z branżą, w której pracują. Nigdy w to nie uwierzę.

Popieram - każdy szanujący swoich pracowników pracodawca stara się o przywileje dla nich i to jest jak najbardziej w porządku. Tylko tutaj pojawia się powszechny problem, czyli tradycyjna polska zawiść - ja nie mam to nikt nie powinien. Ciekawe czy Ci, którzy tak krzyczą przeciwko tym ulgom, odmówiliby, gdyby ich pracodawca zaproponował jakieś obniżki w związku z branżą, w której pracują. Nigdy w to nie uwierzę. rozwiń
Avatar
ire / 15 maja 2009 o 18:36
0
JAK BLIZEJ SIE ROZPOZNAC Z PARAGRAFEM TO CHYBA NIEPRAWDA ABY KIEROWCA LAMAL PRAWO JADĄC NA GAPĘ
Avatar
~henio~ / 11 maja 2009 o 22:11
0
ZLIKWIDOWAĆ PRZYWILEJE!!!!!!!!!! Kierowca tak jak ja jedzie do pracy to kupuje bilet.Ale ciekawe że jeszcze teściowa ma mieć bezpłatny bilet bo prowadzi mu dom.To jesz kompletna paranoja ha ha ha ha!!!!!!!!!!!
Avatar
jakuś / 11 maja 2009 o 22:07
0
saw napisał:
Nie za darmo-tylko za NASZE...

OJ TY PRONCIE
Avatar
Gość / 11 maja 2009 o 20:42
0
Poza tym autobusy jeżdżą niezależnie od tego czy pasażer zapłaci za bilet czy nie, więc darmowy przejazd kierowcy nie wpływa na wykonywanie usługi przez MPK. Ale to już taka smutna polska rzeczywistość - byle ktoś nie miał ociupinę lepiej niż ja.
Avatar
Gość / 11 maja 2009 o 20:39
0
Każdy porządny pracodawca powinien dawać pracownikom przywileje. Pracownicy banków mają za darmo konta i niższe prowizje od kredytów, pracownicy sklepów mają upusty na towary lub usługi. Jest to forma wynagrodzenia. Inna sprawa to jak niby miałoby wyglądać egzekwowanie należności, przecież kolega nie spisałby kolegi - czy kiedykolwiek policjant spisał innego policjanta lub nawet żonę za przekroczenie prędkości? Poza tym jak komuś tak bardzo zależy to niech się zatrudni w MPK - też dostanie bilet za darmo.
Avatar
~Kierowca~ / 11 maja 2009 o 19:54
0
W Puławach też niektórzy kierowcy jeżdżą na gape bo trzeba wykupować roczny bilet dla siebie jak i dla członków rodziny!!!
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 1 4

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 11 1

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 1 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 0 1

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 95 39

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 16 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 38 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 8

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 5 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!