Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 stycznia 2016 r.
7:55

Kolejne dwa Darty z Lublina na torach. Pojedziemy do Warszawy, Łodzi i Katowic

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 18 A A
Spółka PKP Intercity kupiła w bydgoskiej fabryce Pesa 20 takich pociągów<br />
Spółka PKP Intercity kupiła w bydgoskiej fabryce Pesa 20 takich pociągów

Już od tego weekendu kolejne dwa pociągi z Lublina będą obsługiwane nowymi, klimatyzowanymi składami typu Dart. Pojedziemy nimi do Warszawy, Łodzi i Katowic. W ciągu miesiąca wyprodukowane w Bydgoszczy składy przewiozły już 45 tys. pasażerów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Docelowo Darty mają obsługiwać pięć pociągów z Lublina (plus połączenia powrotne). Do tej pory składy zwane nieraz polskim pendolino przejęły dwa „lubelskie” połączenia: jedno do Warszawy i jedno przez Warszawę do Katowic.

Od teraz ta lista będzie dłuższa, bo Darty przejmują obsługę „Czartoryskiego” kursującego z Lublina do Warszawy Zachodniej oraz „Konopnickiej” z Lublina przez Warszawę do Wrocławia Głównego.

Dziś o godz. 7.41 nowy pociąg wyjedzie z Warszawy Zachodniej, do Lublina dotrze na godz. 10.17. Natomiast już o godzinie 13.46 Dart wyjedzie z Lublina w trasę przez Warszawę Centralną (przyjazd o 15.58) i Łódź Widzew (godz. 17.33) do Wrocławia (21.29).

W niedzielny poranek (godz. 6.39) pociąg wyjedzie z Wrocławia, potem o godz. 10.31 z Łodzi Widzewa, o 11.59 z Warszawy Centralnej, a w Lublinie będzie na 14.22. Stąd o godz. 17.47 wyjedzie do Warszawy Zachodniej, gdzie powinien dotrzeć na 20.19.

Taki rozkład ma już obowiązywać codziennie. Pasażerowie mogą liczyć na klimatyzację, gniazdka elektryczne przy każdym z profilowanych foteli, przyciski do przywoływania obsługi pociągu, bezprzewodowy internet, czy też urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej. Do tego przewijaki dla niemowląt, udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz niewielki przedział barowy.

Takie pociągi po polskich torach jeżdżą od 29 grudnia. – Pierwszy miesiąc z Dartem oceniamy jak najbardziej pozytywnie – stwierdza Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity w oficjalnym komunikacie, w którym spółka ten pierwszy miesiąc szczegółowo podlicza.

Z wyliczeń tych wyszło 69 tys. przejechanych kilometrów, 45 tys. pasażerów w tym 253 dzieci do lat czterech, ponadto 46 zwierząt, 16 rowerów. Co trzeci podróżny kupił bilet przez internet. Mało tego, z komunikatu dowiadujemy się nawet o 510 litrach płynu do spryskiwaczy, 550 litrach smaru do obrzeży kół oraz 8 tonach piachu wsypanego do piasecznic zapobiegających ślizganiu się kół.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 stycznia 2016 o 01:01
0

Czy busiarze juz prostestuja ?  Przeciez DART-y odbieraja im chleb. 

Specjalna komisja już czeka z protestami i skargami :)

Po Polsce tylko busem , dzięki busiarzom i Lubelskim urzędnikom

Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 23:25
0
A co z Krakowem?
Avatar
Mmm / 30 stycznia 2016 o 17:51
0

....a może by tak KTOS przywrócił zwykle połączenie z DOROHUSKIEM....Unia nie kończy się w Chelmie ,,,a na trasie Chelm -Dorohusk też ŻYJĄ LUDZIE.


To jest decyzja marszałka województwa lubelskiego. Wszystkie żale tam sie powinno kierować.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 17:46
0
A gdzie są darty z Lublina do Gdańska, Szczecina, z Lublina do Poznania, z Lublina do Krakowa, Katowic, z Lublina do Wrocławia i powrotne z pominięciem Warszawy??????? Gdzie są darty Lublin-Warszawa wyjeżdżające wczesnym ranem z Lublina i wracające wieczorem?????? Lublin to tak tylko przy okazji, aby z innych miast mogli do nas dojechać, i od nas wyjechać.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 17:42
0
Ewidentnie widać, że nie chodzi tu o udogodnienia dla Lublina. Godziny przyjazdów i wyjazdów dowodzą wyraźnie, że mają to być pociągi dla tych przyjeżdżających z Warszawy i wracających do Warszawy. Inaczej to poranna byłyby z Lublina, a wieczorem powrotne. Poza tym to są wycieczkowe pociągi, czy mające na celu skrócić czas podróży?
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 17:01
0

Do Wrocławia przez Warszawę mogli wymyślić tylko zdrajcy Polski.

Zrób radoche marszałkowi i pojedź busem. Sosny lubią busy.

Avatar
tellchar / 30 stycznia 2016 o 16:02
0

Widzę, że trzeba po raz kolejny napisać: pociągi Dart jeżdżą na trasie Lublin - Warszawa - Katowice i Lublin - Warszawa - Wrocław, bo tak napisano we wniosku o dofinansowanie z UE. I nie można tych pociągów puścić na trasę do Gdyni czy Krakowa, bo stracimy dofinansowanie. Poza tym trasa Lublin - Warszawa - Wrocław nie jest taka głupia, niby 45 min. dłużej niż przez Katowice, ale obsługuje się również Łódź

Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 15:38
0

Z czego się tu cieszyć,w tym pkp to ktoś chyba ma nie równo pod sufitem.Do Wrocławia przez Warszawę ,a ty szary człowieku płać za czyjąś głupotę...

Do Wrocławia przez Warszawę mogli wymyślić tylko zdrajcy Polski.

To celowe działania polityczne , chodzi o to by Warszawka zarabiała , Lublin liczy się niewiele, tak jak i dojazd do Warszawy , Krakowa tylko busem podczas gdy Polski Bus oferuje wygodne połączenia autobusowe i blokuje się go .

Tu nie jest ważny pasażer tylko układy i polityczne zagrania.

działania polityczne , chodzi o to by Warszawka zarabiała , Lublin liczy się niewiele, tak jak i dojazd do Warszawy , Krakowa tylko busem podczas gdy Polski Bus oferuje wygodne połączenia autobusowe i blokuje się go .

Tu nie jest ważny pasażer tylko układy i polityczne zagrania.

rozwiń
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 15:09
0
Do Wrocławia przez Warszawę mogli wymyślić tylko zdrajcy Polski.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 15:03
0
Ja osobiście DART-ów NIE LUBIĘ. Miał Lublin wcześniej pociągi w standardzie Intercity, które tak naprawdę były dużo lepsze, to już ich nie ma, bo teraz trzeba obowiązkowo kochać DART-y i się nimi zachwycać. Otóż: 1) w DART-ach pasażer nie ma możliwości wyboru między wagonem bezprzedziałowym a przedziałowym, MUSI siedzieć w bezprzedziałowym - w zwykłym Intercity są wagony zarówno bezprzedziałowe, jak i przedziały 6-osobowe w klasie 2, które również posiadają gniazdka elektryczne, 2) w rezultacie, pasażer nie ma możliwości zgaszenia światła i nawet o 5 rano musi jechać w pełnej iluminacji, musi słuchać pitolenia większej liczby osób, które dodatkowo co i raz łażą przez te wagony w tą i z powrotem - w przedziale w ciągu tygodnia zazwyczaj jedzie kilka osób, a często można nawet jechać samemu i ma się wpływ na światło, 3) dalej, w DARC-ie pasażer nie ma możliwości zrobienia czegokolwiek z nogami - jak raz usiadł, tak musi dojechać do końca podróży - w przedziale, jak jedzie kilka osób, jest większe pole do manewru - można założyć nogę na nogę, wyciągnąć, zdjąć buty i położyć sobie nogi na siedzeniu naprzeciwko, itp., 4) w DARC-ie pasażer ma jeden podłokietnik z sąsiadem, co jest bardzo słabe, jeśli w rzekomo takim tip top pociągu trzeba toczyć walkę z sąsiadem o miejsce na rękę ... - w przedziałach 6-osobowych w pociągach Intercity, które - przypominam - są klasą 2, jest dużo więcej przestrzeni, 5) ponadto, w DARC-ie pasażer siedzący przy oknie, jeśli chce sięgnąć do półki bagażowej musi położyć się na głowie pasażerowi siedzącemu przy przejściu, no i oczywiście nie rozprostuje kości, nie pójdzie do toalety bez wstawania pasażera przy przejściu - w przedziałach nie ma takiego problemu, najwyżej się trochę o kolana poobija, 6) w DARC-ie wieszaczki na ubrania wierzchnie znajdują się oczywiście przy pasażerze siedzącym przy oknie, więc gdyby faktycznie z nich korzystać, tak jak najwidoczniej zaplanowali to projektanci, to pasażer ten siedziałby z dwiema kurtkami na głowie - w przedziałach też to może trochę przeszkadzać, ale przynajmniej każdy ma swoją kurtkę koło siebie, więc wiesza się ją ewentualnie sobie, a nie komuś. Podsumowując, DART-y uważam za rozczarowanie i unikam ich, jak tylko mogę. Normalne pociągi w standardzie Intercity ("Intercity Intercity", a nie "TLK Intercity") są dużo wygodniejsze dla pasażera, dużo lepsze i bardzo żałuję, że z powodu DART-ów zabrano je z Lublina. Ale to oczywiście tylko moja subiektywna opinia ;)
Ja osobiście DART-ów NIE LUBIĘ. Miał Lublin wcześniej pociągi w standardzie Intercity, które tak naprawdę były dużo lepsze, to już ich nie ma, bo teraz trzeba obowiązkowo kochać DART-y i się nimi zachwycać. Otóż: 1) w DART-ach pasażer nie ma możliwości wyboru między wagonem bezprzedziałowym a przedziałowym, MUSI siedzieć w bezprzedziałowym - w zwykłym Intercity są wagony zarówno bezprzedziałowe, jak i przedziały 6-osobowe w klasie 2, które również posiadają gniazdka elektryczne, 2) w rezultacie, pasażer nie ma możliwości zgaszenia światła i ... rozwiń
Avatar
Gość / 31 stycznia 2016 o 01:01
0

Czy busiarze juz prostestuja ?  Przeciez DART-y odbieraja im chleb. 

Specjalna komisja już czeka z protestami i skargami :)

Po Polsce tylko busem , dzięki busiarzom i Lubelskim urzędnikom

Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 23:25
0
A co z Krakowem?
Avatar
Mmm / 30 stycznia 2016 o 17:51
0

....a może by tak KTOS przywrócił zwykle połączenie z DOROHUSKIEM....Unia nie kończy się w Chelmie ,,,a na trasie Chelm -Dorohusk też ŻYJĄ LUDZIE.


To jest decyzja marszałka województwa lubelskiego. Wszystkie żale tam sie powinno kierować.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 17:46
0
A gdzie są darty z Lublina do Gdańska, Szczecina, z Lublina do Poznania, z Lublina do Krakowa, Katowic, z Lublina do Wrocławia i powrotne z pominięciem Warszawy??????? Gdzie są darty Lublin-Warszawa wyjeżdżające wczesnym ranem z Lublina i wracające wieczorem?????? Lublin to tak tylko przy okazji, aby z innych miast mogli do nas dojechać, i od nas wyjechać.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 17:42
0
Ewidentnie widać, że nie chodzi tu o udogodnienia dla Lublina. Godziny przyjazdów i wyjazdów dowodzą wyraźnie, że mają to być pociągi dla tych przyjeżdżających z Warszawy i wracających do Warszawy. Inaczej to poranna byłyby z Lublina, a wieczorem powrotne. Poza tym to są wycieczkowe pociągi, czy mające na celu skrócić czas podróży?
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 17:01
0

Do Wrocławia przez Warszawę mogli wymyślić tylko zdrajcy Polski.

Zrób radoche marszałkowi i pojedź busem. Sosny lubią busy.

Avatar
tellchar / 30 stycznia 2016 o 16:02
0

Widzę, że trzeba po raz kolejny napisać: pociągi Dart jeżdżą na trasie Lublin - Warszawa - Katowice i Lublin - Warszawa - Wrocław, bo tak napisano we wniosku o dofinansowanie z UE. I nie można tych pociągów puścić na trasę do Gdyni czy Krakowa, bo stracimy dofinansowanie. Poza tym trasa Lublin - Warszawa - Wrocław nie jest taka głupia, niby 45 min. dłużej niż przez Katowice, ale obsługuje się również Łódź

Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 15:38
0

Z czego się tu cieszyć,w tym pkp to ktoś chyba ma nie równo pod sufitem.Do Wrocławia przez Warszawę ,a ty szary człowieku płać za czyjąś głupotę...

Do Wrocławia przez Warszawę mogli wymyślić tylko zdrajcy Polski.

To celowe działania polityczne , chodzi o to by Warszawka zarabiała , Lublin liczy się niewiele, tak jak i dojazd do Warszawy , Krakowa tylko busem podczas gdy Polski Bus oferuje wygodne połączenia autobusowe i blokuje się go .

Tu nie jest ważny pasażer tylko układy i polityczne zagrania.

działania polityczne , chodzi o to by Warszawka zarabiała , Lublin liczy się niewiele, tak jak i dojazd do Warszawy , Krakowa tylko busem podczas gdy Polski Bus oferuje wygodne połączenia autobusowe i blokuje się go .

Tu nie jest ważny pasażer tylko układy i polityczne zagrania.

rozwiń
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 15:09
0
Do Wrocławia przez Warszawę mogli wymyślić tylko zdrajcy Polski.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2016 o 15:03
0
Ja osobiście DART-ów NIE LUBIĘ. Miał Lublin wcześniej pociągi w standardzie Intercity, które tak naprawdę były dużo lepsze, to już ich nie ma, bo teraz trzeba obowiązkowo kochać DART-y i się nimi zachwycać. Otóż: 1) w DART-ach pasażer nie ma możliwości wyboru między wagonem bezprzedziałowym a przedziałowym, MUSI siedzieć w bezprzedziałowym - w zwykłym Intercity są wagony zarówno bezprzedziałowe, jak i przedziały 6-osobowe w klasie 2, które również posiadają gniazdka elektryczne, 2) w rezultacie, pasażer nie ma możliwości zgaszenia światła i nawet o 5 rano musi jechać w pełnej iluminacji, musi słuchać pitolenia większej liczby osób, które dodatkowo co i raz łażą przez te wagony w tą i z powrotem - w przedziale w ciągu tygodnia zazwyczaj jedzie kilka osób, a często można nawet jechać samemu i ma się wpływ na światło, 3) dalej, w DARC-ie pasażer nie ma możliwości zrobienia czegokolwiek z nogami - jak raz usiadł, tak musi dojechać do końca podróży - w przedziale, jak jedzie kilka osób, jest większe pole do manewru - można założyć nogę na nogę, wyciągnąć, zdjąć buty i położyć sobie nogi na siedzeniu naprzeciwko, itp., 4) w DARC-ie pasażer ma jeden podłokietnik z sąsiadem, co jest bardzo słabe, jeśli w rzekomo takim tip top pociągu trzeba toczyć walkę z sąsiadem o miejsce na rękę ... - w przedziałach 6-osobowych w pociągach Intercity, które - przypominam - są klasą 2, jest dużo więcej przestrzeni, 5) ponadto, w DARC-ie pasażer siedzący przy oknie, jeśli chce sięgnąć do półki bagażowej musi położyć się na głowie pasażerowi siedzącemu przy przejściu, no i oczywiście nie rozprostuje kości, nie pójdzie do toalety bez wstawania pasażera przy przejściu - w przedziałach nie ma takiego problemu, najwyżej się trochę o kolana poobija, 6) w DARC-ie wieszaczki na ubrania wierzchnie znajdują się oczywiście przy pasażerze siedzącym przy oknie, więc gdyby faktycznie z nich korzystać, tak jak najwidoczniej zaplanowali to projektanci, to pasażer ten siedziałby z dwiema kurtkami na głowie - w przedziałach też to może trochę przeszkadzać, ale przynajmniej każdy ma swoją kurtkę koło siebie, więc wiesza się ją ewentualnie sobie, a nie komuś. Podsumowując, DART-y uważam za rozczarowanie i unikam ich, jak tylko mogę. Normalne pociągi w standardzie Intercity ("Intercity Intercity", a nie "TLK Intercity") są dużo wygodniejsze dla pasażera, dużo lepsze i bardzo żałuję, że z powodu DART-ów zabrano je z Lublina. Ale to oczywiście tylko moja subiektywna opinia ;)
Ja osobiście DART-ów NIE LUBIĘ. Miał Lublin wcześniej pociągi w standardzie Intercity, które tak naprawdę były dużo lepsze, to już ich nie ma, bo teraz trzeba obowiązkowo kochać DART-y i się nimi zachwycać. Otóż: 1) w DART-ach pasażer nie ma możliwości wyboru między wagonem bezprzedziałowym a przedziałowym, MUSI siedzieć w bezprzedziałowym - w zwykłym Intercity są wagony zarówno bezprzedziałowe, jak i przedziały 6-osobowe w klasie 2, które również posiadają gniazdka elektryczne, 2) w rezultacie, pasażer nie ma możliwości zgaszenia światła i ... rozwiń