Średnio Agro-Park odwiedza ok. 25 tysięcy osób. Jest to druga co do wielkości impreza halowa w Polsce, pod względem frekwencji i powierzchni wystawowej - rozmowa z Mirosławem Maciejem Wituchem, dyrektorem projektu Agro-Park.
Targi rolnicze są zaplanowane w dniach 15-16 października w Targach Lublin (ul. Dworcowa 11 w Lublinie), w godz. 9-17
Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa wraca Agro-Park. Co znajdzie się na wystawie w Targach Lublin w najbliższy weekend?
– Mimo trudnej sytuacji związanej m.in. z covidem to ekspozycja będzie porównywalna do tych z ubiegłych lat. Na Agro-Parku będzie prezentować się około 100 firm, z czego a ponad 20 firm będzie uczestniczyć po raz pierwszy w naszych targach.
Na wystawie będzie dostępna praktycznie cała oferta skierowana do rolników – dostępna na polskim rynku jeśli chodzi o ciągniki czy duży sprzęt rolniczy. Wystawców prezentujących maszyny i sprzęt rolniczy będzie najwięcej. Na targach będzie prezentowana także oferta z rynku nawozów i środków ochrony roślin. Będą obecne także instytucje wspomagające i doradcze.
Będzie prezentowana też oferta dotycząca nowoczesnego rolnictwa, czyli drony i maszyny samojezdne. To jest w tym roku na nas nowością.
Będzie też ciekawa konferencja pana Wiesława Gryna z Rogowa, który będzie mówił o optymalizacji nawożenia i nawadniania. Obecnie są to tematy bardzo ważne dla rolników – by zadbać o odpowiednią gospodarkę wodną. Wstęp na Agro-Park jest wolny. Dostępny będzie też katalog wystawy.
Jak duży będzie park maszyn?
– Prezentacja maszyn i urządzeń rolniczych będzie w dwóch halach, a także na placu koło Targów Lublin, gdzie będą stały między innymi kombajny.
W ubiegłym roku Agro-Parku nie było, był za to w 2020 roku. Tyle, że wiosną.
– Tak, Agro-Park dwa lata temu się odbył w dniach 29 lutego-1 marca. W tym roku termin wiosenny został zmieniony na jesienny, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, która miała miejsce na początku roku.
Ile średnio osób odwiedza targi rolnicze w Lublinie i czy są to w większość mieszkańcy województwa lubelskiego?
– Średnio Agro-Park odwiedza ok. 25 tysięcy osób. Jest to druga co do wielkości impreza halowa w Polsce, pod względem frekwencji i powierzchni wystawowej.
Obecnie, we wschodniej części kraju jedyna organizowana w hali, bo są jeszcze wydarzenia plenerowe. Oferta Agro-Parku jest kierowana przede wszystkim do mieszkańców województw lubelskiego i podkarpackiego i wśród zwiedzających targi rolnicze są też przede wszystkim osoby tych dwóch regionów. Na Agro-Park przyjeżdżają też mieszkańcy województwa podlaskiego.