Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 września 2020 r.
14:43

Komisja dyscyplinarna KUL zajmie się wypowiedziami ks. Alfreda Wierzbickiego

103 10 A A
Ks. Alfred Wierzbicki
Ks. Alfred Wierzbicki (fot. Maciej Kaczanowski)

Postępowanie dyscyplinarne wobec ks. dr hab. Alfreda Wierzbickiego wszczęły władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po niedawnych wypowiedziach medialnych usunięcia etyka i teologa z uczelni domagali się działacze pro-life.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O decyzji w sprawie wykładowcy władze najstarszego lubelskiego uniwersytetu poinformowało we wtorek. – Treść wypowiedzi medialnych księdza doktora habilitowanego Alfreda Wierzbickiego jest traktowana przez Władze Uczelni jako działania szkodzące misji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Z tego względu wypowiedzi księdza doktora habilitowanego Alfreda Wierzbickiego, zatrudnionego na wydziale kościelnym, zostaną przekazane do ocenyjednego z Rzeczników Dyscyplinarnych. Kolegium Rektorskie odcina się od tych słów i apeluje, aby nie traktować ich jako stanowiska uniwersytetu – czytamy w stanowisku kolegium rektorskiego KUL (pisownia oryginalna).

Władze uniwersytetu powołują się na statut uczelni. Chodzi dokładnie o zapis mówiący, że „na wydziałach kościelnych Uniwersytetu mogą być zatrudnione jako nauczyciele akademiccy te osoby, które należą do Kościoła katolickiego i odznaczają się nieskazitelnością życia, czystością doktryny i pilnością w pełnieniu obowiązków. Nauczyciele akademiccy, którzy nauczają spraw dotyczących wiary lub moralności, zobowiązani są do wykonywania swoich zadań w pełnej wspólnocie z Nauczycielskim Urzędem Kościoła”.

Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przewiduje szereg kar dyscyplinarnych dla nauczycieli akademickich od upomnienia po pozbawienie prawa do wykonywania zawodu nawet przez dziesięć lat. Z kolei uczelniany statut umożliwia rektorowi zawieszenie w pełnieniu obowiązków wykładowcy, przeciwko któremu wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Jakie są powody decyzji w sprawie ks. Wierzbickiego i ewentualne konsekwencje? – Poza wydanym komunikatem nie komentujemy tej informacji – ucina Monika Stojowska, rzecznik prasowy KUL.

Ks. Alfred Wierzbicki o decyzji władz uczelni dowiedział się od nas. – Mogę tylko wyrazić zdziwienie i zaskoczenie. Nie wyrzucam sobie żadnych nadużyć, ani wykroczeń moralnych. Tym bardziej jestem zdziwiony taką decyzję. Ale przyzwyczaiłem się, że żyjemy w świecie absurdów. Być może to jest jeden z nich – mówi nam wykładowca.

O zwolnienie ks. Wierzbickiego z KUL apelowali niedawno działacze pro-life, którzy zbierali podpisy pod petycją do rektora uczelni w tej sprawie, zarzucając mu głównie promowanie ideologii gender. Chodziło głównie o poręczenie, jakiego duchowny udzielił „Margot”, aktywistce LGBT. Wykładowca tłumaczył, że miało to pomóc „Margot” w opuszczeniu aresztu, bo jego zdaniem pobyt za kratami był niewspółmierny do zarzucanych czynów. Zaznaczał jednak jednocześnie, że w wielu sprawach z nią się nie zgadza.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 29 września 2020 r. o 19:45
+28
"Margot" to ściema. To jest facet, który ma dowód osobisty, w którym jest jego imię i nazwisko. To nie jest kobieta. Gość ma ubaw po pachy, że znalzł jeleni, którzy uwierzyli w jego "przemianę" :)
Avatar
dokturek / 29 września 2020 r. o 18:48
+27
"Ksiądz" Wierzbicki swoimi wypowiedziami może przyczynić się do utraty studentów. Po co wybierać KUL skoro podobne poglądy głoszą wykładowcy na UW lub UJ? Trzymanie Wierzbickiego na KUL-u to koniec tego Uniwersytetu. Na antychrześcijańskim lewactwie katolicka uczelnia daleko nie zajedzie. Ten "ksiądz" przeszedł już sam siebie gdy zabrał się za krytykę nie tylko biskupów, ale i samej Biblii w słowach wypowiedzianych dla TVN24.pl: "Kościół jest jednoznaczny: homoseksualizm jest złem. Zastanawiam się jednak, czy nie powinniśmy zrewidować tego poglądu. Nauka mówi nam więcej, niż wiedział człowiek biblijny. On był szczęśliwy z daru prokreacji. Bez niego by nas tu nie było. Ale biblijna, surowa ocena homoseksualizmu jest uwarunkowana kulturowo, a przecież homoseksualizm towarzyszy ludzkości od samego początku. To jest oczywiście wymiar doktrynalny, co do którego będziemy się spierać przez następne dekady, tak jak spieraliśmy się na temat ewolucji czy Kopernika". Pochwała homoseksualizmu, krytyka Biblii... To mówi wykładowca z KUL?
"Ksiądz" Wierzbicki swoimi wypowiedziami może przyczynić się do utraty studentów. Po co wybierać KUL skoro podobne poglądy głoszą wykładowcy na UW lub UJ? Trzymanie Wierzbickiego na KUL-u to koniec tego Uniwersytetu. Na antychrześcijańskim lewactwie katolicka uczelnia daleko nie zajedzie. Ten "ksiądz" przeszedł już sam siebie gdy zabrał się za krytykę nie tylko biskupów, ale i samej Biblii w słowach wypowiedzianych dla TVN24.pl: "Kościół jest jednoznaczny: homoseksualizm jest złem. Zastanawiam się jednak, czy nie ... rozwiń
Avatar
Edek2020 / 29 września 2020 r. o 19:18
+21
Wierzbicki moze wstapic do kolektywu Stop Bzdurom i razem z Szutowiczem zostac nia, czyli ksieza Alfreda Wierzbicka.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 września 2020 r. o 12:44
+6
... na drugim biegunie był Biskup Czesław Kaczmarek  - skazany przez władze komunistyczne, bo rozgłaszał prawdę o tym, że pogrom kielecki przygotowali Sowieci, wysyłając też raport do ambasadora USA. Mazowiecki w haniebny sposób zaatakował biskupa Czesława Kaczmarka, oskarżając go o ... wrogość wobec stalinowskiego dziecka zwanego  PRL.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 września 2020 r. o 12:43
+3
towarzysz STOLTZMAN ułaskawił kasjera lewicy, z wyrokiem 25 lat za morderstwo, tak że teges... lewactwo inaczej patrzy na świat :)
Avatar
OPUSDEI / 29 września 2020 r. o 22:12
-16
Bożu, chroń mnie przed katolikami.
Avatar
OPUSDEI / 29 września 2020 r. o 15:00
-26
Kulem rządzi quasi-tajna organizacja, która z kościołem ma tyle wspólnego, co Watykan z Jezusem. Jeśli hierarchowie KUL uważają, że Wierzbickiego należy ukamienować, a Czarnka wynieść na piedestały to proszę bardzo, ale niech przynajmniej zaprzestaną udawać takich świętych. Nie takich kamienowań dopuszczali się katolicy na przestrzeni tysiącleci.
Avatar
Max... / 29 września 2020 r. o 16:31
-35
...w pełni podzielam zdanie, Szanownego Pana, tym bardziej, że najprawdopodobniej ks. prof. Wierzbicki nie gustuje w małych dzieciach, a to powinno natychmiast eliminować z grona najzacniejszych duszpasterzy! Z takimi nie ma żartów tym bardziej w sytuacji, kiedy ma do czynienia z innymi ojcami kościoła i mógłby w lewackimi mediami podzielić się nieuprawnienie zdobytą wiedzą o tym, co wyprawiają pod dachami plebanii....
Avatar
Liz / 29 września 2020 r. o 17:11
-41
Ideologia LGBT, ideologia gender... Skąd ta tęsknota za ideologią, skutkująca nadużywaniem pojęcia? Ks. dr hab. Wierzbicki przerasta wyraźnie posła Czarnka - wygląda na to, że nie ma miejsca na KUL dla nich dwóch, tak odmiennych. KUL nie wybrał lepszego...
Avatar
RespiratorPISu / 29 września 2020 r. o 17:17
-43
Czyli mamy dowody na to, że Kul jest sponsorowany przez Kreml ! Towarzysz Pustyj Garnek idzie w ministry, a ostatni światli wykładowcy do odrzutu.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 września 2020 r. o 12:44
+6
... na drugim biegunie był Biskup Czesław Kaczmarek  - skazany przez władze komunistyczne, bo rozgłaszał prawdę o tym, że pogrom kielecki przygotowali Sowieci, wysyłając też raport do ambasadora USA. Mazowiecki w haniebny sposób zaatakował biskupa Czesława Kaczmarka, oskarżając go o ... wrogość wobec stalinowskiego dziecka zwanego  PRL.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 września 2020 r. o 12:43
+3
towarzysz STOLTZMAN ułaskawił kasjera lewicy, z wyrokiem 25 lat za morderstwo, tak że teges... lewactwo inaczej patrzy na świat :)
Avatar
OPUSDEI / 29 września 2020 r. o 22:12
-16
Bożu, chroń mnie przed katolikami.
Avatar
poker / 29 września 2020 r. o 19:45
+28
"Margot" to ściema. To jest facet, który ma dowód osobisty, w którym jest jego imię i nazwisko. To nie jest kobieta. Gość ma ubaw po pachy, że znalzł jeleni, którzy uwierzyli w jego "przemianę" :)
Avatar
Edek2020 / 29 września 2020 r. o 19:18
+21
Wierzbicki moze wstapic do kolektywu Stop Bzdurom i razem z Szutowiczem zostac nia, czyli ksieza Alfreda Wierzbicka.
Avatar
dokturek / 29 września 2020 r. o 18:48
+27
"Ksiądz" Wierzbicki swoimi wypowiedziami może przyczynić się do utraty studentów. Po co wybierać KUL skoro podobne poglądy głoszą wykładowcy na UW lub UJ? Trzymanie Wierzbickiego na KUL-u to koniec tego Uniwersytetu. Na antychrześcijańskim lewactwie katolicka uczelnia daleko nie zajedzie. Ten "ksiądz" przeszedł już sam siebie gdy zabrał się za krytykę nie tylko biskupów, ale i samej Biblii w słowach wypowiedzianych dla TVN24.pl: "Kościół jest jednoznaczny: homoseksualizm jest złem. Zastanawiam się jednak, czy nie powinniśmy zrewidować tego poglądu. Nauka mówi nam więcej, niż wiedział człowiek biblijny. On był szczęśliwy z daru prokreacji. Bez niego by nas tu nie było. Ale biblijna, surowa ocena homoseksualizmu jest uwarunkowana kulturowo, a przecież homoseksualizm towarzyszy ludzkości od samego początku. To jest oczywiście wymiar doktrynalny, co do którego będziemy się spierać przez następne dekady, tak jak spieraliśmy się na temat ewolucji czy Kopernika". Pochwała homoseksualizmu, krytyka Biblii... To mówi wykładowca z KUL?
"Ksiądz" Wierzbicki swoimi wypowiedziami może przyczynić się do utraty studentów. Po co wybierać KUL skoro podobne poglądy głoszą wykładowcy na UW lub UJ? Trzymanie Wierzbickiego na KUL-u to koniec tego Uniwersytetu. Na antychrześcijańskim lewactwie katolicka uczelnia daleko nie zajedzie. Ten "ksiądz" przeszedł już sam siebie gdy zabrał się za krytykę nie tylko biskupów, ale i samej Biblii w słowach wypowiedzianych dla TVN24.pl: "Kościół jest jednoznaczny: homoseksualizm jest złem. Zastanawiam się jednak, czy nie ... rozwiń
Avatar
RespiratorPISu / 29 września 2020 r. o 17:17
-43
Czyli mamy dowody na to, że Kul jest sponsorowany przez Kreml ! Towarzysz Pustyj Garnek idzie w ministry, a ostatni światli wykładowcy do odrzutu.
Avatar
Liz / 29 września 2020 r. o 17:11
-41
Ideologia LGBT, ideologia gender... Skąd ta tęsknota za ideologią, skutkująca nadużywaniem pojęcia? Ks. dr hab. Wierzbicki przerasta wyraźnie posła Czarnka - wygląda na to, że nie ma miejsca na KUL dla nich dwóch, tak odmiennych. KUL nie wybrał lepszego...
Avatar
Max... / 29 września 2020 r. o 16:31
-35
...w pełni podzielam zdanie, Szanownego Pana, tym bardziej, że najprawdopodobniej ks. prof. Wierzbicki nie gustuje w małych dzieciach, a to powinno natychmiast eliminować z grona najzacniejszych duszpasterzy! Z takimi nie ma żartów tym bardziej w sytuacji, kiedy ma do czynienia z innymi ojcami kościoła i mógłby w lewackimi mediami podzielić się nieuprawnienie zdobytą wiedzą o tym, co wyprawiają pod dachami plebanii....
Avatar
OPUSDEI / 29 września 2020 r. o 15:00
-26
Kulem rządzi quasi-tajna organizacja, która z kościołem ma tyle wspólnego, co Watykan z Jezusem. Jeśli hierarchowie KUL uważają, że Wierzbickiego należy ukamienować, a Czarnka wynieść na piedestały to proszę bardzo, ale niech przynajmniej zaprzestaną udawać takich świętych. Nie takich kamienowań dopuszczali się katolicy na przestrzeni tysiącleci.