Grupowe zwolnienia, upadłość zakładu pracy – to czarny scenariusz znany wielu pracownikom. W szczególnie trudnej sytuacji stawia osoby, które tracą pracę na kilka lat przed emeryturą. Poduszką bezpieczeństwa jest dla nich świadczenie przedemerytalne. W naszym regionie korzysta z niego ok. 8 tys. osób.
Świadczenia przedemerytalne wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dostają je osoby, które mają bardzo długi staż ubezpieczeniowy, brakuje im niewielu lat do emerytury i straciły pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy. Chodzi najczęściej o sytuacje, gdy zakład pracy upadnie, przeprowadza zwolnienia grupowe albo po prostu likwiduje konkretne stanowiska.
Wielu zwolnionych trafia wtedy do urzędu pracy. Jeśli nie znajdą zatrudnienia, a spełniają warunki dotyczące wieku i stażu pracy, to po półrocznym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych mogą wystąpić do ZUS o świadczenie przedemerytalne.
– Zainteresowanie ze strony osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia możliwościami ubiegania się o świadczenia przedemerytalne i kryteriami, jakie należy przy tym spełnić jest bardzo duże – przyznaje Monika Różycka-Górska, rzecznik prasowy Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Od kilku lat liczba pobierających świadczenia przedemerytalne jest stabilna, obecnie to prawie 172 tysiące osób w całym kraju. Dwie trzecie z tej grupy stanowią kobiety. W województwie lubelskim ze świadczenia korzysta około 8 tysięcy osób. W pierwszym półroczu tego roku w Lubelskiem ponad 900 osób starało się o świadczenie przedemerytalne. W ostatnim okresie ponad 80 proc. wniosków kończyło się przyznaniem świadczenia.
– Świadczenia przedemerytalne to temat numer jeden na spotkaniach z pracownikami, których dotyczy redukcja zatrudnienia, a także podczas naszych dyżurów informacyjnych w urzędzie pracy – przyznaje Katarzyna Nadolska, ekspert z Oddziału ZUS w Lublinie.
O świadczeniu przedemerytalnym będzie można dowiedzieć się więcej od specjalistów z lubelskiego ZUS. Pierwszy z serii dyżurów w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie już dziś: przy ul. Niecałej 14, w pokoju 203a na drugim piętrze urzędu.
Specjalista będzie czekać na zainteresowanych w godzinach 8–15. Kolejne dyżury 14 października, 18 listopada i 9 grudnia 2016.