Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 sierpnia 2013 r.
18:05
Edytuj ten wpis

Koniec zajęć dodatkowych w przedszkolach? Przez nowe przepisy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 36 A A
Dzieci z Przedszkola nr 18 przy ul. Lipowej w Lublinie (Wojciech Nieśpiałowski)
Dzieci z Przedszkola nr 18 przy ul. Lipowej w Lublinie (Wojciech Nieśpiałowski)

Tysiące rodziców będzie mieć problem z posłaniem przedszkolaków na rytmikę, angielski, gimnastykę, czy ćwiczenia logopedyczne. Organizację takich zajęć mogą uniemożliwić nowe przepisy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od 1 września w publicznych przedszkolach nie zmieni się to, że za darmo jest pięć godzin zajęć, a każda następna jest płatna. Zmieni się to, że opłata w całym kraju ma być taka sama: jedynie 1 zł za godzinę. Ma to wystarczyć także na zajęcia dodatkowe, za które rodzice płacili dotąd osobno.

– To nierealne – stwierdza Paweł Kędracki, burmistrz Parczewa. – To nowa, trudna sytuacja – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Tu do miejskich przedszkoli dostało się ponad 8300 dzieci.

Nawet gdyby ktoś z rodziców chciał dopłacić, publiczne przedszkole nie może od niego wziąć nic ponad złotówkę.

– A przecież nie chcemy rezygnować z zajęć dodatkowych. Chcemy, by dzieci rozwijały się prawidłowo i by miejskie przedszkola były konkurencyjne – mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta w Chełmie.

Co dalej? Nad tym głowią się samorządy w całej Polsce. Ministerstwo Edukacji Narodowej podpowiada im trzy wyjścia. Ale zdaniem samorządów – każde jest złe.

Wyjście pierwsze: dyrektor powierza zajęcia swoim nauczycielom. Ale ci muszą mieć do tego kwalifikacje, a zajęcia mają mieścić się w ich czasie pracy.

– Jeśli okaże się, że mam nauczycielkę z certyfikatem z angielskiego i da się jakoś ustawić jej pracę, to poprowadzi zajęcia – mówi Jolanta Błaszczak, dyrektorka Przedszkola nr 63 w Lublinie.

Z tańcem towarzyskim i piłką nożną tak łatwo nie będzie. Własnymi siłami może da się tu zapewnić rytmikę i gimnastykę korekcyjną. Dlaczego? Bo to duża placówka, ma nawet etatowego logopedę. Małe przedszkola mogą o tym tylko pomarzyć.

Tu ministerstwo daje drugie rozwiązanie: zatrudnienie dodatkowej kadry. – Ale to samorządy musiałyby stworzyć etaty – mówi dyr. Okoński. A na to pieniędzy nie ma.

I jeszcze trzecie rozwiązanie: przedszkole powierza zajęcia firmie zewnętrznej. Tu też ministerstwo zastrzega: wszystko ma się mieścić w złotówce. – Nie wiem, czy firma zewnętrzna podejmie się zajęć za taką kwotę – obawia się Jolanta Błaszczak.

Samorządy mniej lub bardziej otwarcie mówią, że szukają sposobu na ominięcie przepisów. – Przy dobrej współpracy dyrektorów i rad rodziców możliwe jest ominięcie problemu – mówi burmistrz Parczewa.

– To rodzice mogliby być tymi, którzy zlecają zajęcia firmom zewnętrznym – dodaje dyr. Okoński – A to, czy zajęcia odbywałyby się w siedzibie takiej firmy, czy po południu w wynajętej od przedszkola sali, to już zupełnie inna sprawa.

W Lublinie na początku września dyrektorzy przedszkola mają naradzać się z rodzicami. Podobne narady będą m.in. w Chełmie, gdzie zajęcia dodatkowe ruszą w październiku, choć nadal nie wiadomo, w jakiej formie.

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
halina / 17 października 2013 o 12:59
0

witam  moja pierwsza corką chodzila to tego przedszkola http://akademia.zlublina.pl  i zajęcia dodatkowe  były wszytskie bezpłatne  również w przpadku mojej drugiej córki która uczęszczała  do tego przedszkola http://bajninio.zlublina.pl  wszytskie zajęcia dodatkowe były bezpłatne łącznie z basenem

Avatar
lidi / 24 września 2013 o 20:15
0

Czy wszystkim się wydaje, że nauczycielki nic nie robią?  One mają wystarczająco dużo pracy i w przedszkolu i poza nim. Przecież te dziewczyny całą papierologię ogarniają w domu - plany, scenariusze, projekty a także pomoce dydaktyczne itp. Gdyby robiły to w przedszkolu nasze dzieci byłyby notorycznie połamane. Wiem ile to pracy bo mam przyjaciółkę "przedszkolankę". Czy wydaje się Wam, że za taką pensję nauczycielki będą pisały jeszcze scenariusze z rytmiki, angielskiego, siedziały wieczorami i układały tańce i może chodziły wieczorami na karate żeby się doszkolić ? A gdzie swoje życie ?

A tak poza tym, ciekawa jestem dlaczego ministrowie chcąc wyrównać wszystkim szanse NIE ZRÓWNAJĄ NASZYCH PENSJI ZE SWOIMI ....... Przecież wtedy wszyscy mieliby równe szanse......

zgadzam sie, przedszkolanka tez człowiek

zgadzam sie, przedszkolanka tez człowiek

rozwiń
Avatar
klasa / 19 września 2013 o 22:46
0

jak to co? uczestniczą z dziećmi w zajęciach. myślisz, że rytmiczka grając na pianinie jest równocześnie w stanie pokierować grupą 25 dzieci pokazując im kroki , układy, zabawy? I dzieci z pewnością w lot pojmują...  Kobieto masz jakąkolwiek styczność z małymi dziećmi?

Mam dużą styczność i w większości przedszkoli nauczycielki nie uczestniczą w zaj. dodatkowych. Mają zawsze 2- 3 dzieci  które pozostają w sali - bo ich nie stać na opłaty ( i bawią sie w tym czasie w kącie).

Mam dużą styczność i w większości przedszkoli nauczycielki nie uczestniczą w zaj. dodatkowych. Mają zawsze 2- 3 dzieci  które pozostają w sali - bo ich nie stać na opłaty ( i bawią sie w tym czasie w kącie).

rozwiń
Avatar
NADAM / 19 września 2013 o 22:41
0

I BARDZO DOBRZE, A NIE PŁACIŁO SIE ZA PRZEDSZKOLE, I DODATKOW ZA ZAJECIA DODATKOWE, KTÓRE BYŁY W GODZINACH PRACY WYCHOWACÓW, NIECH PANIE SIE WEZMĄ DO ROBOTY I SAME UCZĄ NP. RYTMIKI, ANGIELSKIEGO, CHYBA MAJA POKOŃCZONE STUDIA, KURSY WIĘC NIECH ROBIĄ TO SAME, BEZ PRZESADY. PRZEDSZKOLE KOSZTOWAŁO NP. 250 ZŁ, PLUS ANGIELSKI 30, RYTMIKA 30, ILE TO PIENIEDZY.

Zgadzam się to jest ich zawód. pOTRAFIĄ CHYBA WSZECHSTRONNIE ROZWIJAĆ 3-5 LATKA.

Avatar
gatta / 15 września 2013 o 16:08
0

Jeśli nauczycielki są nieprzygotowane to niech się przygotują. Do tego aby śpiewać i tańczyć nie muszą być po konserwatorium (kiedyś rytmikę prowadziły - po studium nauczycielskim. Tam już na egzaminie wstępnym sprawdzano muzykalność. Angielski - poziom zwierząt i częśći ciała też jest dla ludzi wykształconych do opanowania. Taniec chyba też. Więc w czym problem.  A w tym, że zamiast zajmowania się dziećmi przez 2 godź + posiłki dziennie (bo specjaliści się nimi zajmą) tylko tyle za ile mają zapłacone. Papiery robią w domu- mają na to 17 godź tygodniowo w etacie (23 z dziećmi + 17).  Elementy logopedii mają na studiach więc ćwiczenia profilaktyczne znają. Jak dziecko ma problem to niech przyjdzie Pani logopeda z porani opiekującej się danym przedszkolem (teraz to fikcja).

Jeśli nauczycielki są nieprzygotowane to niech się przygotują. Do tego aby śpiewać i tańczyć nie muszą być po konserwatorium (kiedyś rytmikę prowadziły - po studium nauczycielskim. Tam już na egzaminie wstępnym sprawdzano muzykalność. Angielski - poziom zwierząt i częśći ciała też jest dla ludzi wykształconych do opanowania. Taniec chyba też. Więc w czym problem.  A w tym, że zamiast zajmowania się dziećmi przez 2 godź + posiłki dziennie (bo specjaliści się nimi zajmą) tylko tyle za ile mają zapłacone. Papiery robią w domu- mają na t... rozwiń

Avatar
Agnieszka / 5 września 2013 o 10:31
0

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznika... rozwiń

Avatar
Armen / 2 września 2013 o 22:09
0

Czy wszystkim się wydaje, że nauczycielki nic nie robią?  One mają wystarczająco dużo pracy i w przedszkolu i poza nim. Przecież te dziewczyny całą papierologię ogarniają w domu - plany, scenariusze, projekty a także pomoce dydaktyczne itp. Gdyby robiły to w przedszkolu nasze dzieci byłyby notorycznie połamane. Wiem ile to pracy bo mam przyjaciółkę "przedszkolankę". Czy wydaje się Wam, że za taką pensję nauczycielki będą pisały jeszcze scenariusze z rytmiki, angielskiego, siedziały wieczorami i układały tańce i może chodziły wieczorami na karate żeby się doszkolić ? A gdzie swoje życie ?

A tak poza tym, ciekawa jestem dlaczego ministrowie chcąc wyrównać wszystkim szanse NIE ZRÓWNAJĄ NASZYCH PENSJI ZE SWOIMI ....... Przecież wtedy wszyscy mieliby równe szanse......

Czy wszystkim się wydaje, że nauczycielki nic nie robią?  One mają wystarczająco dużo pracy i w przedszkolu i poza nim. Przecież te dziewczyny całą papierologię ogarniają w domu - plany, scenariusze, projekty a także pomoce dydaktyczne itp. Gdyby robiły to w przedszkolu nasze dzieci byłyby notorycznie połamane. Wiem ile to pracy bo mam przyjaciółkę "przedszkolankę". Czy wydaje się Wam, że za taką pensję nauczycielki będą pisały jeszcze scenariusze z rytmiki, angielskiego, siedziały wieczorami i układały tańce i może chodziły wieczora... rozwiń

Avatar
jm / 2 września 2013 o 18:11
0

Ale powiedzmy obie szczerze. Jaki jest sens płacenia 30 złotych za pół godziny tygodniowo lekcji języka angielskiego? Jeszcze jak dziecko choruje, to nawet to odpadnie. Zresztą rodzice, których na to stać sami znają angielski na tyle, że dziecko nauczy się więcej niż na zajęciach.

Pół godziny to czas wyznaczony przez psychologów.W tym czasie przeciętny przdszkolak jest zdolny maksymalnie skoncentrować się i przyswaja najwięcej materiału( więcej powoduje  zmęczenie).W ciągu 30 minut przeprowadzę kilka zabaw i dwadzieścia ćwiczeń- też tak potrafisz?To po co posyłasz dziecko do przedszkola, skoro w domu nauczy się więcej.?Bądżmy realistami dziecko w przedszkolu MA SIĘ ROZWIJAĆ. Za to płcimy pieniądze.

Pół godziny to czas wyznaczony przez psychologów.W tym czasie przeciętny przdszkolak jest zdolny maksymalnie skoncentrować się i przyswaja najwięcej materiału( więcej powoduje  zmęczenie).W ciągu 30 minut przeprowadzę kilka zabaw i dwadzieścia ćwiczeń- też tak potrafisz?To po co posyłasz dziecko do przedszkola, skoro w domu nauczy się więcej.?Bądżmy realistami dziecko w przedszkolu MA SIĘ ROZWIJAĆ. Za to płcimy pieniądze.

rozwiń
Avatar
jm / 2 września 2013 o 18:01
0

Moje dziecko już wyrosło z przedszkola jednak drugie niedługo pójdzie i jestem nadal zainteresowana tematem. Moja opinia jest taka: dobrze się stało. Rytmiki mogą uczyć wychowawczynie - w końcu potrafią to robić. Angielski dla 3latka? Hmm córka uczestniczyła w zajęciach jednak niewiele z tego wyniosła (być może źle przygotowana pani nauczycielka lub moje dziecko nie umiejąc dobrze mówić jeszcze po polsku nie było do tego przygotowane). Pozostałe zajęcia prowadzone przez "zaprzyjaźnione" firmy zewnętrzne - żenada, a zachwyt rodziców nad tańczącą dziewczynką ( a raczej skaczącą jak słoń z powodu znacznej nadwagi) budził mój niesmak. Poziom zajęć niski a dziecko wolało zostawać w grupie z wychowawczynią niż iść na zajęcia.

 nie masz racji, nauczycielki nie są przygotowane do takich zajęć, gdyby one je prowadziły to dopiero byłaby, żenada.Po pierwsze to TY decydyjesz czy TWOJE dziecko wyniesie coś z tych zajęć, 3latek 3latkowi nierówny i zapisujesz na co chcesz - angielski  -nie -to może niech poćwiczy dla zdrowia.Teraz nie masz wyboru, przrdszkola sprowadzili do roli ochronki, przechowalni.Jeśli chcesz żeby mały się rozwijał możesz zapisać go  (w dużym mieście)  za dużo większe pieniądze na specjalistyczne zajęcia po pracy.Pojedziesz, wybulisz, czas stracisz.Pasuje?

 nie masz racji, nauczycielki nie są przygotowane do takich zajęć, gdyby one je prowadziły to dopiero byłaby, żenada.Po pierwsze to TY decydyjesz czy TWOJE dziecko wyniesie coś z tych zajęć, 3latek 3latkowi nierówny i zapisujesz na co chcesz - angielski  -nie -to może niech poćwiczy dla zdrowia.Teraz nie masz wyboru, przrdszkola sprowadzili do roli ochronki, przechowalni.Jeśli chcesz żeby mały się rozwijał możesz zapisać go  (w dużym mieście)  za dużo większe pieniądze na specjalistyczne zajęcia po pracy.... rozwiń

Avatar
jm / 2 września 2013 o 17:47
0

Jestem instruktorem gimnastyki korekcyjnej z kilkunastoletnim stażem..Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego oraz studiów podyplomowych "Gimnastyka korekcyjna i kompensacyjna".Nauczycielki przedszkolne nie są przygotowane i nie mogą prowadzić zajęc z korektywy, Pani minister! (Po co kształcić specjalistów, kształćmy teraz w Polsce ludzi  do WSZYSTKIEGO???).Niech przedszkolanki dobrze przygotują nasze dzieci do szkoły ( przygotować szcześciolatki do szkół - mistrzostwo świata).

Rodzice płacili za moje zajęcia 24-28zł miesięcznie, średnio 3,5 zł za jedno spotkanie.Chodziło 100%  dzieci-zgodnie z umową z dyrektorami z opłat były zwolnione dzieci z rodzin niezamożnych( zapewniam  - jednostki nie było stać).Na zajęciach były też obecne nauczycielki, pomagały  dyscyplinować grupę oraz przede wszystkim uczyły się jakie "pozycje" są dla dzieci niekorzystne a jakie porządane

Rodzice płacili podwójnie bo dziecko korzystało z w/w zajęć na terenie przedszkola ,również z przyborów przedszkolnych, światła, toalety, piło napój po zajęciach....etc.oraz płacili instruktorowi za jego pracę.Poza tym rodzic płaci za pełną godzinę pobytu dziecka w plcówce, a na zajęciach dziecko jest tylko pół godziny.

Dzieki tej pracy  mieliśmy  z czego żyć( też mam dzieci). Powadzę firmę jednoosobową, płace ZUS, podatki, kredyt na mieszkanie i na samochód.Tzn "prowadziłam.. i płaciłam" - teraz zwijam interes ( ciekawe ilu nas jest), idę po zasiłek i ...nie wiem co dalej...pewnie pani minister poradzi mi się "przekształcić"...tylko w co?

Jestem instruktorem gimnastyki korekcyjnej z kilkunastoletnim stażem..Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego oraz studiów podyplomowych "Gimnastyka korekcyjna i kompensacyjna".Nauczycielki przedszkolne nie są przygotowane i nie mogą prowadzić zajęc z korektywy, Pani minister! (Po co kształcić specjalistów, kształćmy teraz w Polsce ludzi  do WSZYSTKIEGO???).Niech przedszkolanki dobrze przygotują nasze dzieci do szkoły ( przygotować szcześciolatki do szkół - mistrzostwo świata).

Rodzice płacili za moje zajęcia 24-28zł... rozwiń

Avatar
halina / 17 października 2013 o 12:59
0

witam  moja pierwsza corką chodzila to tego przedszkola http://akademia.zlublina.pl  i zajęcia dodatkowe  były wszytskie bezpłatne  również w przpadku mojej drugiej córki która uczęszczała  do tego przedszkola http://bajninio.zlublina.pl  wszytskie zajęcia dodatkowe były bezpłatne łącznie z basenem

Avatar
lidi / 24 września 2013 o 20:15
0

Czy wszystkim się wydaje, że nauczycielki nic nie robią?  One mają wystarczająco dużo pracy i w przedszkolu i poza nim. Przecież te dziewczyny całą papierologię ogarniają w domu - plany, scenariusze, projekty a także pomoce dydaktyczne itp. Gdyby robiły to w przedszkolu nasze dzieci byłyby notorycznie połamane. Wiem ile to pracy bo mam przyjaciółkę "przedszkolankę". Czy wydaje się Wam, że za taką pensję nauczycielki będą pisały jeszcze scenariusze z rytmiki, angielskiego, siedziały wieczorami i układały tańce i może chodziły wieczorami na karate żeby się doszkolić ? A gdzie swoje życie ?

A tak poza tym, ciekawa jestem dlaczego ministrowie chcąc wyrównać wszystkim szanse NIE ZRÓWNAJĄ NASZYCH PENSJI ZE SWOIMI ....... Przecież wtedy wszyscy mieliby równe szanse......

zgadzam sie, przedszkolanka tez człowiek

zgadzam sie, przedszkolanka tez człowiek

rozwiń
Avatar
klasa / 19 września 2013 o 22:46
0

jak to co? uczestniczą z dziećmi w zajęciach. myślisz, że rytmiczka grając na pianinie jest równocześnie w stanie pokierować grupą 25 dzieci pokazując im kroki , układy, zabawy? I dzieci z pewnością w lot pojmują...  Kobieto masz jakąkolwiek styczność z małymi dziećmi?

Mam dużą styczność i w większości przedszkoli nauczycielki nie uczestniczą w zaj. dodatkowych. Mają zawsze 2- 3 dzieci  które pozostają w sali - bo ich nie stać na opłaty ( i bawią sie w tym czasie w kącie).

Mam dużą styczność i w większości przedszkoli nauczycielki nie uczestniczą w zaj. dodatkowych. Mają zawsze 2- 3 dzieci  które pozostają w sali - bo ich nie stać na opłaty ( i bawią sie w tym czasie w kącie).

rozwiń
Avatar
NADAM / 19 września 2013 o 22:41
0

I BARDZO DOBRZE, A NIE PŁACIŁO SIE ZA PRZEDSZKOLE, I DODATKOW ZA ZAJECIA DODATKOWE, KTÓRE BYŁY W GODZINACH PRACY WYCHOWACÓW, NIECH PANIE SIE WEZMĄ DO ROBOTY I SAME UCZĄ NP. RYTMIKI, ANGIELSKIEGO, CHYBA MAJA POKOŃCZONE STUDIA, KURSY WIĘC NIECH ROBIĄ TO SAME, BEZ PRZESADY. PRZEDSZKOLE KOSZTOWAŁO NP. 250 ZŁ, PLUS ANGIELSKI 30, RYTMIKA 30, ILE TO PIENIEDZY.

Zgadzam się to jest ich zawód. pOTRAFIĄ CHYBA WSZECHSTRONNIE ROZWIJAĆ 3-5 LATKA.

Avatar
gatta / 15 września 2013 o 16:08
0

Jeśli nauczycielki są nieprzygotowane to niech się przygotują. Do tego aby śpiewać i tańczyć nie muszą być po konserwatorium (kiedyś rytmikę prowadziły - po studium nauczycielskim. Tam już na egzaminie wstępnym sprawdzano muzykalność. Angielski - poziom zwierząt i częśći ciała też jest dla ludzi wykształconych do opanowania. Taniec chyba też. Więc w czym problem.  A w tym, że zamiast zajmowania się dziećmi przez 2 godź + posiłki dziennie (bo specjaliści się nimi zajmą) tylko tyle za ile mają zapłacone. Papiery robią w domu- mają na to 17 godź tygodniowo w etacie (23 z dziećmi + 17).  Elementy logopedii mają na studiach więc ćwiczenia profilaktyczne znają. Jak dziecko ma problem to niech przyjdzie Pani logopeda z porani opiekującej się danym przedszkolem (teraz to fikcja).

Jeśli nauczycielki są nieprzygotowane to niech się przygotują. Do tego aby śpiewać i tańczyć nie muszą być po konserwatorium (kiedyś rytmikę prowadziły - po studium nauczycielskim. Tam już na egzaminie wstępnym sprawdzano muzykalność. Angielski - poziom zwierząt i częśći ciała też jest dla ludzi wykształconych do opanowania. Taniec chyba też. Więc w czym problem.  A w tym, że zamiast zajmowania się dziećmi przez 2 godź + posiłki dziennie (bo specjaliści się nimi zajmą) tylko tyle za ile mają zapłacone. Papiery robią w domu- mają na t... rozwiń

Avatar
Agnieszka / 5 września 2013 o 10:31
0

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zastanawia mnie, czy nie należałoby unieważnić rekrutacji do przedszkoli. Oferta przedszkoli publicznych obejmowała zajęcia dodatkowe, dlatego się zdecydowałam i podpisałam umowę z przedszkolem przed uchwaleniem przepisu. Dlatego czuję się oszukana przez samorząd, który nie dotrzymuje oferty. Złożyam już skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich - rozmawiałam z osobą na infolinii Rzecznika, jest podstawa do złożenia takiej skargi. Proszę wszystkich rodziców, żeby także złożyli takie skargi - wystarczy wypełnić zgłoszenie na stronie Rzecznika... rozwiń

Avatar
Armen / 2 września 2013 o 22:09
0

Czy wszystkim się wydaje, że nauczycielki nic nie robią?  One mają wystarczająco dużo pracy i w przedszkolu i poza nim. Przecież te dziewczyny całą papierologię ogarniają w domu - plany, scenariusze, projekty a także pomoce dydaktyczne itp. Gdyby robiły to w przedszkolu nasze dzieci byłyby notorycznie połamane. Wiem ile to pracy bo mam przyjaciółkę "przedszkolankę". Czy wydaje się Wam, że za taką pensję nauczycielki będą pisały jeszcze scenariusze z rytmiki, angielskiego, siedziały wieczorami i układały tańce i może chodziły wieczorami na karate żeby się doszkolić ? A gdzie swoje życie ?

A tak poza tym, ciekawa jestem dlaczego ministrowie chcąc wyrównać wszystkim szanse NIE ZRÓWNAJĄ NASZYCH PENSJI ZE SWOIMI ....... Przecież wtedy wszyscy mieliby równe szanse......

Czy wszystkim się wydaje, że nauczycielki nic nie robią?  One mają wystarczająco dużo pracy i w przedszkolu i poza nim. Przecież te dziewczyny całą papierologię ogarniają w domu - plany, scenariusze, projekty a także pomoce dydaktyczne itp. Gdyby robiły to w przedszkolu nasze dzieci byłyby notorycznie połamane. Wiem ile to pracy bo mam przyjaciółkę "przedszkolankę". Czy wydaje się Wam, że za taką pensję nauczycielki będą pisały jeszcze scenariusze z rytmiki, angielskiego, siedziały wieczorami i układały tańce i może chodziły wieczora... rozwiń

Avatar
jm / 2 września 2013 o 18:11
0

Ale powiedzmy obie szczerze. Jaki jest sens płacenia 30 złotych za pół godziny tygodniowo lekcji języka angielskiego? Jeszcze jak dziecko choruje, to nawet to odpadnie. Zresztą rodzice, których na to stać sami znają angielski na tyle, że dziecko nauczy się więcej niż na zajęciach.

Pół godziny to czas wyznaczony przez psychologów.W tym czasie przeciętny przdszkolak jest zdolny maksymalnie skoncentrować się i przyswaja najwięcej materiału( więcej powoduje  zmęczenie).W ciągu 30 minut przeprowadzę kilka zabaw i dwadzieścia ćwiczeń- też tak potrafisz?To po co posyłasz dziecko do przedszkola, skoro w domu nauczy się więcej.?Bądżmy realistami dziecko w przedszkolu MA SIĘ ROZWIJAĆ. Za to płcimy pieniądze.

Pół godziny to czas wyznaczony przez psychologów.W tym czasie przeciętny przdszkolak jest zdolny maksymalnie skoncentrować się i przyswaja najwięcej materiału( więcej powoduje  zmęczenie).W ciągu 30 minut przeprowadzę kilka zabaw i dwadzieścia ćwiczeń- też tak potrafisz?To po co posyłasz dziecko do przedszkola, skoro w domu nauczy się więcej.?Bądżmy realistami dziecko w przedszkolu MA SIĘ ROZWIJAĆ. Za to płcimy pieniądze.

rozwiń
Avatar
jm / 2 września 2013 o 18:01
0

Moje dziecko już wyrosło z przedszkola jednak drugie niedługo pójdzie i jestem nadal zainteresowana tematem. Moja opinia jest taka: dobrze się stało. Rytmiki mogą uczyć wychowawczynie - w końcu potrafią to robić. Angielski dla 3latka? Hmm córka uczestniczyła w zajęciach jednak niewiele z tego wyniosła (być może źle przygotowana pani nauczycielka lub moje dziecko nie umiejąc dobrze mówić jeszcze po polsku nie było do tego przygotowane). Pozostałe zajęcia prowadzone przez "zaprzyjaźnione" firmy zewnętrzne - żenada, a zachwyt rodziców nad tańczącą dziewczynką ( a raczej skaczącą jak słoń z powodu znacznej nadwagi) budził mój niesmak. Poziom zajęć niski a dziecko wolało zostawać w grupie z wychowawczynią niż iść na zajęcia.

 nie masz racji, nauczycielki nie są przygotowane do takich zajęć, gdyby one je prowadziły to dopiero byłaby, żenada.Po pierwsze to TY decydyjesz czy TWOJE dziecko wyniesie coś z tych zajęć, 3latek 3latkowi nierówny i zapisujesz na co chcesz - angielski  -nie -to może niech poćwiczy dla zdrowia.Teraz nie masz wyboru, przrdszkola sprowadzili do roli ochronki, przechowalni.Jeśli chcesz żeby mały się rozwijał możesz zapisać go  (w dużym mieście)  za dużo większe pieniądze na specjalistyczne zajęcia po pracy.Pojedziesz, wybulisz, czas stracisz.Pasuje?

 nie masz racji, nauczycielki nie są przygotowane do takich zajęć, gdyby one je prowadziły to dopiero byłaby, żenada.Po pierwsze to TY decydyjesz czy TWOJE dziecko wyniesie coś z tych zajęć, 3latek 3latkowi nierówny i zapisujesz na co chcesz - angielski  -nie -to może niech poćwiczy dla zdrowia.Teraz nie masz wyboru, przrdszkola sprowadzili do roli ochronki, przechowalni.Jeśli chcesz żeby mały się rozwijał możesz zapisać go  (w dużym mieście)  za dużo większe pieniądze na specjalistyczne zajęcia po pracy.... rozwiń

Avatar
jm / 2 września 2013 o 17:47
0

Jestem instruktorem gimnastyki korekcyjnej z kilkunastoletnim stażem..Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego oraz studiów podyplomowych "Gimnastyka korekcyjna i kompensacyjna".Nauczycielki przedszkolne nie są przygotowane i nie mogą prowadzić zajęc z korektywy, Pani minister! (Po co kształcić specjalistów, kształćmy teraz w Polsce ludzi  do WSZYSTKIEGO???).Niech przedszkolanki dobrze przygotują nasze dzieci do szkoły ( przygotować szcześciolatki do szkół - mistrzostwo świata).

Rodzice płacili za moje zajęcia 24-28zł miesięcznie, średnio 3,5 zł za jedno spotkanie.Chodziło 100%  dzieci-zgodnie z umową z dyrektorami z opłat były zwolnione dzieci z rodzin niezamożnych( zapewniam  - jednostki nie było stać).Na zajęciach były też obecne nauczycielki, pomagały  dyscyplinować grupę oraz przede wszystkim uczyły się jakie "pozycje" są dla dzieci niekorzystne a jakie porządane

Rodzice płacili podwójnie bo dziecko korzystało z w/w zajęć na terenie przedszkola ,również z przyborów przedszkolnych, światła, toalety, piło napój po zajęciach....etc.oraz płacili instruktorowi za jego pracę.Poza tym rodzic płaci za pełną godzinę pobytu dziecka w plcówce, a na zajęciach dziecko jest tylko pół godziny.

Dzieki tej pracy  mieliśmy  z czego żyć( też mam dzieci). Powadzę firmę jednoosobową, płace ZUS, podatki, kredyt na mieszkanie i na samochód.Tzn "prowadziłam.. i płaciłam" - teraz zwijam interes ( ciekawe ilu nas jest), idę po zasiłek i ...nie wiem co dalej...pewnie pani minister poradzi mi się "przekształcić"...tylko w co?

Jestem instruktorem gimnastyki korekcyjnej z kilkunastoletnim stażem..Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego oraz studiów podyplomowych "Gimnastyka korekcyjna i kompensacyjna".Nauczycielki przedszkolne nie są przygotowane i nie mogą prowadzić zajęc z korektywy, Pani minister! (Po co kształcić specjalistów, kształćmy teraz w Polsce ludzi  do WSZYSTKIEGO???).Niech przedszkolanki dobrze przygotują nasze dzieci do szkoły ( przygotować szcześciolatki do szkół - mistrzostwo świata).

Rodzice płacili za moje zajęcia 24-28zł... rozwiń