Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2018 r.
21:49

Kontrowersyjne słowa profesora z KUL o Żydach. Uczelnia odcina się od poglądów wykładowcy

Autor: Zdjęcie autora aa
116 62 A A
Ks. Guz zostanie poproszony o „szczegółowe wyjaśniania”. Po tym „przełożeni księdza profesora zdecydują o dalszych krokach w sprawie.”
Ks. Guz zostanie poproszony o „szczegółowe wyjaśniania”. Po tym „przełożeni księdza profesora zdecydują o dalszych krokach w sprawie.”

Był apel, jest reakcja. Polska Rada Chrześcijan i Żydów krytykuje publiczne wypowiedzi wykładowcy KUL ks. prof. Tadeusza Guza dotyczące żydowskich mordów rytualnych i prosi o „stosowną interwencję” przełożonych duchownego. Władze KUL i Archidiecezji Lubelskiej odcinają się od poglądów wykładowcy. Podkreślają, że są one nieprawdziwe i niedopuszczalne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Podczas swoich wykładów (nagrania dostępne są w wielu miejscach w internecie) ks. Guz wielokrotnie wypowiada tonem eksperta różne opinie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i z faktami” – czytamy w Liście Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów do władz lubelskiej uczelni i archidiecezji. „Naszą szczególną uwagę przykuły słowa profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II o żydowskich mordach rytualnych.”

PRChiŻ przytacza słowa wykładowcy KUL o „ocalałych dokumentach w archiwach” i „prawomocnych wyrokach”. I stanowczo sprzeciwia się stawianiu takich tez. Rada przypomina jednocześnie, że „żydowskie mordy rytualne są wytworem antysemickiej fantazji”.

„Oskarżenia wobec Żydów o dokonywanie na chrześcijanach mordów rytualnych, choć oficjalnie odrzucane przez Kościół, wciąż, niestety, powracają w wyobraźni części katolików” – pisze Rada. „Absolutnie niedopuszczalne jest więc, aby opinie o rzekomej prawdziwości mordów rytualnych były tolerowane w przestrzeni publicznej. Nie godzi się, aby takie opinie wygłaszał profesor zasłużonej uczelni noszącej imię wielkiego przyjaciela Żydów – papieża Jana Pawła II. Nie do przyjęcia jest, aby wypowiadał je duchowny archidiecezji lubelskiej, na terenie której żyło dawniej tak wielu Żydów, i gdzie tak wiele dobra dokonało się w ostatnich dekadach w dziedzinie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.”

– Arcybiskup Metropolita Lubelski i Rektor KUL uznają przytoczone w piśmie (PRChiŻ-red.) wypowiedzi ks. prof. Guza za niedopuszczalne” – piszą z kolei we wspólnym oświadczeniu dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL i ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej. Zwracają też uwagę, że głoszone przez ks. Guza tezy „nie są stanowiskiem jego przełożonych”.
„Pragniemy przypomnieć, że ksiądz profesor nie jest zawodowym historykiem” – czytamy w wydanym oświadczeniu. „Budzące sprzeciw wystąpienia nie są głosem naukowca prowadzącego rzetelne, krytyczne badania źródłowe, ani tym bardziej głosem osoby reprezentującej Kościół w Polsce lub stanowisko Archidiecezji Lubelskiej. Tego typu wypowiedzi rozmijają się z nauczaniem Kościoła o relacji do Żydów i judaizmu, tak mocno przypominanym przez św. Jana Pawła II, wieloletniego profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.”

Ks. Guz zostanie poproszony o „szczegółowe wyjaśniania”. Po tym „przełożeni księdza profesora zdecydują o dalszych krokach w sprawie.” 

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PR / 18 listopada 2018 o 22:04
+80
Dlaczego w artykule nie ma słowa wypowiedzi ks. prof. Guza. Ktoś coś powiedział nie wiadomo co i nie wiadomo gdzie i robimy nagonkę na człowieka... Tak to niestety wygląda.
Avatar
Gość / 18 listopada 2018 o 22:02
+76
"...część Żydów po wojnie z ofiar zamieniła się w katów w UB"- Szewach Weiss w rozmowie z Mazurkiem
Avatar
Gość / 18 listopada 2018 o 22:03
+64
A jakie kontrowersyjne słowa ????
Avatar
JR / 19 listopada 2018 o 07:06
+48
Uderz w stół, a nożyce się odezwą. To jest przysłowie, które pasuje do tego artykułu. Nie wiem co powiedział Ksiądz profesor, ale widocznie coś w tej wypowiedzi była prawda jest skoro nożyce się odezwały. Czyż Żydzi to nieskazitelny naród? Wystarczy zajrzeć do Talmudu i dokładnie go przeczytać. A w historii to zapisali się tylko złotymi zgłoskami? Czy Żydzi nie wysługiwali się Niemcom? Ilu Polaków straciło życie ratując Żydów? Mój przodek też stracił życie na Majdanku za podanie kromki chleba Żydowi, a drugi go oskarżył bo dla niego zabrakło!!! Jak w obecnych czasach wygląda stosunek do Polaków i narodu polskiego? Niech przyznają się do prawdziwych swoich nazwisk ci, którzy wysprzedawali polski majątek! Przytoczyć nazwiska? Za dużo by ta wypowiedź zajęła miejsca. Wystarczy zajrzeć do internetu. Tam jest jak się właściwie nazywa Wałęsa, Geremek, Dorn, Balcerowicz, Schetyna, Kwaśniewski itd. itd. itd. Nie ma znaczenia czy to jest cywil, wojskowy, czy duchowny. Tak się odwdzięczają Polakom za ratowanie życia ich przodków? Prawda musi być prawdą!!!!
Uderz w stół, a nożyce się odezwą. To jest przysłowie, które pasuje do tego artykułu. Nie wiem co powiedział Ksiądz profesor, ale widocznie coś w tej wypowiedzi była prawda jest skoro nożyce się odezwały. Czyż Żydzi to nieskazitelny naród? Wystarczy zajrzeć do Talmudu i dokładnie go przeczytać. A w historii to zapisali się tylko złotymi zgłoskami? Czy Żydzi nie wysługiwali się Niemcom? Ilu Polaków straciło życie ratując Żydów? Mój przodek też stracił życie na Majdanku za podanie kromki chleba Żydowi, a drugi go oskarżył bo dla niego zabrakło... rozwiń
Avatar
ayo / 18 listopada 2018 o 22:14
+48
Dlaczego Sztandar Ludu nie przytoczył wypowiedzi księdza? Dlaczego lewacka szczekaczka ujawniła wizerunek pomówionego?
Avatar
Gość / 18 listopada 2018 o 21:59
+43
No to z czyjego powodu Jezus został ukrzyżowany?
Avatar
gość / 18 listopada 2018 o 22:09
+39
Ks. Niedzielak, ks. Zych, ks.Suchowolec...
Avatar
Polecam / 18 listopada 2018 o 22:04
+39
Księża wobec bezpieki - Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Avatar
to nie przypadek / 18 listopada 2018 o 22:16
+36
"Oskarżenia o mord rytualny względem Żydów" - Wikipedia
Avatar
Gość / 18 listopada 2018 o 21:57
+36
TW RZYMIANIN pewnie zaniepokojony :)
Avatar
Gość / 23 listopada 2018 o 22:18
+1
bezczelna rada nie wiadomo od czego,a co te łajzy nas obchodzą ,jak ostatnio jakaś israelska szczekaczka w telavivie pieprzyła coś o polskich obozach ,nawet sobie żaden zydowskiej du.py nie zawrócił żeby sprostować ten wszawy judeobełkot ,jak ambasador polski o to prosił,a tu coś sztandarten luden typu ss galizien sie do Księdza przypieprza o naukowy traktat,a poszli won na berlin ,taka rada jest nam Polakom nie potrzebna i szkodliwa
Avatar
luki luki / 20 listopada 2018 o 14:50
0
Ta uczelnia dzisiaj woli Jana Hartmana od ks. Guza . Tej Alma mater zdaje się dzisiaj przeświecać motto "CO NAM HAŃBA GDY TALARY MAJĄ LEPSZY KURS OD WIARY"
 Nie przypisuj Jasia Hartmana "tej uczelni". On sławi całkiem inną uczelnię.
Avatar
andy / 20 listopada 2018 o 12:14
-1
Jak to jest, że bez względu, którą z łapek kliknę, i tak idzie w górę? To jakaś nowa moda?
 no widzisz, a na Twoje tylko czerwona
Avatar
jestem maciek / 20 listopada 2018 o 10:22
0
Ile narzędzi zbrodni i wojennych zostało poświęconych przez duchownych katolickich? I co wy na to?
 Aniu i Wojtusiu! Wszystko się wam w główkach wymieszało. Coś słyszeliście, ale to tylko echo zniekształcone. Tymi poświęconymi "narzędziami zbrodni" byli właśnie mordowani duchowni katoliccy. Dalej proszę sami dochodźcie prawdy- tylko tej polskiej , anie ukraińskiej.
Avatar
gbn / 20 listopada 2018 o 09:02
+1
I tutaj nie mogę napisać prawdy, bo "uczucia religijne" są pod prawną ochroną, a zdrowy rozsądek w naszym pięknym państwie nie.
Avatar
wektor / 20 listopada 2018 o 07:27
+4
Kiedy przeczytałem ten zjadliwy i pełen nienawiści środowiska żydowskiego wobec wypowiedzi wykładowcy KUL ks. prof. Tadeusza Guza to tylko utwierdzam się w przekonaniu że profesor ma 100% rację. Cała moja bliska i dalsza rodzina podczas uroczystości świątecznych i zjazdów rodzinnych zawsze podnosiła temat zbrodni żydów na Polakach. Czy moja rodzina była antysemicka? Mój ojciec za pomoc żydom w czasie okupacji niemieckiej, został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu i tam poznał bohatera polskiego Rotmistrza Pileckiego. Mądremu dość.
Avatar
mj / 20 listopada 2018 o 07:22
+3
Nie od dziś wiadomo, że żydzi są święci. Żaden z nich nie był nigdy w UB itd. Na ich temat nie wolno nic mówić a szczególnie prawdy.
Avatar
jan / 20 listopada 2018 o 06:55
-1
A kto w ogóle śledzi osiągnięcia tej Akademii Pana Kleksa?
Avatar
Bubol / 20 listopada 2018 o 06:09
+3
A gdzie byli Ci oskarżyciele gdy mośki bredzili o Polsce i Polakach co mordowali mośków ? Wylecieli na wycieczkę do Jerozolimy ?
Avatar
Kubeba / 19 listopada 2018 o 23:58
+5
Ta uczelnia dzisiaj woli Jana Hartmana od ks. Guza . Tej Alma mater zdaje się dzisiaj przeświecać motto "CO NAM HAŃBA GDY TALARY MAJĄ LEPSZY KURS OD WIARY"
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2018 r. 0 0

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy 0 0

Rodzina z Cholewianki (gmina Kazimierz Dolny), której z czwartku na piątek spłonął dom potrzebuje pomocy.

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia
14 grudnia 2018, 14:00

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia 0 0

Dzieła Bazylego Albiczuka już po konserwacji. Muzeum pokaże je na wystawie. Otwarcie w piątek.

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej 0 0

Co roku mali pacjenci z radością wracają do szpitala. Na szczęście nie na leczenie, ale na spotkanie z Mikołajem i personelem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. W piątek na dzieci czekały prezenty oraz uśmiechy lekarzy, pielęgniarek i kadry tego oddziału.

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa 4 0

Miłośnicy łyżew mogą z niego korzystać przez cały tydzień.

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego 18 27

Oświatowa „Solidarność” żąda odwołania Anny Zalewskiej ze stanowiska minister edukacji. Związkowcy tłumaczą, że trwające od dwóch lat rozmowy, to ze strony resortu „dialog pozorowany”. Nie wykluczają bardziej radykalnych form protestu, w tym strajku.

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach 7 9

Władze Puław liczą na rządowe wsparcie na rozwój tzw. elektromobilności. Chodzi o przygotowanie strategii, która ma ułatwić budowę m.in. stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czy zakup ekologicznych, niskoemisyjnych samochodów.

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie 24 9

Strażacy zostali zaalarmowani o pożarze przy ul. Czwartek w Lublinie o godz. 20.25.

Koncert Sehno w DDK Węglin
15 grudnia 2018, 19:00
film

Koncert Sehno w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Japoński duet Sehno wystąpi w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a). Koncert w ramach cyklu Peryferia odbędzie się 15 grudnia o godz. 19.

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie 37 33

Zamknięte sale rozpraw i puste biura. Tak od poniedziałku wygląda wiele sądów w naszym regionie. Walczący o podwyżki pracownicy administracyjni masowo poszli na zwolnienia lekarskie. – Zarabiamy niewiele ponad 2 tys. zł – skarżą się.

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło"
film

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło" 0 18

Kto rządzi Polską - pyta w swoim najnowszym felietonie dla Radia Maryja europoseł z Lublina prof. Mirosław Piotrowski. I dowodzi, że najważniejsze decyzje dla Polski wcale nie zapadają w kraju, tylko za granicą.

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin
14 grudnia 2018, 19:00

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Największe przeboje Oddziału Zamkniętego usłyszymy w piątek, 14 grudnia o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2).

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców]
15 grudnia 2018, 11:00

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców] 1 1

W dniach 15-16 grudnia w Warsztatach Kultury odbędą się Targi Rzeczy Wyjątkowych, podczas których będzie można znaleźć ciekawe, oryginalne prezenty na gwiazdkę. Będzie można spotkać wielu artystycznie uzdolnionych gości.

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych
film

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych 18 13

Agenci CBA z Lublina zatrzymali dziś osiem osób. Chodzi o wyłudzenie około 17 mln złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez grupę producentów rolnych z woj. lubelskiego.

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta
Magazyn

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta 0 0

"Lublin w piosence” to tytuł najnowszej płyty zespołu Lubelska Baszta. Grupę tworzą Adam Ardasiński, Andrzej Namiota, Paweł Niewiarowski i Jacek Szpunar.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.