Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 listopada 2013 r.
20:41
Edytuj ten wpis

Koszmar w pracy na plantacji w Niemczech. Jak uniknąć takich miejsc?

0 14 A A

Upokorzenia, wulgarne słowa, dwuznaczne propozycje. Tak pracę na plantacji w Niemczech pod okiem rodaków opisuje grupa pracowników z naszego regionu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Pracujesz lub pracowałeś za granicą i chcesz się podzielić swoją historią z Czytelnikami? Pisz na: redakcja@dziennikwschodni.pl. Gwarantujemy anonimowość

– Ta historia nie jest bajką, ani scenariuszem do filmu – rozpoczyna swoją opowieść pani Anna (imię zmienione) z podlubelskiej miejscowości. – Chciałabym ostrzec wszystkich myślących o łatwym zarobku w Niemczech. Tam można zarobić, ale kosztem wartości moralnych, poniżenia, poniewierania. I to przez Polaków.

Wraz z grupą znajomych wyjechała do pracy w Niemczech, korzystając z oferty poleconego pośrednika.
– Chcieliśmy dorobić do skromnego domowego budżetu – opowiada. – Mieliśmy pracować przy rzodkiewce, cebulce, marchewce i płukaniu warzyw na hali. Już pierwszy dzień zwiastował ciemną stronę firmy. Pan Henio wykrzykiwał: "Je... rasa, wasze pęczki mają być piękne! A jak nie, to spadać mi z pola”.

Dwuznaczne propozycje

Potem było coraz gorzej. Praca za grosze w ciągłej niepewności, czy towar zostanie przyjęty. Brak możliwości zrobienia zakupów częściej niż raz na tydzień. A także dwuznaczne propozycje. – Uśmiechnął się do mnie pan prezes: "Mam samochód, pojedź ze mną dziecinko, nie będziesz się cisnęła z tym bydłem”.

Od tego dnia nachodził mnie w polu, w pokoju, dając mi wprost do zrozumienia, jak załatwia się zaliczanie skrzynek. W końcu padła wyraźna propozycja: albo randka, albo kasa. Bo żeby mieć spokój na polu, można też zapłacić.

Pani Anna nie wini pośrednika. Ma pretensje wyłącznie do polskich przełożonych, przez których była obrażana i poniżana.

– To, co przeżyłam ja, moi koledzy i koleżanki z rąk polskich poganiaczy to był koszmar. Liczymy, że przeczytają to ci panowie, którzy bez skrupułów poniewierają ludźmi jakby byli śmieciami.

Jak uniknąć takich miejsc?

Doradcy Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES) podkreślają, że pracy za granicą najlepiej szukać u sprawdzonych pośredników. I zasięgać wcześniej opinii o miejscu i warunkach zatrudnienia. – Ale nawet to nie daje nam stuprocentowej pewności, że na linii człowiek–człowiek nie dojdzie do nadużyć – ostrzega Marta Sadłowska, doradca EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Podkreśla przy tym, że dochodzenie swoich praw jest za granicą trudniejsze niż w kraju. – Trzeba znać język, zapłacić za pomoc prawną – dodaje Sadłowska. – Uczulam jednak, by wszystkie przypadki nadużyć czy łamania prawa zgłaszać do polskiego pośrednika. To pomoże w przyszłości wyeliminować podobne przypadki.

Lubelska inspekcja pracy nie zajmuje się skargami dotyczącymi pracy za granicą. Ale też nie zostawia ich samym sobie.

– Przekazujemy je do głównego inspektora pracy, a ten do tzw. instytucji łącznikowych w kraju, którego skarga dotyczy. Może to być np. ministerstwo pracy lub odpowiednik inspekcji pracy. W Niemczech wszelkich roszczeń ze stosunku pracy można dochodzić w postępowaniu sądowym – tłumaczy Danuta Serwinowska z OIP Lublin.


PRZECZYTAJ CAŁY LIST NA TEMAT PRACY W NIEMCZECH, KTÓRY PRZESŁANO DO NASZEJ REDAKCJI<

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
muc / 22 listopada 2013 o 13:10
0

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Ja Ci powiem, podajesz swój nr. telefonu otrzymujesz sms-a który potwierdzasz i następnie codziennie już otrzymujesz reklamowe sms-y, za które musisz płacić. Zajebiście to ty popier***ona jesteś :D jeśli wierzysz, że ludzie będą się nabierać na takie przekręty.

nu otrzymujesz sms-a który potwierdzasz i następnie codziennie już otrzymujesz reklamowe sms-y, za które musisz płacić. Zajebiście to ty popier***ona jesteś :D jeśli wierzysz, że ludzie będą się nabierać na takie przekręty.

rozwiń
Avatar
monalisa / 22 listopada 2013 o 12:03
0
Zgadzam się z Panem Jarkiem. Sama sezonowo wyjezdzam do pracy za granicę. Wszyscy są dla Ciebie mili jak cos chcą. A najgorsze jest to że właśnie dzięki tobie mają tą pracę. Nikt nie oczekuje od nich jakis profitów z tego tytułu tylko zwyklego szacunku i ludzkiego traktowania. Ale juz po dwoch trzech dniach mozna zauwazyc ze ludzie dostaja malpiego rozumu. Malpi rozum co niektorym włącza się pi przekroczeniu granicy. A pozniej zaczyna się wyscig szczurów i kopanie dolkow pod soba. Ale kto pod kim dolki kopie sam w nie wpada
Avatar
Gość / 22 listopada 2013 o 10:34
0

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Avatar
Gość / 21 listopada 2013 o 20:49
0

dlaczego nie zgłosicie to do prokuratury,niech te ćwoki wiejskie odpowiedzą karnie,a parageaf się znajdzie.tak to jest jeżeli pastuch dostanie władze.

a czy  u nas jest sprawiedliwość, chyba raczej nie

Avatar
jarek / 21 listopada 2013 o 20:46
0

Witam,potwierdzam to co napisala ta kobieta w 100% sytuacje takie niestety nadal sie zdarzaja i to jest najgorsze.Osobiscie tego nie doswiadczylem,lecz mieszkam w Holandii od kilku lat i non stop slysze o takich przypadkach i co najgorsze to polacy polakom takie pieklo robia,Turcy rosjanie i inne narodowosci trzymaja sie razem wzajemnie sobie pomagaja i szanuja sie.Polacy natomiast szczegolnie ci ktorzy sa odrobine dluzej doprowadzaja do tak drastycznych sytuacji sami te sytuacje tworza w 99% bez wiedzy holenderskich czy niemieckich pracodawcow, chcac sie wykazac kosztem innych.W moim odczuciu ludzie ci bedac wczesniej w polsce nic nie osiagneli byli nikim taka typowa  PATOLOGIA,ktora wyjechala do innego kraju poznala 10 -20 slow w jezyku danego kraju i wydaje im sie ,ze sa wielkimi szefami w rzeczywistosci sa zwyklymi  robolami takimi ''JUDASZAMI''.Nawet jezeli w niewielkim procencie robia to za wiedza swoich pracodawcow to i tak w ich oczach sa Debilami z ktorych wszyscy (niemcy,holendrzy)sie smieja i drwia wbrew pozorom nie szanuja ich.Napisalbym jeszcze kilka niecenzuralnych slow  o nich ale szkoda dla takich gNID miejsca.Wedlug mojej oceny najlepszym wyjsciem jest nie jechac bez pieniedzy(euro),samochodu i znajomosci jezyka,bo wtedy jest sie skazanym na takich frajerow,Majac kase, auto i znajac troche jezyk zawsze mozna Takiemu pokazac srodkowy palec odwrocic sie na piecie i poszukac innej pracy gdzie beda cie szanowac i normalnie traktowac.Mozna takiemu tez  przypier.....lic. ale co maja zrobic kobiety?.  I to jest prawdziwy obraz polaka za granica.

Witam,potwierdzam to co napisala ta kobieta w 100% sytuacje takie niestety nadal sie zdarzaja i to jest najgorsze.Osobiscie tego nie doswiadczylem,lecz mieszkam w Holandii od kilku lat i non stop slysze o takich przypadkach i co najgorsze to polacy polakom takie pieklo robia,Turcy rosjanie i inne narodowosci trzymaja sie razem wzajemnie sobie pomagaja i szanuja sie.Polacy natomiast szczegolnie ci ktorzy sa odrobine dluzej doprowadzaja do tak drastycznych sytuacji sami te sytuacje tworza w 99% bez wiedzy holenderskich czy niemieckich praco... rozwiń

Avatar
baca / 21 listopada 2013 o 19:44
0

dlaczego nie zgłosicie to do prokuratury,niech te ćwoki wiejskie odpowiedzą karnie,a parageaf się znajdzie.tak to jest jeżeli pastuch dostanie władze.

Avatar
Gość / 21 listopada 2013 o 17:42
0

to dzięki solidaruchom z lat 90 musimy teraz poniżać się za granicą po to aby zarobić na chleb, no ale możecie podziękowac to lechowi

Avatar
Gość / 21 listopada 2013 o 17:18
0

Firma GOOGLE wprowadziła swój nowy produkt Lokalizator Telefonu!
Od dziś możesz namierzyć każdy telefon za pomocą najnowszej satelity!
Przekonaj się sam.

http://elokalizacja.com.pl/7ybe

to moderator tez działa w tym oszustwie 

Avatar
Tropiciel / 21 listopada 2013 o 17:04
0

Firma GOOGLE wprowadziła swój nowy produkt Lokalizator Telefonu!
Od dziś możesz namierzyć każdy telefon za pomocą najnowszej satelity!
Przekonaj się sam.

http://elokalizacja.com.pl/7ybe

To jest bzdura i naciąganie

Avatar
kolo / 21 listopada 2013 o 17:04
0

Firma GOOGLE wprowadziła swój nowy produkt Lokalizator Telefonu!
Od dziś możesz namierzyć każdy telefon za pomocą najnowszej satelity!
Przekonaj się sam.

http://elokalizacja.com.pl/7ybe

Nie wpuszczaj ludzi w kanał. Będą bulić tylko kasę . Na kogo pracujesz?

Avatar
muc / 22 listopada 2013 o 13:10
0

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Ja Ci powiem, podajesz swój nr. telefonu otrzymujesz sms-a który potwierdzasz i następnie codziennie już otrzymujesz reklamowe sms-y, za które musisz płacić. Zajebiście to ty popier***ona jesteś :D jeśli wierzysz, że ludzie będą się nabierać na takie przekręty.

nu otrzymujesz sms-a który potwierdzasz i następnie codziennie już otrzymujesz reklamowe sms-y, za które musisz płacić. Zajebiście to ty popier***ona jesteś :D jeśli wierzysz, że ludzie będą się nabierać na takie przekręty.

rozwiń
Avatar
monalisa / 22 listopada 2013 o 12:03
0
Zgadzam się z Panem Jarkiem. Sama sezonowo wyjezdzam do pracy za granicę. Wszyscy są dla Ciebie mili jak cos chcą. A najgorsze jest to że właśnie dzięki tobie mają tą pracę. Nikt nie oczekuje od nich jakis profitów z tego tytułu tylko zwyklego szacunku i ludzkiego traktowania. Ale juz po dwoch trzech dniach mozna zauwazyc ze ludzie dostaja malpiego rozumu. Malpi rozum co niektorym włącza się pi przekroczeniu granicy. A pozniej zaczyna się wyscig szczurów i kopanie dolkow pod soba. Ale kto pod kim dolki kopie sam w nie wpada
Avatar
Gość / 22 listopada 2013 o 10:34
0

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Avatar
Gość / 21 listopada 2013 o 20:49
0

dlaczego nie zgłosicie to do prokuratury,niech te ćwoki wiejskie odpowiedzą karnie,a parageaf się znajdzie.tak to jest jeżeli pastuch dostanie władze.

a czy  u nas jest sprawiedliwość, chyba raczej nie

Avatar
jarek / 21 listopada 2013 o 20:46
0

Witam,potwierdzam to co napisala ta kobieta w 100% sytuacje takie niestety nadal sie zdarzaja i to jest najgorsze.Osobiscie tego nie doswiadczylem,lecz mieszkam w Holandii od kilku lat i non stop slysze o takich przypadkach i co najgorsze to polacy polakom takie pieklo robia,Turcy rosjanie i inne narodowosci trzymaja sie razem wzajemnie sobie pomagaja i szanuja sie.Polacy natomiast szczegolnie ci ktorzy sa odrobine dluzej doprowadzaja do tak drastycznych sytuacji sami te sytuacje tworza w 99% bez wiedzy holenderskich czy niemieckich pracodawcow, chcac sie wykazac kosztem innych.W moim odczuciu ludzie ci bedac wczesniej w polsce nic nie osiagneli byli nikim taka typowa  PATOLOGIA,ktora wyjechala do innego kraju poznala 10 -20 slow w jezyku danego kraju i wydaje im sie ,ze sa wielkimi szefami w rzeczywistosci sa zwyklymi  robolami takimi ''JUDASZAMI''.Nawet jezeli w niewielkim procencie robia to za wiedza swoich pracodawcow to i tak w ich oczach sa Debilami z ktorych wszyscy (niemcy,holendrzy)sie smieja i drwia wbrew pozorom nie szanuja ich.Napisalbym jeszcze kilka niecenzuralnych slow  o nich ale szkoda dla takich gNID miejsca.Wedlug mojej oceny najlepszym wyjsciem jest nie jechac bez pieniedzy(euro),samochodu i znajomosci jezyka,bo wtedy jest sie skazanym na takich frajerow,Majac kase, auto i znajac troche jezyk zawsze mozna Takiemu pokazac srodkowy palec odwrocic sie na piecie i poszukac innej pracy gdzie beda cie szanowac i normalnie traktowac.Mozna takiemu tez  przypier.....lic. ale co maja zrobic kobiety?.  I to jest prawdziwy obraz polaka za granica.

Witam,potwierdzam to co napisala ta kobieta w 100% sytuacje takie niestety nadal sie zdarzaja i to jest najgorsze.Osobiscie tego nie doswiadczylem,lecz mieszkam w Holandii od kilku lat i non stop slysze o takich przypadkach i co najgorsze to polacy polakom takie pieklo robia,Turcy rosjanie i inne narodowosci trzymaja sie razem wzajemnie sobie pomagaja i szanuja sie.Polacy natomiast szczegolnie ci ktorzy sa odrobine dluzej doprowadzaja do tak drastycznych sytuacji sami te sytuacje tworza w 99% bez wiedzy holenderskich czy niemieckich praco... rozwiń

Avatar
baca / 21 listopada 2013 o 19:44
0

dlaczego nie zgłosicie to do prokuratury,niech te ćwoki wiejskie odpowiedzą karnie,a parageaf się znajdzie.tak to jest jeżeli pastuch dostanie władze.

Avatar
Gość / 21 listopada 2013 o 17:42
0

to dzięki solidaruchom z lat 90 musimy teraz poniżać się za granicą po to aby zarobić na chleb, no ale możecie podziękowac to lechowi

Avatar
Gość / 21 listopada 2013 o 17:18
0

Firma GOOGLE wprowadziła swój nowy produkt Lokalizator Telefonu!
Od dziś możesz namierzyć każdy telefon za pomocą najnowszej satelity!
Przekonaj się sam.

http://elokalizacja.com.pl/7ybe

to moderator tez działa w tym oszustwie 

Avatar
Tropiciel / 21 listopada 2013 o 17:04
0

Firma GOOGLE wprowadziła swój nowy produkt Lokalizator Telefonu!
Od dziś możesz namierzyć każdy telefon za pomocą najnowszej satelity!
Przekonaj się sam.

http://elokalizacja.com.pl/7ybe

To jest bzdura i naciąganie

Avatar
kolo / 21 listopada 2013 o 17:04
0

Firma GOOGLE wprowadziła swój nowy produkt Lokalizator Telefonu!
Od dziś możesz namierzyć każdy telefon za pomocą najnowszej satelity!
Przekonaj się sam.

http://elokalizacja.com.pl/7ybe

Nie wpuszczaj ludzi w kanał. Będą bulić tylko kasę . Na kogo pracujesz?

Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 27 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 10

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 16

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 12 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 16 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 32 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!