Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2019 r.
16:18

Wyłudzenia, przywłaszczenia, niejasne umowy? Wojna dyrektorów o CSK. Sprawa w sądzie?

21 84 A A
Grzegorz Samojluk, zastępca dyrektora ds. zarządzania infrastrukturą techniczną i Marek Krakowski, p.o dyrektora CSK.
Grzegorz Samojluk, zastępca dyrektora ds. zarządzania infrastrukturą techniczną i Marek Krakowski, p.o dyrektora CSK. (fot. Krzysztof Mazur)

Przywłaszczenie lodówki i fotela, wyłudzenia, niejasne umowy na promocję w lokalnym portalu, czy działanie na szkodę instytucji zarzuca pełniący obowiązki dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Marek Krakowski poprzedniemu szefowi instytucji. Piotr Franaszek zarzuty odpiera i zamierza skierować sprawę do sądu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek Krakowski przedstawił wyniki audytu prawnego, którego przeprowadzenie zlecił tydzień po tym, jak w połowie marca został powołany na stanowisko p.o. dyrektora CSK. – Chcieliśmy zbadać, na ile rzeczy, które formalno-prawnie funkcjonują w Centrum Spotkania Kultur było zgodne z wewnętrznymi procedurami – wyjaśnia Krakowski. I przytacza wnioski z kontroli mówiące o nieprawidłowościach, które według jego słów wkrótce zostaną zgłoszone do prokuratury.

– Nagminną rzeczą w umowach było niedookreślanie kwot, które z pieniędzy publicznych CSK ma wydawać. Szereg umów nie posiadał kontrasygnaty głównej księgowej. Żeby wiedzieć, w jaki sposób funkcjonowała instytucja, trzeba zrozumieć sposób działania ówczesnej dyrekcji. Tutaj chciałbym krótko zobrazować, jak rozwijał się prywatny folwark, w którym brał udział ówczesny dyrektor Piotr Franaszek – mówi Krakowski.

Następnie zarzucił poprzednikowi przywłaszczenie lodówki i fotela kinowego o wartości ok. 8 tys. zł, czy wynajmowanie przez 55 dni niezwiązanej z CSK osobie jednego ze znajdujących się w nim pokoi hotelowych, co miało narazić instytucję na stratę w wysokości 6,6 tys. zł. Kolejny z zarzutów dotyczył zlecenia naprawy i holowania służbowego renault traffic. Koszt tych usług wyniósł 6,5 tys. zł. Jednak zdaniem obecnego dyrektora i jego zastępcy ds. zarządzania infrastrukturą techniczną Grzegorza Samojluka, auto w tym czasie było sprawne i stało na wewnętrznym parkingu. – Zgromadzona dokumentacja wskazuje jednoznacznie, że dokonano naprawy zupełnie innego pojazdu – precyzuje Samojluk.

W audycie pojawiły się też wątpliwości związane z umowami marketingowymi. Dwie z nich, opiewające na łączną kwotę 180 tys. zł, na początku tego roku zawarto ze spółką Medialny24, należącą do byłego przewodniczącego lubelskiej Rady Miasta Piotra Kowalczyka (PSL). Pierwsza dotyczyła reklamy na billboardach, a druga prowadzenia kampanii informacyjnej w portalu lubelski.pl (również należącym do Kowalczyka) wraz z serwisem foto i wideo. – Z tego drugiego tytułu CSK zobowiązało się do płacenia 3,5 tys. zł netto miesięcznie, co naszym zdaniem jest absolutnie nieuzasadnione i rodzi podejrzenie wyprowadzania pieniędzy – punktuje Krakowski. Zaznacza, że trwa ustalanie, czy umowy mogą zostać zerwane. Jednocześnie – po pytaniach od dziennikarzy – informuje, że centrum rozpoczęło współpracę z agencją reklamy VIP. Ma ona zajmować się reklamowaniem CSK w branżowych mediach, m.in. RMF Classic czy TVP Kultura. Koszt tych usług to według obecnego dyrektora 4-5 tys. zł miesięcznie.

Poprzednikowi zarzuca także m.in. wynegocjowanie niekorzystnego układu zbiorowego ze związkami zawodowymi, którego warunki mogłyby wygenerować stratę nawet 400 tys. zł. Miały one zakładać m.in. zapewnienie każdemu pracownikowi służbowego telefonu, nagrody jubileuszowe po pięciu latach pracy czy sześciomiesięczne wypowiedzenia. Ostatecznie układ nie wszedł w życie.

Co na to Piotr Franaszek? Przeczytaj całe oświadczenie byłego dyrektora

– Jestem zdruzgotany. Pan Krakowski już na wstępie swojej pracy wykazał się niekompetencją i zaczął podejmować wobec pracowników działania na granicy prawa. Teraz próbuje szukać szkalujących mnie faktów. W tej chwili to ja rozważę skierowanie sprawy do sądu za publiczne szkalowanie mojego imienia – mówi nam były dyrektor CSK. I zaprzecza zarzutom wskazanym przez swojego następcę.

Jak twierdzi, wspomniane lodówka i fotel były na wyposażeniu jego gabinetu, ale nie były własnością instytucji. Wyjaśnia, że pokoje gościnne były udostępniane współpracującym z centrum artystom i menadżerom, żeby ograniczyć koszty związane z wynajmem miejsc w hotelach. Zapewnia też, że wspomniana naprawa dotyczyła służbowego auta, ale na fakturze mogła pojawić się nieścisłość w opisie. Deklaruje ponadto, że podważane umowy marketingowe zostały przeprowadzone po rozeznaniu rynku, a ich warunki były korzystne i pozwalały m.in. na ograniczenie innych wydatków.

- Deklarowałem, że jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, jestem do dyspozycji i wszystko wyjaśnię. Dyrektor Krakowski nigdy mnie o nic nie zapytał, szukając bezpodstawnych zarzutów – podsumowuje Franaszek.

- Nie mogłem tego zrobić, bo pan Franaszek nie jest pracownikiem CSK. Nie mam na niego żadnego formalnego przełożenia – odpowiada Krakowski.

e-Wydanie

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
FundacjaWolnosci / 16 maja 2019 o 16:32
+16
Tylko publiczny rejestr umów może nas (was) uratować!
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 17:11
+15
Panie Marku nadal wymaga Pan od podwładnych, żeby organizowali Panu urodziny w pracy i żeby pracownica wyskakiwala z tortu czy to już przeszłość z urzędu wojewódzkiego?
Avatar
Specjalista 30 lat w jednej pracy! / 16 maja 2019 o 19:59
+9
Pan Krakowski człowiek spec na każdym stanowisku. Od dyr w gminnym ośrodku kultury po dyr poczty, UW Zawód Dyrektor .Dlaczego wszędzie tak krótko?Ale tak to jest z misiewiczami. Już niedługo ręką wyborców można to zmienić . 
Avatar
prywatny folwark / 16 maja 2019 o 17:36
+9
legendy krążą o tym na co były wydawane pieniądze za kadencji p.Franaszka
Avatar
:( / 17 maja 2019 o 10:24
+8
żenada, takie cyrki to tylko w państwowych instytucjach, obsadzanych naprzemiennie kolesiami to z PiS, to z PO...za każdą większą partią polityczną ciągnie się stado nieudaczników, którzy liczą na zajęcie po znajomości stanowisk po wygranych wyborach...i tak to hieny dewastują wszystko co na swojej drodze spotkają
Avatar
Gość / 17 maja 2019 o 02:24
+8
Obrońcy Franaszka przestańcie się kompromitować. Bardziej upolitycznionej osoby od niego to jak szukać igły w stogu siana. Dostał stołek szefa w CSK, choć miała to obiecane Wybacz, za pracę w kampaniach wyborczych m.in. pań z Platformy Obywatelskiej. Już w 2009 roku gdy toczyła się kampania do PE to tak był apolityczny, że jako dyrektor departamentu promocji w urzędzie marszałkowskim robił za fotografa i strzelał foty do reklamówek wyborczych prof. Bobińskiej w towarzystwie posłanki Muchy i wicewojewody Strojnowskiej. Wszystko w biały dzień na lubelskim deptaku. Co tu więcej komentować. To ten pan dziś jest uznawany w środowisku np. Gazety Wyborczej za wybitnego menedżera kultury. Boże co za hipokryzja. Nienawiść do PiS odbiera rozum
Obrońcy Franaszka przestańcie się kompromitować. Bardziej upolitycznionej osoby od niego to jak szukać igły w stogu siana. Dostał stołek szefa w CSK, choć miała to obiecane Wybacz, za pracę w kampaniach wyborczych m.in. pań z Platformy Obywatelskiej. Już w 2009 roku gdy toczyła się kampania do PE to tak był apolityczny, że jako dyrektor departamentu promocji w urzędzie marszałkowskim robił za fotografa i strzelał foty do reklamówek wyborczych prof. Bobińskiej w towarzystwie posłanki Muchy i wicewojewody Strojnowskiej. Wszystko w biały dzień... rozwiń
Avatar
Ludzie z PIS ponad prawem? / 16 maja 2019 o 19:58
+8
Marna próba odwrócenia uwagi od mobingu w CSK. Kiedy wreszcie Stawiarski odwoła Krakowskiego?
Avatar
człowiek dewelo-renesansu / 16 maja 2019 o 16:58
+8
Medialny 24, czyli nasz stary przyjaciel (przez złośliwych zwany "Tęgim Łbem") oprócz obrony dewelo-rady miasta przed "atakami" mieszkańców , oraz wejścia w deweloperkę POd koniec kadencji, realizował się także w branży PR. Brawo!
Avatar
Gość / 17 maja 2019 o 10:30
+7
No to wszystko jasne czemu Kowalczyk zrezygnował z władzy..kasa okazuje sie silniejsza pokusa.
Avatar
. / 17 maja 2019 o 00:00
+7
A co on taki mokry na twarzy? Że strachu? Pot go oblecial?
 poczuł swąd i zgniliznę tego rynsztoku który mu zostawił Frankesztajn .
Avatar
Gość / 17 maja 2019 o 12:04
+3
Odgryza się jak szczuty pies, ale przegra. Marszałek chce się go pozbyć.
Avatar
folkatka / 17 maja 2019 o 11:42
+6
Obrońcy Franaszka przestańcie się kompromitować. Bardziej upolitycznionej osoby od niego  to jak szukać igły w stogu siana. Dostał stołek szefa w CSK, choć miała to obiecane Wybacz, za pracę w kampaniach wyborczych m.in. pań z Platformy Obywatelskiej. Już w 2009 roku gdy toczyła się kampania do PE to tak był apolityczny, że jako dyrektor departamentu promocji w urzędzie marszałkowskim robił za fotografa i strzelał foty do reklamówek wyborczych prof. Bobińskiej w towarzystwie posłanki Muchy i wicewojewody Strojnowskiej. Wszystko w biały dzień na lubelskim deptaku. Co tu więcej komentować. To ten pan dziś jest uznawany w środowisku np. Gazety Wyborczej za wybitnego menedżera kultury. Boże co za hipokryzja. Nienawiść do PiS odbiera rozum
 Nie bronię Franaszka. Nie jest to mój ani brat, ani swat. Wszelkie niejasne historie z finansami powinny być wyjaśnione. Wszyscy wiedza też, z jaką opcją polityczną jest on powiązany. Ale, przecież na takich stanowiskach nie ma osób apolitycznych. To raz. A po drugie - W CSK realizowano naprawdę świetny, wręcz imponujący, program artystyczny. Nie jest to tylko moje zdanie. To, co czytam na temat nowego dyrektora, budzi moje wątpliwości, czy dorobek tej instytucji nie ulegnie zaprzepaszczeniu. Po drugie, mam watpliwości, czy nowy dyrektor ma odpowiednie kwalifikacje na to stanowisko. Moim zdaniem nie ma. Nie pasuje nie tylko dlatego, że nie ma doświadczenia w zarządzaniu duża placówką kulturalną, które powinno być podstawowym kryterium w naborze na tę funkcję w CSK. Dowiaduje się różnych rzeczy na temat jego ogólbego poziomu - tak merytorycznego, jak i poziomu kultury. I coraz bardziej utwierdzam się, że wybór jest fatalny. Nie jestem wrogiem PiS. Jakby w tej partii znalazł się ktoś, kto będzie odpowiedni na to stanowisko, to przyklasnę. Niestety. Pan Marek K. na pewno nie jest tą osobą. 
 Nie bronię Franaszka. Nie jest to mój ani brat, ani swat. Wszelkie niejasne historie z finansami powinny być wyjaśnione. Wszyscy wiedza też, z jaką opcją polityczną jest on powiązany. Ale, przecież na takich stanowiskach nie ma osób apolitycznych. To raz. A po drugie - W CSK realizowano naprawdę świetny, wręcz imponujący, program artystyczny. Nie jest to tylko moje zdanie. To, co czytam na temat nowego dyrektora, budzi moje wątpliwości, czy dorobek tej instytucji nie ulegnie zaprzepaszczeniu. Po drugie, mam watpliwości, czy n... rozwiń
Avatar
Gość / 17 maja 2019 o 10:35
+4
Ale ten Krakowski się spocił. Widać, że się mocno stresował. Ostatnie doniesienia pewnie nie dają mu spać ;) Dlatego bezpodstawnie atakuje innych
Avatar
Gość / 17 maja 2019 o 10:30
+7
No to wszystko jasne czemu Kowalczyk zrezygnował z władzy..kasa okazuje sie silniejsza pokusa.
Avatar
:( / 17 maja 2019 o 10:24
+8
żenada, takie cyrki to tylko w państwowych instytucjach, obsadzanych naprzemiennie kolesiami to z PiS, to z PO...za każdą większą partią polityczną ciągnie się stado nieudaczników, którzy liczą na zajęcie po znajomości stanowisk po wygranych wyborach...i tak to hieny dewastują wszystko co na swojej drodze spotkają
Avatar
Gość / 17 maja 2019 o 09:57
-5
Mobbing to wymysł pracowników zaprzyjaźnionych z byłym dyrektorem...
Avatar
Jaki mobbing w CSK? / 17 maja 2019 o 09:51
-2
Jaki mobbing? Taki, który stwierdzili pracownicy przebywający na zwolnieniach lekarskich? Tych ludzi nie ma na codzień w CSK i żywią się plotkami. Podpisują się jako pracownicy, a nie mają odwagi zapytać reszty załogi czy czuje się zastraszona i mobbingowana. Kółko wzajemnej adoracji.
Avatar
tylko pis / 17 maja 2019 o 09:20
0
legendy krążą o tym na co były wydawane pieniądze za kadencji p.Franaszka
 marszałkowski zarządzą dużymi pieniędzmi więc pokusa jest ogromna żeby kręcić lody
Avatar
Ptyś / 17 maja 2019 o 09:18
+1
Pan Franaszek nie może się pogodzić z tym, że już nie jest Dyrektorem tak samo jak jego kumpel Grabczuk, że nie jest już Marszałkiem. Panowie że sceny trzeba zejść z honorem
 Zgadzam się
Avatar
Do Marszałka Stawiarskiego / 17 maja 2019 o 08:59
0
tak sobie zacząłem głębiej szukać o Franaszku w google i mam pytanie: Czy to jest zgodne z prawem, że Franaszek jest prezesem Fundacji Rozwoju Marketingu Terytorialnego a razem z nim w Zarządzie jest pani dorota lachowska i oboje sa jednocześnie, z tego co widzę, również w zarządzie lubelskiej regionalnej organizacji turystycznej, która wydaje si zajmować też marketingiem terytorialnym? a z tego co widzę, urząd marszałkowski jest członkiem tego stowarzyszenia. Tak tylko pytam.
Zobacz wszystkie komentarze 84
Trwa cisza wyborcza
Do czasu jej zakończenia zamieszczanie komentarzy mających charakter agitacyjny jest zabronione przez polskie prawo. Odpowiedzialność za opublikowaną przez siebie treść ponosi autor.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podpalenia samochodów w Lublinie. 44-latek tymczasowo aresztowany
galeria

Podpalenia samochodów w Lublinie. 44-latek tymczasowo aresztowany 2 0

Mężczyzna podejrzany o podpalenie 9 samochodów został aresztowany na 3 miesiące. Taką decyzję podjął wczoraj Sąd Rejonowy w Lublinie, przychylając się tym samym do wniosku policji i prokuratury.

Kulturalia 2019. CHØCØLATE, Bovska. Kto jeszcze wystąpi w sobotę? [PROGRAM, ZDJĘCIA]
galeria

Kulturalia 2019. CHØCØLATE, Bovska. Kto jeszcze wystąpi w sobotę? [PROGRAM, ZDJĘCIA] 0 0

Jako pierwsi na scenę wyjdą członkowie zespołu CHØCØLATE zaś sobotnią imprezę zakończy występ Darii Zawiałow.

Groził, że zabije. 37-latek został aresztowany. Mężczyzna był już wcześniej notowany

Groził, że zabije. 37-latek został aresztowany. Mężczyzna był już wcześniej notowany 1 2

37-letni mieszkaniec gminy Leśniowice (powiat chełmski) groził pracownicom sklepu i postronnym osobom, że pozbawi je życia. Agresywny mężczyzna, który już wcześniej notowany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, a także mieniu i wolności, trafił za kraty.

Wisła w Annopolu. Rzeka przekroczyła stan alarmowy [stany wód w Lubelskiem]
galeria

Wisła w Annopolu. Rzeka przekroczyła stan alarmowy [stany wód w Lubelskiem] 0 6

Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy. Z danych z godz. 8 wynika, że w ciągu nocy poziom wody w tym mieście podniósł się o 32 cm. W Puławach Wisła płynie powyżej poziomu ostrzegawczego.

ŻeLKa 2019. Gala Ognia w Ogrodzie Saskim [ZDJĘCIA]
galeria

ŻeLKa 2019. Gala Ognia w Ogrodzie Saskim [ZDJĘCIA] 0 0

W Lublinie trwa Żonglerska Lubelska Konwencja (ŻeLKa). Wczoraj w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim można było podziwiać artystów z całej Polski podczas Gali Ognia.

Sportowe Inspiracje: akrobatyka powietrzna. Jak wygląda trening latania nad ziemią [wideo]
galeria
film

Sportowe Inspiracje: akrobatyka powietrzna. Jak wygląda trening latania nad ziemią [wideo] 0 0

Akrobatyka powietrzna łączy ze sobą sport i sztukę. Wszelkie figury akrobatyczne wykonuje się na specjalnych szarfach w powietrzu.

Dni Urzędowa 2019. Koncerty disco polo, wystawy, warsztaty rękodzielnicze [PROGRAM]
galeria

Dni Urzędowa 2019. Koncerty disco polo, wystawy, warsztaty rękodzielnicze [PROGRAM] 0 0

Piękni i Młodzi a także zespoły – Dejw i TeX wystąpią w niedzielę (26 maja) podczas Dni Urzędowa. W ramach trzydniowych wydarzeń organizatorzy zaplanowali nie tylko koncerty muzyczne. Będzie można obejrzeć także wystawę samochodów wojskowych i rajdowych i wziąć udział w warsztatach rękodzieła.

Szpital Jana Bożego w Lublinie szuka nowego dyrektora

Szpital Jana Bożego w Lublinie szuka nowego dyrektora 1 3

Do 3 czerwca mogą zgłaszać się kandydaci na dyrektora szpitala im. Jan Bożego, który właśnie ogłosił urząd marszałkowski.

Piknik z okazji Dnia Rodziny. Będą gry i zabawy, konkurencje sportowe
25 maja 2019, 11:00

Piknik z okazji Dnia Rodziny. Będą gry i zabawy, konkurencje sportowe 0 0

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Lubelski Oddział Regionalny zaprasza do Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek na piknik z okazji Dnia Rodziny. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 maja o godz. 11.

O staniku i mądrości doktorowej
Wiersze między newsami

O staniku i mądrości doktorowej 0 0

Na sobotnie przedpołudnie mamy fraszkę lubelskiego autora. Józef Czechowicz bohaterką uczynił żonę znanego lubelskiego lekarza i społecznika.

Chcą pojechać do Afryki by pomagać chorym. "To trudne wyzwanie, ale warto robić dobro"
Magazyn
galeria

Chcą pojechać do Afryki by pomagać chorym. "To trudne wyzwanie, ale warto robić dobro" 23 9

Lubelscy lekarze oraz studenci medycyny chcą wyjechać do Afryki, by przez kilka miesięcy otaczać troską jej mieszkańców. Jak podkreślają, pomoc jest niezbędna, bo tak złych warunków leczenia, jakie tam panują, w Europie nie jesteśmy sobie nawet w stanie wyobrazić.

Galeria Sztuki Wirydarz w Lublinie ma 20 lat. Wystawa Roberta Kuśmirowskiego na jubileusz [zdjęcia]
Magazyn
galeria

Galeria Sztuki Wirydarz w Lublinie ma 20 lat. Wystawa Roberta Kuśmirowskiego na jubileusz [zdjęcia] 0 1

Nauczyłem się w teatrze obowiązkowości, punktualności i pracowitości. Nauczyłem się odpowiedzialności za to, co się robi i co się mówi. Klasy i kultury, nawet w najprostszych sytuacjach, że jak się wchodzi, to się puka na przykład, że się mówi przepraszam, jak się kogoś potrąci. Takich prostych rzeczy, które gdyby dziś obowiązywały, to nie byłoby tego, co się dziś dzieje w przestrzeni publicznej i w polityce. Rozmowa z Piotrem Zielińskim, właścicielem Galerii Sztuki Wirydarz w Lublinie

KSZO – Chełmianka 1:2. Utrzymanie niemal pewne!

KSZO – Chełmianka 1:2. Utrzymanie niemal pewne! 0 3

Kibice i piłkarze klubu z Chełma nie mogli być jeszcze pewni ligowego bytu. Po końcowym gwizdku piątkowego spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim sytuacja się zmieniła, bo biało-zieloni wygrali z KSZO 2:1. A to oznacza, że utrzymanie mają praktycznie w kieszeni

25 lat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uroczystości w Lublinie [zdjęcia]
galeria

25 lat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uroczystości w Lublinie [zdjęcia] 0 7

Jubileusz 25-lecia świętuje dziś Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie.

Samorządowcy: Puławskie Azoty coraz mniej zaangażowane

Samorządowcy: Puławskie Azoty coraz mniej zaangażowane 13 35

Społeczno-ekonomiczne skutki włączenia puławskich Zakładów Azotowych do Grupy Azoty były tematem wtorkowego spotkania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Według samorządowców z powiatu puławskiego, nie są one pozytywne. Chodzi m.in. o spadające wpływy z podatków.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.