Jedna z nagród „Kryształek” przyznawanych przez magazyn Zwierciadło najbardziej obiecującym młodym talentom trafiła do Lublina. Jej laureatką została Joanna Reczek-Szwed, prezes lubelskiej Fundacji Sztukmistrze.
– Już sama nominacja, w gronie fantastycznych, młodych kobiet była dla mnie wyróżnieniem – mówi Joanna Reczek-Szwed. – Zdobycie nagrody uważam za wyróżnienie dla całej społeczności cyrkowej, która pracuje na rzecz zmiany wizerunku i zdobycia zrozumienia dla idei Nowego Cyrku.
Joanna Reczek-Szwed z wykształcenia jest filozofem i germanistą. Była koordynatorką 35. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, największego na świecie festiwalu sztuki Nowego Cyrku. To m.in. dzięki jej staraniom w przyszłym roku sztukmistrze z całego świata po raz kolejny zjadą do Lublina. Nasze miasto jako jedyne w Europie po raz drugi będzie gościć Europejską Konwencję Żonglerską.
Joanna jest też inicjatorką m.in. takich wydarzeń jak Variete Fundacji Sztukmistrze w Radiu Lublin, ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych Cyrkulacje czy konkursu dla uzdolnionych studentów lubelskich uczelni Open Stage. Pasjonuje się żonglerką, w szczególności passingiem oraz grami planszowymi.
– Byłam kiedyś tłumaczem na projekcie cyrkowym. Już po tygodniu zakochałam się w cyrku i zaczęłam żonglować. Potem pojechałam na warsztaty do Niemiec, a po powrocie zaczęłam organizować grupę studencką. Tam pojawił się Kuba i wiele osób, z którymi współpracujemy do dziś – tak w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego opowiedziała o narodzinach swojej pasji, którą od lata zaraża innych.
Marzeniem Joanny i jej męża Jakuba jest otworzenie w Lublinie szkoły Nowego Cyrku, gdzie mogliby przyjeżdżać pasjonaci z całej Europy.
Wielokrotnie nominowana w plebiscytach Dziennika Wschodniego – Kobieta Przedsiębiorcza 2014 i Człowiek Roku 2015.