Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2016 r.
19:06

Księgarnia UMCS się zamyka. Nie opłaca się jej prowadzić. "Studenci kserują"

85 20 A A
– Zostały nam różnorodne tytuły. Mamy dużo beletrystyki, są pozycje naukowe z zakresu socjologii, historii, psychologii czy językowe. Podręczników pozostało najmniej – mówi Piotr Rodak, kierownik i jedyny pracownik Księgarni Uniwersyteckiej
– Zostały nam różnorodne tytuły. Mamy dużo beletrystyki, są pozycje naukowe z zakresu socjologii, historii, psychologii czy językowe. Podręczników pozostało najmniej – mówi Piotr Rodak, kierownik i jedyny pracownik Księgarni Uniwersyteckiej

Fundacja UMCS zamyka Księgarnię Uniwersytecką. Powód? Brak zysków. Książki, które pozostały w magazynie można kupić o połowę taniej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Księgarnia Uniwersytecka przy pl. Marii Skłodowskiej-Curie działa od 2001 roku. Ale książki w tym miejscu można kupować o wiele dłużej, bo wcześniej handlowano tu nimi pod szyldem ORPAN-u. Wkrótce placówka zostanie zlikwidowana. Od dwóch miesięcy asortyment nie jest uzupełniany o nowe pozycje, zrezygnowano też ze sprzedaży przez internet. Obecnie trwa wyprzedaż tego, co zostało w magazynach.

- Powodem jest brak zysków. Prowadzenie księgarni nie ma racji bytu. Ludzie nie kupują książek, studenci je kserują. Widać to chociażby po tym, że po obu stronach wejścia do naszego sklepu działają punkty ksero – mówi Piotr Rodak, kierownik Księgarni Uniwersyteckiej, a zarazem jej jedyny pracownik. – Zdarzają nam się pojedynczy klienci, a tacy, którzy kupują książki regularnie to wyjątki, na które trzeba chuchać i dmuchać. Sprzedaż z roku na rok spadała, aż w końcu koszty zaczęły przerastać przychody. Co mogliśmy zrobić, żeby utrzymać się na rynku, to już zrobiliśmy – dodaje Rodak.

- Uczelnia rozumie potrzebę istnienia tego typu miejsca, jego misji i znaczenia, szczególnie jeśli chodzi o dostęp do publikacji naukowych. Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić ich dalszą dystrybucję. W tym momencie jest jednak zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o szczegółach – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy uniwersytetu.

Na razie nie jest znany dokładny termin zamknięcia księgarni. Książki, które zostały w magazynach można kupować o 50 proc. taniej. – Zostały nam różnorodne tytuły. Mamy dużo beletrystyki, są pozycje naukowe z zakresu socjologii, historii, psychologii czy językowe. Podręczników pozostało najmniej – mówi Piotr Rodak.

Księgarnia Uniwersytecka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 17.

Właścicielem księgarni jest Fundacja UMCS. Z jej prezesem, dr Mirosławem Łobodą nie udało nam się w weekend skontaktować.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zatroskany / 2 lutego 2017 r. o 12:09
+1
Doszło do tego, że ludzie kończą studia i nie przeczytali żadnej książki. Mają dyplom, ale czy coś potrafią? Likwidacja księgarni jest jednym z przejawów patologii w szkolnictwie wyższym i marginalnego traktowania tego sektora przez kolejne władze po 1989 r., które z roku na rok obniżają nakłady na szkolnictwo wyższe zwiększając jednocześnie wymagania wobec pracowników szkół wyższych. Przeciwieństwem są służby mundurowe, które są oczkiem w głowie kolejnych władz przyznających im każdego roku coraz wyższe wynagrodzenia. W szkolnictwie wyższym tylko obcinają finanse, ale chcą być państwem innowacyjnym. Czy służby mundurowe tworzą innowacje?
Doszło do tego, że ludzie kończą studia i nie przeczytali żadnej książki. Mają dyplom, ale czy coś potrafią? Likwidacja księgarni jest jednym z przejawów patologii w szkolnictwie wyższym i marginalnego traktowania tego sektora przez kolejne władze po 1989 r., które z roku na rok obniżają nakłady na szkolnictwo wyższe zwiększając jednocześnie wymagania wobec pracowników szkół wyższych. Przeciwieństwem są służby mundurowe, które są oczkiem w głowie kolejnych władz przyznających im każdego roku coraz wyższe wynagrodzenia. W szkolnictwie wyższym... rozwiń
Avatar
student / 13 grudnia 2016 r. o 08:31
+1
No jak gdzie ? Sami będą sprzedawać. Będą wciskać studentom - "kto nie kupi mojego sskryptu, nie dostanie zaliczenia".
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 06:55
+1
Ale "tworów" w postaci biur dla młodych demokratów nie pozamykają? te się pewnie opłacają..im samym..
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 06:32
+1
Miasto kultury i inspiracji. Że nawet księgarnie się zwijają z miasta haha.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 03:35
+1
Brudne ulice, dookoła śmieci W pudłach z kartonów bawią się dzieci. Ktoś się powiesił, ktoś został bez pracy Chłopak na bruku breakdance'a tańczy Taniec odejściem jest w zapomnienie Tańcząc nie czujesz, co głód, co pragnienie. W koło reklamy - marlboro, porsche Jest życie lepsze, jest życie gorsze! Lecz obok brudu i obok nędzy mieszkają ludzie z górą pieniędzy! Wieczorem tysiące zostawią w kasynie - powstałby za to niejeden sierociniec Gdzieś w zakamarku, ulice szare Zginął mężczyzna, miał kase, był stary Tłum wokół gapiów skupiony stoi Nikt nic nie widział, każdy się boi Tu pieniądz rządzi i on tu jest bogiem Przez niego zginął człowiek za rogiem. Co dwie godziny jest tu morderstwo Co 10 sekund inne przestępstwo! TEN TEKST JAK ULAŁ PASUJE DO NASZEGO MIASTA
Brudne ulice, dookoła śmieci W pudłach z kartonów bawią się dzieci. Ktoś się powiesił, ktoś został bez pracy Chłopak na bruku breakdance'a tańczy Taniec odejściem jest w zapomnienie Tańcząc nie czujesz, co głód, co pragnienie. W koło reklamy - marlboro, porsche Jest życie lepsze, jest życie gorsze! Lecz obok brudu i obok nędzy mieszkają ludzie z górą pieniędzy! Wieczorem tysiące zostawią w kasynie - powstałby za to niejeden sierociniec Gdzieś w zakamarku, ulice szare Zginął mężczyzna, miał kase, był stary Tłum wokół gapiów skupiony stoi Ni... rozwiń
Avatar
SantaKlaun / 14 grudnia 2016 r. o 17:26
0
Marketing nie leżał, marketingu nie było ;-) zmniejszenie lokalu 2 lata temu zmniejszyło potencjał, ale błędy typu brak sklepu on line, brak reklam, utrudnione wejście, pracownicy UMCS nie czytają ;-(
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 12:18
0
Najlepiej to cały ten skansen pt "UMCS" należałoby zlikwidować. Blokuje ścisłe centrum miasta, prowadzi gównokierunki, wspiera banderowską ukraine, utrzymuje całe klany rodzinne.
Avatar
Iza / 13 grudnia 2016 r. o 07:50
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Takie księgarnie rzadko są dochodowe. Szkoda, bo za moich czasów studenckich to była Księgarnia, gdzie każda wizyta była ucztą duchową, tym bardziej, że niekoniecznie mogłam sobie na te książki pozwolić.
Dokładnie. Fakt, nie wychodziłam z każdej wizyty z nowym zakupem, ale przejrzenie bibliografii też było jakimś motorem napędowym dla procesów intelektualnych. Internet nie daje tych samych możliwości, a biblioteki z często zmurszałym księgozbiorem podobnie. Ciekawe swoją droga, gdzie swoje "płody" bedą teraz sprzedawać pracownicy UMCS.
Dokładnie. Fakt, nie wychodziłam z każdej wizyty z nowym zakupem, ale przejrzenie bibliografii też było jakimś motorem napędowym dla procesów intelektualnych. Internet nie daje tych samych możliwości, a biblioteki z często zmurszałym księgozbiorem podobnie. Ciekawe swoją droga, gdzie swoje "płody" bedą teraz sprzedawać pracownicy UMCS. rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 07:47
0
Szkoda. Uniwersytet bez księgarni to jak przedszkole bez dzieci.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 06:31
0
Księgarni biznes się nie skaluje? Dostawić xero? sprzedawać ksiażki taniej? Nie da się? Zawinąć biznes.
Avatar
Zatroskany / 2 lutego 2017 r. o 12:09
+1
Doszło do tego, że ludzie kończą studia i nie przeczytali żadnej książki. Mają dyplom, ale czy coś potrafią? Likwidacja księgarni jest jednym z przejawów patologii w szkolnictwie wyższym i marginalnego traktowania tego sektora przez kolejne władze po 1989 r., które z roku na rok obniżają nakłady na szkolnictwo wyższe zwiększając jednocześnie wymagania wobec pracowników szkół wyższych. Przeciwieństwem są służby mundurowe, które są oczkiem w głowie kolejnych władz przyznających im każdego roku coraz wyższe wynagrodzenia. W szkolnictwie wyższym tylko obcinają finanse, ale chcą być państwem innowacyjnym. Czy służby mundurowe tworzą innowacje?
Doszło do tego, że ludzie kończą studia i nie przeczytali żadnej książki. Mają dyplom, ale czy coś potrafią? Likwidacja księgarni jest jednym z przejawów patologii w szkolnictwie wyższym i marginalnego traktowania tego sektora przez kolejne władze po 1989 r., które z roku na rok obniżają nakłady na szkolnictwo wyższe zwiększając jednocześnie wymagania wobec pracowników szkół wyższych. Przeciwieństwem są służby mundurowe, które są oczkiem w głowie kolejnych władz przyznających im każdego roku coraz wyższe wynagrodzenia. W szkolnictwie wyższym... rozwiń
Avatar
SantaKlaun / 14 grudnia 2016 r. o 17:26
0
Marketing nie leżał, marketingu nie było ;-) zmniejszenie lokalu 2 lata temu zmniejszyło potencjał, ale błędy typu brak sklepu on line, brak reklam, utrudnione wejście, pracownicy UMCS nie czytają ;-(
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 12:18
0
Najlepiej to cały ten skansen pt "UMCS" należałoby zlikwidować. Blokuje ścisłe centrum miasta, prowadzi gównokierunki, wspiera banderowską ukraine, utrzymuje całe klany rodzinne.
Avatar
student / 13 grudnia 2016 r. o 08:31
+1
No jak gdzie ? Sami będą sprzedawać. Będą wciskać studentom - "kto nie kupi mojego sskryptu, nie dostanie zaliczenia".
Avatar
Iza / 13 grudnia 2016 r. o 07:50
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Takie księgarnie rzadko są dochodowe. Szkoda, bo za moich czasów studenckich to była Księgarnia, gdzie każda wizyta była ucztą duchową, tym bardziej, że niekoniecznie mogłam sobie na te książki pozwolić.
Dokładnie. Fakt, nie wychodziłam z każdej wizyty z nowym zakupem, ale przejrzenie bibliografii też było jakimś motorem napędowym dla procesów intelektualnych. Internet nie daje tych samych możliwości, a biblioteki z często zmurszałym księgozbiorem podobnie. Ciekawe swoją droga, gdzie swoje "płody" bedą teraz sprzedawać pracownicy UMCS.
Dokładnie. Fakt, nie wychodziłam z każdej wizyty z nowym zakupem, ale przejrzenie bibliografii też było jakimś motorem napędowym dla procesów intelektualnych. Internet nie daje tych samych możliwości, a biblioteki z często zmurszałym księgozbiorem podobnie. Ciekawe swoją droga, gdzie swoje "płody" bedą teraz sprzedawać pracownicy UMCS. rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 07:47
0
Szkoda. Uniwersytet bez księgarni to jak przedszkole bez dzieci.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 06:55
+1
Ale "tworów" w postaci biur dla młodych demokratów nie pozamykają? te się pewnie opłacają..im samym..
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 06:32
+1
Miasto kultury i inspiracji. Że nawet księgarnie się zwijają z miasta haha.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 06:31
0
Księgarni biznes się nie skaluje? Dostawić xero? sprzedawać ksiażki taniej? Nie da się? Zawinąć biznes.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 r. o 03:35
+1
Brudne ulice, dookoła śmieci W pudłach z kartonów bawią się dzieci. Ktoś się powiesił, ktoś został bez pracy Chłopak na bruku breakdance'a tańczy Taniec odejściem jest w zapomnienie Tańcząc nie czujesz, co głód, co pragnienie. W koło reklamy - marlboro, porsche Jest życie lepsze, jest życie gorsze! Lecz obok brudu i obok nędzy mieszkają ludzie z górą pieniędzy! Wieczorem tysiące zostawią w kasynie - powstałby za to niejeden sierociniec Gdzieś w zakamarku, ulice szare Zginął mężczyzna, miał kase, był stary Tłum wokół gapiów skupiony stoi Nikt nic nie widział, każdy się boi Tu pieniądz rządzi i on tu jest bogiem Przez niego zginął człowiek za rogiem. Co dwie godziny jest tu morderstwo Co 10 sekund inne przestępstwo! TEN TEKST JAK ULAŁ PASUJE DO NASZEGO MIASTA
Brudne ulice, dookoła śmieci W pudłach z kartonów bawią się dzieci. Ktoś się powiesił, ktoś został bez pracy Chłopak na bruku breakdance'a tańczy Taniec odejściem jest w zapomnienie Tańcząc nie czujesz, co głód, co pragnienie. W koło reklamy - marlboro, porsche Jest życie lepsze, jest życie gorsze! Lecz obok brudu i obok nędzy mieszkają ludzie z górą pieniędzy! Wieczorem tysiące zostawią w kasynie - powstałby za to niejeden sierociniec Gdzieś w zakamarku, ulice szare Zginął mężczyzna, miał kase, był stary Tłum wokół gapiów skupiony stoi Ni... rozwiń