Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2020 r.
11:38

Lublin: Kto i za ile rozbuduje Al. Racławickie? Wycinki realne, jak nigdy wcześniej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
85 103 A A
Wzdłuż Al. Racławickich, spośród 396 drzew, wyciętych miałoby być 26, a przesadzonych w inne miejsce 37. Przy ul. Lipowej, gdzie rośnie dziś 69 drzew, do wycinki wskazano 11, zaś do przesadzenia 19. Przy ul. Poniatowskiego, gdzie Ratusz doliczył się 173 drzew, wycięte mają być 73, a przeniesionych 46.
Wzdłuż Al. Racławickich, spośród 396 drzew, wyciętych miałoby być 26, a przesadzonych w inne miejsce 37. Przy ul. Lipowej, gdzie rośnie dziś 69 drzew, do wycinki wskazano 11, zaś do przesadzenia 19. Przy ul. Poniatowskiego, gdzie Ratusz doliczył się 173 drzew, wycięte mają być 73, a przeniesionych 46. (fot. Maciej Kaczanowski)

Już wiosną może się rozpocząć kontrowersyjna przebudowa Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego. Dzisiaj otwarte zostały oferty od trzech firm starających się o kontrakt. Dwie z nich mieszczą się w kwocie zarezerwowanej przez miasto na przebudowę wspomnianych ulic

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do dzisiejszego poranka Zarząd Dróg i Mostów czekał na oferty od firm zainteresowanych zleceniem na przebudowę. Urzędnicy zakładali, że wydadzą nie więcej niż 110 mln zł. Najmniej pieniędzy, 103,9 mln zł, zażyczyło sobie konsorcjum zawiązane przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Z ceną 104,2 mln zł stanął do przetargu pruszkowski Strabag, a 121,4 mln zł chce warszawski Budimex. O zwycięstwie zdecyduje cena, bo wszyscy zaoferowali taki sam okres gwarancji: 84 miesiące.

Ze względu na procedury najprawdopodobniej dopiero pod koniec marca miasto będzie mogło podpisać umowę ze zwycięzcą przetargu. Zanim dojdzie do podpisania umowy z wybraną firmą, prawidłowość przetargu będzie musiała być jeszcze sprawdzona przez Urząd Zamówień Publicznych. W praktyce możliwe byłoby rozpoczęcie przebudowy wiosną. – W kwietniu lub maju – szacuje Stanisław Wydrych, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów.

Długie utrudnienia

Kierowców może czekać nawet 15 miesięcy utrudnień w ruchu, bo tyle czasu daje wykonawcom Zarząd Dróg i Mostów. Prace mają się zacząć od rozbudowy Al. Racławickich, natomiast ul. Lipowa będzie przebudowywana w drugiej kolejności.

Jak pojadą autobusy i trolejbusy? Zarząd Transportu Miejskiego wnioskuje o to, żeby odnawiane ulice wraz z ich przecznicami (al. Kraśnicką, al. Warszawską, al. Sikorskiego, ul. Sowińskiego, al. Długosza oraz ul. Okopową) były przejezdne dla komunikacji miejskiej przez cały czas trwania robót. Nie ma jednak pewności, czy tak będzie, a firmy starające się o kontrakt na przebudowę miały uwzględnić w swojej wycenie również koszty objazdów komunikacji miejskiej i unieruchomienia trolejbusów.

 

Co się tu pozmienia

Na jezdni Al. Racławickich wyznaczone mają być buspasy (w obu kierunkach), a sama jezdnia ma być poszerzana o dodatkowe pasy ruchu dla kierowców skręcających na skrzyżowaniach. Z obu stron jezdni mają powstać drogi rowerowe. Wszystko ma się wiązać z wycinką drzew (o tym poniżej). Na Al. Racławickich przewidziano też sygnalizacje świetlne: jedną przy Puławskiej, kolejną w rejonie Centrum Spotkania Kultur. Sygnalizacje mają być wyposażone w łączność radiową z autobusami i trolejbusami, a gdy wykryją spóźniony względem rozkładu pojazd, wydłużą mu zielone światło. Przynajmniej tak ma być teoretycznie.

Na Lipowej też przewidziane są buspasy, nie będzie za to dróg rowerowych, bo zabrakło już na nie miejsca, chociaż także tutaj projekt zakłada sporą wycinkę. Natomiast ul. Poniatowskiego ma być poprowadzona w miejscu nieużywanego od dłuższego czasu budynku, którym niepostrzeżenie zawładnęły gołębie. Stara jezdnia ma być dojazdem do pobliskich kamienic oraz do ul. Dubois.

Duża wycinka drzew

To właśnie planowane wycinki budzą największe kontrowersje, chociaż Ratusz zapewnia, że z części z nich zrezygnował. – W ostatnich miesiącach projekt został bardzo zmieniony w celu maksymalnego zachowania istniejącej zieleni – przekonuje miasto.

Wzdłuż Al. Racławickich, spośród 396 drzew, wyciętych miałoby być 26, a przesadzonych w inne miejsce 37. Przy ul. Lipowej, gdzie rośnie dziś 69 drzew, do wycinki wskazano 11, zaś do przesadzenia 19. Przy ul. Poniatowskiego, gdzie Ratusz doliczył się 173 drzew, wycięte mają być 73, a przeniesionych 46.

Krytycy tych planów uważają wycinki za zbyt duże, a nawet zbędne. Obawiają się również tego, że część pozostawionych drzew może obumrzeć, bo znacznie pogorszą się ich warunki. Liczba zagrożonych tym drzew została oszacowana przez działającą przy prezydencie miasta Radę Kultury Przestrzeni na około 200.

Ponieważ umowa z wykonawcą zostanie podpisana w trakcie sezonu lęgowego ptaków, każde drzewo przeznaczone do usunięcia będzie musiał obejrzeć ornitolog, by sprawdzić, czy w gałęziach nie ma gniazd. Jeżeli stwierdzi ich obecność, miasto będzie musiało się starać o pozwolenie na niszczenie gniazd lub wstrzymać się z wycinką do zakończenia okresu lęgowego.

Wyrok sądu w lutym

Na 6 lutego wyznaczony został termin rozprawy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie, który oceni prawidłowość decyzji środowiskowej dotyczącej przebudowy Alej. Decyzja została zaskarżona przez ekologów z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, którzy przegrali w pierwszej instancji, ale złożyli kasację, wskutek czego sprawa trafiła do NSA.

Zbierają podpisy pod petycją

Już ponad 1500 osób podpisało się pod internetową petycją do prezydenta Lublina, której autorzy sprzeciwiają się wycince drzew wzdłuż Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego. – Tego drzewostanu nie da się odtworzyć już nigdy. Tak dorodnych, produkujących tyle tlenu i absorbujących ogromne ilości wody po gwałtownych opadach drzew już nigdy nie będziemy tam mieli – czytamy w petycji. – Chcemy równych nawierzchni i ścieżek rowerowych, ale nie kosztem drzew! Można budować, modernizować, rewitalizować bez wyżynania wszystkiego wokół w pień, z szacunkiem dla przyrody. https://www.petycjeonline.com/nie_dla_wycinki_drzew_w_lublinie

e-Wydanie

Komentarze 103

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 12:12
+27
To zupełnie nieistotne kto "wygra" bo te firmy i tak podzielą się podwykonawstwem. W Lublinie tylko te 3 firmy pełną dyżur i za każdym razem wygrywa kolejna firma i się to wszystko kręci. Efekt jest taki że wszelkie dane jasno pokazują ze budowa 1 km nowej drogi w Polsce kosztuje więcej niż w zachodniej Europie i to w terenie dużo trudniejszym niż płaskim. To chyba o czymś świadczy bo koszty pracy w Polsce są 3-4 razy niższe. Za PO pieniędzy nie ma i nie będzie , bo pieniądze są już na koncie znajomego królika.
Avatar
Ksawyer / 20 stycznia 2020 o 13:45
+26
Wiosna 2020 będzie ostatnią wiosną Alei Raclawickich, zielonych, ze szpalerami drzew, takich znanych od 100 lat. Po przebudowie szpalery drzew zastąpią szpalery słupów, a nad jedzdnia pojawi się pajęczyna drutów przesłaniajaca niebo. Amatorzy i zawodowi fotografowie, nie przegabcie ostatniej wiosny Al. Raclawickich.
Avatar
Lubelak / 20 stycznia 2020 o 12:02
+25
Chyba będą oddawali nowe bloki przy Al. Raclawickich.?
Avatar
tomi2 / 22 stycznia 2020 o 10:01
+23
Drzewa rosną przez dziesiątki lat i są tak naprawdę naturalnym zasobem strategicznym. Projekt który zakłada ich wycinkę jest zwyczajnie zły i szkodliwy dla miasta. Drzewa są ważnym elementem krajobrazu. Chronią przed upałem, hałasem i wyłapują pył unoszący się w powietrzu. Tzw. "rewitalizacje" polegające na kostkowaniu i asfaltowaniu starej zieleni powinny odejść na zawsze.
Avatar
MLK657 / 20 stycznia 2020 o 14:51
+21
Wiosna 2020 będzie ostatnią wiosną Alei Raclawickich, zielonych, ze szpalerami drzew, takich znanych od 100 lat. Po przebudowie szpalery drzew zastąpią szpalery słupów, a nad jedzdnia pojawi się pajęczyna drutów przesłaniajaca niebo. Amatorzy i zawodowi fotografowie, nie przegabcie ostatniej wiosny Al. Raclawickich.
no z takim podejsciem to chyba nadal powinniśmy jeździć konno. Remont jest niezbędny i wszyscy o tym wiedzą oprócz grupki "ekologów".
 Remont tak, ale ta wycinka drzew?? I te buspasy przy równoczesnym zmniejszeniu ilości kursów komunikacji, to naprawdę przegięcie. Pojazd jedzie raz na pół godziny i potrzebuje buspasa :( Już lepsze by były tramwaje, przynajmniej "chudsze". Ale jak po remoncie chodzi o zakorkowanie ulicy, to będzie, na pewno!
 Remont tak, ale ta wycinka drzew?? I te buspasy przy równoczesnym zmniejszeniu ilości kursów komunikacji, to naprawdę przegięcie. Pojazd jedzie raz na pół godziny i potrzebuje buspasa :( Już lepsze by były tramwaje, przynajmniej "chudsze". Ale jak po remoncie chodzi o zakorkowanie ulicy, to będzie, na pewno! rozwiń
Avatar
Mar / 20 stycznia 2020 o 13:04
+21
Juz widze ten burdel . Nawet kierowcy mpk mowia ze buspas na dmm to bezsens to samo bedzie na lipowej. Ale tu chodzi o punkty w dofinsowania z ue
Avatar
podatnik / 20 stycznia 2020 o 12:21
+21
Do wszystkich piswskich trolli oczerniających Żuka, proszę pokażcie co zrobił prezydent Pruszkowski przez małe "p". Za kadencji żuka Lublin zmienił się nie do poznania, i mówi to każdy kto odwiedza to miasto po dłuższym czasie
 To może porównaj prezydenta z czasów powojennych i powiedz że za niego też było gorzej niż jest teraz? TVN sprał ci mózg doszczętnie. Poza tym problem jest taki że ten cały rozwój jest na kredyt, a zdecydowana większosć inwestycji to wodotryski nie mające nic wspólnego z prawdziwymi inwestycjami ( inwestycja jako coś co przyniesie dochód jako aktywa a nie jako  pasywa) Pewnie nie płacisz grosza podatku w tym mieście , ciekawe co byś powiedział gdybyś miał tu i teraz wyłożyć 650 zł swojej kasy  na przebudowe tych Racławickich bo ok tyle bedzie to kosztowało aktywnego podatnika w tym mieście. 
 To może porównaj prezydenta z czasów powojennych i powiedz że za niego też było gorzej niż jest teraz? TVN sprał ci mózg doszczętnie. Poza tym problem jest taki że ten cały rozwój jest na kredyt, a zdecydowana większosć inwestycji to wodotryski nie mające nic wspólnego z prawdziwymi inwestycjami ( inwestycja jako coś co przyniesie dochód jako aktywa a nie jako  pasywa) Pewnie nie płacisz grosza podatku w tym mieście , ciekawe co byś powiedział gdybyś miał tu i teraz wyłożyć 650 zł swojej kasy  na przebudowe tych Racławickich ... rozwiń
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 11:48
+21
Oby tylko nie Lubartów, Starbag mieści się w cenie to nawet nie powinni się zastanawiać.
Avatar
Gość / 22 stycznia 2020 o 13:14
+20
Byc może Racławickie wymagają zwyklej wymiany nawierzchni ale nic po za tym !!! To nie jest strategiczna ulica w mieście . Tam nie ma korków, autobusy jadą płynnie, nie potrzeba buspasów. Ten remont nic nie wniesie poza wydaniem 100 mln zł , a nadmiaru kasy w tym zadłużonym mieście raczej nie ma. Za te pieniądze można by zrobić setki ważniejszych inwestycji.
Avatar
:( / 21 stycznia 2020 o 13:42
+20
spora część tych drzew zostanie wycięta żeby zrobić osobne prawo i lewoskręty, których w ścisłym centrum być nie powinno, z tego powodu skrzyżowania zmienią się w wielkie paskudne i ogołocone z drzew betonowe place a'la Bychawski...
Avatar
Japolan / 23 stycznia 2020 o 10:20
+3
Dlaczego UM upiera się by realizacji projektu który nie podoba się mieszkańcom? Czy aż tak w Ratuszu nie lubią drzew?
To jest dendrofobia - zrozumiała u podwładnych Dendrofobiusza.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 o 09:20
+6
Dlaczego UM upiera się by realizacji projektu który nie podoba się mieszkańcom? Czy aż tak w Ratuszu nie lubią drzew?
Avatar
Mieszkaniec / 23 stycznia 2020 o 07:08
+10
Niech urzędnicy z UM się wreszcie opamiętają,. Taka jest ich walka z zdymieniem i smogiem w Lublinie??? Wycinać, wycinać, betonować, betonować i likwidować kursy MPK??? ŻENADA 
Avatar
uuu / 22 stycznia 2020 o 23:19
+12
Po co ta ściema, że Aleje Racławickie to wizytówka miasta? Tak było dawno temu, gdy do Lublina wjeżdżało się od Alei Warszawskiej, teraz się wjeżdża od obwodnicy i do centrum przez Lubomelską (korki po nowych światłach) Dolna 3 Maja (wąska, i niebezpieczna), Wodopojna (niebezpieczna przez auta wyjadaczce lub czekające na zaparkowanie lub wyjeżdżające ze Staszica - dużo wypadków) lub dziurawą Lubartowską (tu tylko trolejbusy) . TA INWESTYCJA JEST W INTERESIE TYCH co budują nowe apartamentowce wzdłuż Racławickich. Rzecz w tym, że za Pruszkowskiego i częściowo Wasilewskiego inwestycje infrastrukturalne drogowe służące prywatnym inwestorom, o ile dobrze pamiętam, były współfinansowane przez inwestorów, teraz chyba płacimy tylko MY ( z naszych podatków)
Po co ta ściema, że Aleje Racławickie to wizytówka miasta? Tak było dawno temu, gdy do Lublina wjeżdżało się od Alei Warszawskiej, teraz się wjeżdża od obwodnicy i do centrum przez Lubomelską (korki po nowych światłach) Dolna 3 Maja (wąska, i niebezpieczna), Wodopojna (niebezpieczna przez auta wyjadaczce lub czekające na zaparkowanie lub wyjeżdżające ze Staszica - dużo wypadków) lub dziurawą Lubartowską (tu tylko trolejbusy) . TA INWESTYCJA JEST W INTERESIE TYCH co budują nowe apartamentowce wzdłuż Racławickich. Rzecz w tym, że za Pruszkowsk... rozwiń
Avatar
Gość / 22 stycznia 2020 o 22:50
+9
z Prezydencikem nikt nigdy nie wygra,on jak sobie coś postanowi to to zrobi,nic się wtedy nie liczy,dojdzie mu co najwyżej kolejna bruzda na zatroskanej twarzy.
Avatar
Gość / 22 stycznia 2020 o 20:32
+10
To szaleństwo ze ścieżkami rowerowymi po obu stronach ulicy to wymysł szaleństwa!
Avatar
Zwolennik z PIS / 22 stycznia 2020 o 14:48
-12
Do wszystkich piswskich trolli oczerniających Żuka, proszę pokażcie co zrobił prezydent Pruszkowski przez małe "p". Za kadencji żuka Lublin zmienił się nie do poznania, i mówi to każdy kto odwiedza to miasto po dłuższym czasie
 To Pan Prezydent Pruszkowski wybudował najwięcej ulic i obwodnicę Lublina ! To on zadecydował o budowie lubelskiego lotniska i ekspresówki do Warszawy. Pan Prezydent Pruszkowski nie ma sobie równych! Taka jest prawda i ona boli przeciwników PIS-u !
Avatar
Kierowca / 22 stycznia 2020 o 13:15
+11
Blisko centrum to właśnie Al Racławickie najbardziej wymagają remontu, słuszna decyzja ratusza.
 Dokładnie. Popieram naprawe i wyrównanie nawierzchni ale ten projekt co wymyślili to jakis absurd.
Avatar
Gość / 22 stycznia 2020 o 13:14
+20
Byc może Racławickie wymagają zwyklej wymiany nawierzchni ale nic po za tym !!! To nie jest strategiczna ulica w mieście . Tam nie ma korków, autobusy jadą płynnie, nie potrzeba buspasów. Ten remont nic nie wniesie poza wydaniem 100 mln zł , a nadmiaru kasy w tym zadłużonym mieście raczej nie ma. Za te pieniądze można by zrobić setki ważniejszych inwestycji.
Avatar
tomi2 / 22 stycznia 2020 o 10:01
+23
Drzewa rosną przez dziesiątki lat i są tak naprawdę naturalnym zasobem strategicznym. Projekt który zakłada ich wycinkę jest zwyczajnie zły i szkodliwy dla miasta. Drzewa są ważnym elementem krajobrazu. Chronią przed upałem, hałasem i wyłapują pył unoszący się w powietrzu. Tzw. "rewitalizacje" polegające na kostkowaniu i asfaltowaniu starej zieleni powinny odejść na zawsze.
Zobacz wszystkie komentarze 103

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego 0 0

Ponad 541 tys. zł będzie kosztować Urząd Miasta w Chełmie modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Przetarg, do którego przystąpiło siedem firm z całej Polski, wygrało przedsiębiorstwo Supreme Sport z Warszawy.

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 2

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 10 2

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 18 5

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 6 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 18 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.