Rozmowa z Elżbietą Budzińską z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.
• Jaka krew jest najbardziej potrzebna?
– Największe braki dotyczą grup 0 i A. Ale tak naprawdę w okresie wakacyjnym potrzebujemy krwi każdej grupy, bo zapasy szybciej się kończą. W lecie jest znacznie więcej wypadków, a jednocześnie spada aktywność dawców. Jest ich o połowę mniej niż w pozostałych miesiącach.
Dlatego też organizujemy konkurs dla krwiodawców. Każdy, kto do 15 września odda krew i wymyśli ciekawe hasło promujące honorowe krwiodawstwo może wygrać rower.
• Kto może zostać dawcą?
– Osoba pełnoletnia, która posiada dokument tożsamości ze zdjęciem. Jej waga musi przekraczać 50 kilogramów. Musi być wypoczęta, po lekkostrawnym śniadaniu. W dniu i dzień przed oddaniem krwi nie może pić alkoholu. Jeśli jest po zabiegu chirurgicznym, przekłuwaniu uszu czy robieniu tatuażu musi odczekać pół roku. Choroby przewlekłe jak żółtaczka, choroby nowotworowe czy choroby układu krążenia dyskwalifikują dawcę.
• Gdzie można oddawać krew?
– Można to zrobić w naszych oddziałach terenowych w Lublinie, Lubartowie, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie, Włodawie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim i Łukowie oraz w głównej siedzibie przy ul. I Armii Wojska Polskiego w Lublinie. Organizujemy też sporo akcji w terenie, w trakcie których można to zrobić w specjalnie przygotowanych autobusach. Harmonogram naszych akcji można znaleźć na naszej stronie www.rckik.lublin.pl. Od tego roku współpracujemy też z urzędem marszałkowskim i urzędem wojewódzkim, żeby zachęcić urzędników do oddawania krwi. Akcję dla urzędu wojewódzkiego przeprowadziliśmy w lipcu, było bardzo dużo chętnych. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w urzędzie marszałkowskim.