Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 stycznia 2016 r.
11:36

Kto zagra z WOŚP? Wojsko odmówiło, nie będzie też policyjnych pokazów (SONDA)

0 167 A A
Do ubiegłego roku policja aktywnie uczestniczyła w finałach WOŚP (fot. AS)
Do ubiegłego roku policja aktywnie uczestniczyła w finałach WOŚP (fot. AS)

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lublinie: Wojsko odmówiło udziału. Nie będzie też ani pokazu policyjnych antyterrorystów, ani wystawy sprzętu. Straż pożarna chce pytać o zgodę zwierzchników.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

–Jeśli okaże się, że nie będziemy brać udziału w tegorocznym finale WOŚP, to po raz pierwszy będę wstydził się, że pełnię służbę w straży pożarnej – przyznaje w rozmowie z nami jeden ze strażaków.

Co roku służby, tj. policja, straż pożarna i wojsko, aktywnie uczestniczyły w akcjach fundacji Jurka Owsiaka. Co teraz się zmieniło? Zmienił się rząd, w którym trudno o sympatyków Owsiaka, a zamieszanie pogłębił poseł PiS Stanisław Pięta, który na Twitterze zagroził: „Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby”.

Później poseł tłumaczył, że była to jego prywatna opinia. Mimo to wielu funkcjonariuszy boi się o ewentualne konsekwencje.

Mł. bryg. Jarosław Hamaluk, który zastępuje rzecznika komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie tłumaczy, że decyzję w sprawie udziału strażaków w WOŚP, o ile będzie taka prośba organizatorów, podejmują poszczególni komendanci – miejscy lub powiatowi. Przeciwwskazań nie ma.

Mimo to w przypadku Lublina nie jest to taka oczywista sprawa. – W związku z wątpliwościami i rozbieżnymi decyzjami będziemy się zwracać o opinię do naszych jednostek nadrzędnych – zaznacza bryg. Michał Badach, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP Lublin. Ma na myśli komendanta wojewódzkiego i głównego.

O czynnym udziale w lubelskim finale WOŚP nie mówi też policja – w zeszłym roku zorganizowała np. specjalny pokaz antyterrorystów. A teraz?

„Policjanci będą wykonywać swoje obowiązki, czyli m.in. dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy. Funkcjonariusze będą też prowadzić „działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych” – czytamy w oficjalnym piśmie Komendy Wojewódzkiej Policji w tej sprawie.

Co kryje się pod akcją dla osób starszych? – Policjanci będą informowali seniorów o zagrożeniach płynących z oszustw na „wnuczka”, „krewnego”, „policjanta” itp. – odpowiada nam podkom. Kamil Gołębiowski z KWP w Lublinie.

W Orkiestrze – wiemy to od organizatorów lubelskiego finału – nie będzie brać też udziału lokalne wojsko. W ubiegły czwartek wysłaliśmy zapytanie do rzecznika MON w tej sprawie. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Inaczej jest w Chełmie, gdzie Orkiestra może liczyć na wsparcie służb. – Znając obecne uwarunkowania nie chciałem stawiać naszych partnerów w mundurach w niezręcznej sytuacji – przyznaje Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego, który od 11 lat jest lokalnym koordynatorem WOŚP. – Dlatego przed wysłaniem im oficjalnych zaproszeń, telefonicznie się z nimi skonsultowałem.

W wyniku tych konsultacji Gorczyca wie, że może liczyć na udział policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej i strażaków. Dotąd nie otrzymał natomiast odpowiedzi od Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

– Co roku mogliśmy na nich liczyć. Specjalną atrakcją były pokazy ich specjalistycznego sprzętu. Liczę, że przed niedzielą NOSG jeszcze się odezwie i nas nie zawiedzie.

– Generalnie Finał WOŚP polega na dobrowolności i nikt nie ma obowiązku włączania się w naszą akcję – komentuje Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Orkiestry.

24. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę: 10 stycznia będą zbierane pieniądze na sprzęt dla oddziałów pediatrycznych i zapewnienie godnej opieki dla seniorów.

Co dała nam Orkiestra

• Do maja 2014 dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy do szpitali w woj. lubelskim trafił sprzęt o wartości ponad 30 mln zł. Najwięcej, bo 20 mln zł, WOŚP przekazała placówkom w Lublinie – Uniwersytecki Szpital Dziecięcy otrzymał m.in. sprzęt do przesiewowego badania słuchu u noworodków, aparat USG oraz dwie sztuczne nerki.

• Lubelska policja dostała od WOŚP cztery defibrylatory służące do przywrócenia normalnej pracy serca w przypadku jego zatrzymania. Skorzystało też pogotowie – dostało m.in. aparaty USG, inkubatory, a nawet karetki z wyposażeniem.

(ask)

Sonda: Czy wesprzesz WOŚP?

Liczba głosów: 2849
76.24%
Tak
23.76%
Nie

Jerzy Owsiak: Jesteśmy ponad kolorami, ponad polityką. Gramy dla wszystkich

Wideo: TVN24/x-news

Komentarze 167

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aniela / 10 stycznia 2016 o 15:30
0

Sory, nie wiem o czym piszesz, wszędzie jest policja, wojsko, są pikniki zimowe, więc w czym rzecz. Włącz tv i zobaczysz na własne oczy, nie sugeruj się przeczytaniem kłamliwego artykułu. Oj lemingi, lemingi, dajecie się na wszystko nabrać  lecicie np, do KOD. Wstyd.!!!

Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 15:25
0
Ale ściemniają, jest i policja i wojsko, popatrzcie na transmisje w tv a zobaczycie, q....rwa nie da się już tych artykułów czytać, wszędzie kłamstwo, fałsz I obłuda. Nie róbcie z ludzi idiotów I nie szczujcie.
Avatar
asd / 10 stycznia 2016 o 10:47
0

Tak biorąc temat wszelkich fundacji na tzw. logikę - to prezesami fundacji powinny być osoby które wcześniej oddały cały swój majątek na rzecz fundacji którą zakładają i chcą prowadzić ,a same utrzymują się ze środków nie związanych w jakikolwiek sposób z funkcjonowaniem fundacji którą zarządzają.

Ciekawe ilu by było wtedy w Polsce takich ''charyzmatycznych '' prezesów wszelkiej maści fundacji ? ,-Raczej niewielu.

Avatar
asd / 10 stycznia 2016 o 10:28
0

Powiem krótko, dziś jest dwóch generałów, którzy są warci swych wężyków. Nie będę mówił -którzy, bo do nich się zwrócimy,gdy ten naród straci wiarę i nadzieję !!! To mówi przedstawiciel PPP (Polska Partia Powstańcza) i PPW ( Polska Partia Wyzwoleńcza ). Badajcie bramki IP I tak mnie nie namierzycie , bo jesteście....zbyt ciency !!! Co innego SB !!! Ale od tych genialnych funkcjonariuszy możecie tylko się uczyć , jeśli pośród was znajdzie się choć jeden mądry ....!!!

Jesteś taki malutki ,nierozgarnięty człowieczek.

Jesteś taki malutki ,nierozgarnięty człowieczek.

rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 10:04
0
pytanie ile biorą za te koncerty
Avatar
? / 8 stycznia 2016 o 22:04
0

Zbiórki społeczne organiazowane są na całym świecie,angażowanie ludzi młodych,uczy wrażliwości tzw.PATRIOTYZMU  MIEDZYLUDZKIEGO I WZAJEMNEJ SAMOPOMOCY.A Szlachetna Paczka to jest to samo i co CICHOSZA!!!!!!

No tak nie wszystko pasuje niektórym.

Avatar
wolontariusz / 8 stycznia 2016 o 11:04
0

Zbiórki społeczne organiazowane są na całym świecie,angażowanie ludzi młodych,uczy wrażliwości tzw.PATRIOTYZMU  MIEDZYLUDZKIEGO I WZAJEMNEJ SAMOPOMOCY.A Szlachetna Paczka to jest to samo i co CICHOSZA!!!!!!

Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 08:29
0

to nie Naród ciemiężony różnymi daninami dodatkowo ma wspierać budżet datkami z WOŚP na wyposażanie szpitali. To obowiązek Państwa dbać o obywatela-podatnika. Chyba Rząd w budżecie na służbę zdrowia zawsze uwzględnia wpływy z Orkiestry i mniej daje na NFZ. Jestem przeciwny tej żebraninie Owsikowej z prostego powodu. Duża część zebranych pieniędzy trafia do organizatora a to na organizację imprez towarzyszących zbiórce co oczywiście robią najbliźsi Owsiakowi /żona,rodzina/, a to sporo przeznacza się ze zbiórki na organizowanie spędu narkomanów w Kostrzyniu. Co najbardziej mnie odraża w tej zbiórce- to fakt że Owsiak nie rozlicza się z tych pieniędzy PRZED DARCZYNCAMI i Sądem /odmówił okazania rozliczenie w sprawie którą sam wytoczył dziennikarzowi/. Ja jestem przeciwny - Ty zdecyduj sam.

100% racji

100% racji

rozwiń
Avatar
bezstronna / 8 stycznia 2016 o 08:09
0

''NIE LĘKAJCIE SIĘ''- ŚW.J.P.II

Kiedyś powiedział ''tej ziemi'' nie dajmy się.

Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 22:35
0
Pamiętam czasy, kiedy uczestnictwo w WOŚP było nobilitacją dla artystów oraz radością bycia razem z ludźmi zgromadzonymi w szlachetnym celu, na fajnej imprezie. Teraz czytam wpisy hejterów i jest mi za Was wstyd. Nie wszyscy mamy w sobie tyle samo przyzwoitości, ale jeśli w Was nie ma jej nawet wcale, choć nie przeszkadzajcie tym, którzy chcieliby zrobić coś dobrego - może dla Waszych dzieci, może dziadków, może dla Was samych.:) Brawo Policjanci z Chełma, którzy nie daliście się zastraszyć!
Avatar
aniela / 10 stycznia 2016 o 15:30
0

Sory, nie wiem o czym piszesz, wszędzie jest policja, wojsko, są pikniki zimowe, więc w czym rzecz. Włącz tv i zobaczysz na własne oczy, nie sugeruj się przeczytaniem kłamliwego artykułu. Oj lemingi, lemingi, dajecie się na wszystko nabrać  lecicie np, do KOD. Wstyd.!!!

Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 15:25
0
Ale ściemniają, jest i policja i wojsko, popatrzcie na transmisje w tv a zobaczycie, q....rwa nie da się już tych artykułów czytać, wszędzie kłamstwo, fałsz I obłuda. Nie róbcie z ludzi idiotów I nie szczujcie.
Avatar
asd / 10 stycznia 2016 o 10:47
0

Tak biorąc temat wszelkich fundacji na tzw. logikę - to prezesami fundacji powinny być osoby które wcześniej oddały cały swój majątek na rzecz fundacji którą zakładają i chcą prowadzić ,a same utrzymują się ze środków nie związanych w jakikolwiek sposób z funkcjonowaniem fundacji którą zarządzają.

Ciekawe ilu by było wtedy w Polsce takich ''charyzmatycznych '' prezesów wszelkiej maści fundacji ? ,-Raczej niewielu.

Avatar
asd / 10 stycznia 2016 o 10:28
0

Powiem krótko, dziś jest dwóch generałów, którzy są warci swych wężyków. Nie będę mówił -którzy, bo do nich się zwrócimy,gdy ten naród straci wiarę i nadzieję !!! To mówi przedstawiciel PPP (Polska Partia Powstańcza) i PPW ( Polska Partia Wyzwoleńcza ). Badajcie bramki IP I tak mnie nie namierzycie , bo jesteście....zbyt ciency !!! Co innego SB !!! Ale od tych genialnych funkcjonariuszy możecie tylko się uczyć , jeśli pośród was znajdzie się choć jeden mądry ....!!!

Jesteś taki malutki ,nierozgarnięty człowieczek.

Jesteś taki malutki ,nierozgarnięty człowieczek.

rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 10:04
0
pytanie ile biorą za te koncerty
Avatar
? / 8 stycznia 2016 o 22:04
0

Zbiórki społeczne organiazowane są na całym świecie,angażowanie ludzi młodych,uczy wrażliwości tzw.PATRIOTYZMU  MIEDZYLUDZKIEGO I WZAJEMNEJ SAMOPOMOCY.A Szlachetna Paczka to jest to samo i co CICHOSZA!!!!!!

No tak nie wszystko pasuje niektórym.

Avatar
wolontariusz / 8 stycznia 2016 o 11:04
0

Zbiórki społeczne organiazowane są na całym świecie,angażowanie ludzi młodych,uczy wrażliwości tzw.PATRIOTYZMU  MIEDZYLUDZKIEGO I WZAJEMNEJ SAMOPOMOCY.A Szlachetna Paczka to jest to samo i co CICHOSZA!!!!!!

Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 08:29
0

to nie Naród ciemiężony różnymi daninami dodatkowo ma wspierać budżet datkami z WOŚP na wyposażanie szpitali. To obowiązek Państwa dbać o obywatela-podatnika. Chyba Rząd w budżecie na służbę zdrowia zawsze uwzględnia wpływy z Orkiestry i mniej daje na NFZ. Jestem przeciwny tej żebraninie Owsikowej z prostego powodu. Duża część zebranych pieniędzy trafia do organizatora a to na organizację imprez towarzyszących zbiórce co oczywiście robią najbliźsi Owsiakowi /żona,rodzina/, a to sporo przeznacza się ze zbiórki na organizowanie spędu narkomanów w Kostrzyniu. Co najbardziej mnie odraża w tej zbiórce- to fakt że Owsiak nie rozlicza się z tych pieniędzy PRZED DARCZYNCAMI i Sądem /odmówił okazania rozliczenie w sprawie którą sam wytoczył dziennikarzowi/. Ja jestem przeciwny - Ty zdecyduj sam.

100% racji

100% racji

rozwiń
Avatar
bezstronna / 8 stycznia 2016 o 08:09
0

''NIE LĘKAJCIE SIĘ''- ŚW.J.P.II

Kiedyś powiedział ''tej ziemi'' nie dajmy się.

Avatar
Gość / 7 stycznia 2016 o 22:35
0
Pamiętam czasy, kiedy uczestnictwo w WOŚP było nobilitacją dla artystów oraz radością bycia razem z ludźmi zgromadzonymi w szlachetnym celu, na fajnej imprezie. Teraz czytam wpisy hejterów i jest mi za Was wstyd. Nie wszyscy mamy w sobie tyle samo przyzwoitości, ale jeśli w Was nie ma jej nawet wcale, choć nie przeszkadzajcie tym, którzy chcieliby zrobić coś dobrego - może dla Waszych dzieci, może dziadków, może dla Was samych.:) Brawo Policjanci z Chełma, którzy nie daliście się zastraszyć!
Zobacz wszystkie komentarze 167

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 11 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!