Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lutego 2016 r.
6:51

KUL pomodli się za Tolkiena. W intencji wyniesienia go na ołtarze

0 9 A A

Wykładowcy z kilku polskich uczelni oraz uniwersytetu w Nottingham przyjadą do Lublina na organizowaną na KUL konferencję naukową poświęconą twórczości autora „Władca Pierścieni”. W programie m.in. msza w intencji wyniesienia pisarza na ołtarze

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konferencja studencko-doktorancka „…dzieło zasadniczo religijne i katolickie? Teologia, światopogląd i świat wartości w twórczości J. R. R. Tolkiena” odbędzie się 1 i 2 marca. W programie sympozjum jest ponad 20 wykładów, które wygłoszą przedstawiciele kilku uczelni, m.in.: KUL, UMCS, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego czy University of Nottingham.

Ale to właśnie msza, która zostanie odprawiona w środę o godz. 8 w Kościele Akademickim KUL wzbudza największe zainteresowanie internautów. Dyskusję na temat intencji nabożeństwa rozpoczęli na portalu Wykop.pl. „Lubię i szanuję Tolkiena, ale inicjatywa moim zdaniem absurdalna i zupełnie niepotrzebna” – czytamy w jednym z komentarzy. „Osoba błogosławiona czy święta powinna spełniać więcej warunków prócz napisania książki?” – zastanawia się ktoś inny.

– To inicjatywa organizatorów, z pewnością uzasadniona. Ale trudno dopatrywać się czegoś złego w modlitwie w czyjejś intencji – mówi nam Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Jak się okazuje, pomysł wyniesienia prof. Tolkiena na ołtarze nie jest nowy. – W Anglii są prowadzone starania o podjęcie jego procesu beatyfikacyjnego. Po internecie krąży modlitwa w tej intencji – mówi o. Anicet Piotr Gruszczyński, doktorant na Wydziale Teologii KUL i jeden z organizatorów konferencji.

– Mało kto wie, że prof. Tolkien był głęboko wierzącym człowiekiem. Z jego twórczości przebija coś, co jeden z czytelników nazwał „blaskiem niewidzialnej lampy”. Chociaż nie ma w niej Boga, obrzędów religijnych i modlitwy, to jest tam bardzo subtelny duch wiary. Spotkałem się ze świadectwami, że ktoś odkrył Boga właśnie po przeczytaniu fantasy. Często myślimy, że żeby być świętym trzeba dokonać ważnych dzieł, jak głoszenie Ewangelii w Afryce, ale chodzi głównie o czynienie dobra. Czy pisanie dobrych książek nie jest takim dziełem?

Konferencja ma charakter otwarty, a uczestnictwo w niej będzie bezpłatne. Wykłady mają być także transmitowane w internecie. – Nawet jeśli ktoś nie czytał książek, a z Tolkienem spotkał się tylko oglądając ekranizacje jego dzieł, nie będzie się nudził. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych – zachęca o. Gruszczyński.

John Ronald Reuel Tolkien

Ur. 3.01.1892, zm. 2.09.1973. Angielski pisarz oraz profesor filologii i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Autor m.in.: „Hobbita, czyli tam i z powrotem” czy trylogii „Władca Pierścieni”, które przyczyniły się do spopularyzowania literatury fantasy. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego „Oxford English Dictionary”. Znał w różnym stopniu ponad 30 języków.

 

 

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 13:28
0
Do wszystkich którzy uważają Władcę Pierścieni za trylogie, polecam przeczytać książki, bo już na pierwszych stronach Drużyny Pierścienia czytelnicy zostają wyprowadzeni z błędu.
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 01:43
0
Powieść składa się z 6 ksiąg, więc nie jest trylogia...jedynie wydana w Formacie 3 części...
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 00:58
0

Władca Pierścieni nie jest trylogią.

muszę Cię zmartwić, składa się z trzech części więc jest trylogią :)

Avatar
Ość / 26 lutego 2016 o 17:19
0

A ja podejrzewam, że był człowiekiem zbyt małej wiary by wierzyć, że wszystko co nas otacza z nami włącznie jest dziełem przypadku.

To wszystko, co nas otacza, włącznie z nami samymi NIE JEST dziełem TYLKO przypadku, acz ten też swoją rolę przez miliardy lat i niezliczoną ilość zdarzeń, odegrał. Ale według ścisłych reguł, praw obowiązujących w znanym nam Wszechświecie... a przypadek do tych praw jest zaliczany. Czy był (i jest) konieczny do utworzenia i ciągłego tworzenia (bo taki proces STALE się odbywa) tego, co nas otacza - jakiś umysł, to sprawa dyskusyjna lub wiary. Ale NA PEWNO potrzebny jest UMYSŁ, aby te reguły, prawa - poznawać (także rolę - potocznie tak nazywanego - przypadku), a kto wie, czy w przyszłości, po zdobyciu wiedzy - wykorzystać, a nawet, kiedy uznamy to za konieczne  - zmieniać, a nie tylko wiarą w opisywaniu świata się posługiwać. Cały czas jestem przekonany i nic tego nie zmieni, że, jeżeli już przyjmiemy, że tak było - to po to dany nam został UMYSŁ, abyśmy go używali w poznawaniu świata (a od takiego poznawania zależy nasza przyszłość, z dalszym istnieniem lub nie, tego umysłu - włącznie), a nie po to, abyśmy tylko peany na czyjąś cześć bezmyślnie wyśpiewywali...

To wszystko, co nas otacza, włącznie z nami samymi NIE JEST dziełem TYLKO przypadku, acz ten też swoją rolę przez miliardy lat i niezliczoną ilość zdarzeń, odegrał. Ale według ścisłych reguł, praw obowiązujących w znanym nam Wszechświecie... a przypadek do tych praw jest zaliczany. Czy był (i jest) konieczny do utworzenia i ciągłego tworzenia (bo taki proces STALE się odbywa) tego, co nas otacza - jakiś umysł, to sprawa dyskusyjna lub wiary. Ale NA PEWNO potrzebny jest UMYSŁ, aby te reguły, prawa - poznawać (także rolę - pot... rozwiń

Avatar
Ość / 26 lutego 2016 o 16:47
0

To jakiś żart? I to ludzie KUL-u? Uczelni podległej Kościołowi Katolickiemu, zwalczającemu wiarę w czary, magię, czemu dał przykładny dowód w płonących stosach, na których spalono tysiące kobiet podejrzanych o uprawianie magii?

Avatar
tubylec / 26 lutego 2016 o 16:35
0

Wiara mi wszystko wyjaśniła...... Długo zastanawiałem się, jak taki inteligentny facet napisał takie bajki.... Teraz już jasne; był głęboko wierzący, a więc wierzył w bajki! Te czy inne, bajka to bajka. :)

A ja podejrzewam, że był człowiekiem zbyt małej wiary by wierzyć, że wszystko co nas otacza z nami włącznie jest dziełem przypadku.

Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 11:58
0
Wiara mi wszystko wyjaśniła...... Długo zastanawiałem się, jak taki inteligentny facet napisał takie bajki.... Teraz już jasne; był głęboko wierzący, a więc wierzył w bajki! Te czy inne, bajka to bajka. :)
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 08:46
0
Władca Pierścieni nie jest trylogią.
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 08:13
0
Chwalebna wielce intencyja, zaprawdę. Jednakowoż w swej niezgłębionej mądrości Senat znamienitej tejże świątobliwej akademii rozważyć winien, czy nie słuszniejszym byłoby skierować potężny po stokroć i jakże skuteczny modlitewny potencyjał ku teraźniejszości raczej i gorliwie do Najwyższego się modlić o zgładzenie znienawidzonego, okrutnego Smauga w królewskim grodzie Kraka. Bo skoro Bóg Wszechmogący nie pomoże, to któż? Bo, nie Państwo przecie. Bo Ono sprawę ma ważniejszą - geotermiję.
Avatar
Gość / 3 marca 2016 o 13:28
0
Do wszystkich którzy uważają Władcę Pierścieni za trylogie, polecam przeczytać książki, bo już na pierwszych stronach Drużyny Pierścienia czytelnicy zostają wyprowadzeni z błędu.
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 01:43
0
Powieść składa się z 6 ksiąg, więc nie jest trylogia...jedynie wydana w Formacie 3 części...
Avatar
Gość / 27 lutego 2016 o 00:58
0

Władca Pierścieni nie jest trylogią.

muszę Cię zmartwić, składa się z trzech części więc jest trylogią :)

Avatar
Ość / 26 lutego 2016 o 17:19
0

A ja podejrzewam, że był człowiekiem zbyt małej wiary by wierzyć, że wszystko co nas otacza z nami włącznie jest dziełem przypadku.

To wszystko, co nas otacza, włącznie z nami samymi NIE JEST dziełem TYLKO przypadku, acz ten też swoją rolę przez miliardy lat i niezliczoną ilość zdarzeń, odegrał. Ale według ścisłych reguł, praw obowiązujących w znanym nam Wszechświecie... a przypadek do tych praw jest zaliczany. Czy był (i jest) konieczny do utworzenia i ciągłego tworzenia (bo taki proces STALE się odbywa) tego, co nas otacza - jakiś umysł, to sprawa dyskusyjna lub wiary. Ale NA PEWNO potrzebny jest UMYSŁ, aby te reguły, prawa - poznawać (także rolę - potocznie tak nazywanego - przypadku), a kto wie, czy w przyszłości, po zdobyciu wiedzy - wykorzystać, a nawet, kiedy uznamy to za konieczne  - zmieniać, a nie tylko wiarą w opisywaniu świata się posługiwać. Cały czas jestem przekonany i nic tego nie zmieni, że, jeżeli już przyjmiemy, że tak było - to po to dany nam został UMYSŁ, abyśmy go używali w poznawaniu świata (a od takiego poznawania zależy nasza przyszłość, z dalszym istnieniem lub nie, tego umysłu - włącznie), a nie po to, abyśmy tylko peany na czyjąś cześć bezmyślnie wyśpiewywali...

To wszystko, co nas otacza, włącznie z nami samymi NIE JEST dziełem TYLKO przypadku, acz ten też swoją rolę przez miliardy lat i niezliczoną ilość zdarzeń, odegrał. Ale według ścisłych reguł, praw obowiązujących w znanym nam Wszechświecie... a przypadek do tych praw jest zaliczany. Czy był (i jest) konieczny do utworzenia i ciągłego tworzenia (bo taki proces STALE się odbywa) tego, co nas otacza - jakiś umysł, to sprawa dyskusyjna lub wiary. Ale NA PEWNO potrzebny jest UMYSŁ, aby te reguły, prawa - poznawać (także rolę - pot... rozwiń

Avatar
Ość / 26 lutego 2016 o 16:47
0

To jakiś żart? I to ludzie KUL-u? Uczelni podległej Kościołowi Katolickiemu, zwalczającemu wiarę w czary, magię, czemu dał przykładny dowód w płonących stosach, na których spalono tysiące kobiet podejrzanych o uprawianie magii?

Avatar
tubylec / 26 lutego 2016 o 16:35
0

Wiara mi wszystko wyjaśniła...... Długo zastanawiałem się, jak taki inteligentny facet napisał takie bajki.... Teraz już jasne; był głęboko wierzący, a więc wierzył w bajki! Te czy inne, bajka to bajka. :)

A ja podejrzewam, że był człowiekiem zbyt małej wiary by wierzyć, że wszystko co nas otacza z nami włącznie jest dziełem przypadku.

Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 11:58
0
Wiara mi wszystko wyjaśniła...... Długo zastanawiałem się, jak taki inteligentny facet napisał takie bajki.... Teraz już jasne; był głęboko wierzący, a więc wierzył w bajki! Te czy inne, bajka to bajka. :)
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 08:46
0
Władca Pierścieni nie jest trylogią.
Avatar
Gość / 26 lutego 2016 o 08:13
0
Chwalebna wielce intencyja, zaprawdę. Jednakowoż w swej niezgłębionej mądrości Senat znamienitej tejże świątobliwej akademii rozważyć winien, czy nie słuszniejszym byłoby skierować potężny po stokroć i jakże skuteczny modlitewny potencyjał ku teraźniejszości raczej i gorliwie do Najwyższego się modlić o zgładzenie znienawidzonego, okrutnego Smauga w królewskim grodzie Kraka. Bo skoro Bóg Wszechmogący nie pomoże, to któż? Bo, nie Państwo przecie. Bo Ono sprawę ma ważniejszą - geotermiję.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 1 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 3

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 3

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.