Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 kwietnia 2009 r.
18:57
Edytuj ten wpis

Landecka: Na placu nie może być "coś"

0 0 A A

O przyszłości konkursu na projekt placu Litewskiego z Haliną Landecką, wojewódzkim konserwatorem zabytków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jesienią zeszłego roku były międzynarodowe warsztaty architektoniczne. Do końca marca ogłoszony miał być międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt przebudowy placu Litewskiego. Ale na ogłoszenie jeszcze poczekamy.

Wciąż nie wiadomo, jaką listę wytycznych dostaną od miasta uczestnicy konkursu. Wiadomo, że będą się musieli jej bezwzględnie trzymać. Projekt wytycznych Ratusz opracował po konsultacjach z architektami.

Jednak dokumentu nie zaakceptował wojewódzki konserwator zabytków, prosząc o poprawki. Skorygowana lista ma być gotowa prawdopodobnie już dzisiaj. Wczoraj jeszcze powstawała. Wytyczne znów trafią do konserwatora

• Dlaczego konserwator opóźnia rozpoczęcie konkursu na przebudowę pl. Litewskiego?

- Trudno zarzucać nam torpedowanie konkursu, bo stanowisko w sprawie placu Litewskiego zajęliśmy jeszcze w sierpniu ub. roku przed warsztatami, które miały doprowadzić do ustalenia wytycznych do konkursu. Autorzy obecnie przygotowanych wytycznych wzięli pod uwagę sporo naszych wskazań.

Ale materiały są nieprecyzyjne. Jeżeli się mówi w nich np. o "podwyższeniu pomnika Unii”, to trzeba te zapisy doprecyzować. W Lublinie wszyscy domyślamy się, że chodzi o podwyższenie kopca. Ale przecież jest to konkurs międzynarodowy i będą w nim uczestniczyć projektanci spoza Lublina. Trzeba wytyczne uściślić, żeby nie było takich wątpliwości.

• Materiał przedstawiony przez miasto jest zbyt ogólny?

- Trzeba się zdecydować, czy przygotowujemy konkurs koncepcyjny, czy realizacyjny. Później można opracować mniej lub bardziej dokładne wytyczne. Teraz sytuacja jest niejasna. Z jednej strony w wytycznych wskazuje się na szczegółowe rozwiązania, które wyglądają niemal, jak projekt budowlany. Z drugiej oczekiwane są ogólne pomysły, które dają szerokie możliwości interpretacji.

• Zabrakło współpracy między miejskimi wydziałami?

- Można odnieść takie wrażenie. Niektóre pomysły urzędników przeczą wcześniejszym propozycjom.

• Co budzi największe zastrzeżenia?

- Pozostawienie uczestnikom konkursu rozwiązań dotyczących obsługi komunikacyjnej śródmieścia w strefie wszystkich przyległych posesji. To nie jest zadanie dla architektów. Te dane powinny być zawarte w analizie komunikacyjnej przygotowanej przez miasto.

To nie wszystko. W materiałach jest mowa, że trzeba ograniczyć rolę uliczki wzdłuż pałaców UMCS. To też nieprecyzyjny zapis. Poza tym to, co zawarto w wytycznych, kłóci się z przygotowanymi wcześniej projektami przebudowy skrzyżowania ul. 3 Maja i Radziwiłłowskiej.

• Co z drzewami? Ratusz zakładał usunięcie wszystkich drzew poza pomnikami przyrody. To źle?

- Drzewostan powinien być precyzyjnie oceniony i to, co wartościowe, powinno być wkomponowane w nowy układ placu. Zakładanie, że trzeba wyciąć wszystko, to jest błąd.

• To, co wyciąć, a co zostawić?

- Po co byłby konkurs, gdyby to konserwator zabytków miał wskazywać, które drzewo ma pozostać, a które nie?

• Co może powstać pod placem?

- Nie potrafię się do tego odnieść, bo miasto napisało w materiałach, że tu powstanie "coś”. Dokładnie tak jest napisane: "Coś”. Nie wiem, co zostanie zaprojektowane.

• Dlaczego nie chce się pani zgodzić na to, by zmienić funkcję parterów budynków UMCS? Miasto widziałoby tam np. kawiarnie.

- W wytycznych miasta nie jest mowa o parterach, tylko o całych budynkach. Zmiana miałaby dotyczyć funkcji całych pałaców. Ale dlaczego ją zmieniać? Zresztą, co miałoby tam powstać? Kawiarnia na pięciu kondygnacjach, czy kolejny hotel? Istotą jest nie tyle funkcja, co umożliwienie bezpośredniego wyjścia z obiektów na plac i wykorzystania jego przestrzeni.

• A co z podziałem placu na strefę reprezentacyjną i rekreacyjną? Propozycje miasta są złe?

- Miasto proponuje znaczne rozszerzenie strefy reprezentacyjnej. Sądzę, że taka może być potrzebna jedynie okazjonalnie. Jeśli to miejsce ma żyć, to powinno być przede wszystkim przyjazne mieszkańcom. Strefa centralna i rekreacyjna powinna na co dzień naturalnie łączyć się z deptakiem i terenem przed Pocztą Główną. Ten rejon warto zagospodarować. Inaczej będzie martwy.

Pozostałe informacje

Najciekawsze miejsca do życia pod Białymstokiem – gdzie warto zamieszkać?

Najciekawsze miejsca do życia pod Białymstokiem – gdzie warto zamieszkać?

Lista atrakcji Podlasia jest tak długa, że można na ich temat pisać całe tomy. Podobnie jest z pięknem tego rejonu nazywanego zielonymi płucami Polski. O stolicy województwa podlaskiego, Białymstoku, powiedziano już wiele. Zdecydowanie mniej wspomina się o okolicznych wsiach oraz miasteczkach – a te potrafią być naprawdę dobrym miejscem do życia. Gdzie zamieszkać pod Białymstokiem? Co warto zobaczyć?

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo.

Akrobata z promilami. Wszedł na dźwig, uruchomił go i uszkodził latarnię

Akrobata z promilami. Wszedł na dźwig, uruchomił go i uszkodził latarnię

Ryzykował własnym życiem gdy po pijanemu wspinał się na dźwig budowlany. Nic mu się nie stało, ale konsekwencji tego "wyczynu" 35-latek nie uniknie. Bo uruchomił urządzenie i wyrządził szkody.

Kolarstwo to jej pasja. Policjantka z Zamościa znów na podium

Kolarstwo to jej pasja. Policjantka z Zamościa znów na podium

Medali i pucharów w jej kolekcji nie brakuje. Od lat z powodzeniem startuje w kolarskich wyścigach. Ostatnio znów pokazała, na co ją stać. Monika Mazur, policjantka z Zamościa aż trzy razy stawała na podium podczas „Małopolska Majka Days”.

Wypadek w Łomazach. 23-letni motocyklista trafił do szpitala

Wypadek w Łomazach. 23-letni motocyklista trafił do szpitala

Kierujący autem 50-latek nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. Tak w poniedziałek doszło do wypadku w Łomazach w pow. bialskim.

Trzy konkursy rozstrzygnięte. Nowy dyrektor w domu kultury

Trzy konkursy rozstrzygnięte. Nowy dyrektor w domu kultury

Już wiadomo, kto będzie kierował od września Szkołą Podstawową nr 6, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 1 oraz Młodzieżowym Domem Kultury w Zamościu. W dwóch z tych placówek konkursy wygrali dotychczasowi dyrektorzy. W jednej szef się zmienia.

Zrób to sam: dekoracje domowe z włóczki

Zrób to sam: dekoracje domowe z włóczki

Chcesz dodać do swojego domu odrobinę oryginalności, ale nie wiesz, jak zacząć? Dekoracje wykonane własnoręcznie z włóczki mogą być wspaniałym sposobem na wzbogacenie wnętrza oraz doskonałą okazją do rozwijania kreatywności. Proste projekty DIY z włóczki są nie tylko przyjemne i relaksujące, ale także pozwalają na stworzenie unikalnych akcentów, które ozdobią każde pomieszczenie.

Naciągali ludzi na unijne dotacje. Małżeństwo na ławie oskarżonych za oszustwa

Naciągali ludzi na unijne dotacje. Małżeństwo na ławie oskarżonych za oszustwa

Przed Sądem Okręgowym w Zamościu staną Agnieszka H. i jej mąż Lesław, mieszkańcy powiatu tomaszowskiego. Mają odpowiadać za serię oszustw. Wyłudzali pieniądze, obiecując pomoc w pozyskaniu unijnych dotacji. Obojgu grozi do 8 lat więzienia.

Majówka 2024. Jak wygląda Zamość nocą? Wycieczki z przewodnikami po zmierzchu
1 maja 2024, 20:30

Majówka 2024. Jak wygląda Zamość nocą? Wycieczki z przewodnikami po zmierzchu

Na pięć majowych dni, a raczej wieczorów zaplanowano kolejną edycję Nocnego Zwiedzania Zamościa. Do udziału zapraszają przewodnicy Stowarzyszenia Turystyka z Pasją. Obiecują pokazać swoim gościom wszystkie najciekawsze zakamarki miasta.

W Parczewie odbyła się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbyła się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Parczew przez kilkadziesiąt godzin żył kolarskimi emocjami przy okazji kolejnej edycji maratonu Piękny Wschód

Nie zaśpij z wnioskiem o 800 plus
Dzień Wschodzi
film

Nie zaśpij z wnioskiem o 800 plus

Dzisiaj jest ostatni dzień, aby zdążyć, złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane "800 plus". Jest ono wypłacane w konkretnych okresach, od czerwca do maja kolejnego roku.

Przed wyjazdem za granicę wyrób tę kartę. Ona pozwala na darmowe leczenie

Przed wyjazdem za granicę wyrób tę kartę. Ona pozwala na darmowe leczenie

Przed wyjazdem za granicę, np. na majówkę warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do bezpłatnego leczenia w krajach UE oraz EFTA.

Wisła Puławy najlepszym klubem z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski do 20 lat

Wisła Puławy najlepszym klubem z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski do 20 lat

Puławianie wrócili z Zamościa 12 medalami: 10 srebrnymi i dwoma brązowymi.

Lewica odkryła karty. Lista kandydatów do Europarlamentu

Lewica odkryła karty. Lista kandydatów do Europarlamentu

O tym, że Agata Fisz będzie liderem listy Lewicy do Parlamentu Europejskiego w województwie lubelskim, informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Znamy też nazwiska wszystkich kandydatów, którzy walczyć będą nie tyle o wyjazd do Brukseli, bo na Lubelszczyźnie to ugrupowanie nie ma szans na mandat, ale o to by zdobyć jak najwięcej głosów i pomóc przekroczyć w kraju próg wyborczy.

Closterkeller w Zgrzycie
4 maja 2024, 20:00

Closterkeller w Zgrzycie

Prekursorzy rocka gotyckiego w Polsce zagrają 4 maja w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia wydania płyty „Graphite”. Closterkeller zagra w całości ten album oraz przypomni najlepsze utwory z płyty „Aurum”, która obchodzi jubileusz 15-lecia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty