Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2015 r.
7:00

Lekarz z Lublina: Zainteresowanie programem in vitro jest bardzo duże

0 16 A A
Z metody in vitro będą mogły korzystać nie tylko małżeństwa, ale także pary żyjące w nieformalnych związkach
Z metody in vitro będą mogły korzystać nie tylko małżeństwa, ale także pary żyjące w nieformalnych związkach

Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności, która reguluje m.in. zasady stosowania zapłodnienia in vitro. Posłowie PiS już zapowiadają jej zmianę po przejęciu władzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z przyjętą ustawą z metody in vitro mogą korzystać nie tylko małżeństwa, ale także pary żyjące w nieformalnych związkach. Prowadzenie banków komórek będzie wymagało pozwolenia Ministerstwa Zdrowia. Mają one być regularnie kontrolowane, a pracujący tam lekarze i pielęgniarki będą przechodzić cykliczne szkolenia.

– Przyjęcie ustawy o in vitro jest niejako furtką do przedłużenia rządowego programu leczenia tą metodą, który kończy się w przyszłym roku a tym samym jest szansą dla kolejnych par. Zainteresowanie tą metodą jest bardzo duże, co roku mieliśmy około 100 chętnych par – zaznacza prof. Lechosław Putowski z Centrum Leczenia Niepłodności Ab Ovo w Lublinie. – Cieszę się, że w tej materii powstały jakiekolwiek regulacje prawne, bo dotychczas przez kilkanaście lat musieliśmy bazować na zaleceniach obowiązujących w innych krajach, na przykład zaleceniach brytyjskiego towarzystwa, które zajmuje się in vitro.

Ustawa dopuszcza także możliwość korzystania z komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców. Ogranicza jednak możliwości tworzenia nadliczbowych zarodków. Zapłodnionych będzie mogło być tylko sześć komórek jajowych jednej kobiety.

– Usankcjonowanie dawstwa komórek rozrodczych oraz embrionów pozwoli na doprowadzenie do ciąży u osób, u których na przykład w wyniku choroby nie dochodzi do tworzenia własnych plemników czy komórek jajowych – zaznacza prof. Putowski. – Musimy zdawać sobie sprawę, że nie są to sytuacje rzadkie, a dla leczonej pary jest to jedyna droga do ciąży.

Politycy PiS już zapowiadają, że będą dążyć do zmiany ustawy. – Sprawa in vitro wymaga uregulowania i poważnej dyskusji, natomiast ustawa przygotowana przez PO jest po prostu zła. Budzi także wątpliwości natury konstytucyjnej – mówi poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz, który przyznaje, że będzie popierał ewentualne projekty zmian w przyjętej ustawie.

Teraz przyjęta przez Sejm ustawa trafi do Senatu. Potem będzie ją musiał jeszcze podpisać prezydent.

(toma)

Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 16:30
0
Kup sobie młotek w castoramie i nabij sobie trochę rozumu w ten durny łeb. Frustrat który do niczego w życiu nie doszedł ma najwięcej do powiedzenia w sprawie która go nie dotyczy.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 16:24
0

Zamawiam dwójeczke "dziciaków" tylko tak raz, raz. Dawajcie szybko i zastępcza matka niech urodzi, bo ja nie mam czasu, pracuję długo. A od pigułek już w środku samo ...dno.Wielkie zainteresowanie przemysłem in vitro. Kto bedzie za to płacił? I dlaczego wszyscy, a nie zainteresowani. Chcesz jeździć mercedesem, to płać, nie stać, to rób dzieci normalnie i o czasie.czyt

Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 16:21
0
Info dla wszystkich którzy "muszą się dokładać" żeby się zarejestrować do programu trzeba pokazać dowód ubezpieczenia ponieważ jest to refundowane jak każda wizyta u lekarza choćby internisty. Przez 8 lat mojej pracy i płacenia składki do zusu i nie korzystania z opieki choćby w szpitalu te pieniądze mi i każdej pracującej kobiecie się należą. Ja ze swojej strony wszystkim wam, którzy macie najwięcej do powiedzenia w tej sprawie, która was w żadnym stopniu nie dotyczy ŻYCZĘ z całego serca żebyście same albo ktoś z waszego najbliższego otoczenia był w takiej sytuacji gdzie jedyną metodą na to aby mieć dziecko będzie metoda in vitro.
Info dla wszystkich którzy "muszą się dokładać" żeby się zarejestrować do programu trzeba pokazać dowód ubezpieczenia ponieważ jest to refundowane jak każda wizyta u lekarza choćby internisty. Przez 8 lat mojej pracy i płacenia składki do zusu i nie korzystania z opieki choćby w szpitalu te pieniądze mi i każdej pracującej kobiecie się należą. Ja ze swojej strony wszystkim wam, którzy macie najwięcej do powiedzenia w tej sprawie, która was w żadnym stopniu nie dotyczy ŻYCZĘ z całego serca żebyście same albo ktoś z waszego najbliższ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 14:25
0
Szanowny Panie Profesorze! Jakie leczenie? Czego leczenie? In vitro nic nie leczy !!!!!! Najlepiej mydlić oczy znanym i społecznie nośnym określeniem. In vitro to nic innego jak sztuczne połączenie gamet męskiej i żeńskiej. Oczywiście można na tym nieźle zarobić.
Avatar
Julka / 29 czerwca 2015 o 14:10
0

a proszę was bardzo, ktoś chce invitro niech robi - tylko czemu ja mam się do tego dokładać?

A czemu ja mam się dokładać do przeszczepów, badan czy innych operacji które mi osobiście nie są do niczego potrzebne?
Kazdy ma prawo do pomocy medycznej, jeden potrzebuje przeszczepu serca inny zapłodnienia jajeczka.
Avatar
Tośka / 29 czerwca 2015 o 14:04
0

Zamawiam dwójeczke "dziciaków" tylko tak raz, raz.

Ty chyba się tu zagubiłeś kolego. To nie Mc drive. A skoro juz cokolwiek zamawiasz to zacznij od rozumu. Przyda ci sie!
Avatar
dr.Kłin / 29 czerwca 2015 o 13:43
0

Na pewno nie wszyscy muszą mieć dzieci, ale nazywanie "niewydolnymi życiowo" osób które nie rozmnażają się przed 25 r. ż. zakrawa to zwyczajny kretynizm. Mama Madzi na pewno jest lepszym wzorem do naśladowania.

kretynizmem jest wyciągnięcie takiego wniosku z tego co napisałem.  czytanie ze zrozumieniem się kłania...a mama Madzi świetnie się łapie w kategorię "niewydolnych życiowo" więc moja teoria się sprawdza :P

Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 13:39
0

Oczywiście zaraz się zacznie hejtowanie ludzi bezplodnych. ...

a proszę was bardzo, ktoś chce invitro niech robi - tylko czemu ja mam się do tego dokładać?
 

Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 09:49
0
Lekarz lobbysta, napędza sobie klientów
Avatar
Julka / 29 czerwca 2015 o 09:21
0
Oczywiście zaraz się zacznie hejtowanie ludzi bezplodnych. Czy Wam sie wydaje, że to kwestia wcześniejszej antykoncepcji czy za późno podjętej decyzji o dziecku? Jest wiele faktorów przyczyniajacych się do bezpłodności. Potrzeba skorzystania z in vitro może przytrafić się każdemu kto pragnie zostać rodzicem. Matka natura dala nam instynkt macierzyński, dlatego wiele par walczy o dziecko dopóki jest na to szansa. A Bog dal nam rozum by w razie problemow umieć pomóc takim parom poprzez in vitro. Kto bedzie za to placil? Ten sam kto będzie płacił za leczenie powaznie depresyjnej niedoszłej matki. Tak, często skutki niespełnionego macierzyństwa moga kończyć sie silną depresją do końca życia. I nie każda bezpłodna para jeździ mercedesem i ma miliony na koncie. Czesto dotyczy to osób mniej zamożnych, ktore nie są w stanie zapłacić za ten zabieg. A presja najbliższych "no to kiedy dziecko?" czy "no to teraz Wasza kolej" wcale nie pomaga z psychicznym uporaniem się z brakiem dziecka. Mało kto w naszym spoleczenstwie zdaje sobie sprawę z tego, że bezdzietnosc nie zawsze jest z wyboru. Mało kto pyta bezdzietne pary dlaczego nie maja dzieci, standardowym pytaniem jest "kiedy?". Ale nie dla każdego bycie rodzicem to takie hop-siup. Ludzie, jak zmienicie swoje podejscie w tej kwestii to może bezdzietne pary przestana czuc się jak trendowate i zaczną otwarcie o tym mówić. Wtedy może otworzą się Wam oczy ile par ma problem z zajściem w ciąże w Waszym bliskim otoczeniu. Może po szczerej rozmowie z taką parą poznacie problem z innej strony i nabierzecie odrobinę wspolczucia. Nie życzę nikomu by osobiście zetknął sie z tym problemem, ale niektorym chyba by taka chwila złamania i bezradności na dobre wyszła. Taki katolicki kraj wydawało by się, a tyle nienawisci do bliźniego. Chyba nie tak nas Bog stworzył!
Oczywiście zaraz się zacznie hejtowanie ludzi bezplodnych. Czy Wam sie wydaje, że to kwestia wcześniejszej antykoncepcji czy za późno podjętej decyzji o dziecku? Jest wiele faktorów przyczyniajacych się do bezpłodności. Potrzeba skorzystania z in vitro może przytrafić się każdemu kto pragnie zostać rodzicem. Matka natura dala nam instynkt macierzyński, dlatego wiele par walczy o dziecko dopóki jest na to szansa. A Bog dal nam rozum by w razie problemow umieć pomóc takim parom poprzez in vitro. Kto bedzie za to placil? Ten sam kto będzie płac... rozwiń
Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 16:30
0
Kup sobie młotek w castoramie i nabij sobie trochę rozumu w ten durny łeb. Frustrat który do niczego w życiu nie doszedł ma najwięcej do powiedzenia w sprawie która go nie dotyczy.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 16:24
0

Zamawiam dwójeczke "dziciaków" tylko tak raz, raz. Dawajcie szybko i zastępcza matka niech urodzi, bo ja nie mam czasu, pracuję długo. A od pigułek już w środku samo ...dno.Wielkie zainteresowanie przemysłem in vitro. Kto bedzie za to płacił? I dlaczego wszyscy, a nie zainteresowani. Chcesz jeździć mercedesem, to płać, nie stać, to rób dzieci normalnie i o czasie.czyt

Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 16:21
0
Info dla wszystkich którzy "muszą się dokładać" żeby się zarejestrować do programu trzeba pokazać dowód ubezpieczenia ponieważ jest to refundowane jak każda wizyta u lekarza choćby internisty. Przez 8 lat mojej pracy i płacenia składki do zusu i nie korzystania z opieki choćby w szpitalu te pieniądze mi i każdej pracującej kobiecie się należą. Ja ze swojej strony wszystkim wam, którzy macie najwięcej do powiedzenia w tej sprawie, która was w żadnym stopniu nie dotyczy ŻYCZĘ z całego serca żebyście same albo ktoś z waszego najbliższego otoczenia był w takiej sytuacji gdzie jedyną metodą na to aby mieć dziecko będzie metoda in vitro.
Info dla wszystkich którzy "muszą się dokładać" żeby się zarejestrować do programu trzeba pokazać dowód ubezpieczenia ponieważ jest to refundowane jak każda wizyta u lekarza choćby internisty. Przez 8 lat mojej pracy i płacenia składki do zusu i nie korzystania z opieki choćby w szpitalu te pieniądze mi i każdej pracującej kobiecie się należą. Ja ze swojej strony wszystkim wam, którzy macie najwięcej do powiedzenia w tej sprawie, która was w żadnym stopniu nie dotyczy ŻYCZĘ z całego serca żebyście same albo ktoś z waszego najbliższ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 14:25
0
Szanowny Panie Profesorze! Jakie leczenie? Czego leczenie? In vitro nic nie leczy !!!!!! Najlepiej mydlić oczy znanym i społecznie nośnym określeniem. In vitro to nic innego jak sztuczne połączenie gamet męskiej i żeńskiej. Oczywiście można na tym nieźle zarobić.
Avatar
Julka / 29 czerwca 2015 o 14:10
0

a proszę was bardzo, ktoś chce invitro niech robi - tylko czemu ja mam się do tego dokładać?

A czemu ja mam się dokładać do przeszczepów, badan czy innych operacji które mi osobiście nie są do niczego potrzebne?
Kazdy ma prawo do pomocy medycznej, jeden potrzebuje przeszczepu serca inny zapłodnienia jajeczka.
Avatar
Tośka / 29 czerwca 2015 o 14:04
0

Zamawiam dwójeczke "dziciaków" tylko tak raz, raz.

Ty chyba się tu zagubiłeś kolego. To nie Mc drive. A skoro juz cokolwiek zamawiasz to zacznij od rozumu. Przyda ci sie!
Avatar
dr.Kłin / 29 czerwca 2015 o 13:43
0

Na pewno nie wszyscy muszą mieć dzieci, ale nazywanie "niewydolnymi życiowo" osób które nie rozmnażają się przed 25 r. ż. zakrawa to zwyczajny kretynizm. Mama Madzi na pewno jest lepszym wzorem do naśladowania.

kretynizmem jest wyciągnięcie takiego wniosku z tego co napisałem.  czytanie ze zrozumieniem się kłania...a mama Madzi świetnie się łapie w kategorię "niewydolnych życiowo" więc moja teoria się sprawdza :P

Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 13:39
0

Oczywiście zaraz się zacznie hejtowanie ludzi bezplodnych. ...

a proszę was bardzo, ktoś chce invitro niech robi - tylko czemu ja mam się do tego dokładać?
 

Avatar
Gość / 29 czerwca 2015 o 09:49
0
Lekarz lobbysta, napędza sobie klientów
Avatar
Julka / 29 czerwca 2015 o 09:21
0
Oczywiście zaraz się zacznie hejtowanie ludzi bezplodnych. Czy Wam sie wydaje, że to kwestia wcześniejszej antykoncepcji czy za późno podjętej decyzji o dziecku? Jest wiele faktorów przyczyniajacych się do bezpłodności. Potrzeba skorzystania z in vitro może przytrafić się każdemu kto pragnie zostać rodzicem. Matka natura dala nam instynkt macierzyński, dlatego wiele par walczy o dziecko dopóki jest na to szansa. A Bog dal nam rozum by w razie problemow umieć pomóc takim parom poprzez in vitro. Kto bedzie za to placil? Ten sam kto będzie płacił za leczenie powaznie depresyjnej niedoszłej matki. Tak, często skutki niespełnionego macierzyństwa moga kończyć sie silną depresją do końca życia. I nie każda bezpłodna para jeździ mercedesem i ma miliony na koncie. Czesto dotyczy to osób mniej zamożnych, ktore nie są w stanie zapłacić za ten zabieg. A presja najbliższych "no to kiedy dziecko?" czy "no to teraz Wasza kolej" wcale nie pomaga z psychicznym uporaniem się z brakiem dziecka. Mało kto w naszym spoleczenstwie zdaje sobie sprawę z tego, że bezdzietnosc nie zawsze jest z wyboru. Mało kto pyta bezdzietne pary dlaczego nie maja dzieci, standardowym pytaniem jest "kiedy?". Ale nie dla każdego bycie rodzicem to takie hop-siup. Ludzie, jak zmienicie swoje podejscie w tej kwestii to może bezdzietne pary przestana czuc się jak trendowate i zaczną otwarcie o tym mówić. Wtedy może otworzą się Wam oczy ile par ma problem z zajściem w ciąże w Waszym bliskim otoczeniu. Może po szczerej rozmowie z taką parą poznacie problem z innej strony i nabierzecie odrobinę wspolczucia. Nie życzę nikomu by osobiście zetknął sie z tym problemem, ale niektorym chyba by taka chwila złamania i bezradności na dobre wyszła. Taki katolicki kraj wydawało by się, a tyle nienawisci do bliźniego. Chyba nie tak nas Bog stworzył!
Oczywiście zaraz się zacznie hejtowanie ludzi bezplodnych. Czy Wam sie wydaje, że to kwestia wcześniejszej antykoncepcji czy za późno podjętej decyzji o dziecku? Jest wiele faktorów przyczyniajacych się do bezpłodności. Potrzeba skorzystania z in vitro może przytrafić się każdemu kto pragnie zostać rodzicem. Matka natura dala nam instynkt macierzyński, dlatego wiele par walczy o dziecko dopóki jest na to szansa. A Bog dal nam rozum by w razie problemow umieć pomóc takim parom poprzez in vitro. Kto bedzie za to placil? Ten sam kto będzie płac... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 25 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 27 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!