Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 lutego 2016 r.
18:12

Lekarze nie mogą występować w reklamach. Grają aktorzy. "To nabijanie ludzi w butelkę"

Autor: Zdjęcie autora kp
0 7 A A

Na nabijanie ludzi w butelkę poprzez podstawianie w reklamach leków aktorów zamiast lekarzy zwraca uwagę Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. Samorząd lekarski chce także walczyć z udziałem prawdziwych lekarzy w spotach w radiu i telewizji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z przepisami kodeksu etyki lekarskiej, lekarz nie powinien wyrażać zgody na używanie swojego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych – czytamy w komunikacie Grzegorza Wrony, naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

– Oznacza to, że lekarze i lekarze dentyści nie mogą brać udziału w reklamach – dotyczy to nie tylko reklamy leków (produktów leczniczych), co do których jest to zabronione na mocy przepisów prawa farmaceutycznego, ale także wszelkich innych produktów, włącznie z produktami będącymi wyrobami medycznymi czy suplementami diety – podkreśla Wrona. – Lekarze i lekarze dentyści naruszający ten przepis muszą się liczyć z tym, że poniosą za to odpowiedzialność zawodową.

Postępowania w takich przypadkach są wszczynane przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej, którzy następnie kierują wnioski o ukaranie do sądów lekarskich. W latach 2013-2015 prowadzono 42 sprawy, z czego 26 z nich skończyło się wnioskami o ukaranie skierowanymi do okręgowych sądów lekarskich. 

Postępowania, które już zostały przeprowadzone, zakończyły się orzeczeniem winy. Najczęściej orzekano kary upomnienia i kary pieniężne. 

– Chcieliśmy również zwrócić uwagę na pewien proceder. W reklamach radiowych i telewizyjnych występują aktorzy w roli lekarzy. Są przedstawiani z imienia i nazwiska, ale lekarzami w rzeczywistości nie są – zaznacza Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Niestety, widzowie czy słuchacze często nie zdają sobie z tego sprawy i kupują jakiś produkt, bo polecił go lekarz. To nabijanie ludzi w butelkę. Ani lekarz, ani farmaceuta, ani aktor przebrany w sposób sugerujący wykształcenie medyczne, nie może reklamować leków, nawet tych bez recepty.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
elo / 25 lutego 2017 r. o 09:32
0
Kodeks etyki podaje ze nie powinni. A czy to znaczy ze nie moga? Moze trzeba zmienic ten wyraz... żeby było logicznie.
Avatar
Barney / 22 lutego 2016 r. o 10:45
0

Mogą. Absolwenci medycyny pod warunkiem, że  nie wykonują zawodu!!!

Avatar
Gość / 22 lutego 2016 r. o 07:05
0

Naprawdę widzowie są aż tak głupi aby: 1. Wierzyć, że to lekarze do nich mówią z reklamy?? 2. Wierzą w ogóle w te durne reklamy?


Zdziwiłbyś się. Kiedyś pisali, że nakupowali jakiś środek fitness na odchudzanie, co to potem okazało się że to gówno jakieś. Jak zaczęli dzwonić z reklamacjami, to okazało się, że biura nie ma, a wszystko co było w reklamie to jedna wielka ściema. I oczywiście TV reklamująca to umywa ręce pomimo, że ta sama TV puszczała potem reportaż o tej sprawie. Oni nawet zareklamują g.....o jak się im zapłaci i nie muszą weryfikować prawdy reklamowej. A moim zdaniem, jak się coś wyświetla to trzeba jakąś odpowiedzialność brać, a nie nabijać ludzi w butelkę Ludzie kupują towar bo ufają telewizji, bo skoro TV wyświetla..... Ale skoro TV chce aby im już nie ufać, to OK.... niech robi to dalej.


Zdziwiłbyś się. Kiedyś pisali, że nakupowali jakiś środek fitness na odchudzanie, co to potem okazało się że to gówno jakieś. Jak zaczęli dzwonić z reklamacjami, to okazało się, że biura nie ma, a wszystko co było w reklamie to jedna wielka ściema. I oczywiście TV reklamująca to umywa ręce pomimo, że ta sama TV puszczała potem reportaż o tej sprawie. Oni nawet zareklamują g.....o jak się im zapłaci i nie muszą weryfikować prawdy reklamowej. A moim zdaniem, jak się coś wyświetla to trzeba jakąś odpowiedzialność brać, a ... rozwiń

Avatar
Gość / 22 lutego 2016 r. o 06:57
0
Nie rozumiem, jak można wsadzić do reklamy gościa z ulicy i w reklamie wyświetlać informację, że jest to lek. med, ginekolog "Marek jakiś tam"...... Przecież to jawna kpina z pacjenta. I gdzie rzecznik praw konsumenta, praw obywatela itp? Ci co tworzą te reklamy to winni dostać dobrych kilka batów na gołą dupę.
Avatar
Gość / 21 lutego 2016 r. o 22:17
0
Naprawdę widzowie są aż tak głupi aby: 1. Wierzyć, że to lekarze do nich mówią z reklamy?? 2. Wierzą w ogóle w te durne reklamy?
Avatar
Gość / 21 lutego 2016 r. o 19:30
0
Art. 286 § 1 kodeksu karnego: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8." Czy wprowadzenie w błąd ("lekarz polecił", kiedy w rzeczywistości to aktor) nie podpada pod ten przepis?
Avatar
Gość / 21 lutego 2016 r. o 18:39
0
z przedstawicielami firm farmaceutycznych mogą ?
Avatar
elo / 25 lutego 2017 r. o 09:32
0
Kodeks etyki podaje ze nie powinni. A czy to znaczy ze nie moga? Moze trzeba zmienic ten wyraz... żeby było logicznie.
Avatar
Barney / 22 lutego 2016 r. o 10:45
0

Mogą. Absolwenci medycyny pod warunkiem, że  nie wykonują zawodu!!!

Avatar
Gość / 22 lutego 2016 r. o 07:05
0

Naprawdę widzowie są aż tak głupi aby: 1. Wierzyć, że to lekarze do nich mówią z reklamy?? 2. Wierzą w ogóle w te durne reklamy?


Zdziwiłbyś się. Kiedyś pisali, że nakupowali jakiś środek fitness na odchudzanie, co to potem okazało się że to gówno jakieś. Jak zaczęli dzwonić z reklamacjami, to okazało się, że biura nie ma, a wszystko co było w reklamie to jedna wielka ściema. I oczywiście TV reklamująca to umywa ręce pomimo, że ta sama TV puszczała potem reportaż o tej sprawie. Oni nawet zareklamują g.....o jak się im zapłaci i nie muszą weryfikować prawdy reklamowej. A moim zdaniem, jak się coś wyświetla to trzeba jakąś odpowiedzialność brać, a nie nabijać ludzi w butelkę Ludzie kupują towar bo ufają telewizji, bo skoro TV wyświetla..... Ale skoro TV chce aby im już nie ufać, to OK.... niech robi to dalej.


Zdziwiłbyś się. Kiedyś pisali, że nakupowali jakiś środek fitness na odchudzanie, co to potem okazało się że to gówno jakieś. Jak zaczęli dzwonić z reklamacjami, to okazało się, że biura nie ma, a wszystko co było w reklamie to jedna wielka ściema. I oczywiście TV reklamująca to umywa ręce pomimo, że ta sama TV puszczała potem reportaż o tej sprawie. Oni nawet zareklamują g.....o jak się im zapłaci i nie muszą weryfikować prawdy reklamowej. A moim zdaniem, jak się coś wyświetla to trzeba jakąś odpowiedzialność brać, a ... rozwiń

Avatar
Gość / 22 lutego 2016 r. o 06:57
0
Nie rozumiem, jak można wsadzić do reklamy gościa z ulicy i w reklamie wyświetlać informację, że jest to lek. med, ginekolog "Marek jakiś tam"...... Przecież to jawna kpina z pacjenta. I gdzie rzecznik praw konsumenta, praw obywatela itp? Ci co tworzą te reklamy to winni dostać dobrych kilka batów na gołą dupę.
Avatar
Gość / 21 lutego 2016 r. o 22:17
0
Naprawdę widzowie są aż tak głupi aby: 1. Wierzyć, że to lekarze do nich mówią z reklamy?? 2. Wierzą w ogóle w te durne reklamy?
Avatar
Gość / 21 lutego 2016 r. o 19:30
0
Art. 286 § 1 kodeksu karnego: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8." Czy wprowadzenie w błąd ("lekarz polecił", kiedy w rzeczywistości to aktor) nie podpada pod ten przepis?
Avatar
Gość / 21 lutego 2016 r. o 18:39
0
z przedstawicielami firm farmaceutycznych mogą ?
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polski Cukier Pszczółka Start – Arged BM Stal 77:88. U siebie ciągle na zero
galeria
film

Polski Cukier Pszczółka Start – Arged BM Stal 77:88. U siebie ciągle na zero

Siódmy występ przed własną publicznością mają za sobą koszykarze z Lublina. Niestety, ciągle pozostają bez zwycięstwa w hali Globus. W czwartek Polski Cukier Pszczółka Start musiała uznać wyższość rywali z Ostrowa Wielkopolskiego. Arged BM Stal wygrała 88:77. Goście świetnie spisali się zwłaszcza w czwartej kwarcie, którą rozstrzygnęli na swoją korzyść aż 26:10.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 grudnia 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 grudnia 2021 roku

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Jest odpowiedź komisarza wyborczego na wniosek radnego, który chciał wygaszenia mandatu prezydenta miasta. Chodziło o obecność Andrzeja Wnuka w Radzie ds. spółek skarbu państwa.

Kto nie chce Passiniego w teatrze?

Kto nie chce Passiniego w teatrze?

Oburzenie w świecie teatru. Znany reżyser z Lublina Paweł Passini na renomowanym festiwalu występuje pod pseudonimem. Kilka miesięcy temu był antybohaterem głośnego artykułu o niewłaściwych zachowaniach wobec aktorek. – Nie ukrywam się – mówi artysta.

Szacunek dziewczyny! Zdziesiątkowana Pszczółka Polski Cukier wygrywa na Białorusi i gra dalej w EuroCup

Szacunek dziewczyny! Zdziesiątkowana Pszczółka Polski Cukier wygrywa na Białorusi i gra dalej w EuroCup

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin dokonały wielkiej rzeczy. Mimo braku niemal połowy składu i bez głównego szkoleniowca na ławce, pokonały na wyjeździe białoruski BC Horizont Mińsk 70:61. Awansowały do play-off europejskich rozgrywek

Skarby z Wawelu na lubelskim Zamku
zdjęcia
galeria

Skarby z Wawelu na lubelskim Zamku

Wiele z nich można nazwać jedynymi lub jednymi z kilku zachowanych egzemplarzy na świecie. Od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać eksponaty z Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa potrwa do końca lutego

Pieniądze dla medyków. 5 tys. zł za walkę z COVID-19

Pieniądze dla medyków. 5 tys. zł za walkę z COVID-19

Personel niemedyczny otrzyma jednorazowo 5 tys. zł brutto dodatku covidowego – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lublin. Lekarze nadal na L4, a pacjenci czekają

Lublin. Lekarze nadal na L4, a pacjenci czekają

Nadal nie ma porozumienia między pracownikami SOR przy ul. Jaczewskiego w Lublinie a dyrekcją szpitala. Oznacza to, że oddział ratunkowy wciąż będzie zamknięty dla większości pacjentów, a sytuację będą musiały ratować inne lecznice. Na zwolnieniach lekarskich jest tam blisko 60 osób.

Supersamochody na ulicach Lublina
4 grudnia 2021, 11:00

Supersamochody na ulicach Lublina

W sobotę w Lublinie będzie można zobaczyć "superauta". Muscle cary, auta sportowe i premium pojawią się m.in. na parkingu Galerii Olimp oraz na placu przed Galerią Centrum. Wszystko z powodu akcji charytatywnej.

Lubelskie: Ilu przedsiębiorców dostało rekompensaty za stan wyjątkowy?

Lubelskie: Ilu przedsiębiorców dostało rekompensaty za stan wyjątkowy?

Ponad 1,1 mln zł rekompensat wypłacił do tej pory wojewoda lubelski przedsiębiorcom za straty związane ze stanem wyjątkowym. – Dostałem tyle, o ile wnioskowałem – przyznaje Marek Pomietło, właściciel wypożyczalni kajaków nad Bugiem.

W Chełmie można już śmigać na łyżwach [cennik na lodowisku]

W Chełmie można już śmigać na łyżwach [cennik na lodowisku]

Od czwartku działa miejskie lodowisko przy ul. Sienkiewicza. Atrakcja ma być czynna co najmniej do końca lutego.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin w finale Grand Press 2021

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin w finale Grand Press 2021

Reportażystka Radia Lublin jest w ścisłym finale najważniejszego konkursu dziennikarskiego w Polsce. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet jest nominowana dwa razy. Jednym z reportaży jest ten o sytuacji w "Dzienniku Wschodnim".

Kto chce zaprojektować bloki na Felinie?

Kto chce zaprojektować bloki na Felinie?

Trzy pracownie zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie nowych bloków komunalnych na Felinie. Taką dokumentację zamawia Zarząd Nieruchomości Komunalnych, który zakładał, że na projekty wyda najwyżej 350 tys. zł.

Lubelski beniaminek sieje strach w PlusLidze

Lubelski beniaminek sieje strach w PlusLidze

LUK Lublin odniósł trzy zwycięstwa z rzędu w PlusLidze i pnie się w górę ligowej tabeli. Z 11 punktami lublinianie awansowali już na ósme miejsce

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym
4 grudnia 2021, 20:00

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym

Paweł Szymański będzie gwiazdą sobotniego koncertu w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1). Artysta wystąpi na scenie bistro o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!