Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2025 r.
20:37

Lex deweloper na Wojciechowskiej spalił na panewce. Radni przeciwni budowie osiedla na Konstantynowie

wizualizacja inwestycji
wizualizacja inwestycji (fot. koncepcja urbanistyczno-architektoniczna)

Komisja Rozwoju Miasta, urbanistyki i Ochrony Środowiska Rady Miasta Lublin jednogłośnie negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w trybie lex deweloper, który miał umożliwić budowę osiedla na 662 mieszkania przy ul. Wojciechowskiej 42b. Inwestycji sprzeciwia się również sąsiadujący zakład produkcyjny oraz mieszkańcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Budomex” z Białej Podlaskiej planowało wybudować na czterohektarowej działce osiem bloków, od pięciu do dziewięciu pięter wysokości. W projekcie przewidziano 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie, co oznaczało możliwość pojawienia się na osiedlu około tysiąca samochodów. Ponieważ teren ten zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony na aktywność gospodarczą, inwestor wystąpił o możliwość realizacji inwestycji mieszkaniowej w trybie specustawy mieszkaniowej potocznie zwanej lex deweloper.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska projekt przedstawił architekt Maciej Łobos, który reprezentował dewelopera. Radni pytali m.in. o liczbę miejsc parkingowych, dostęp do infrastruktury społecznej, planowane przedszkole, place zabaw oraz możliwość wygospodarowania przestrzeni na cele kulturalne. Szczególnie o ten temat wypytywał radny Marcin Wroński, który zauważył, że w dzielnicy Konstantynów mało jest jakichkolwiek lokali pozwalających na zlokalizowanie tego typu instytucji. Wroński, podobnie jak kilku innych radnych pytał również o przedszkola.

Przedstawiciel inwestora przyznał, że w projekcie nie ma specjalni wyznaczonych lokali pod tego typu usługi, ale miejsca na pewno wystarczy, aby przedszkole uruchomić.

– Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tam umowę zawrzeć też w normalnym trybie. Ustalimy tak naprawdę, kto komu co jest winny i w jakim terminie – mówił Łobos. – Nie wydaje mi się, żeby to był jakikolwiek problem. Jak strony chcą się dogadać, to znajdą sposób, żeby to zrobić – podsumował.

wizualizacja inwestycji (fot. koncepcja urbanistyczno-architektoniczna)

Obawy dotyczące lokalizacji

Jednym z głównych argumentów przeciwko inwestycji okazało się ostatecznie sąsiedztwo z Lubelskimi Zakładami Farmaceutycznymi Polfa. Prezes spółki Dariusz Drozdowski, który pojawił się na posiedzeniu komisji, zwrócił uwagę na potencjalne konflikty związane z działalnością zakładu, który funkcjonuje w trybie trzyzmianowym, przez siedem dni w tygodniu. Wskazał m.in. na hałas generowany przez maszyny i ruch ciężarówek. Jak twierdził, pierwszeństwo do prowadzenia działalności mają ci, którzy już w danym miejscu funkcjonują.

Zwraca ł on uwagę również na bliskie sąsiedztwo planowanych bloków i zakładów Polfy.

– Na pewno będzie dochodzić do sytaucji gdzie można sobie wyobrazić potencjalnych nowych mieszkańców, którzy mają balkony skierowane w stronę naszego zakładu, chcieliby sobie weekendem popić kawkę, a tu się okazuje, że huczą wentylatory, działają urządzenia techniczne – mówił Drozdowski.

– To będzie około tysiąca samochodów, które między 7:30, a 8 będą chciały wyjechać do pracy. To można sobie wyobrazić jakie to będą problemy komunikacyjne. Nam wychodziło, że żeby ten tysiąc samochodów się włączył do ruchu to by to trwało około dwóch godzin – dodawał

Podobne stanowisko przedstawiła Lilianna Kiszczak, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”, podkreślając, że sąsiedztwo osiedla może prowadzić do skarg mieszkańców, a w konsekwencji – do ograniczeń w działalności firmy. Podobnie jak miało top miejsce w przypadku ulicy Diamentowej i zakładów Herbapolu. To zdało się wywołać w pamięci radnych niezbyt miłe wspomnienia i wbić kolejny gwóźdź do trumny projektu prezentowanego przez Budomex.

Schemat zaprezentowany przez Polfę radnym (fot. POLFA)

Decyzja sądu i opinia MKUA

Podczas obrad komisji pojawiła się również informacja o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który uchylił decyzję środowiskową dla sąsiedniej działki przy ul. Wojciechowskiej 42a. Skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego i prezydenta Lublina złożył jeden z mieszkańców – przekazał radny Marcin Bubicz, przewodniczący komisji. Jak wyjaśniła Magdalena Zbiciak, dyrektorka Wydziału Architektury i Budownictwa, uchylenie tej decyzji mogłoby wpłynąć na dalszy przebieg procedury związanej z inwestycją Budomexu.

Negatywną opinię wobec projektu wyraziła także Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna (MKUA), która uznała, że zabudowa jest „zbyt intensywna i zbyt wysoka”. Komisja rekomendowała m.in. obniżenie budynków od strony ulicy Wojciechowskiej oraz zachowanie istniejących drzew. Przedstawiciele dewelopera skupili się jednak na tym, że w tej opinii napisano, iż „jest to bardzo dobrze zaprojektowane osiedle”.

Maciej Łobos poinformował radnych, że inwestor jest gotowy dostosować projekt do części tych zaleceń, w tym zmniejszyć wysokość budynków od strony ulicy. Odniósł się także do kwestii planowanej wycinki drzew, wskazując, że celem jest „zachowanie porządku w pierzei wzdłuż ulicy”. Deweloper nie dostrzega konieczności posiadania podwójnego szpaleru drzew od ulicy Wojciechowskiej.

Plan projektowanego osiedla (fot. koncepcja urbanistyczno-architektoniczna)

Stanowisko radnych

Po dyskusji członkowie komisji jednogłośnie zagłosowali przeciwko projektowi uchwały w trybie lex deweloper. W środę nad sprawą pochyli się jeszcze Komisja Gospodarki Komunalnej, a ostateczna decyzja miała zapaść podczas czwartkowej sesji rady miasta. Przedstawiciele dewelopera zamierzali jednak sami wycofać projekt, tak, aby dopracować go i ponownie przedstawić radzie miasta.

Nie jest jednak tak, że projekt ten nie ma szans na powodzenie w przyszłości. Głównymi jego atutami są faktycznie niezły wygląd oraz to, na co zwrócił uwagę radny PiS Tomasz Gontarz. Mianowicie zwiększenie konkurencji na lokalnym rynku.

– Jeżeli byście zmodyfikowali ten wniosek, na przykład uwzględniając te uwagi MKUA to byśmy mieli o wiele łatwiej. Bo teraz radni musieli by podjąć decyzję wbrew organowi doradczemu prezydenta – mówił radny. – Jesteście nowym podmiotem, który wchodzi do Lublina i chce robić deweloperkę. Trzeba to uznać za bardzo dobrą okoliczność, bo zwiększa to konkurencyjność, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co mamy w Lublinie z aktualnie istniejącymi deweloperami. Sądzę, że nowy podmiot, który zbuduje dużą inwestycję mieszkaniową, na pewno sprawi, że ta konkurencja wśród deweloperów będzie o wiele wyższa i atrakcyjniejsze będą przez to ceny dla potencjalnych mieszkańców – mówił Gontarz, zaznaczając, że w obecnej formie i ze wszystkimi wątpliwościami krążącymi wokół projektu nie wyobraża sobie zagłosować „za”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty