Szkoły ponadgimnazjalne wywiesiły w środę listy przyjętych. Zdecydowana większość uczniów będzie kontynuowała naukę w liceach ogólnokształcących.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W Lublinie w rekrutacji brało udział 5638 kandydatów. 4930 z nich dostało się do wymarzonych szkół. 236 uczniów, którzy nie zakwalifikowali się do żadnej z wybranych placówek, bo nie osiągnęli wymaganego progu punktowego, będzie mogło jeszcze do 1 sierpnia ubiegać się o przyjęcie na jedno z około pięciuset wolnych miejsc, jakie zostały w każdym typie szkół.
– W przyszłym roku szkolnym 57 procent absolwentów gimnazjów będzie uczyło się w liceach ogólnokształcących, 37 proc. w technikach, a 6 proc. w szkołach zawodowych – wylicza Bożena Jarmuł z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.
Podobnie jak w latach poprzednich największą popularnością w liceach cieszyły się klasy biologiczno-chemiczne. Więcej chętnych niż dotychczas zainteresowanych było natomiast oddziałami o profilu matematyczno-informatycznym. Najwięcej, bo aż 2,9 osoby kandydowały na jedno miejsce w klasie biologiczno-chemicznej IX LO im. M. Kopernika. Po 2,4 kandydatów na miejsce chciało zostać przyjętych do klasy społeczno-prawniczej w III LO im. Unii Lubelskiej i biologiczno-chemicznej II LO im. Zamoyskiego. Ponad dwóch kandydatów biło się także o jedno miejsce w klasie matematyczno-geograficzno-angielskiej IX LO i biologiczno-chemicznej V LO.
W tym roku bardzo wysoko postawiony był próg punktowy, jaki trzeba było osiągnąć, aby zakwalifikować się do najbardziej okupowanych klas. W klasie matematyczno-fizyczno-informacyjnej I LO było to aż 173,4 pkt, a w klasie z maturą międzynarodową – 164,4 pkt. W II LO w klasie biologiczno-chemicznej zakwalifikowanie się zapewniało 161, 8 pkt.
Statystycznie największą popularnością wśród tegorocznych kandydatów cieszyło się IX LO (o 256 miejsc ubiegało się 377 kandydatów), III LO (256 miejsc i 368 kandydatów) i II LO (odpowiednio 256 i 344).
Wśród techników największą popularnością cieszyło się Technikum Elektroniczne, gdzie o 192 miejsca ubiegało się 260 kandydatów, Technikum Ekonomiczno-Handlowe (160 miejsc i 241 kandydatów) oraz Technikum Budowlano-Geodezyjne (197 kandydatów). Absolwenci gimnazjów zainteresowani nauczaniem zawodowym wybierali najczęściej ZSZ nr 9 w Zespole Szkół Samochodowych (52 kandydatów), ZSZ nr 3 w Zespole Szkół Budowlanych (48 kandydatów) i ZSZ nr 8 w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji (42 kandydatów).
– Zawodami cieszącymi się największą popularnością w szkołach technicznych był technik: informatyk, żywienia i usług gastronomicznych, usług fryzjerskich, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, teleinformatyk, pojazdów samochodowych, elektronik i ekonomista – wylicza Bożena Jarmuł. – W szkołach zawodowych największą popularnością cieszyło się kształcenie w zawodach monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz mechanik pojazdów samochodowych.
Rok szkolny 2016/2017. Kiedy będzie wolne? Ferie, wakacje - terminy