Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lutego 2021 r.
9:31

Licealiści z klasy sportowej mają się uczyć w budynku szkoły specjalnej. Rodzice mają obawy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 14 A A
Prezydent chce, by część licealistów z ul. Tumidajskiego uczyła się od września przy Krochmalnej, w budynku będącym jedną z dwóch siedzib Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26
Prezydent chce, by część licealistów z ul. Tumidajskiego uczyła się od września przy Krochmalnej, w budynku będącym jedną z dwóch siedzib Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 (fot. Maciej Kaczanowski)

Przedszkole z Rynku trafi za Pedet – planuje Ratusz. Z kolei część licealistów z ul. Tumidajskiego ma się uczyć przy Krochmalnej, w budynku szkoły specjalnej, czego nie chcą rodzice jej uczniów. We wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu zajmą się tym radni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta zostało zwołane na wniosek prezydenta Lublina tylko w tych dwóch sprawach. Dlaczego Ratusz nie mógł poczekać z tym do „zwykłego” posiedzenia zaplanowanego na 25 lutego? Chodzi o procedury. Uchwały „w sprawie zamiaru” zmian na oświatowej mapie miasta muszą być odpowiednio wcześnie przekazane do zaopiniowania kuratorium, by mogły być wprowadzone od 1 września.

XX LO w Lublinie

Pierwsza z planowanych zmian to utworzenie dodatkowej siedziby XX LO, które mieści się dziś przy ul. Tumidajskiego. Prezydent chce, by część licealistów uczyła się od września przy Krochmalnej, w budynku będącym jedną z dwóch siedzib Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26.

Na Krochmalną mieliby trafić uczniowie z klas piłkarskich. XX LO ma dwie takie klasy współpracujące z Akademią Piłkarską Motoru Lublin.

– Placówka zamierza rozwijać szkolenie sportowe w tej dyscyplinie, dlatego też podjęte zostały działania mające na celu utworzenie w roku szkolnym 2021/2022 oddziału mistrzostwa sportowego. Z wnioskiem w tej sprawie zwrócił się klub piłkarski MOTOR Lublin – wyjaśnia prezydent w uzasadnieniu projektu uchwały.

Co te plany mają wspólnego z ul. Krochmalną? Uczniowie klas piłkarskich mają korzystać z boisk, które na terenach po klubie jeździeckim ma zbudować spółka miliardera Zbigniewa Jakubasa. Uczniowie będą mieć tam bliżej z Krochmalnej niż z ul. Tumidajskiego, więc dodatkowa siedziba – jak przekonuje Ratusz – pozwoli „uniknąć kosztów transportu młodzieży”.

Piłkarskie klasy miałyby trafić do sal lekcyjnych wykorzystywanych tymczasowo przez technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, którego właściwa siedziba przy Bernardyńskiej jest przebudowywana.

Rodzice uczniów i pracownicy szkoły specjalnej mają obawy

Przeciw wprowadzeniu klas piłkarskich protestują rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Liczą na to, że będą mogli zabrać głos podczas wtorkowego posiedzenia Rady Miasta.

– Były takie sytuacje, że uczniowie z Technikum Ekonomicznego naśmiewali się z naszych dzieci, nagrywali filmiki z tymi dziećmi, które nie radzą sobie ze schodami i innymi rzeczami – mówi Małgorzata Rusinek, mama jednego z uczniów podstawówki nr 26. Obawia się, że podobne sytuacje będą się powtarzać, a dzieci wymagające specjalnej opieki będą tym razem pośmiewiskiem dla uczniów klas piłkarskich. – Ja sobie nie wyobrażam, żeby zdrowi mężczyźni, bo to już mężczyźni, uczyli się w jednym budynku z dziećmi niepełnosprawnymi. To nie jest szkoła integracyjna.

Podobne opinie słychać od pracowników szkoły specjalnej. – Nasze obawy wynikają z lęku o poczucie własnej wartości naszych uczniów, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, u których dysfunkcje są zauważalne w ich zachowaniu i wyglądzie – podkreśla jedna z osób pracujących w SSP 26. – Praca terapeutyczna z takimi dziećmi polega na budowaniu u nich poczucia bezpieczeństwa, a następnie włączanie w społeczeństwo. Ale nie poprzez konfrontację z osobami pełnosprawnymi, a w przypadku uczniów klas sportowych wyjątkowo sprawnymi, tylko poprzez stopniowe wychodzenie do miejsc, w których ich odmienność jest akceptowana, a otoczenie przygotowane na zachowania wynikające z nich niepełnosprawności.

Przedszkole nr 26 w Lublinie

Drugą zmianą proponowaną przez Ratusz ma być przeprowadzka przedszkola z Rynku 12 na Kapucyńską 1a (na tyłach Pedetu). Właśnie ten adres został wybrany spośród trzech zaoferowanych miastu w odpowiedzi na ogłoszenie o poszukiwaniu lokalu do wynajęcia na miejskie przedszkole. Jedna oferta dotyczyła ul. 3 Maja 2, pozostałe dwie Kapucyńskiej (ten sam adres, w dwóch różnych konfiguracjach pomieszczeń). Wybór padł na Kapucyńską.

Dlaczego Ratusz przenosi przedszkole? Urząd Miasta tłumaczy, że placówka mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach, umowa najmu wygasa z końcem sierpnia i nie zostanie przedłużana, bo budynek wymaga remontu. Dodajmy, że do Przedszkola nr 26 uczęszcza obecnie 122 dzieci.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta ma się rozpocząć we wtorek o godz. 18.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PISFAN / 15 lutego 2021 r. o 09:46
+25
Wiadomo Kalina Ale takie zachowanie może być karane w tylko jeden sposób wydaleniem dziecka ze szkółki w trybie natychmiastowym i bez dyskusji
Avatar
Belzebu / 15 lutego 2021 r. o 10:37
+20
cyt. ,,jak przekonuje Ratusz – pozwoli „uniknąć kosztów transportu młodzieży”.'' - ale przecież ten sam ratusz zatwierdził bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży... więc o jakich kosztach tu mowa ?
 No pomyśl o jakich kosztach może być mowa? Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży nie oznaczają od razu zera zł po stronie kosztów dla podmiotu który odpowiada za transport miejski.
Avatar
Hobbit / 15 lutego 2021 r. o 11:27
+18
cyt. ,,jak przekonuje Ratusz – pozwoli „uniknąć kosztów transportu młodzieży”.'' - ale przecież ten sam ratusz zatwierdził bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży... więc o jakich kosztach tu mowa ?
No pomyśl o jakich kosztach może być mowa? Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży nie oznaczają od razu zera zł po stronie kosztów dla podmiotu który odpowiada za transport miejski.
No to tez pomyśl... skoro te dzieci i tak bedą dojeżdżać tam do szkoły bezpłatną komunikacją... I nie bez powodu uzyłem słowa BEZPŁATNA a nie darmowa.
 Z tego co się orientuję licealiści nie mają bezpłatnych przejazdów. Mają je uczniowie szkół podstawowych i w przeszłości gimnazjów które jak wiadomo zostały wygaszone.
 Z tego co się orientuję licealiści nie mają bezpłatnych przejazdów. Mają je uczniowie szkół podstawowych i w przeszłości gimnazjów które jak wiadomo zostały wygaszone. rozwiń
Avatar
ege_szege / 15 lutego 2021 r. o 10:43
+17
przy takim podejściu i izolowaniu dzieci ze szkół specjalnych to one nigdy nie zaznają normalności i zawsze będą wyśmiewane, tutaj trzeba bezlitośnie piętnować tych co się z nich naśmiewają i gasić to w zarodku a nie ciągle izolować niepełnosprawne dzieci od reszty świata tłumacząc że to dla ich dobra
Avatar
zmoranocna / 15 lutego 2021 r. o 10:57
+15
Czymś trzeba uzasadnić zmianę przeznaczenia sąsiednich parceli, bo inaczej ktoś mógłby dojść do wniosku, że lokowana nieopodal "akademia futbolu" ma na celu tylko i wyłącznie obejście ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zajęcia praktyczne tych licealistów finansowane z budżetu miasta pozwolą pokryć wszystkie koszty tego geszeftu i jeszcze zostanie na waciki. Patrząc na te talenty biegające po nowych boiskach, łatwiej będzie zapomnieć, że wcześniej było tam 100% powierzchni biologicznie czynnej i naturalnej retencji wód opadowych. Później wystarczy już tylko zmienić funkcję, bo budować przecież już można...
 a poza tym wszyscy zdrowi?
 a poza tym wszyscy zdrowi? rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 15 lutego 2021 r. o 10:51
+10
BudŻet vel BusinessOwner vel SmoCzek już dawien z dawna powinien być umieszczony w tej szkole specjalnej! Choć prawdę mówiąc przydałby mu się pobyt w szpitalu gdzie trolejbus linii 151 ma przystanek końcowy Dzielnica i mieszkańcy odetchnęli by z ulgą!
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 lutego 2021 r. o 14:56
+8
PS. Paliwiesiu, łajzo, znowu zblokowałeś komentarze, tym razem P0d artykułem opisującym jak zarząd dewelo-folwarku bezczelnie odmawia "plebsowi" dostępu do wolnych terenów, które można by wykorzystać do rekreacji. P0 raz kolejny udowodniłeś, że jesteś P0żytecznym idiotą dewelo-reżimu.
      Nie znam słów innycj niż powrzechnie uznawanawnych za obelżywe, aby mogły opisać Twoją głupotę. Niestety forum to działa jak działa i administrator dopuszcza taką możliwość, zamknięcia dyskusji - czmeu z tego miałbym nie skożystać ? Ale dla Ciebie to i tak nie problem, przecież wklejasz te swoje wypociny w kółko pod każdym artykułem nawet nie związanym zupełnie z tematem, w końcu dniówkę za kopijki trzeba jakoś wyrobić.
      Nie znam słów innycj niż powrzechnie uznawanawnych za obelżywe, aby mogły opisać Twoją głupotę. Niestety forum to działa jak działa i administrator dopuszcza taką możliwość, zamknięcia dyskusji - czmeu z tego miałbym nie skożystać ? Ale dla Ciebie to i tak nie problem, przecież wklejasz te swoje wypociny w kółko pod każdym artykułem nawet nie związanym zupełnie z tematem, w końcu dniówkę za kopijki trzeba jakoś wyrobić. rozwiń
Avatar
Monisia / 15 lutego 2021 r. o 18:31
-11
PS. Paliwiesiu, łajzo, znowu zblokowałeś komentarze, tym razem P0d artykułem opisującym jak zarząd dewelo-folwarku bezczelnie odmawia "plebsowi" dostępu do wolnych terenów, które można by wykorzystać do rekreacji. P0 raz kolejny udowodniłeś, że jesteś P0żytecznym idiotą dewelo-reżimu.
Avatar
Monisia / 15 lutego 2021 r. o 18:27
-11
 Patrząc na te talenty biegające po nowych boiskach, łatwiej będzie zapomnieć, że wcześniej było tam 100% powierzchni biologicznie czynnej i naturalnej retencji wód opadowych. Później wystarczy już tylko zmienić funkcję, bo budować przecież już można...
 Jest oczywiste, że kierownik sPÓłdzielni dewelo-tęcza knuje coś paskudnego w P0rozumieniu ze "zbawcą motoru". Kwestia jakim sP0sobem cwaniak ma zamiar nabić kabzę budując cokolowiek w tym rejonie. Dał się omamić kierownikowi, że Łysogród będzie się dalej "rozwijać" i że P0lowanie na jelonków akademikowych może trwać w nieskończoność?
 Jest oczywiste, że kierownik sPÓłdzielni dewelo-tęcza knuje coś paskudnego w P0rozumieniu ze "zbawcą motoru". Kwestia jakim sP0sobem cwaniak ma zamiar nabić kabzę budując cokolowiek w tym rejonie. Dał się omamić kierownikowi, że Łysogród będzie się dalej "rozwijać" i że P0lowanie na jelonków akademikowych może trwać w nieskończoność? rozwiń
Avatar
LAS / 15 lutego 2021 r. o 12:14
-13
Czymś trzeba uzasadnić zmianę przeznaczenia sąsiednich parceli, bo inaczej ktoś mógłby dojść do wniosku, że lokowana nieopodal "akademia futbolu" ma na celu tylko i wyłącznie obejście ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zajęcia praktyczne tych licealistów finansowane z budżetu miasta pozwolą pokryć wszystkie koszty tego geszeftu i jeszcze zostanie na waciki. Patrząc na te talenty biegające po nowych boiskach, łatwiej będzie zapomnieć, że wcześniej było tam 100% powierzchni biologicznie czynnej i naturalnej retencji wód opadowych. Później wystarczy już tylko zmienić funkcję, bo budować przecież już można...
a poza tym wszyscy zdrowi?
Proszę pytać własną rodzinę, bo w przeciwieństwie do was nie interesuję się tym, co nie  powinno  mnie w ogóle obchodzić. Tak po ludzku chcielibyście naprawdę, by ktoś  interesował  się w waszym życiu tym, co jest zastrzeżone prawnie i kulturowo w cywilizacji zachodniej?!
Proszę pytać własną rodzinę, bo w przeciwieństwie do was nie interesuję się tym, co nie  powinno  mnie w ogóle obchodzić. Tak po ludzku chcielibyście naprawdę, by ktoś  interesował  się w waszym życiu tym, co jest zastrzeżone prawnie i kulturowo w cywilizacji zachodniej?! rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 lutego 2021 r. o 14:56
+8
PS. Paliwiesiu, łajzo, znowu zblokowałeś komentarze, tym razem P0d artykułem opisującym jak zarząd dewelo-folwarku bezczelnie odmawia "plebsowi" dostępu do wolnych terenów, które można by wykorzystać do rekreacji. P0 raz kolejny udowodniłeś, że jesteś P0żytecznym idiotą dewelo-reżimu.
      Nie znam słów innycj niż powrzechnie uznawanawnych za obelżywe, aby mogły opisać Twoją głupotę. Niestety forum to działa jak działa i administrator dopuszcza taką możliwość, zamknięcia dyskusji - czmeu z tego miałbym nie skożystać ? Ale dla Ciebie to i tak nie problem, przecież wklejasz te swoje wypociny w kółko pod każdym artykułem nawet nie związanym zupełnie z tematem, w końcu dniówkę za kopijki trzeba jakoś wyrobić.
      Nie znam słów innycj niż powrzechnie uznawanawnych za obelżywe, aby mogły opisać Twoją głupotę. Niestety forum to działa jak działa i administrator dopuszcza taką możliwość, zamknięcia dyskusji - czmeu z tego miałbym nie skożystać ? Ale dla Ciebie to i tak nie problem, przecież wklejasz te swoje wypociny w kółko pod każdym artykułem nawet nie związanym zupełnie z tematem, w końcu dniówkę za kopijki trzeba jakoś wyrobić. rozwiń
Avatar
Monisia / 15 lutego 2021 r. o 18:31
-11
PS. Paliwiesiu, łajzo, znowu zblokowałeś komentarze, tym razem P0d artykułem opisującym jak zarząd dewelo-folwarku bezczelnie odmawia "plebsowi" dostępu do wolnych terenów, które można by wykorzystać do rekreacji. P0 raz kolejny udowodniłeś, że jesteś P0żytecznym idiotą dewelo-reżimu.
Avatar
Monisia / 15 lutego 2021 r. o 18:27
-11
 Patrząc na te talenty biegające po nowych boiskach, łatwiej będzie zapomnieć, że wcześniej było tam 100% powierzchni biologicznie czynnej i naturalnej retencji wód opadowych. Później wystarczy już tylko zmienić funkcję, bo budować przecież już można...
 Jest oczywiste, że kierownik sPÓłdzielni dewelo-tęcza knuje coś paskudnego w P0rozumieniu ze "zbawcą motoru". Kwestia jakim sP0sobem cwaniak ma zamiar nabić kabzę budując cokolowiek w tym rejonie. Dał się omamić kierownikowi, że Łysogród będzie się dalej "rozwijać" i że P0lowanie na jelonków akademikowych może trwać w nieskończoność?
 Jest oczywiste, że kierownik sPÓłdzielni dewelo-tęcza knuje coś paskudnego w P0rozumieniu ze "zbawcą motoru". Kwestia jakim sP0sobem cwaniak ma zamiar nabić kabzę budując cokolowiek w tym rejonie. Dał się omamić kierownikowi, że Łysogród będzie się dalej "rozwijać" i że P0lowanie na jelonków akademikowych może trwać w nieskończoność? rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 15 lutego 2021 r. o 12:24
-16
Czymś trzeba uzasadnić zmianę przeznaczenia sąsiednich parceli, bo inaczej ktoś mógłby dojść do wniosku, że lokowana nieopodal "akademia futbolu" ma na celu tylko i wyłącznie obejście ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.
 Dzieciarnia w służbie dewelorozwoju - na folwarku nie ma zmiłuj.
Avatar
LAS / 15 lutego 2021 r. o 12:14
-13
Czymś trzeba uzasadnić zmianę przeznaczenia sąsiednich parceli, bo inaczej ktoś mógłby dojść do wniosku, że lokowana nieopodal "akademia futbolu" ma na celu tylko i wyłącznie obejście ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zajęcia praktyczne tych licealistów finansowane z budżetu miasta pozwolą pokryć wszystkie koszty tego geszeftu i jeszcze zostanie na waciki. Patrząc na te talenty biegające po nowych boiskach, łatwiej będzie zapomnieć, że wcześniej było tam 100% powierzchni biologicznie czynnej i naturalnej retencji wód opadowych. Później wystarczy już tylko zmienić funkcję, bo budować przecież już można...
a poza tym wszyscy zdrowi?
Proszę pytać własną rodzinę, bo w przeciwieństwie do was nie interesuję się tym, co nie  powinno  mnie w ogóle obchodzić. Tak po ludzku chcielibyście naprawdę, by ktoś  interesował  się w waszym życiu tym, co jest zastrzeżone prawnie i kulturowo w cywilizacji zachodniej?!
Proszę pytać własną rodzinę, bo w przeciwieństwie do was nie interesuję się tym, co nie  powinno  mnie w ogóle obchodzić. Tak po ludzku chcielibyście naprawdę, by ktoś  interesował  się w waszym życiu tym, co jest zastrzeżone prawnie i kulturowo w cywilizacji zachodniej?! rozwiń
Avatar
Hobbit / 15 lutego 2021 r. o 11:27
+18
cyt. ,,jak przekonuje Ratusz – pozwoli „uniknąć kosztów transportu młodzieży”.'' - ale przecież ten sam ratusz zatwierdził bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży... więc o jakich kosztach tu mowa ?
No pomyśl o jakich kosztach może być mowa? Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży nie oznaczają od razu zera zł po stronie kosztów dla podmiotu który odpowiada za transport miejski.
No to tez pomyśl... skoro te dzieci i tak bedą dojeżdżać tam do szkoły bezpłatną komunikacją... I nie bez powodu uzyłem słowa BEZPŁATNA a nie darmowa.
 Z tego co się orientuję licealiści nie mają bezpłatnych przejazdów. Mają je uczniowie szkół podstawowych i w przeszłości gimnazjów które jak wiadomo zostały wygaszone.
 Z tego co się orientuję licealiści nie mają bezpłatnych przejazdów. Mają je uczniowie szkół podstawowych i w przeszłości gimnazjów które jak wiadomo zostały wygaszone. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 lutego 2021 r. o 11:05
-14
cyt. ,,jak przekonuje Ratusz – pozwoli „uniknąć kosztów transportu młodzieży”.'' - ale przecież ten sam ratusz zatwierdził bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży... więc o jakich kosztach tu mowa ?
No pomyśl o jakich kosztach może być mowa? Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży nie oznaczają od razu zera zł po stronie kosztów dla podmiotu który odpowiada za transport miejski.
 No to tez pomyśl... skoro te dzieci i tak bedą dojeżdżać tam do szkoły bezpłatną komunikacją... I nie bez powodu uzyłem słowa BEZPŁATNA a nie darmowa.
 No to tez pomyśl... skoro te dzieci i tak bedą dojeżdżać tam do szkoły bezpłatną komunikacją... I nie bez powodu uzyłem słowa BEZPŁATNA a nie darmowa. rozwiń
Avatar
zmoranocna / 15 lutego 2021 r. o 10:57
+15
Czymś trzeba uzasadnić zmianę przeznaczenia sąsiednich parceli, bo inaczej ktoś mógłby dojść do wniosku, że lokowana nieopodal "akademia futbolu" ma na celu tylko i wyłącznie obejście ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zajęcia praktyczne tych licealistów finansowane z budżetu miasta pozwolą pokryć wszystkie koszty tego geszeftu i jeszcze zostanie na waciki. Patrząc na te talenty biegające po nowych boiskach, łatwiej będzie zapomnieć, że wcześniej było tam 100% powierzchni biologicznie czynnej i naturalnej retencji wód opadowych. Później wystarczy już tylko zmienić funkcję, bo budować przecież już można...
 a poza tym wszyscy zdrowi?
 a poza tym wszyscy zdrowi? rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 15 lutego 2021 r. o 10:51
+10
BudŻet vel BusinessOwner vel SmoCzek już dawien z dawna powinien być umieszczony w tej szkole specjalnej! Choć prawdę mówiąc przydałby mu się pobyt w szpitalu gdzie trolejbus linii 151 ma przystanek końcowy Dzielnica i mieszkańcy odetchnęli by z ulgą!
Avatar
ege_szege / 15 lutego 2021 r. o 10:43
+17
przy takim podejściu i izolowaniu dzieci ze szkół specjalnych to one nigdy nie zaznają normalności i zawsze będą wyśmiewane, tutaj trzeba bezlitośnie piętnować tych co się z nich naśmiewają i gasić to w zarodku a nie ciągle izolować niepełnosprawne dzieci od reszty świata tłumacząc że to dla ich dobra
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zagrożenie rośnie. Poziom Bugu przekroczył stan ostrzegawczy

Zagrożenie rośnie. Poziom Bugu przekroczył stan ostrzegawczy

– W związku z sytuacją strażacy utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy i logistyczny – informują służby.

Orkiestra św. Mikołaja na żywo w Chatce Żaka
26 lutego 2021, 19:00

Orkiestra św. Mikołaja na żywo w Chatce Żaka

W piątek, 26 lutego o godz. 19 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zostanie zorganizowany pierwszy w tym roku koncert z udziałem Orkiestry św. Mikołaja.

Bychawa. W środku nocy audi wjechało w dom
zdjęcia

Bychawa. W środku nocy audi wjechało w dom

36¬-letnim kierowcą zajął się zespół karetki pogotowia.

Burmistrz Radzynia Podlaskiego zakażony Covid-19

Burmistrz Radzynia Podlaskiego zakażony Covid-19

Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek zakażony koronawirusem. Na testy skierowano też urzędników.

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka
wideo
film

Lublin. Z domu znikały pieniądze. Postawili kamerę przy skarbonce dziecka

24-latka miała sprzątać w domu. Jednak regularnie podkradała pieniądze. Wpadła, kiedy właściciele domu nagrali, jak okrada dziecięcą skarbonkę.

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Ekspert: Obecnie częściej zakażają się młodzi, to pierwszy efekt szczepień

Obecnie częściej zakażają się koronawirusem SARS-CoV-2 młodzi ludzie. To pierwszy efekt szczepień - powiedział PAP w czwartek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że bardzo niekorzystną okolicznością jest zbyt mała dostępność szczepionki.

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

Chełm: Jest dotacja, będzie remont budynku muzeum przy ul. Lubelskiej

150 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostało muzeum w Chełmie. Placówka wyda te pieniądze na prace konserwatorskie elewacji budynku przy ul. Lubelskiej 57, tzw. Zielonej Witryny oraz stolarki drzwiowej i dachu.

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Ogłoszenie Starosty Parczewskiego

Wystawa ikon w DDK Węglin
28 lutego 2021, 17:00

Wystawa ikon w DDK Węglin

Od 28 lutego w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) będzie można podziwiać wystawę prac uczestników zajęć "Spotkania z temperą". Ekspozycja prezentująca ikony zostanie otwarta o godz. 17, a wernisaż będzie dostępny na żywo i online.

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]
galeria

Zamek Lubelski gotowy po remoncie. 6 marca przyjmie pierwszych gości [zdjęcia]

W sobotę 6 marca lubelski Zamek będzie mógł przyjąć pierwszych zwiedzających po ponad dwuletniej przerwie. W otwarciu placówki w tym terminie przeszkodzić może jedynie wprowadzenie kolejnych obostrzeń związanych z pandemią.

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili zostają na wolności

Dwaj mężczyźni zatrzymani w Lublinie przez łowców pedofili usłyszeli już zarzuty. Jednemu z nich grozi nawet 12 lat więzienia. Sąd postanowił jednak, że obaj poczekają na zakończenie śledztwa na wolności.

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Hetman Zamość rozpocznie rundę od meczu z KS Wiązownica. Nikomu łatwo punktów nie oddadzą

Startuje runda wiosenna w grupie czwartej. Sporo zmian w przerwie zimowej zaszło zwłaszcza w ostatniej drużynie w tabeli. Hetman ma nowego trenera i sporo nowych zawodników. A na dzień dobry zamościanie zmierzą się u siebie z KS Wiązownica (sobota, godz. 14).

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

Lublin: Rozwój za pożyczone. Miasto wypuści obligacje za 140 mln zł

140 mln zł ma w tym roku pożyczyć samorząd Lublina poprzez emisję obligacji. Zgodziła się na to dzisiaj Rada Miasta, która zmieniła wcześniejszy plan dotyczący długu

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Lublinianka wystąpi w popularnym telewizyjnym show. Do zgarnięcia jest 150 tys. zł

Katarzyna Głuszak z Lublina będzie jedną z uczestniczek 3. sezonu popularnego show "Ninja Warrior Polska" w telewizji Polsat. Na drodze po główną nagrodę – 150 tys. zł – będzie musiała wykazać się nie lada atletyzmem.

Lublin. Radni uznali, że warto upamiętnić "Krakowskiego Korczaka"

Lublin. Radni uznali, że warto upamiętnić "Krakowskiego Korczaka"

„Krakowski Korczak”, jak bywa nazywany Dawid Alter Kurzmann, może zostać patronem jednej z lubelskich ulic. Petycję w tej sprawie rozpatrzyła dziś rano Rada Miasta, która uznała, że Kurzmann jest wart upamiętnienia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.