Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 marca 2024 r.
13:27

Miejskie ciepło dociera do 4 tys. budynków. W 2023 roku padł rekord

Autor: Zdjęcie autora Oprac. BAS
0 A A

Już ponad 4 tysiące budynków w Lublinie korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez LPEC. Liczba przyłączanych obiektów stale rośnie. W ubiegłym roku padł rekord.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 2023 r. do sieci włączono 65 nowych budynków, o łącznej mocy zamówionej wynoszącej 23,5 MW i powierzchni ponad 270 tys. m kw.

– To rekordowy wynik, nienotowany od co najmniej trzydziestu lat. Dodatkowo, dla kolejnych 117 obiektów wydano dokumenty określające warunki przyłączenia do sieci – podkreśla Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC i dodaje, że wśród nowo przyłączonych obiektów dominują wielorodzinne budynki mieszkaniowe, stanowiąc prawie 83% wszystkich nowych przyłączeń pod względem mocy cieplnej. – Pozostałe przyłączenia obejmują budynki użyteczności publicznej oraz obiekty usługowe. Warto zaznaczyć, że inwestorzy decydujący się na przyłączenie do sieci ciepłowniczej to nie tylko właściciele nowo budowanych obiektów, ale również ci, którzy zrezygnowali z indywidualnych źródeł ogrzewania. W sumie 18 budynków, korzystających dotychczas z kotłowni gazowych lub pieców na paliwo stałe, dołączyło do sieci ciepłowniczej – podkreśla Teresa Stępniak-Romanek.

Do sieci ciepłowniczej włączone zostały budynki zlokalizowane w różnych częściach miasta, między innymi przy ulicach: Baśniowej, Chopina, Długiej, Długosza, Fieldorfa, Granicznej, Herberta, Jantarowej, Jasnej, Jemiołuszki, Jutrzenki, Koralowej, Królowej Jadwigi, Kryształowej, Kwarcowej, Lesława Pagi, Orlej, Północnej, Rogera, Różanej, Serdecznej, Sielankowej, Skalskiego, Spółdzielczości Pracy, Staszica, Szeligowskiego, Szpinalskiego, Środkowej, Granata, Wieniawskej, Wolińskiego, Wyścigowej oraz Zielone Wzgórze. Nie zabrakło także obiektów użyteczności publicznej m.in. z ciepła systemowego korzysta Dworzec Metropolitarny.

Najwięcej przyłączeń mierzonych zamówioną mocą cieplną zrealizowano w dzielnicach: Czechów Południowy, Węglin Południowy, Wieniawa, Wrotków oraz Śródmieście.

- Decyzja o wyborze ciepła systemowego przez inwestorów opiera się na kilku czynnikach, takich jak: wygoda, ekologia i ekonomia. Istotnym argumentem dla inwestorów jest również bardzo wysoka efektywność energetyczna ciepła z lubelskiego systemu ciepłowniczego oraz jego parametry ekologiczne, które przekładają się na bardzo dobre wyniki audytów energetycznych budynków w zakresie zapotrzebowania na energię pierwotną. Rozwój systemu ciepłowniczego oraz poprawa dostępności do ciepła systemowego stanowią priorytetowe założenia strategiczne Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w kontekście założeń transformacji energetycznej w kraju– podkreśla Marek Goluch, prezes zarządu LPEC.

Zgodnie z polityką energetyczną Polski, od 2040 r. potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych, jak również przemysłu, usług, obiektów komercyjnych i biurowych mają być pokrywane przez ciepło systemowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła ciepła.

Rozwój rynku ciepła systemowego w Lublinie jest możliwy dzięki zakończeniu największego w historii programu inwestycyjnego, od 2017 roku do 2023, współfinansowanego ze środków unijnych. Program obejmował trzy projekty rozbudowy i modernizacji lubelskiego systemu ciepłowniczego, co zaowocowało powstaniem 24 kilometrów nowych rurociągów ciepłowniczych oraz kompleksową modernizacją 23 kilometrów istniejących. Dodatkowo zlikwidowano 10 przestarzałych węzłów grupowych. Powstało 178 nowych węzłów indywidualnych. Wartość całego programu wyniosła 152 miliony złotych, z czego prawie 74 miliony pochodziło ze środków unijnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska bezbramkowo zremisował z prowadzącym w tabeli Podlasiem II Biała Podlaska. Tm samym rezerwy straciły przodownictwo w klasyfikacji. Unia Żabików rozbiła na wyjeździe Bad Boys Zastawie 6:2. Festiwal strzelecki Kacpra Waniowskiego, Alberta Chomiuka i Michała Gryczuka dla Victorii Parczew w meczu z Tytanem Wisznice

Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)
film

Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)

Czas nareszcie przestać karmić się iluzjami, tak, jak w tekście – tak mówi Krzysztof Cugowski i prezentuje swój nowy utwór: "Co za nami, co przed nami"

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

W spotkaniu derbowym Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Unię Rejowiec 3:0. Dwie bramki zdobył Jacek Ziarkowski.

Zakwitły kasztany. Czas na matury
MATURA 2024

Zakwitły kasztany. Czas na matury

Egzaminy maturalne tuż-tuż. Już we wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z językiem polskim, a dzień później z królową nauk. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi blisko 18 tys. osób.

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Portal Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. Liceum i technikum z Lublina znalazły się w krajowej „top 15”.

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Kłos Gmina Chełm pokonał na wyjeździe Bug Hanna 5:1. Goście byli faworytem i doskonale wywiązali się z tej roli. Po pierwszej połowie nie mogli być jednak spokojni o komplet punktów. Po 45 minutach przyjezdni wprawdzie prowadzili ale tylko 1:0.

Jan Kanthak rozpoczął kampanie do europarlamentu
EUROWYBORY 2024
film

Jan Kanthak rozpoczął kampanie do europarlamentu

W poniedziałkowy poranek 6 maja, zaraz po weekendzie majowym, poseł Jan Kanthak zainaugurował kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Polityk Suwerennej Polski mówił między innymi o podatkach i Bogdance.

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady
Wybory 2024

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady

Wojciech Żukowski został wybrany burmistrzem już po pierwszej turze. Niemal dokładnie miesiąc później jego jedyny konkurent Grzegorz Zieliński objął stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Tomaszów Lubelski.

Kontrolują piece. To oszuści

Kontrolują piece. To oszuści

Fałszywe ulotki zalewają gminę Łuków. Ktoś podszywa się w nich pod pracowników ochrony środowiska. Samorząd ostrzega mieszkańców.

Kolejny wypadek motocyklisty

Kolejny wypadek motocyklisty

Utrudnienia na trasie Lublin - Biłgoraj. Ok. godz. 6 rano na drodze wojewódzkiej 835 w miejscowości Jabłonna Majątek doszło do zderzenia motocyklisty z autem osobowym

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

6 osób zabitych, 26 rannych. Policjanci podsumowali majówkę w Lubelskiem. Było gorzej niż źle

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

Poniedziałek czeka nas pod znakiem burz. IMGW wydaje ostrzeżenie dla województwa lubelskiego.

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja
12 maja 2024, 8:00
galeria

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja

Będzie okazja podzielić się tym, co bezcenne i czego niczym innym zastąpić się nie da – krwią. Akcję poboru organizuje w niedzielę (12 maja) Klub Honorowych Dawców Krwi przy UG Zamość. Dla tych, którzy się zgłoszą, przewidziano bardzo wiele atrakcji.

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą
Dzień Wschodzi
film

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą

Ponad 20 tysięcy wypadków drogowych w 2023 roku, z czego 19 tysięcy spowodowali kierowcy. W tym znaczna część to młode osoby do 25 roku życia. Dzisiaj Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gościem Maciej Kulka — właściciel ośrodka szkolenia kierowców, instruktor, biegły sądowy.

Nowa rada, stara koalicja i starosta ten sam
Wybory 2024

Nowa rada, stara koalicja i starosta ten sam

Kwietniowe wybory samorządowe nie zmieniły układu sił w powiecie zamojskim. Nadal rządzić będzie ta sama koalicja, co ostatnio. Ten sam jest również starosta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty