Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 czerwca 2011 r.
22:14
Edytuj ten wpis

Lotnisko w Świdniku: Tylko volvo mogło wygrać przetarg

0 41 A A
Volvo takie jak to, będzie wozić VIP-ów z lotniska. Umowę na leasing operacyjny podpisano <br />
10 maja,
Volvo takie jak to, będzie wozić VIP-ów z lotniska. Umowę na leasing operacyjny podpisano
10 maja,

Spółka Port Lotniczy Lublin tak ustaliła warunki publicznego zamówienia na luksusowe auto, że tylko volvo S80 mogło je spełnić. Inne sprawdzone przez nas marki nie miały szans.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Napęd na cztery koła, wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, wyprodukowany w roku 2011. Silnik wysokoprężny, minimum pięciocylindrowy, o pojemności skokowej silnika min. 2200 cm3 i maksimum 2500 cm3”.

Takie m.in. warunki musiał spełnić samochód zamówiony przez Port Lotniczy Lublin do wożenia VIP-ów z lotniska. Wybór padł na volvo S80, limuzynę klasy premium wartości 140 tys. zł. Port tłumaczył, że do spółki wpłynęła tylko jedna oferta.

Sprawdziliśmy, dlaczego inni dealerzy nie wzięli udziału w intratnym przetargu. Kto jeszcze, poza volvo, spełniał warunki ustalone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia ustalonej przez PLL?

Wzięliśmy pod lupę 20 marek samochodów dostępnych na polskim rynku. To m.in. mercedes, audi, BMW, nissan, lexus, chrysler, infinity, toyota, ford, VW, citroën, peugeot. Oferty mogłoby złożyć wiele z nich, gdyby nie jeden zapis. Chodzi o wymogi dotyczące silnika. – My się nie łapiemy, bo nasz sześciocylindrowy silnik ma pojemność 3000 cm3 – usłyszeliśmy u warszawskiego dealera BMW. – A pięciocylindrówek w ogóle nie mamy.

Pięciocylindrowych silników nie ma też audi. Zaś sześciocylindrowe mają pojemność co najmniej 2700 cm3. – Te warunki podchodzą tylko pod volvo – powiedział nam sprzedawca w warszawskim salonie audi. – Nasz sześciocylindrowy silnik ma pojemność 3000 cm3 – usłyszeliśmy w mercedesie.

A wystarczyło w specyfikacji słowa "silnik co najmniej pięciocylindrowy” zastąpić "czterocylindrowym” albo zakres pojemności silnika rozszerzyć do 3000 cm3. Wtedy oferty mogliby złożyć dealerzy wielu innych marek.

O weryfikację naszych ustaleń poprosiliśmy ekspertów z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Przekazaliśmy im pełną specyfikację poszukiwanego samochodu, bez żadnych dodatkowych informacji. Analitycy sprawdzili ofertę wszystkich krajowych dealerów.


Szczegółową specyfikację można znaleźć na stronie BIP Portu Lotniczego Lublin


Odpowiedzieli, że warunki określone przez lubelską spółkę spełnia tylko volvo S80. – Świadczy o tym m.in. umiejscowienie w warunkach przetargu punktu, że silnik musi być minimum pięciocylindrowy – stwierdza Wojciech Drzewiecki, analityk SAMAR. – Ten warunek w zasadzie spełnia dziś tylko volvo. Inne parametry tylko to potwierdzają.

Kto ustalał w porcie warunki zamówienia? – To była kolegialna decyzja. To znaczy moja i prezesów – wyjaśnia Leszek Klepacki, specjalista ds. zamówień publicznych w PLL. I upiera się: Te warunki spełnia wiele aut. Jakie konkretnie? Proszę sobie sprawdzić.
Spytaliśmy prezesa PLL Grzegorza Muszyńskiego, dlaczego zespół, w którym był, ustalił takie, a nie inne warunki. – Nic nie powiem ani dzisiaj, ani jutro, bo nie mam dokumentów – uciął.

– Niektóre państwowe firmy wolą być pewne, że warunki przetargu nie nasuwają przypuszczenia jego "ustawienia”. Mamy kilku klientów, którzy po przygotowaniu materiałów przetargowych zwracają się do nas z prośbą o weryfikację warunków i ewentualne wskazanie, które z nich mogą sugerować wybór jednej konkretnej marki – dodaje Drzewiecki.

Czy PLL konsultował się z jakimś ekspertem? – Tak, mieliśmy rzeczoznawcę. Ale nie mogę powiedzieć, kto to był – ucina Klepacki.

Rzeczoznawca spółki miał wczoraj przygotować listę samochodów spełniających warunki specyfikacji. Do momentu oddania gazety do druku nie otrzymaliśmy jej.

O naszych ustaleniach poinformowaliśmy głównych akcjonariuszy spółki. – Jeśli tak jest, to odpowiednie organy państwa będą miały zajęcie – mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa. – Ja zaś z prezydentem Lublina wysłałem pismo do portu i czekamy na wyjaśnienia.

Poprosiliśmy lubelskiego dealera volvo o opinię na temat zamówienia. – Mogliśmy złożyć ofertę, to ją złożyliśmy – odpowiada Marek Sydor, prezes Scandinavia Auto. – Mnie z zarządem portu lotniczego nic nie łączy.

Ekspert dla Dziennika

Anita Wichniak-Olczak rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie

Nie można mówić o zachowaniu zasady uczciwej konkurencji w sytuacji, gdy przedmiot zamówienia określany jest w sposób wskazujący na konkretny produkt. Przy czym produkt ten nie musi być nazwany przez zamawiającego, wystarczy, że wymogi i parametry określone są tak, że aby je spełnić, oferent musi dostarczyć jeden konkretny produkt (wyrok Zespołu Arbitrów z 20 kwietnia 2004 r.). Ponadto w wyroku z 11 stycznia 2008 r. Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zamawiającemu wolno określić przedmiot zamówienia w sposób odpowiadający jego potrzebom, pod warunkiem że określenie przedmiotu zamówienia nie spowoduje wyeliminowania konkurencji poprzez wskazanie na konkretne rozwiązania techniczne, które oferuje tylko jeden
dostawca. •

jsz

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 czerwca 2011 o 22:23
0
oto wschodni model partyjno-narodowego businessu. Wg umysłu partyjnego 'managera' złote sedesy i inne bizantyjskie pazłotka są wyznacznikiem pozycji w społecznym łańcuchu pokarmowym. Skoro jestem ważny to sie mi należy - zwłaszcza, że ja (i tylko ja) 'wielki' wybierać moge, a rachunek i tak idzie z kasy zbiorowej. W tym businessie najważniejsze jest najeść się do syta i dać 'podłubać' kilku innym. Cała reszta, to tylko odprysk chwili. Skoro trwać nie może wiecznie to codzienne dojenie staje się ważniejsze jak meritum sprawy (ale kto będzie o tym pamiętał przy następnych wyborach?!?!).
oto wschodni model partyjno-narodowego businessu. Wg umysłu partyjnego 'managera' złote sedesy i inne bizantyjskie pazłotka są wyznacznikiem pozycji w społecznym łańcuchu pokarmowym. Skoro jestem ważny to sie mi należy - zwłaszcza, że ja (i tylko ja) 'wielki' wybierać moge, a rachunek i tak idzie z kasy zbiorowej. W tym businessie najważniejsze jest najeść się do syta i dać 'podłubać' kilku innym. Cała reszta, to tylko odprysk chwili. Skoro trwać nie może wiecznie to codzienne dojenie staje się ważniejsze jak meritum ... rozwiń
Avatar
jupik / 2 czerwca 2011 o 15:32
0
[quote name='nik' timestamp='1307019645' post='485007']
CBA CBA
[/quote]

CBA już jest w LAWPie bo za dużo informacji wyciekało do niektórych w sprawie projektów więc im się za tyłki wzięli....
Avatar
nik / 2 czerwca 2011 o 15:00
0
CBA CBA
Avatar
Gość / 2 czerwca 2011 o 14:15
0
http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,9687826,Nadchodzi_czas_mocnego_zaciskania_pasa__Przez_lotnisko.html

"Co roku miasto i województwo będzie dokładało do lotniska grube miliony.
To oznacza, że będzie trzeba ciąć inne wydatki - na szpitale, drogi i chodniki.
Nadal brakuje 180 mln zł. Te pieniądze Spółka chce pozyskać z emisji obligacji, które kupi Bank Gospodarstwa Krajowego.

Miasto i województwo weźmie na siebie milionowe obciążenie.

Lublinowi brakuje np. 486 mln zł na budowę dojazdu do obwodnicy. Nie ma pieniędzy na remont ul. Narutowicza.
Nie ma nawet pieniędzy na regularne koszenie miejskich trawników.
Do tego dojdzie dokapitalizowanie portu.

Według Grzegorza Muszyńskiego (lat 41, Prezes Portu Lotniczego Lublin) lotnisko zacznie zarabiać po 4 latach.
Fachowcy przypominają, że istniejące od 6 lat lotnisko w Łodzi zamknęło ubiegły rok stratą 17 mln zł"
http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,9687826,Nadchodzi_czas_mocnego_zaciskania_pasa__Przez_lotnisko.html

"Co roku miasto i województwo będzie dokładało do lotniska grube miliony.
To oznacza, że będzie trzeba ciąć inne wydatki - na szpitale, drogi i chodniki.
Nadal brakuje 180 mln zł. Te pieniądze Spółka chce pozyskać z emisji obligacji, które kupi Bank Gospodarstwa Krajowego.

Miasto i województwo weźmie na siebie milionowe obciążenie.

Lublinowi brakuje np. 486 mln zł na budo... rozwiń
Avatar
marek_szefo / 2 czerwca 2011 o 13:32
0
[quote name='beretowy czesiek' timestamp='1307004662' post='484905']
Wydaje mi się, że nazwiska rzeczoznawcy nie chcą podać bo to był syn któregoś z prezesów lub jakiś inny pociotek. Prawdopodobnie za opinię przytulił ładne wynagrodzenie a teraz głupio by wyglądało że rzeczoznawca był ale bez uprawnień a właściwie to nie rzeczoznawca a konsultant a przetarg nie był ustawiony ale na drugie auto ktoś dostał zniżkę. Lato przyszło czas na lody.
[/quote]


podoba mi sie ta wypowiedz pewnie tak jest
[quote name='beretowy czesiek' timestamp='1307004662' post='484905']
Wydaje mi się, że nazwiska rzeczoznawcy nie chcą podać bo to był syn któregoś z prezesów lub jakiś inny pociotek. Prawdopodobnie za opinię przytulił ładne wynagrodzenie a teraz głupio by wyglądało że rzeczoznawca był ale bez uprawnień a właściwie to nie rzeczoznawca a konsultant a przetarg nie był ustawiony ale na drugie auto ktoś dostał zniżkę. Lato przyszło czas na lody.
[/quote]


podoba mi sie ta wypowiedz pewnie ta... rozwiń
Avatar
grzesiek / 2 czerwca 2011 o 13:29
0
A tak z innej beczki. Wczoraj oglądałem w TV modernizację kolei. Objęta nią jest cała Polska poza naszym regionem. To samo dotyczy autostrad, dróg ekspresowych itd., zakończywszy na obwodnicy. Nikt z tych naszych notabli myślących tylko o stołkach nie dba o nasz region. Lotnisko buduje się od ponad 10 lat, pochłonęło i pochłonie kupę kasy, teraz jakieś samochody, ciągle wynagrodzenia, przyjaźnie i zobowiązania (polecam http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071210/LUBLIN/71209029 ), a lotnisko nie to, że o wiele lat za późno, to ponoć dla ludzi o znacznie większym statusie majątkowym niż przeciętnego mieszkańca Lublina. Już widzę jak to całe lotnisko wpłynie np. na rozwój przemysłu w naszym mieście.
A tak z innej beczki. Wczoraj oglądałem w TV modernizację kolei. Objęta nią jest cała Polska poza naszym regionem. To samo dotyczy autostrad, dróg ekspresowych itd., zakończywszy na obwodnicy. Nikt z tych naszych notabli myślących tylko o stołkach nie dba o nasz region. Lotnisko buduje się od ponad 10 lat, pochłonęło i pochłonie kupę kasy, teraz jakieś samochody, ciągle wynagrodzenia, przyjaźnie i zobowiązania (polecam http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071210/LUBLIN/71209029 ), a lotnisko nie to, że o wiele lat za p... rozwiń
Avatar
grzesiek / 2 czerwca 2011 o 13:19
0
Sprawa wskazania konkretnego auta to jedno,a drugie to po co auto dla VIP-ów korzystających z lotniska, skoro lotniska jeszcze nie ma? Do jeżdżenia pracownikom zapewne wystarczyłoby auto innej klasy, a tzw. vipy z PLL chyba także mogą szanowne tyłki przewieźć czymś poniżej Volvo. A tak z ciekawości, ten pan Muszyński, to w swojej spółce też pracownikom zakupił takie volvo? Pytanie retoryczne.
Avatar
Gość / 2 czerwca 2011 o 12:56
0
[quote name='beretowy czesiek' timestamp='1307004662' post='484905']
Wydaje mi się, że nazwiska rzeczoznawcy nie chcą podać, bo to był syn któregoś z prezesów lub jakiś inny pociotek. Prawdopodobnie za opinię przytulił ładne wynagrodzenie a teraz głupio by wyglądało że rzeczoznawca był, ale bez uprawnień a właściwie to nie rzeczoznawca, a konsultant.
[/quote]

Otóż to.

Psim obowiązkiem PLL jest podać nazwisko "rzeczoznawcy".
Ciekawe jak z tego wybrną chłopaki.
[quote name='beretowy czesiek' timestamp='1307004662' post='484905']
Wydaje mi się, że nazwiska rzeczoznawcy nie chcą podać, bo to był syn któregoś z prezesów lub jakiś inny pociotek. Prawdopodobnie za opinię przytulił ładne wynagrodzenie a teraz głupio by wyglądało że rzeczoznawca był, ale bez uprawnień a właściwie to nie rzeczoznawca, a konsultant.
[/quote]

Otóż to.

Psim obowiązkiem PLL jest podać nazwisko "rzeczoznawcy".
Ciekawe jak z tego wy... rozwiń
Avatar
uczulonana na cwaniactwo / 2 czerwca 2011 o 12:36
0
Dobrze, że piszecie o sprawie, ale jak znam życie, to wiem, że nikt za to nie odpowie... Za mocno na stołkach pousadzani... :-(
Avatar
jj / 2 czerwca 2011 o 12:25
0
[quote name='marek_szefo' timestamp='1306993018' post='484811']
a dlaczego nie podadza nazwiska rzeczoznawcy?
[/quote]


Nie poda nazwiska bo taki rzeczoznawca pewnie nie istnieje.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2011 o 22:23
0
oto wschodni model partyjno-narodowego businessu. Wg umysłu partyjnego 'managera' złote sedesy i inne bizantyjskie pazłotka są wyznacznikiem pozycji w społecznym łańcuchu pokarmowym. Skoro jestem ważny to sie mi należy - zwłaszcza, że ja (i tylko ja) 'wielki' wybierać moge, a rachunek i tak idzie z kasy zbiorowej. W tym businessie najważniejsze jest najeść się do syta i dać 'podłubać' kilku innym. Cała reszta, to tylko odprysk chwili. Skoro trwać nie może wiecznie to codzienne dojenie staje się ważniejsze jak meritum sprawy (ale kto będzie o tym pamiętał przy następnych wyborach?!?!).
oto wschodni model partyjno-narodowego businessu. Wg umysłu partyjnego 'managera' złote sedesy i inne bizantyjskie pazłotka są wyznacznikiem pozycji w społecznym łańcuchu pokarmowym. Skoro jestem ważny to sie mi należy - zwłaszcza, że ja (i tylko ja) 'wielki' wybierać moge, a rachunek i tak idzie z kasy zbiorowej. W tym businessie najważniejsze jest najeść się do syta i dać 'podłubać' kilku innym. Cała reszta, to tylko odprysk chwili. Skoro trwać nie może wiecznie to codzienne dojenie staje się ważniejsze jak meritum ... rozwiń
Avatar
jupik / 2 czerwca 2011 o 15:32
0
[quote name='nik' timestamp='1307019645' post='485007']
CBA CBA
[/quote]

CBA już jest w LAWPie bo za dużo informacji wyciekało do niektórych w sprawie projektów więc im się za tyłki wzięli....
Avatar
nik / 2 czerwca 2011 o 15:00
0
CBA CBA
Avatar
Gość / 2 czerwca 2011 o 14:15
0
http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,9687826,Nadchodzi_czas_mocnego_zaciskania_pasa__Przez_lotnisko.html

"Co roku miasto i województwo będzie dokładało do lotniska grube miliony.
To oznacza, że będzie trzeba ciąć inne wydatki - na szpitale, drogi i chodniki.
Nadal brakuje 180 mln zł. Te pieniądze Spółka chce pozyskać z emisji obligacji, które kupi Bank Gospodarstwa Krajowego.

Miasto i województwo weźmie na siebie milionowe obciążenie.

Lublinowi brakuje np. 486 mln zł na budowę dojazdu do obwodnicy. Nie ma pieniędzy na remont ul. Narutowicza.
Nie ma nawet pieniędzy na regularne koszenie miejskich trawników.
Do tego dojdzie dokapitalizowanie portu.

Według Grzegorza Muszyńskiego (lat 41, Prezes Portu Lotniczego Lublin) lotnisko zacznie zarabiać po 4 latach.
Fachowcy przypominają, że istniejące od 6 lat lotnisko w Łodzi zamknęło ubiegły rok stratą 17 mln zł"
http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,9687826,Nadchodzi_czas_mocnego_zaciskania_pasa__Przez_lotnisko.html

"Co roku miasto i województwo będzie dokładało do lotniska grube miliony.
To oznacza, że będzie trzeba ciąć inne wydatki - na szpitale, drogi i chodniki.
Nadal brakuje 180 mln zł. Te pieniądze Spółka chce pozyskać z emisji obligacji, które kupi Bank Gospodarstwa Krajowego.

Miasto i województwo weźmie na siebie milionowe obciążenie.

Lublinowi brakuje np. 486 mln zł na budo... rozwiń
Avatar
marek_szefo / 2 czerwca 2011 o 13:32
0
[quote name='beretowy czesiek' timestamp='1307004662' post='484905']
Wydaje mi się, że nazwiska rzeczoznawcy nie chcą podać bo to był syn któregoś z prezesów lub jakiś inny pociotek. Prawdopodobnie za opinię przytulił ładne wynagrodzenie a teraz głupio by wyglądało że rzeczoznawca był ale bez uprawnień a właściwie to nie rzeczoznawca a konsultant a przetarg nie był ustawiony ale na drugie auto ktoś dostał zniżkę. Lato przyszło czas na lody.
[/quote]


podoba mi sie ta wypowiedz pewnie tak jest
[quote name='beretowy czesiek' timestamp='1307004662' post='484905']
Wydaje mi się, że nazwiska rzeczoznawcy nie chcą podać bo to był syn któregoś z prezesów lub jakiś inny pociotek. Prawdopodobnie za opinię przytulił ładne wynagrodzenie a teraz głupio by wyglądało że rzeczoznawca był ale bez uprawnień a właściwie to nie rzeczoznawca a konsultant a przetarg nie był ustawiony ale na drugie auto ktoś dostał zniżkę. Lato przyszło czas na lody.
[/quote]


podoba mi sie ta wypowiedz pewnie ta... rozwiń
Avatar
grzesiek / 2 czerwca 2011 o 13:29
0
A tak z innej beczki. Wczoraj oglądałem w TV modernizację kolei. Objęta nią jest cała Polska poza naszym regionem. To samo dotyczy autostrad, dróg ekspresowych itd., zakończywszy na obwodnicy. Nikt z tych naszych notabli myślących tylko o stołkach nie dba o nasz region. Lotnisko buduje się od ponad 10 lat, pochłonęło i pochłonie kupę kasy, teraz jakieś samochody, ciągle wynagrodzenia, przyjaźnie i zobowiązania (polecam http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071210/LUBLIN/71209029 ), a lotnisko nie to, że o wiele lat za późno, to ponoć dla ludzi o znacznie większym statusie majątkowym niż przeciętnego mieszkańca Lublina. Już widzę jak to całe lotnisko wpłynie np. na rozwój przemysłu w naszym mieście.
A tak z innej beczki. Wczoraj oglądałem w TV modernizację kolei. Objęta nią jest cała Polska poza naszym regionem. To samo dotyczy autostrad, dróg ekspresowych itd., zakończywszy na obwodnicy. Nikt z tych naszych notabli myślących tylko o stołkach nie dba o nasz region. Lotnisko buduje się od ponad 10 lat, pochłonęło i pochłonie kupę kasy, teraz jakieś samochody, ciągle wynagrodzenia, przyjaźnie i zobowiązania (polecam http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071210/LUBLIN/71209029 ), a lotnisko nie to, że o wiele lat za p... rozwiń
Avatar
grzesiek / 2 czerwca 2011 o 13:19
0
Sprawa wskazania konkretnego auta to jedno,a drugie to po co auto dla VIP-ów korzystających z lotniska, skoro lotniska jeszcze nie ma? Do jeżdżenia pracownikom zapewne wystarczyłoby auto innej klasy, a tzw. vipy z PLL chyba także mogą szanowne tyłki przewieźć czymś poniżej Volvo. A tak z ciekawości, ten pan Muszyński, to w swojej spółce też pracownikom zakupił takie volvo? Pytanie retoryczne.
Avatar
Gość / 2 czerwca 2011 o 12:56
0
[quote name='beretowy czesiek' timestamp='1307004662' post='484905']
Wydaje mi się, że nazwiska rzeczoznawcy nie chcą podać, bo to był syn któregoś z prezesów lub jakiś inny pociotek. Prawdopodobnie za opinię przytulił ładne wynagrodzenie a teraz głupio by wyglądało że rzeczoznawca był, ale bez uprawnień a właściwie to nie rzeczoznawca, a konsultant.
[/quote]

Otóż to.

Psim obowiązkiem PLL jest podać nazwisko "rzeczoznawcy".
Ciekawe jak z tego wybrną chłopaki.
[quote name='beretowy czesiek' timestamp='1307004662' post='484905']
Wydaje mi się, że nazwiska rzeczoznawcy nie chcą podać, bo to był syn któregoś z prezesów lub jakiś inny pociotek. Prawdopodobnie za opinię przytulił ładne wynagrodzenie a teraz głupio by wyglądało że rzeczoznawca był, ale bez uprawnień a właściwie to nie rzeczoznawca, a konsultant.
[/quote]

Otóż to.

Psim obowiązkiem PLL jest podać nazwisko "rzeczoznawcy".
Ciekawe jak z tego wy... rozwiń
Avatar
uczulonana na cwaniactwo / 2 czerwca 2011 o 12:36
0
Dobrze, że piszecie o sprawie, ale jak znam życie, to wiem, że nikt za to nie odpowie... Za mocno na stołkach pousadzani... :-(
Avatar
jj / 2 czerwca 2011 o 12:25
0
[quote name='marek_szefo' timestamp='1306993018' post='484811']
a dlaczego nie podadza nazwiska rzeczoznawcy?
[/quote]


Nie poda nazwiska bo taki rzeczoznawca pewnie nie istnieje.
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Urlop rodzicielski, urlop ojcowski. Ile osób korzysta, ile dni przysługuje?

Urlop rodzicielski, urlop ojcowski. Ile osób korzysta, ile dni przysługuje? 0 0

471,2 tys. osób skorzystało w pierwszym półroczu tego roku z urlopów dla rodziców: rodzicielskiego, macierzyńskiego i ojcowskiego – podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Malarzowi ogrodów. Wasylówka dla Bazylego Albiczuka
galeria

Malarzowi ogrodów. Wasylówka dla Bazylego Albiczuka 0 0

Dąbrowica Mała pamięta o Bazylim Albiczuku. Jak co roku, w rocznicę śmierci malarza zorganizowano Wasylówkę.

4Dreamers w Galerii Plaza w Lublinie
28 lipca 2018, 14:00

4Dreamers w Galerii Plaza w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Empik mieszczący się w Galerii Plaza (ul. Lipowa 13) zaprasza miłośników dobrej muzyki na spotkanie z członkami młodego zespołu 4Dreamers. Artyści pojawią się w Lublinie 28 lipca o godz. 14.

Kolejna grupa zawodowa ze szpitala przy Jaczewskiego w Lublinie chce podwyżek płac

Kolejna grupa zawodowa ze szpitala przy Jaczewskiego w Lublinie chce podwyżek płac 10 4

1400 zł brutto podwyżki chcą technicy elektroradiologii ze szpitala przy Jaczewskiego. – Szpital najwięcej zarabia na badaniach, które wykonujemy. A paradoksalnie zyski, które my wypracowaliśmy, pójdą na realizację porozumienia z pielęgniarkami – denerwują się technicy elektroradiologii.

Alarm 24: Ktoś zrobił sobie dzikie śmietnisko na Felinie
galeria

Alarm 24: Ktoś zrobił sobie dzikie śmietnisko na Felinie 2 0

Zdjęcia śmieci wyrzuconych na drodze w lasku między akademikami a Felinem przysłała do nas Czytelniczka.

Lublin: Masa Krytyczna Śladami Józefa Czechowicza
27 lipca 2018, 18:00
galeria

Lublin: Masa Krytyczna Śladami Józefa Czechowicza 2 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejna odsłona przejażdżek po Lublinie w ramach Masy Krytycznej. 27 lipca o godz. 18 z Placu Litewskiego wyruszy rajd śladami Józefa Czechowicza.

Paweł Fajdek (Agros Zamość): Chcę wracać do Lublina

Paweł Fajdek (Agros Zamość): Chcę wracać do Lublina 3 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość, srebrnym medalistą mistrzostw Polski

Sukces Katarzyny Krawczyk na zawodach w Hiszpanii

Sukces Katarzyny Krawczyk na zawodach w Hiszpanii 2 0

Katarzyna Krawczyk z Cementu-Gryfa Chełm zdobyła brązowy medal podczas Międzynarodowego Turnieju o Grand Prix Hiszpanii. Srebro wywalczyła inna z Polek Agnieszka Wieszczek-Kordus w kategorii 72 kg

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku?

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku? 2 2

Do zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 21 na drodze krajowej nr 48 w miejscowości Wola Blizocka (pow. lubartowski).

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu 0 3

W nocy z piątku na sobotę na ulicy Turystycznej policyjni wywiadowcy zatrzymali do kontroli drogowej samochód audi.

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem 17 1

Do zdarzenia doszło w niedzielę na lotnisku w miejscowości Mokre koło Zamościa.

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią
galeria

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią 1 5

Jesienią z Lublina znikną sklepy Aldik. Zastąpią je Stokrotki. Pracownicy sieci czekają na zmiany z niepokojem.

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 1 1

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 10 29

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.