Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 sierpnia 2018 r.
18:27

Lubelscy adwokaci do kandydujących do Sądu Najwyższego: Wycofajcie się

Autor: Zdjęcie autora pab
20 25 A A

Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie zaapelowała w piątek do adwokatów kandydujących do Sądu Najwyższego o wycofanie swoich zgłoszeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanowisko ma związek ze zmianami w Sądzie Najwyższym wprowadzonymi przez PiS. Zgodnie z nową ustawą w stan spoczynku automatycznie przeszli sędziowie Sadu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogli orzekać ale tylko jeśli przeszli specjalną procedurę. Poza tym w Sądzie Najwyższym utworzono dwie nowe izby. W związku z tym pojawiły się 44 miejsca do obsadzenia.

„Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie uznaje, że udział w odbywającym się obecnie naborze na stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym nie daje się pogodzić z powinnościami adwokata wyrażonymi w ślubowaniu, zgodnie z którym adwokat winien przyczyniać się do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w stanowisku wydanym po piątkowym spotkaniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.

Wszystkich zgłoszonych dotąd kandydatur do SN z całej Polski jest 215. Z okręgu lubelskiego na stanowiska w Sądzie Najwyższym kandyduje m.in. dwóch adwokatów wykonujących zawód i jeden pracownik naukowy wpisany na listę adwokatów nie wykonujących zawodu.

To właśnie ich krytykują pozostali lubelscy adwokaci należący do ORA. „Okręgowa Rada Adwokacka wyraża dezaprobatę wobec postawy adwokatów, którzy zgłosili swoje kandydatury na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego i wzywa ich do wycofania zgłoszeń” – czytamy w oświadczeniu.

Podobne do lubelskiego stanowiska ma jeszcze przyjąć m.in. Naczelna Rada Adwokacka. – Zajmie się tą kwestią na posiedzeniu, które jest zwołane na drugą połowę miesiąca. Ma to związek z tym, że na listach kandydatur do Sądu Najwyższego znalazło się ponad 20 adwokatów – mówi Bartosz Przeciechowski, lubelski adwokat i członek Naczelnej Rady Adwokackiej. – Ale niektórzy z nich już się wycofali – dodaje.

W piątek Krajowa Rada Sądownictwa podała, że spośród wszystkich kandydatur wycofało się już 11 osób.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 19:02
+36
Rodzinne klany zagrożone i kasa zagrożona to walą w pory. Rozpędzić to towarzystwo wzajemnej adoracji bez prawa powrotu. Żyją całymi rodzinami jak pączki w maśle to i zmian nie chcą. Gdzie będą mieć lepiej? Czas powiedzieć - DOŚĆ. Wypad do uczciwej pracy. Koniec lewackich układów.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 19:07
+33
Nikogo z zewnątrz nie wpuszczą bo rodzina się zbiera do wejścia. Oto kasta prawnicza. WON. DOŚĆ USTAWIONYCH PRAWNIKÓW - POCIOTKÓW.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 18:46
+29
Groźba i szantaż nadzwyczajnej kasty.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 19:55
+26
wystarczy pójść do pierwszej lepszej kancelarii prawnej,wybranej chociażby losowo, zatrzymać się przed drzwiami i przeczytać tabliczki z nazwiskami "mecenasów" "notariuszy" czy radców....powtarzające się nazwiska-dziadek adwokat,jego dzieci też tam pracują i wnuki,plus ew wżenieni w rodzinę owych "prawników"...oni nie dopuszczą do zawodu nikogo z zewnątrz...a że układy też dziedziczą po dziadku,czy tacie,mamie to i wiedzą jak sprawy wygrywać,gdzie zapukać,z kim kawę wypić.
Avatar
Jan śrUBek sędzia / 10 sierpnia 2018 o 19:38
+22
Nie po to ojciec śmietanę i mleko do brata swego woził żebym adwokatem był. Żeby tera jakie nowe na moje miejsce wlaziły. Przeca my som elita i wyjątkowa kasta
Avatar
Kast UBecka Precz ! / 10 sierpnia 2018 o 21:10
+21
CEJROWSKI: WSZYSTKICH WOOON !!! JAK PIONKI Z SZACHOWNICY !
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2018 o 20:41
+20
POSTKOMUNISTYCZNA KASTA SĄDOWA WON Z SN - IWULSKIE, GERSDORFY ITD !!!
Avatar
PRECZ Z MARKSISTAMI PR0UNIJNYMI / 10 sierpnia 2018 o 21:17
+18
KOMUCHY UBECKIE ROBIA W MAJTY ??? ZSLOWCY PZPRowcy POPUSZCZAJA ??? BRAAAAWO PIS!!
Avatar
josef / 11 sierpnia 2018 o 05:32
+17
A co boją się,że nie bedzie można kupowac i uzgadniać z sędziami wyroków?Zapytajcie dziekana rady jak ten proceder sie uprawia.???
Avatar
ddd / 11 sierpnia 2018 o 09:35
+13
Czy to jest nabór do jakiegoś sądu okupacyjnego państwa (np. Rzeszy Niemieckiej) czy do SN demokratycznego państwa prawa? Adwokaci powinni być dumni, że nadeszły czasy, że osoby spoza familii sędziowskich mają szanse na nabór do sadów lub SN!!! Izba Lubelska powinna być dumna z tego, że jej przedstawiciele zostaną sędziami SN!!
Avatar
hdhh / 11 sierpnia 2018 o 17:45
+1
Jakoś przyszło mi do głowy następują ce hasło z "Wiki" cytuję: Określenie „polskie piekiełko” ma swoją genezę w dramatycznych kartach historii Polski. Upadek Rzeczypospolitej, rozbiory kraju, brak konsolidacji narodowej w chwilach największej potrzeby – pokazały, że polskie piekiełko może mieć tragiczne skutki. Polskie piekiełko to: synonim zazdrości, zawiści połączonej z ciągłym narzekaniem, apatią, brakiem jakiejkolwiek inicjatywy, prywata, działanie poza prawem, pojmowanie „patriotyzmu” pod własną korzyść, brak zdolności działania „ponad podziałami”, wypracowania ogólnego konsensu, kompromisu, nieumiejętność konstruktywnej dyskusji, warcholstwo, kłótliwość
Jakoś przyszło mi do głowy następują ce hasło z "Wiki" cytuję: Określenie „polskie piekiełko” ma swoją genezę w dramatycznych kartach historii Polski. Upadek Rzeczypospolitej, rozbiory kraju, brak konsolidacji narodowej w chwilach największej potrzeby – pokazały, że polskie piekiełko może mieć tragiczne skutki. Polskie piekiełko to: synonim zazdrości, zawiści połączonej z ciągłym narzekaniem, apatią, brakiem jakiejkolwiek inicjatywy, prywata, działanie poza prawem, pojmowanie „patriotyzmu” pod własną korzyść, bra... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2018 o 13:09
-2
***s://***tvn24.pl/magazyn-tvn24/rosja-ma-w-polsce-silnych-zwolennikow-jednym-z-nich-jest-kornel-morawiecki,168,2892
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2018 o 13:02
0
Ostatnia droga generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego odbyła się bez udziału prezydenta, premiera i ministra obrony narodowej. Dlaczego najważniejszych osób w państwie zabrakło? Sami zainteresowani milczą, a zdaniem polityków opozycji decydujące były poglądy polityczne zmarłego. Pogrzeb generała odbył się w piątek na Powązkach. List od Andrzeja Dudy, który w piątek był na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, przeczytał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała. Rząd reprezentował szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. "Chodzi o to, że generał nie popierał PiS-u" Brak najważniejszych przedstawicieli państwa zwrócił uwagę komentatorów. "Smutne to i to po wielokroć. Smutne, bo odszedł człowiek wiekowy, ale pełen ciepła, dobroci i prawości. Takich ciągle nam mało i smutno, gdy ci nieliczni odchodzą. Smutno, bo prezydent, premier, szef IPN, minister obrony narodowej i wielu innych oficjeli, wybrało inne atrakcje zamiast pogrzebu narodowego bohatera" - napisał ksiądz Wojciech Lemański. "Brak obecności prezydenta i premiera na pożegnaniu gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego spowodowało, iż ostatni oddany Mu hołd był niezwykle podniosły. Nic uroczystości nie mogło zakłócić. Chwała bohaterowi, powstańcowi i przede wszystkim Polakowi" - napisał z kolei Bogdan Zdrojewski z Platformy Obywatelskiej, były minister obrony narodowej, obecnie poseł Parlamentu Europejskiego. Sprawę skomentował również w piątkowym programie "Tak Jest" TVN24 Jan Grabiec z PO - Ja rozumiem, że prezydent mógł nie mieć czasu, że premier mógł nie mieć czasu, ale minister obrony narodowej ma jeszcze pięciu zastępców. I mamy do czynienia z żołnierzem Września’39 roku, generałem, uczestnikiem najpierw Armii Krajowej, później Powstania Warszawskiego – mówił polityk Platformy Obywatelskiej. - Myślę, że chodzi o to, że generał Ścibor-Rylski miał inne poglądy polityczne, że nie popierał PiS-u, że może tego rodzaju wąskie, partyjne myślenie decyduje o tym, czy minister obrony narodowej jest na pogrzebie czy nie – dodał. W mediach społecznościowych prezydenta, premiera i ministra obrony narodowej nie ma odpowiedzi na pytania, dlaczego nie pojawili się na Powązkach. W mediach (m.in. DoRzeczy.pl i WP.pl) pojawiły się informacje, że MON ograniczył się do wysłania wiązanki. Próbowaliśmy potwierdzić te informacje, ale nie udało nam się dodzwonić do biura prasowego resortu. Pytania przesłaliśmy mailem. W uroczystościach udział wzięli między innymi wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, były prezydent Bronisław Komorowski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz gen. Wiesław Grudziński. Zmarłego żegnali także przyjaciele, m.in. Waldemar Strzałkowski, a także weterani, m.in. prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.
Ostatnia droga generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego odbyła się bez udziału prezydenta, premiera i ministra obrony narodowej. Dlaczego najważniejszych osób w państwie zabrakło? Sami zainteresowani milczą, a zdaniem polityków opozycji decydujące były poglądy polityczne zmarłego. Pogrzeb generała odbył się w piątek na Powązkach. List od Andrzeja Dudy, który w piątek był na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, przeczytał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała. Rząd reprezentował szef ga... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2018 o 12:40
-2
Polecam wysłuchać pełny wywiad redaktor Kolendy-Zaleskiej z dnia 1 sierpnia 2018 z panią Hanna Stadnik - przesympatyczną uczestniczką powstania Warszawskiego w faktach po faktach w tvn24. Gorąco polecam wszystkim ten wywiad! Jakie mądre słowa tam padły... Polecam każdemu Polakowi...
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2018 o 12:29
-2
"Walczcie o Polskę" Hanna Stadnik pseudonim "Hanka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego mówiła w "Faktach po Faktach" o walkach z sierpnia 1944 roku. Wyraziła też zaniepokojenie obecną sytuacją w Polsce. Wskazała, że jest "zaniepokojona" tym, co dzieje się w kraju. - Żyłam w PRL. Doskonale wiem, że działała wtedy tylko jedna partia i dzisiaj jest to samo. To jest przerażające - mówiła. - Mieliśmy przez te prawie 30 lat wolność. Żyliśmy pełną piersią. Byliśmy szanowani za granicą, Unia liczyła, że będzie miała w nas wielką pomoc, że będziemy opoką na granicy z Rosją. No i co się dzieje? - kontynuowała. Podkreśliła, że nie martwi się już o siebie, ale o swoich bliskich: dzieci, wnuków i prawnuków. - W jakiej Polsce będą żyli? - pytała. Na koniec zaapelowała do młodych osób: "walczcie o Polskę, żeby była wolna". - Bo jeśli najwyższy sąd jest rozebrany, to nie jest już wolna.
"Walczcie o Polskę" Hanna Stadnik pseudonim "Hanka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego mówiła w "Faktach po Faktach" o walkach z sierpnia 1944 roku. Wyraziła też zaniepokojenie obecną sytuacją w Polsce. Wskazała, że jest "zaniepokojona" tym, co dzieje się w kraju. - Żyłam w PRL. Doskonale wiem, że działała wtedy tylko jedna partia i dzisiaj jest to samo. To jest przerażające - mówiła. - Mieliśmy przez te prawie 30 lat wolność. Żyliśmy pełną piersią. Byliśmy szanowani za granicą, Unia liczyła, że będ... rozwiń
Avatar
Mecenas / 11 sierpnia 2018 o 12:07
+1
Dalej brońcie pijaków,złodziei i alkoholików i przestępców drogowych.
Avatar
Konikpolny / 11 sierpnia 2018 o 11:58
0
KOMUCHY UBECKIE ROBIA W MAJTY ??? ZSLOWCY PZPRowcy POPUSZCZAJA ???  BRAAAAWO PIS!!
 Lecz się człowieku
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2018 o 11:51
-2
PRL BIS TO UPOLITYCZNIANE SĄDU ! PRZECIEZ TO JUZ BYŁO ! STARSI MUSZA TO PAMIETAC A MLODZI POWINNI MIEC WIEDZĘ Z PODRECZNIKOW HISTORII! POWRÓT DO PRL I METOD RZADZENIA STOSOWANYCH W PRL! TO CO WYWALCZONO CZYLI WOLNE I NIEZAWISŁE SĄDY PO 90-TYM ROKU TERAZ WLASNIE SIE KOŃCZY!!! O HISTORIO NASZA... CO TO ZA REFORMA??? JAK REFORMĄ NAZWAĆ MOŻNA OBSADZANIE STANOWISK SWOIMI LUDŹMI !!! PRZECIEZ TE ZMIANY NIE BEDA MIALY NAJMNIEJSZEGO WPLYWU NA SZYBKOSC PROWADZENIA SPRAW A TYM BARDZIEJ NA SPRAWIEDLIWOSC WYROKU!! STATYSTYKI POKAZUJA ZE WYDLUZA SIE WRECZ CZAS PROWADZENIA SPRAW
Avatar
Leon z działek / 11 sierpnia 2018 o 09:46
+1
"nie wykonujących" To jakieś nowe zasady gramatyki?
Avatar
ddd / 11 sierpnia 2018 o 09:35
+13
Czy to jest nabór do jakiegoś sądu okupacyjnego państwa (np. Rzeszy Niemieckiej) czy do SN demokratycznego państwa prawa? Adwokaci powinni być dumni, że nadeszły czasy, że osoby spoza familii sędziowskich mają szanse na nabór do sadów lub SN!!! Izba Lubelska powinna być dumna z tego, że jej przedstawiciele zostaną sędziami SN!!
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło"
film

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło" 0 1

Wyjątkowo wczesny wylot bocianów spowodował zdziwienie turystów odwiedzających Europejską Wieś Bocianią w Pentowie.

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką
24 sierpnia 2018, 18:00

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką 1 0

Co Gdzie Kiedy. 22 sierpnia o godz. 18 w Pożegnaniu z Afryką (Złota 3) odbędzie się pokaz wakacyjnej improwizacji - Pączkowa sprawa.

 Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia]
galeria

Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia] 1 0

Zakończyła się 9.edycja Cieszanów Rock Festiwal, jednej z największych imprez rockowych w Polsce.

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej?

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej? 3 4

Od dziś po ulicach Lublina będzie kursować autobus z defibrylatorem, czyli urządzeniem dającym szansę na uratowanie człowieka, u którego zatrzymało się krążenie. Podobny sprzęt może się pojawić także na najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej, a także w radiowozach Straży Miejskiej

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin 97 25

Jesienią w Lublinie po raz pierwszy ma odbyć się Marsz Równości. Przygotowania już trwają, ale organizatorzy jeszcze nie zdradzają szczegółów wydarzenia

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu 0 15

Lubelski Klub Jeździecki odwołał się od sądowego nakazu opuszczenia terenów dzierżawionych nad Bystrzycą od miejskiej spółki MOSiR. Tymczasem zaległości klubu wobec spółki przekroczyły już 230 tys. zł. MOSiR rozgląda się już za nowym gospodarzem terenu, ale musi czekać na koniec sporu w sądzie

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie"

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie" 26 6

37-latek z Okolic Bełżyc odpowie za śmiertelne w skutkach potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Grzegorz M. zabił syna kolegi, z którym tego samego dnia pił alkohol

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury
24 sierpnia 2018, 16:00

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury 3 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejne ciekawe koncerty i zajęcia na Moście Kultury (Most im. Lutosławskiego). W najbliższy weekend odbędzie się m.in. koncert z okazji 75-lecia urodzin Tadeusza Nalepy.

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek 0 4

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu Konrada Gacy rozpoczną się we wtorek o godz. 15 w kaplicy Cmentarza Komunalnego na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 71).

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby
5 września 2018, 0:00
galeria

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby 3 10

– Będziemy opowiadać o tym, że świętowanie niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym miało blask ułańskiej fantazji. To będzie najbardziej radosna edycja imprezy – zapowiadają organizatorzy X Europejskiego Festiwalu Smaku. I liczą na 100 tysięcy gości

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony 1 3

Przeniesiony został ważny, śródmiejski przystanek na ul. 3 Maja po stronie pl. Litewskiego

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19 28 9

W Strzeszkowicach Dużych na krajowej "19" kierowca samochodu doprowadził do kolizji i uciekł z miejsca zdarzenia. Zapomniał, że w aucie zostawił dzieci.

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy 0 0

Oba zakrzywione, oba o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 2560 x 1440. Ale jeden ma matrycę VA i technologię AMD FreeSync 2, a drugi matrycę TN i Nvidia G-SYNC.

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu 8 56

Cztery filary swego programu przedstawił w poniedziałek Krzysztof Żuk, który o kolejną kadencję prezydenta Lublina będzie walczyć pod szyldem własnego komitetu. Szczegółowe pomysły dopiero ma ogłosić. Poczekać trzeba również na ostateczne listy jego kandydatów startujących do Rady Miasta

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!