Polityczny spór o losy Sądu Najwyższego. Komentarz lubelskiego europosła w mediach społecznościowych, w ostrych słowach skomentował wojewoda
- Mamy to jak na dłoni. Wszystkie siły w PE krytycznie o rządzie PiS. Nawet skrajna i populistyczna prawica ! Na nich ten rząd będzie mógł liczyć już tylko w jednej sprawie. Wyprowadzeniu Polski z UE - napisał na Twitterze europoseł Krzysztof Hetman, szef lubelskiego PSL.
Mamy to jak na dłoni. Wszystkie siły w PE krytycznie o rządzie PiS. Nawet skrajna i populistyczna prawica ! Na nich ten rząd będzie mógł liczyć już tylko w jednej sprawie. Wyprowadzeniu Polski z UE.
— Krzysztof Hetman (@Hetman_K) 4 lipca 2018
Wpis Krzysztofa Hetmana nie spodobał się wojewodzie lubelskiemu. Skomentował go w ostrych słowach na Twitterze i Facebooku. Zarzucił politykowi PSL "dołączenie do Targowicy", "broniącej układ brudnych interesów":
- Oczywiście, że wszystkie siły w Parlamencie Europejskim krytycznie o rządzie PiS, bo cała opozycja łącznie z Panem, Panie Pośle, to jedna wielka Targowica. Wszyscy widzą w jakie szeregi Pan się wpisał, w szeregi Targowicy tak wspaniale broniącej postokrągłostołowego układu brudnych interesów w wymiarze sprawiedliwości. Wstyd, że pochodzi Pan z Lubelszczyzny - skomentował wojewoda.
Spór o Sąd Najwyższy
Chodzi o zmiany w Sądzie Najwyższym, które wprowadza ustawa autorstwa PiS. Przeciwko niej odbywają się protesty w wielu polskich miastach. Skraca ona sześcioletnią kadencję pierwszej prezes sądu, prof. Małgorzaty Gersdorf. Odsyła również w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia.
Premier Mateusz Morawiecki wypowiadał się dziś w tej sprawie w Parlamencie Europejskim. Według niego jest to część reformowania kraju. Stwierdził, że niektórzy sędziowie zasiaadający w SN, są sędziami z czasów stanu wojennego.
- Reforma systemu sądownictwa to uzasadniony cel. Jednak zmuszanie sędziów do odejścia na emeryturę, uzależnianie tego od woli i kaprysu rządzącej większości nigdy nie może być częścią takiej reformy. W ciągu ostatnich trzech lat systematycznie likwidowaliście demokratyczne mechanizmy kontroli i równowagi. Komisja Wenecka powiedziała to głośno i wyraźnie, że wasze reformy - cytuję - mają uderzające podobieństwo z instytucjami w Związku Sowieckim. To podsumowuje wszystko - powiedział lider liberałów w PE Guy Verhofstadt.