Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 marca 2020 r.
10:28

Lubelscy dominikanie proszą o pomoc. Może zabraknąć pieniędzy na utrzymanie klasztoru

91 7 A A
o. Krzysztof Modras, przeor klasztoru ojców dominikanów na Starym Mieście w Lublinie, apeluje do wiernych o finansowe wsparcie
o. Krzysztof Modras, przeor klasztoru ojców dominikanów na Starym Mieście w Lublinie, apeluje do wiernych o finansowe wsparcie (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie ma wiernych w kościele, niedzielnej tacy, ani wielu intencji mszalnych. O problemach finansowych, które mają związek z zakazem gromadzenia się wiernych, otwarcie mówią bracia dominikanie z Lublina. „W związku z tym ośmielamy się prosić o wsparcie” – piszą w apelu. Wierni już zareagowali.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jedynym źródłem utrzymania są dla nas ofiary od wiernych. Nic nie produkujemy, nie wynajmujemy też żadnych pomieszczeń – mówi o. Krzysztof Modras, przeor klasztoru ojców dominikanów w Lublinie. – Utrzymujemy się tylko z tego, co ludzie ofiarują nam podczas mszy świętej na tacę oraz z ofiar składanych przy zamawianiu intencji mszalnych, a także ze ślubów. A teraz nie ma wiernych na mszy świętej (od 14 marca ze względów bezpieczeństwa kościół przy ul. Złotej jest zamknięty, a zakonnicy msze święte i nabożeństwa transmitują za pośrednictwem internetu).

Co prawda zakonnicy mają pewne zapasy. – Ale jeśli obecna sytuacja będzie trwać dłużej, co najmniej dwa miesiące, to może być naprawdę ciężko – nie kryje przeor klasztoru. – A ponieważ sytuacja dotyczy wszystkich naszych klasztorów w Polsce, to chyba nie można liczyć na to, że prowincjał będzie w stanie wszystkim nam pomóc.

Dlatego też „Bracia dominikanie z Lublina” zwrócili się przez internet do „przyjaciół klasztoru” z prośbą o wsparcie. „Pomimo zredukowania bieżących wydatków, nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów, które generuje utrzymanie dużego obiektu klasztorno-kościelnego” – czytamy w apelu ojców dominikanów. „W związku z tym ośmielamy się prosić o wsparcie. Jeśli macie taką możliwość – bo zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj nikomu nie jest łatwo – to prosimy, wrzućcie na naszą dominikańską tacę jakąś drobną kwotę.”
Darowizny można przekazać także wpłacając pieniądze na rachunek bankowy podany na stronie Lublin.dominikanie.pl.

Po tym jak apel został opublikowany w internecie, są już pierwsze reakcje. – Ludzie zamówili dość dużo intencji – przyznaje przeor klasztoru. – Msze święte można oglądać codziennie za pośrednictwem internetu.

Internecie mszalne można zamawiać za pośrednictwem specjalnego formularza również umieszczonego na stronie internetowej klasztoru.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pp123 / 31 marca 2020 r. o 10:57
+85
To sprzedajcie ziemie a jak nie macie to niech biskup sprzeda i da wam pieniądze. Majątek Kościół ma spory niech go sprzeda a nie wyciąga rękę po pieniądze ludzi. Nawet w takich czasach tylko kasa kasa.
Avatar
Motormaxx / 31 marca 2020 r. o 12:12
+74
To jest chyba ten czas, żeby Kościół jako świetnie prosperująca instytucja naruszył swój potężny majątek i zaczął pomagać tym najbiedniejszym. Dominikanie to faktycznie biedni zakonnicy i absolutnie nie ich mam na myśli pisząc te słowa. Ale kiedy słyszę, że Rydzyk prosi o wsparcie to mnie krew zalewa. Pasibrzuchy nie mają wstydu. Coraz większa liczba ludzi traci pracę i źródła dochodu nie mogąc zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin a pasibrzuchy wołają o kasę. Bezczelność i buta co niektórych z nich są przerażające. To jest czas kiedy trzeba sięgnąć do swoich kieszeni i pomóc ludziom, biednym rodzinom, dzieciom. Kogo ma być na to stać jak nie księży?
To jest chyba ten czas, żeby Kościół jako świetnie prosperująca instytucja naruszył swój potężny majątek i zaczął pomagać tym najbiedniejszym. Dominikanie to faktycznie biedni zakonnicy i absolutnie nie ich mam na myśli pisząc te słowa. Ale kiedy słyszę, że Rydzyk prosi o wsparcie to mnie krew zalewa. Pasibrzuchy nie mają wstydu. Coraz większa liczba ludzi traci pracę i źródła dochodu nie mogąc zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin a pasibrzuchy wołają o kasę. Bezczelność i buta co niektórych z nich są przerażające. To jest czas kiedy... rozwiń
Avatar
___K___ / 31 marca 2020 r. o 11:03
+71
"Jedynym źródłem utrzymania są dla nas ofiary od wiernych. Nic nie produkujemy, nie wynajmujemy też żadnych pomieszczeń". To może czas się wziąć do jakiejś roboty, a nie wciąż żyć na koszt innych? Wiele klasztorów przez setki lat zajmowało się produkcją nalewek, ziół itp. Niektóre robią to do dziś uzyskując wcale niemałe dochody. Pewnie niejeden z nas chciałby żyć na cudzy koszt, ale sorry - mamy XXI wiek, kapitalizm i w dodatku - jak napisał Pp123 - bardzo bogaty Kościół Katolicki, jako instytucję. Może czas, żeby chociaż w trudnych czasach uszczknął coś ze swojego bogactwa, a nie wciąż sępi od ludzi z jednej strony, a od państwa z drugiej.
"Jedynym źródłem utrzymania są dla nas ofiary od wiernych. Nic nie produkujemy, nie wynajmujemy też żadnych pomieszczeń". To może czas się wziąć do jakiejś roboty, a nie wciąż żyć na koszt innych? Wiele klasztorów przez setki lat zajmowało się produkcją nalewek, ziół itp. Niektóre robią to do dziś uzyskując wcale niemałe dochody. Pewnie niejeden z nas chciałby żyć na cudzy koszt, ale sorry - mamy XXI wiek, kapitalizm i w dodatku - jak napisał Pp123 - bardzo bogaty Kościół Katolicki, jako instytucję. Może czas, żeby chociaż w trudny... rozwiń
Avatar
Adam Nowak / 31 marca 2020 r. o 11:59
+45
Panie Krzysiu jak nie jest stać na utrzymanie budynków to nic jak trzeba pozbyć się tego ciężaru.Dać to komuś kogo na to stać i nie będzie żebrał o wsparcie. Waść niech podejmie pracę /jak widać na fotce jest pan w wieku produkcyjnym/,zarabia na utrzymanie ,płaci podatki jak inni rodacy. Wtedy zobaczy co to kredyt i wiązanie końca z końcem by wystarczyło do następnej wypłaty. Powodzenia.
Avatar
fillip75 / 31 marca 2020 r. o 11:44
+34
Proszę nieśmiało czytelników DW o wsparcie. Jak okazało się posiadanie Porsche 911 wiąże się z dużymi wydatkami, na które mnie nie stać. Wygrałem auto w tele audio. Moja radość była przeogromna, do czasu gdy okazało się, że muszę opłacić podatek od wygranej, OC i bezpieczne miejsce parkingowe. Móglbym sprzedać owe auto, lecz z ogromną stratą. Dlatego drodzy czytelnicy proszę was o wsparcie, bym mógł cieszyć się jazdą tym wypasionym autem... I jaka może być reakcja? Ja słyszałem, że w Lublinie są braki mieszkaniowe. Jak to robi się w Niemczech? Oprócz życia z =_ :€ podatku od wiernych... dostosowują klasztorne pomieszczenia pod wynajem. Wpiszcie w google "Landshut, wohnmiete", a traficie na ofertę klasztoru. Niestety lokale nie są ani za paciorek, ani za Bóg zapłać. Warto, bo nie ma opłaty za miejsce parkingowe. Oszczędność 30 -60€/mc ;)
Proszę nieśmiało czytelników DW o wsparcie. Jak okazało się posiadanie Porsche 911 wiąże się z dużymi wydatkami, na które mnie nie stać. Wygrałem auto w tele audio. Moja radość była przeogromna, do czasu gdy okazało się, że muszę opłacić podatek od wygranej, OC i bezpieczne miejsce parkingowe. Móglbym sprzedać owe auto, lecz z ogromną stratą. Dlatego drodzy czytelnicy proszę was o wsparcie, bym mógł cieszyć się jazdą tym wypasionym autem... I jaka może być reakcja? Ja słyszałem, że w Lublinie są braki mieszkaniowe. Jak to robi się w Niemczec... rozwiń
Avatar
moherowazośka / 31 marca 2020 r. o 18:02
+14
Zdrowe chłopy utrzymują się z żebraniny? Co panowie robią cały dzień?
Avatar
Japolan / 31 marca 2020 r. o 16:31
+9
Zamknęli się przed wiernymi - bardziej od innych tchórzliwych dominikanów (a w gronie polkich dominikanów były ostre dyskusje, w tym sprzeciwy oddanych wiernym dominikanów przeciwko zdradzie wiernych) - a teraz mają czelność domagać się pieniędzy. Dla porównania: Bractwo św. Piusa X w Polsce organizuje czas spowiedzi oraz udzielania wiernym Komunii świętej (także przez jadących setki kilometrów księży) - oto link do informacji ogólnej:  ***s://***piusx.org.pl/komunikaty/2020/80  . Dominikanie (poza bardzo nielicznymi) zdradzili własny, dominikański, ryt Mszy świętej - przyjęli ryt Montiniego (znanego szerzej jako Paweł VI). Kto rozsądny będzie karnił tchórzliwe "psy obronne"? Po cóż więc utrzymywać tchórzliwe "Psy Pańskie" (to jest dominikanów)???
Zamknęli się przed wiernymi - bardziej od innych tchórzliwych dominikanów (a w gronie polkich dominikanów były ostre dyskusje, w tym sprzeciwy oddanych wiernym dominikanów przeciwko zdradzie wiernych) - a teraz mają czelność domagać się pieniędzy. Dla porównania: Bractwo św. Piusa X w Polsce organizuje czas spowiedzi oraz udzielania wiernym Komunii świętej (także przez jadących setki kilometrów księży) - oto link do informacji ogólnej:  ***s://***piusx.org.pl/komunikaty/2020/80  . Dominikanie (poza bardzo nielicznymi) zdradzili własny, d... rozwiń
Avatar
moherowazośka / 31 marca 2020 r. o 18:02
+14
Zdrowe chłopy utrzymują się z żebraniny? Co panowie robią cały dzień?
Avatar
Japolan / 31 marca 2020 r. o 16:31
+9
Zamknęli się przed wiernymi - bardziej od innych tchórzliwych dominikanów (a w gronie polkich dominikanów były ostre dyskusje, w tym sprzeciwy oddanych wiernym dominikanów przeciwko zdradzie wiernych) - a teraz mają czelność domagać się pieniędzy. Dla porównania: Bractwo św. Piusa X w Polsce organizuje czas spowiedzi oraz udzielania wiernym Komunii świętej (także przez jadących setki kilometrów księży) - oto link do informacji ogólnej:  ***s://***piusx.org.pl/komunikaty/2020/80  . Dominikanie (poza bardzo nielicznymi) zdradzili własny, dominikański, ryt Mszy świętej - przyjęli ryt Montiniego (znanego szerzej jako Paweł VI). Kto rozsądny będzie karnił tchórzliwe "psy obronne"? Po cóż więc utrzymywać tchórzliwe "Psy Pańskie" (to jest dominikanów)???
Zamknęli się przed wiernymi - bardziej od innych tchórzliwych dominikanów (a w gronie polkich dominikanów były ostre dyskusje, w tym sprzeciwy oddanych wiernym dominikanów przeciwko zdradzie wiernych) - a teraz mają czelność domagać się pieniędzy. Dla porównania: Bractwo św. Piusa X w Polsce organizuje czas spowiedzi oraz udzielania wiernym Komunii świętej (także przez jadących setki kilometrów księży) - oto link do informacji ogólnej:  ***s://***piusx.org.pl/komunikaty/2020/80  . Dominikanie (poza bardzo nielicznymi) zdradzili własny, d... rozwiń
Avatar
Motormaxx / 31 marca 2020 r. o 12:12
+74
To jest chyba ten czas, żeby Kościół jako świetnie prosperująca instytucja naruszył swój potężny majątek i zaczął pomagać tym najbiedniejszym. Dominikanie to faktycznie biedni zakonnicy i absolutnie nie ich mam na myśli pisząc te słowa. Ale kiedy słyszę, że Rydzyk prosi o wsparcie to mnie krew zalewa. Pasibrzuchy nie mają wstydu. Coraz większa liczba ludzi traci pracę i źródła dochodu nie mogąc zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin a pasibrzuchy wołają o kasę. Bezczelność i buta co niektórych z nich są przerażające. To jest czas kiedy trzeba sięgnąć do swoich kieszeni i pomóc ludziom, biednym rodzinom, dzieciom. Kogo ma być na to stać jak nie księży?
To jest chyba ten czas, żeby Kościół jako świetnie prosperująca instytucja naruszył swój potężny majątek i zaczął pomagać tym najbiedniejszym. Dominikanie to faktycznie biedni zakonnicy i absolutnie nie ich mam na myśli pisząc te słowa. Ale kiedy słyszę, że Rydzyk prosi o wsparcie to mnie krew zalewa. Pasibrzuchy nie mają wstydu. Coraz większa liczba ludzi traci pracę i źródła dochodu nie mogąc zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin a pasibrzuchy wołają o kasę. Bezczelność i buta co niektórych z nich są przerażające. To jest czas kiedy... rozwiń
Avatar
Adam Nowak / 31 marca 2020 r. o 11:59
+45
Panie Krzysiu jak nie jest stać na utrzymanie budynków to nic jak trzeba pozbyć się tego ciężaru.Dać to komuś kogo na to stać i nie będzie żebrał o wsparcie. Waść niech podejmie pracę /jak widać na fotce jest pan w wieku produkcyjnym/,zarabia na utrzymanie ,płaci podatki jak inni rodacy. Wtedy zobaczy co to kredyt i wiązanie końca z końcem by wystarczyło do następnej wypłaty. Powodzenia.
Avatar
fillip75 / 31 marca 2020 r. o 11:44
+34
Proszę nieśmiało czytelników DW o wsparcie. Jak okazało się posiadanie Porsche 911 wiąże się z dużymi wydatkami, na które mnie nie stać. Wygrałem auto w tele audio. Moja radość była przeogromna, do czasu gdy okazało się, że muszę opłacić podatek od wygranej, OC i bezpieczne miejsce parkingowe. Móglbym sprzedać owe auto, lecz z ogromną stratą. Dlatego drodzy czytelnicy proszę was o wsparcie, bym mógł cieszyć się jazdą tym wypasionym autem... I jaka może być reakcja? Ja słyszałem, że w Lublinie są braki mieszkaniowe. Jak to robi się w Niemczech? Oprócz życia z =_ :€ podatku od wiernych... dostosowują klasztorne pomieszczenia pod wynajem. Wpiszcie w google "Landshut, wohnmiete", a traficie na ofertę klasztoru. Niestety lokale nie są ani za paciorek, ani za Bóg zapłać. Warto, bo nie ma opłaty za miejsce parkingowe. Oszczędność 30 -60€/mc ;)
Proszę nieśmiało czytelników DW o wsparcie. Jak okazało się posiadanie Porsche 911 wiąże się z dużymi wydatkami, na które mnie nie stać. Wygrałem auto w tele audio. Moja radość była przeogromna, do czasu gdy okazało się, że muszę opłacić podatek od wygranej, OC i bezpieczne miejsce parkingowe. Móglbym sprzedać owe auto, lecz z ogromną stratą. Dlatego drodzy czytelnicy proszę was o wsparcie, bym mógł cieszyć się jazdą tym wypasionym autem... I jaka może być reakcja? Ja słyszałem, że w Lublinie są braki mieszkaniowe. Jak to robi się w Niemczec... rozwiń
Avatar
___K___ / 31 marca 2020 r. o 11:03
+71
"Jedynym źródłem utrzymania są dla nas ofiary od wiernych. Nic nie produkujemy, nie wynajmujemy też żadnych pomieszczeń". To może czas się wziąć do jakiejś roboty, a nie wciąż żyć na koszt innych? Wiele klasztorów przez setki lat zajmowało się produkcją nalewek, ziół itp. Niektóre robią to do dziś uzyskując wcale niemałe dochody. Pewnie niejeden z nas chciałby żyć na cudzy koszt, ale sorry - mamy XXI wiek, kapitalizm i w dodatku - jak napisał Pp123 - bardzo bogaty Kościół Katolicki, jako instytucję. Może czas, żeby chociaż w trudnych czasach uszczknął coś ze swojego bogactwa, a nie wciąż sępi od ludzi z jednej strony, a od państwa z drugiej.
"Jedynym źródłem utrzymania są dla nas ofiary od wiernych. Nic nie produkujemy, nie wynajmujemy też żadnych pomieszczeń". To może czas się wziąć do jakiejś roboty, a nie wciąż żyć na koszt innych? Wiele klasztorów przez setki lat zajmowało się produkcją nalewek, ziół itp. Niektóre robią to do dziś uzyskując wcale niemałe dochody. Pewnie niejeden z nas chciałby żyć na cudzy koszt, ale sorry - mamy XXI wiek, kapitalizm i w dodatku - jak napisał Pp123 - bardzo bogaty Kościół Katolicki, jako instytucję. Może czas, żeby chociaż w trudny... rozwiń
Avatar
Pp123 / 31 marca 2020 r. o 10:57
+85
To sprzedajcie ziemie a jak nie macie to niech biskup sprzeda i da wam pieniądze. Majątek Kościół ma spory niech go sprzeda a nie wyciąga rękę po pieniądze ludzi. Nawet w takich czasach tylko kasa kasa.