Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2016 r.
11:23

Lubelski pacjent gorszy od innych? Najniższa stawka w kraju za dzień opieki

59 12 A A
– Pacjent powinien być traktowany tak samo w całym kraju – mówią pielęgniarki (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
– Pacjent powinien być traktowany tak samo w całym kraju – mówią pielęgniarki (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ. – To jedna z najniższych wycen w kraju, która przełoży się na jakość opieki – ostrzegają pielęgniarki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od początku tego roku w ramach umowy z NFZ opieką długoterminową w województwie lubelskim objęto blisko trzy tysiące pacjentów. Świadczenia w tym zakresie zostały wycenione na 24 zł za tzw. osobodzień. W pierwszym półroczu przyszłego roku stawka ma być taka sama, mimo że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomendowała jej podniesienie do 30,08 zł.

Jak zauważa Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” (grupa ekspertów w dziedzinie opieki długoterminowej), która zajęła się sprawą wyceny świadczeń, to jedna z najniższych stawek w kraju.

– Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

– Zwiększenie ceny za osobodzień spowodowałoby zmniejszenie liczby zakontraktowanych świadczeń, a tym samym ograniczenie dostępności do pielęgniarskiej opieki długoterminowej – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ i dodaje, że dyrektor oddziału może ustalać inną cenę jednostkową za dane świadczenie zdrowotne niż wskazuje AOTMiT.

Według szacunków Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, niezbędne minimum finansowe gwarantujące utrzymanie świadczeń domowej opieki pielęgniarskiej na poziomie wymaganym przez NFZ powinno wynosić 36 zł za osobodzień. – Zejście poniżej tej kwoty odbija się na jakości opieki – uważa dr Szwałkiewicz.

Co na to pielęgniarki? – Oczywiście, że cena przekłada się na jakość świadczeń. Jeśli mamy do dyspozycji mniejsze pieniądze to wiadomo, że możemy znacznie mniej zaoferować, zarówno jeśli chodzi o ilość świadczeń, a także czas, jaki pielęgniarka poświęca pacjentowi – komentuje Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca zarządu regionu lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – A pacjent powinien być traktowany tak samo w całym kraju. Opieka pielęgniarska w domu pacjenta to praca bardzo trudna i odpowiedzialna. Wiąże się z diagnostyką, rehabilitacją, a także edukacją dla rodziny – uczymy najbliższych pacjenta, jak się nim opiekować.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 r. o 07:42
bo takich mamy zaradnych i dbających o nas rządzących
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 r. o 12:59
pielegniarka zarabia 36 pln za dzien pracy? i wy sie dziwicie ze strajkuja? wiecej to zebrak wyciagnie na ulicy puszki lepiej zbierac. ale jaja .
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 r. o 23:08
Bo k urwa jełopu wszystko macie w tym lublinku tańsze niz w wawie, kraku dczy dziekolwiek, to i kasa za opieke mniejsza., cy to tak tródno zrozumić?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 r. o 13:50
Lubelski NFZ lepiej niech poszuka pieniędzy w placówkach takich jak szpital w Biłgoraju, któremu płaci pomimo, że nie ma tam dyżurów radiologa i nie można na dyżurze wykonać badania usg a badania CT np. Po urazach głowy są opisywane przez radiologa dopiero w poniedziałek lub wtorek następnego tygodnia. Ciekawe na jakiej zasadzie szpital w Biłgoraju może funkcjonować nie zapewniając pacjentom do badań, które gwarantuje im konstytucja a NFZ na to przyzwala? Najlepiej zabrać pieniądze tym najsłabszym.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 17:48
To dlatego że żre ekologiczną żywność z wolnego wybiegu i będzie utrapieniem rządzących , czyli będzie dłużej żył a na takiego Ślązaka czy Krakusa jest więcej ale prędzej wyciągnie kopyta ze względu na smog , który go udusi.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:34
A Pielegniarkom wciaz mało? Maja dodatek w chwili obecnej +800 zl z rzadowych pieniedzy, czyli z naszych + PENSJA + indywidualna opieka!!! A idąc z łaską do pacjenta leżącego na oddziale liczą ciagle na pomoc salowej czy sanitariuszki !! Nawet umyc nie potrafia same pacjenta? Tak im ciężko? Podłączyć kroplowke raz na godz. Każdy potrafi!! Ale pamiętajcie KARMA WRACA !!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:15
to zadanie wojewody by z takimi dyskryminacjami walczyc i zaiazkow zawodowych.pan wojewoda ma to gleboko w *** i woli politykowac na portalach .zwiazki tez bo pensyjka pokazna jest i po co sie narazac
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 13:56
Dlaczego lubelski dyrektor NFZ jeszcze nie pod celą przecięż to znęcanie się na chorym co na to lubelska prokuratura nie wszczyna postepowania za czyn ścigany z urzędu.
Avatar
bart / 22 grudnia 2016 r. o 13:45
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowie (a więc i koszta świadczeń medycznych) są wyższe niż w Lublinie. Czyż nie ?
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowi... rozwiń
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 11:52
A dlaczego tak jest ? - Przecież my to ludzie " DRUGIEGO SORTU - te gorsze"
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 r. o 07:42
bo takich mamy zaradnych i dbających o nas rządzących
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 r. o 12:59
pielegniarka zarabia 36 pln za dzien pracy? i wy sie dziwicie ze strajkuja? wiecej to zebrak wyciagnie na ulicy puszki lepiej zbierac. ale jaja .
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 r. o 23:08
Bo k urwa jełopu wszystko macie w tym lublinku tańsze niz w wawie, kraku dczy dziekolwiek, to i kasa za opieke mniejsza., cy to tak tródno zrozumić?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 r. o 13:50
Lubelski NFZ lepiej niech poszuka pieniędzy w placówkach takich jak szpital w Biłgoraju, któremu płaci pomimo, że nie ma tam dyżurów radiologa i nie można na dyżurze wykonać badania usg a badania CT np. Po urazach głowy są opisywane przez radiologa dopiero w poniedziałek lub wtorek następnego tygodnia. Ciekawe na jakiej zasadzie szpital w Biłgoraju może funkcjonować nie zapewniając pacjentom do badań, które gwarantuje im konstytucja a NFZ na to przyzwala? Najlepiej zabrać pieniądze tym najsłabszym.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 17:48
To dlatego że żre ekologiczną żywność z wolnego wybiegu i będzie utrapieniem rządzących , czyli będzie dłużej żył a na takiego Ślązaka czy Krakusa jest więcej ale prędzej wyciągnie kopyta ze względu na smog , który go udusi.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 17:12
Ja się pytam: Gdzie był wasz kochany PIS jak taką bieda stawkę ustalali? Gdzie był jak likwidowali kopalnie kilka dni temu? Widać jak PIS o was wszystkich dba, jak i cała reszta polityków z opozycji obywatela ma w d....
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:34
A Pielegniarkom wciaz mało? Maja dodatek w chwili obecnej +800 zl z rzadowych pieniedzy, czyli z naszych + PENSJA + indywidualna opieka!!! A idąc z łaską do pacjenta leżącego na oddziale liczą ciagle na pomoc salowej czy sanitariuszki !! Nawet umyc nie potrafia same pacjenta? Tak im ciężko? Podłączyć kroplowke raz na godz. Każdy potrafi!! Ale pamiętajcie KARMA WRACA !!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 15:15
to zadanie wojewody by z takimi dyskryminacjami walczyc i zaiazkow zawodowych.pan wojewoda ma to gleboko w *** i woli politykowac na portalach .zwiazki tez bo pensyjka pokazna jest i po co sie narazac
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 r. o 13:56
Dlaczego lubelski dyrektor NFZ jeszcze nie pod celą przecięż to znęcanie się na chorym co na to lubelska prokuratura nie wszczyna postepowania za czyn ścigany z urzędu.
Avatar
bart / 22 grudnia 2016 r. o 13:45
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowie (a więc i koszta świadczeń medycznych) są wyższe niż w Lublinie. Czyż nie ?
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Do gabinetu prezesa wprowadzi się Mieczysław Starkowicz – ogłosiła lubelska spółka Biomed Lublin, niedoszły producent polskiego leku na Covid. To już czwarta osoba na tym stanowisku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost taryfy dystrybucyjnej operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa.

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Szpitale w Janowie Lubelskim i Radzyniu Podlaskim otrzymały prawie 5 mln zł z rządowej rezerwy na zakup nowoczesnego sprzętu. – Nasz tomograf jest na tyle awaryjny, że mamy non stop wyłączenia – przyznaje Renata Ciupak, dyrektor szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim, który dostał 3,36 mln zł na zakup nowego urządzenia.

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM
18 sierpnia 2022, 17:30

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 17.30 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Zofii Skiby "Lublin od podwórka".

Maratony Teatralne w Gardzienicach
21 sierpnia 2022, 11:00

Maratony Teatralne w Gardzienicach

W sierpniu Ośrodek Praktyk Teatralny "Gardzienice" (Gardzienice Pierwsze 3) zaprasza na kolejne Maratony Teatralne. Będzie można też zwiedzić kompleks z przewodnikiem.

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania
galeria

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania

Zaczyna się przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. To nowa forma wsparcia finansowego dla osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, wynikająca z ustawy o dodatku węglowym.

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program
19 sierpnia 2022, 11:00
galeria

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program

Trzy dni koncertów, muzyka tradycyjna, sztuka, twórcy ludowi i rzemieślnicy - tak zapowiada się Festiwal Re:tradycja, który rozpocznie się już w najbliższy piątek na Starym Mieście. Po 15 latach Jarmark Jagielloński zmienia nazwę, ale kultura tradycyjna pozostanie osią wydarzenia.

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Po letniej rewolucji kadrowej jaka miała miejsce w Górniku Łęczna wielu kibiców zdawało sobie sprawę, że drużynę „zielono-czarnych” czeka ciężki początek sezonu. Jednak z pewnością niewielu fanów przypuszczało, że po sześciu meczach zespół nie będzie mieć na swoim koncie ani jednego zwycięstwa

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba
wideo
film

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba

34-latkowi grozi do 12 lat więzienia. Kilka dni temu, kierując volkswagenem, uderzył w BMW.

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie
19 sierpnia 2022, 18:30

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie

W piątek, 19 sierpnia o godz. 18.30 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się spotkanie z poetą Januszem Kozłowskim.

Martwe małże w Zalewie Zemborzyckim: żołnierze i strażacy przyjdą z pomocą
galeria

Martwe małże w Zalewie Zemborzyckim: żołnierze i strażacy przyjdą z pomocą

Pracownicy Wód Polskich, którzy odławiają martwe małże z brzegów Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie, dostaną wsparcie. Do akcji włączą się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – zapowiedział dzisiaj wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Finał Kazimierskiego Festiwalu Organowego
20 sierpnia 2022, 12:00

Finał Kazimierskiego Festiwalu Organowego

Dobiega końca tegoroczna edycja Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Na finał, 20 sierpnia, w kazimierskiej farze odbędzie się aż cztery wyjątkowe koncerty.

Niemcy dziękują Zamościowi. Międzynarodowy koncert na Rynku Wielkim
17 sierpnia 2022, 19:00

Niemcy dziękują Zamościowi. Międzynarodowy koncert na Rynku Wielkim

Gdy w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, pracownicy niemieckiej ambasady w Kijowie znaleźli schronienie w Zamościu i tu pracowali. Teraz chcą miastu i mieszkańcom za tę gościnę podziękować koncertem, który w środę odbędzie się na Rynku Wielkim.

Jak wygląda proces zamawiania wydruków w drukarni internetowej?

Jak wygląda proces zamawiania wydruków w drukarni internetowej?

Drukarnie online stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim wygodnie, szybko i oszczędnie zamówisz wydruk. W tym artykule pokażemy Ci, jak wygląda proces zamawiania wydruków w drukarni.