Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2016 r.
11:23

Lubelski pacjent gorszy od innych? Najniższa stawka w kraju za dzień opieki

59 12 A A
– Pacjent powinien być traktowany tak samo w całym kraju – mówią pielęgniarki (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
– Pacjent powinien być traktowany tak samo w całym kraju – mówią pielęgniarki (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ. – To jedna z najniższych wycen w kraju, która przełoży się na jakość opieki – ostrzegają pielęgniarki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od początku tego roku w ramach umowy z NFZ opieką długoterminową w województwie lubelskim objęto blisko trzy tysiące pacjentów. Świadczenia w tym zakresie zostały wycenione na 24 zł za tzw. osobodzień. W pierwszym półroczu przyszłego roku stawka ma być taka sama, mimo że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomendowała jej podniesienie do 30,08 zł.

Jak zauważa Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” (grupa ekspertów w dziedzinie opieki długoterminowej), która zajęła się sprawą wyceny świadczeń, to jedna z najniższych stawek w kraju.

– Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

– Zwiększenie ceny za osobodzień spowodowałoby zmniejszenie liczby zakontraktowanych świadczeń, a tym samym ograniczenie dostępności do pielęgniarskiej opieki długoterminowej – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ i dodaje, że dyrektor oddziału może ustalać inną cenę jednostkową za dane świadczenie zdrowotne niż wskazuje AOTMiT.

Według szacunków Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, niezbędne minimum finansowe gwarantujące utrzymanie świadczeń domowej opieki pielęgniarskiej na poziomie wymaganym przez NFZ powinno wynosić 36 zł za osobodzień. – Zejście poniżej tej kwoty odbija się na jakości opieki – uważa dr Szwałkiewicz.

Co na to pielęgniarki? – Oczywiście, że cena przekłada się na jakość świadczeń. Jeśli mamy do dyspozycji mniejsze pieniądze to wiadomo, że możemy znacznie mniej zaoferować, zarówno jeśli chodzi o ilość świadczeń, a także czas, jaki pielęgniarka poświęca pacjentowi – komentuje Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca zarządu regionu lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – A pacjent powinien być traktowany tak samo w całym kraju. Opieka pielęgniarska w domu pacjenta to praca bardzo trudna i odpowiedzialna. Wiąże się z diagnostyką, rehabilitacją, a także edukacją dla rodziny – uczymy najbliższych pacjenta, jak się nim opiekować.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 07:42
0
bo takich mamy zaradnych i dbających o nas rządzących
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 12:59
0
pielegniarka zarabia 36 pln za dzien pracy? i wy sie dziwicie ze strajkuja? wiecej to zebrak wyciagnie na ulicy puszki lepiej zbierac. ale jaja .
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 23:08
0
Bo k urwa jełopu wszystko macie w tym lublinku tańsze niz w wawie, kraku dczy dziekolwiek, to i kasa za opieke mniejsza., cy to tak tródno zrozumić?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 13:50
0
Lubelski NFZ lepiej niech poszuka pieniędzy w placówkach takich jak szpital w Biłgoraju, któremu płaci pomimo, że nie ma tam dyżurów radiologa i nie można na dyżurze wykonać badania usg a badania CT np. Po urazach głowy są opisywane przez radiologa dopiero w poniedziałek lub wtorek następnego tygodnia. Ciekawe na jakiej zasadzie szpital w Biłgoraju może funkcjonować nie zapewniając pacjentom do badań, które gwarantuje im konstytucja a NFZ na to przyzwala? Najlepiej zabrać pieniądze tym najsłabszym.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 17:48
0
To dlatego że żre ekologiczną żywność z wolnego wybiegu i będzie utrapieniem rządzących , czyli będzie dłużej żył a na takiego Ślązaka czy Krakusa jest więcej ale prędzej wyciągnie kopyta ze względu na smog , który go udusi.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 17:12
0
Ja się pytam: Gdzie był wasz kochany PIS jak taką bieda stawkę ustalali? Gdzie był jak likwidowali kopalnie kilka dni temu? Widać jak PIS o was wszystkich dba, jak i cała reszta polityków z opozycji obywatela ma w d....
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 15:34
0
A Pielegniarkom wciaz mało? Maja dodatek w chwili obecnej +800 zl z rzadowych pieniedzy, czyli z naszych + PENSJA + indywidualna opieka!!! A idąc z łaską do pacjenta leżącego na oddziale liczą ciagle na pomoc salowej czy sanitariuszki !! Nawet umyc nie potrafia same pacjenta? Tak im ciężko? Podłączyć kroplowke raz na godz. Każdy potrafi!! Ale pamiętajcie KARMA WRACA !!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 15:15
0
to zadanie wojewody by z takimi dyskryminacjami walczyc i zaiazkow zawodowych.pan wojewoda ma to gleboko w *** i woli politykowac na portalach .zwiazki tez bo pensyjka pokazna jest i po co sie narazac
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 13:56
0
Dlaczego lubelski dyrektor NFZ jeszcze nie pod celą przecięż to znęcanie się na chorym co na to lubelska prokuratura nie wszczyna postepowania za czyn ścigany z urzędu.
Avatar
bart / 22 grudnia 2016 o 13:45
0
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowie (a więc i koszta świadczeń medycznych) są wyższe niż w Lublinie. Czyż nie ?
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowi... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2016 o 07:42
0
bo takich mamy zaradnych i dbających o nas rządzących
Avatar
Gość / 27 grudnia 2016 o 12:59
0
pielegniarka zarabia 36 pln za dzien pracy? i wy sie dziwicie ze strajkuja? wiecej to zebrak wyciagnie na ulicy puszki lepiej zbierac. ale jaja .
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 23:08
0
Bo k urwa jełopu wszystko macie w tym lublinku tańsze niz w wawie, kraku dczy dziekolwiek, to i kasa za opieke mniejsza., cy to tak tródno zrozumić?
Avatar
Gość / 23 grudnia 2016 o 13:50
0
Lubelski NFZ lepiej niech poszuka pieniędzy w placówkach takich jak szpital w Biłgoraju, któremu płaci pomimo, że nie ma tam dyżurów radiologa i nie można na dyżurze wykonać badania usg a badania CT np. Po urazach głowy są opisywane przez radiologa dopiero w poniedziałek lub wtorek następnego tygodnia. Ciekawe na jakiej zasadzie szpital w Biłgoraju może funkcjonować nie zapewniając pacjentom do badań, które gwarantuje im konstytucja a NFZ na to przyzwala? Najlepiej zabrać pieniądze tym najsłabszym.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 17:48
0
To dlatego że żre ekologiczną żywność z wolnego wybiegu i będzie utrapieniem rządzących , czyli będzie dłużej żył a na takiego Ślązaka czy Krakusa jest więcej ale prędzej wyciągnie kopyta ze względu na smog , który go udusi.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 17:12
0
Ja się pytam: Gdzie był wasz kochany PIS jak taką bieda stawkę ustalali? Gdzie był jak likwidowali kopalnie kilka dni temu? Widać jak PIS o was wszystkich dba, jak i cała reszta polityków z opozycji obywatela ma w d....
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 15:34
0
A Pielegniarkom wciaz mało? Maja dodatek w chwili obecnej +800 zl z rzadowych pieniedzy, czyli z naszych + PENSJA + indywidualna opieka!!! A idąc z łaską do pacjenta leżącego na oddziale liczą ciagle na pomoc salowej czy sanitariuszki !! Nawet umyc nie potrafia same pacjenta? Tak im ciężko? Podłączyć kroplowke raz na godz. Każdy potrafi!! Ale pamiętajcie KARMA WRACA !!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 15:15
0
to zadanie wojewody by z takimi dyskryminacjami walczyc i zaiazkow zawodowych.pan wojewoda ma to gleboko w *** i woli politykowac na portalach .zwiazki tez bo pensyjka pokazna jest i po co sie narazac
Avatar
Gość / 22 grudnia 2016 o 13:56
0
Dlaczego lubelski dyrektor NFZ jeszcze nie pod celą przecięż to znęcanie się na chorym co na to lubelska prokuratura nie wszczyna postepowania za czyn ścigany z urzędu.
Avatar
bart / 22 grudnia 2016 o 13:45
0
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowie (a więc i koszta świadczeń medycznych) są wyższe niż w Lublinie. Czyż nie ?
" 24 zł za jeden dzień domowej opieki nad pacjentem. Taką stawkę za świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej w przyszłym roku ustalił lubelski NFZ.(...) – Czy pacjent w Lublinie jest gorszy od tego w Krakowie ? Dlaczego opieka domowa w województwie małopolskim jest wyceniona na 30,08 zł, a w lubelskim już nie ? – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych. " ... może dlatego, że pensje w Krakowi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Nowa fabryka wyprodukuje lampy do Jaguara, Bentleya i Forda
galeria

Lubelskie: Nowa fabryka wyprodukuje lampy do Jaguara, Bentleya i Forda 0 2

Producent oświetlenia zewnętrznego m.in. do Forda, Jaguara/Land Rovera, Skody, Bentleya i Volkswagena w przyszłym roku otworzy zakład produkcyjny w podlubelskich Niemcach. Varroc Lightning Systems zapowiada produkcję na poziomie 2 mln sztuk rocznie. Rekrutacja pracowników już się rozpoczęła

"Nowa jakość w urzędzie". Nowa władza w Białej Podlaskiej
galeria

"Nowa jakość w urzędzie". Nowa władza w Białej Podlaskiej 3 5

Nową jakość w urzędzie miasta i większą dostępność dla mieszkańców zapowiada nowy prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. We wtorek został już oficjalnie zaprzysiężony na ten urząd.

Trener polskich skoczków zadowolony z przygotowań do sezonu. "Każdy zrobił progres w porównaniu do zeszłego roku" [wideo]
film

Trener polskich skoczków zadowolony z przygotowań do sezonu. "Każdy zrobił progres w porównaniu do zeszłego roku" [wideo] 0 0

W inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Wiśle polscy skoczkowie wygrali konkurs drużynowy. Trzech z nich uplasowało się w najlepszej dziesiątce konkursu indywidualnego. - Przygotowania były bardzo dobre, plany treningowe udało nam się zrealizować w stu procentach. Myślę, że każdy ze skoczków zrobił progres w porównaniu do zeszłego roku - zapewnił trener biało-czerwonej kadry Stefan Horngacher.

Dźwięki [Domu] Słów - koncert Mateusza Franczaka
23 listopada 2018, 19:00
film

Dźwięki [Domu] Słów - koncert Mateusza Franczaka 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 23 listopada o godz. 19 w Domu Słów (ul. Królewska 17) odbędzie się koncert Mateusza Franczaka.

Lubelskie: Kolej nie rozpieszcza. Nowy rozkład jazdy nie jest powodem do zadowolenia

Lubelskie: Kolej nie rozpieszcza. Nowy rozkład jazdy nie jest powodem do zadowolenia 0 7

Znany jest już nowy rozkład jazdy pociągów, który ma obowiązywać od niedzieli, 9 grudnia.

Urząd Skarbowy rozliczy za nas deklaracje podatkowe

Urząd Skarbowy rozliczy za nas deklaracje podatkowe 0 0

W przyszłym roku Urząd Skarbowy przejmuje obowiązki rozliczenia osób składających PIT za 2018 r. E-PIT będzie przeznaczony dla tych, którzy są zatrudnieni na umowę zlecenie lub umowę o pracę. Nic nie trzeba będzie robić, bo system automatycznie nas rozliczy. To praktycznie oznacza koniec kar za nie złożenie deklaracji podatkowej.

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Prezydent podpisał ustawę

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Prezydent podpisał ustawę 0 2

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ma ona polegać na utworzeniu prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

Black Weekend w Tarasach Zamkowych
23 listopada 2018, 0:00
galeria

Black Weekend w Tarasach Zamkowych 0

Dlaczego raz w roku sklepy obniżają ceny produktów nawet o 70%? I co z tym wszystkim mają wspólnego Indianie z plemienia Wampanoagów? Koniec listopada to początek sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem, a także atrakcyjne wyprzedaże podczas popularnego Black Friday. Tarasy Zamkowe przygotowały z tej okazji przedłużoną wersję dnia wyjątkowych promocji i rabatów – Black Weekend. W dniach 23 - 25 listopada na wszystkich klientów centrum handlowego czekać będą niecodzienne przeceny i zniżki.

James Rodriguez trafi do Arsenalu? (wideo)
film

James Rodriguez trafi do Arsenalu? (wideo) 0 0

James Rodriguez może zamienić Bayern Monachium na Arsenal. Jak informuje hiszpańskie czasopismo „Don Balon” Kolumbijczyk może wkrótce zmienić barwy klubowe.

APORIA 11: Wyjście awaryjne – Rafał Matyja
22 listopada 2018, 19:00

APORIA 11: Wyjście awaryjne – Rafał Matyja 0

22.11.18 (czwartek) 19:00 / Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie / Wstęp wolny

Kradł we Włoszech, a wpadł w Polsce. Sąd zadecyduje o ekstradycji

Kradł we Włoszech, a wpadł w Polsce. Sąd zadecyduje o ekstradycji 0 0

Zamojscy policjanci zatrzymali w Szczebrzeszynie mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. 43-latek wszedł w konflikt z włoskim wymiarem sprawiedliwości, ale miał też na swoim koncie przestępstwa popełnione w Polsce

II liga piłkarzy ręcznych: Tylko rezerwy Azotów nie zawiodły

II liga piłkarzy ręcznych: Tylko rezerwy Azotów nie zawiodły 1 0

W 10. kolejce grupy trzeciej A komplet punktów zdobyły Azoty II. Swoje mecze przegrały za to: AZS UMCS i Olimpia

Nagły zwrot akcji w sądowej sprawie prezydenta Żuka. Sędzia upomniała prezydenckiego prawnika
pilne

Nagły zwrot akcji w sądowej sprawie prezydenta Żuka. Sędzia upomniała prezydenckiego prawnika 7 24

Zaskakujący przebieg miała dzisiejsza rozprawa sądowa w sprawie prezydenta Lublina. Sąd miał stwierdzić, czy Krzysztof Żuk złamał prawo będąc zarazem prezydentem i członkiem rady nadzorczej PZU Życie. Miał także ocenić, czy wojewoda słusznie próbował usunąć za to Żuka ze stanowiska

Pomnik też człowiek i zasługuje na ciepłą czapkę. Akcja aktywistek z Bombardowania Włóczką

Pomnik też człowiek i zasługuje na ciepłą czapkę. Akcja aktywistek z Bombardowania Włóczką 3 6

Dziewczęta (i chłopaki), czapki na głowy! Bo główka się przeziębi. Pomnik też człowiek, czapkę mieć musi – uważają aktywistki z Bombardowania Włóczką, które wczoraj zadbały o zdrowie i look kamiennych dziewczynek.

Black Friday w Lublinie 2018. Czym kuszą sklepy i galerie handlowe? [lista ofert]
artykuł aktualizowany

Black Friday w Lublinie 2018. Czym kuszą sklepy i galerie handlowe? [lista ofert] 0 3

Zbliża się Black Friday. Lubelskie galerie handlowe i sklepy kuszą rabatami nawet w wysokości 70 proc.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!