Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
9:56

Sąd rozpatrzy dwie skargi dotyczące przeznaczenia górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
122 81 A A
Firmowany przez prezydenta miasta projekt studium wyznaczał na górkach kilka stref pod budowę bloków.
Firmowany przez prezydenta miasta projekt studium wyznaczał na górkach kilka stref pod budowę bloków. (fot. Archiwum)

19 grudnia ma się odbyć pierwsza rozprawa dotycząca przeznaczenia górek czechowskich. Tego dnia sąd ma rozpatrzyć skargi na uchwałę Rady Miasta wyznaczającą na górkach kilka stref zabudowy wielorodzinnej. Jedną skargę złożyła mieszkanka okolicznych terenów, autorem drugiej jest wojewoda

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaskarżona uchwała to studium przestrzenne, które określa przeznaczenie poszczególnych części Lublina, wskazuje przebieg nowych dróg, wyznacza miejsca pod nowe osiedla, zieleń, czy przemysł. Studium zostało zatwierdzone przez radnych 1 lipca wczesnym rankiem. Głosowanie poprzedzone wielogodzinną debatą odbyło się przy protestach ekologów i aktywistów przeciwnych choćby częściowej zabudowie zielonych górek czechowskich, byłego poligonu w północnej części Lublina.

Firmowany przez prezydenta miasta projekt studium wyznaczał na górkach kilka stref pod budowę bloków. Zabiegała o to deweloperska spółka TBV Investment będąca właścicielem tego terenu. Przeciwni temu aktywiści żądali uszanowania przez Ratusz wyniku wiosennego referendum w sprawie przyszłości górek. Dwie trzecie głosów oddano w nim przeciw blokowiskom, ale referendum było nieważne, bo frekwencja wyniosła niecałe 13 proc., a do ważności wymaganych jest 30 proc.

Taki wynik referendum każdy zinterpretował na swój sposób. Aktywiści i ekolodzy ogłosili, że to stanowczy sprzeciw wobec zabudowy. Deweloper uznał, że mieszkańcy oddali decyzję władzom miasta. Prezydent uznał tak samo i wysłał radnym projekt studium dopuszczający blokowiska na górkach. Większość rady poparła studium, które od 1 lipca jest obowiązującym dokumentem, bo ówczesny wojewoda nie znalazł podstaw, by stwierdzić jego nieważność

Nad legalnością uchwały będzie się teraz zastanawiać Wojewódzki Sąd Administracyjny, do którego trafiły dwie skargi na studium. Pierwszą złożyła osoba prywatna, sąsiadka górek czechowskich. Zarzuca radnym, że nieprawidłowo, bo w zbiorczym głosowaniu, obeszli się z tysiącami uwag od mieszkańców. Ma też wiele innych zastrzeżeń. Jedno z nich dotyczy opracowanej w Ratuszu oceny przyrodniczych skutków nowego studium. Zauważa, że ocena powstała, gdy nie była jeszcze gotowa (i zresztą nie jest do dziś) inwentaryzacja przyrodnicza górek czechowskich.

Drugą skargę złożył wojewoda (dzisiaj już były) Przemysław Czarnek, domagając się unieważnienia uchwały, ale tylko w części dotyczącej górek. W jego piśmie czytamy m.in., że Rada Miasta „przedłożyła interes prywatny właściciela terenu ponad interes publiczny mieszkańców Lublina, chcących ochronić teren górek czechowskich przed intensywną wielorodzinną zabudową”. Ratusz zapewnia, że „interesy zostały wyważone”.

Obie skargi mają być rozpatrzone tego samego dnia, przez ten sam skład sędziowski, chociaż na osobnych rozprawach. – Termin został wyznaczony na 19 grudnia – informuje Grzegorz Wałejko, rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:35
Gdyby nie wybory, Garnek nie złożyłby żadnej skargi
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:20
Czarnek wykonał klasyczny ruch pod publiczkę przed wyborami próbując zdobyć dodatkowe głosy. Górki ma głęboko w nosie, tak jak i miał je Pruszkowski który mógł przejąć ten teren od wojska za symboliczną opłatą, ale olał temat.
Avatar
Zabawne :) / 21 listopada 2019 r. o 10:57
Wojewoda w sprawie studium był za a nawet przeciw :)
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:00
Tuba Propagandowa Obrońców Górek znowu nadaje
Avatar
propaganda redaktora naczelnego d.w. / 21 listopada 2019 r. o 10:33
Na Górkach ma być przede wszystkim park. Przestańcie w końcu prowadzić żałosną narrację, jakby tam nic nie miało powstać poza blokami.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:23
Niezłe cwaniaki, pokupowały mieszkania na Górkach i pobudowały domy a teraz protestują udając wielkich obrońców przyrody
Avatar
Walduś / 21 listopada 2019 r. o 11:08
Czy ta "sąsiadka" Górek Czechowskich to nie jest przypadkiem znana lubelska aktywistka tzw. "towarzystwa obrony górek"? I Która w dodatku posuwa się do haniebnych kłamstw np. gdy na filmiku dostępnym na You Tube lewicowym warszawskim aktywistom podczas spaceru po górkach wmawiała kłamliwie, że są tam masowe mogiły pomordowanych przez nazistów więźniów, pokazując w pewne miejsce palcem i mówiąc: "o tam za tym drzewem jest mogiła z ciałami 1000 pomordowanych". Gdy tymczasem Prokuratorzy IPN wypowiedzieli się, że nie ma żadnych na to dowodów. Do takich haniebnych KŁAMSTW posuwaja się "ekolodzy" a właściwie ekoterroryści. 
Czy ta "sąsiadka" Górek Czechowskich to nie jest przypadkiem znana lubelska aktywistka tzw. "towarzystwa obrony górek"? I Która w dodatku posuwa się do haniebnych kłamstw np. gdy na filmiku dostępnym na You Tube lewicowym warszawskim aktywistom podczas spaceru po górkach wmawiała kłamliwie, że są tam masowe mogiły pomordowanych przez nazistów więźniów, pokazując w pewne miejsce palcem i mówiąc: "o tam za tym drzewem jest mogiła z ciałami 1000 pomordowanych". Gdy tymczasem Prokuratorzy IPN wypowiedzieli się, że n... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:27
sąsiadka górek czechowskich niech nie robi cyrku, skrzyknęła się grupka krzykaczy i wszyscy składali te same uwagi licząc chyba na to, że rada miasta będzie przez rok odnosić się do każdej osobno mimo iż wszystkie były identyczne a różniły się tylko podpisami
Avatar
hipokryzja / 21 listopada 2019 r. o 11:13
Czy ta "sąsiadka" Górek Czechowskich to nie jest przypadkiem znana lubelska aktywistka tzw. "towarzystwa obrony górek"? I Która w dodatku posuwa się do haniebnych kłamstw np. gdy na filmiku dostępnym na You Tube lewicowym warszawskim aktywistom podczas spaceru po górkach wmawiała kłamliwie, że są tam masowe mogiły pomordowanych przez nazistów więźniów, pokazując w pewne miejsce palcem i mówiąc: "o tam za tym drzewem jest mogiła z ciałami 1000 pomordowanych". Gdy tymczasem Prokuratorzy IPN wypowiedzieli się, że nie ma żadnych na to dowodów. Do takich haniebnych KŁAMSTW posuwaja się "ekolodzy" a właściwie ekoterroryści.
 Obrońcy Nawłoci to najlepsze określenie tej bandy wyrachowanych cwaniaków, którzy najpierw sami się na Górkach pobudowali a teraz bronią tychże Górek przed ... zabudową.
 Obrońcy Nawłoci to najlepsze określenie tej bandy wyrachowanych cwaniaków, którzy najpierw sami się na Górkach pobudowali a teraz bronią tychże Górek przed ... zabudową. rozwiń
Avatar
/ 21 listopada 2019 r. o 17:41
Panie Andrzeju, niech Pan się nie porównuje do Pileckiego a Górek Czechowskich do wojny z Niemcami. Trochę pokory.
Czego oczekiwać od narcyza....
Andrzej ostro odleciał a jego ego za chwilę rozsadzi cały Czechów. Już nawet zaczyna się porównywać do Rotmistrza Pileckiego. Kabaret się gra na naszych oczach.
ile potrzeba Andrzejów Filipowiczów do wkręcenia żarówki? jednego! wszystko co musi zrobić to trzymać żarówkę podczas kiedy świat kręci się wokół niego
 A ilu potrzeba ratuszowych trolli, żeby zatuszować wszystkie przekręty?
 A ilu potrzeba ratuszowych trolli, żeby zatuszować wszystkie przekręty? rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 18:13
Kupic tereny zielone i wmawiac ludziom ze przed nawlocia uratuje go kilkadziesiąt bloków - niezly zart.
Avatar
duda / 23 listopada 2019 r. o 13:48
Uwaga, ratuszowy troll opłacany przez developera nadaje ( w soboty mam podwójną stawkę!),wszytsko było już napisane wyżej ale jeszcze raz i w punktach. Nieuchronne realia: Górki to teren prywatny - właściciel może go sobie ogrodzić, zaorać albo co tam chce żeby utrudnić zwiedzanie sąsiadom ( jak facet z Bursztynowej który wobec protestów mieszkańców o zmianę mpzp - zoarał głęboko boisko tak,że nie nadawało się do niczego). Może rozgrzebac jakieś prace porządkowe, które wypłoszą chomiki i lisy. Organizowac zawody motocrossowe itd. Dobra, więcej pomysłów nie podsuwam. Góki z czterech stron otoczone są przez cywilizację - chomiki na profilu fajbukowym  ich obrońców występują przeważnie jako truchła udouszone przez psa lub zabite przez ruch uliczny. Lepiej, gdy przeniosły się gdzie indziej. Zachodzę w głowę co one tam, bidule, jedzą? Wyolbrzymianie zjawisk i faktów: 1. W narracji obrońców Górek miejsce to ma być „zabetonowane” - tymczasem fakty są takie, ze zabudowanych zostanie 30 % górek, pomiędzy nimi pozostanie terez zielony. [ol] 2.Górki Czechowskie nie są obszarem unikatowym przyrodniczo – nazywanie ich „srebrami rodowymi Lublina” jest śmieszne. Większość zabudowanych obecnie terenów- gdyby były pozostawione same sobie – wyglądąło by tak samo. Faktem jest natomiast, że są tam siedliska roślin i zwierząt chronionych i faktem jest, że RDOŚ opiniował negatywnie projekt zabudowy górek, jednak RDOŚ nie upiera się przy tym jak widać – prawdoopodobnie jest świadomy przytoczonych wyżej faktów. I tego, że w dłuższej perspektywie czasu teren górek będzie tracił na walorach przyrodniczych. Nawet jeśli zostawić górki same sobie – nawłoć i bliskośc cywilizacji zrobią swoje z wydatną pomocą psów i pasjonatów enduro. Ochrona środowiska jest prawnie przypisana państwu – nie można zmuszc właściela działki aby podejmował działania i koszty związane z organizacją ochrony czynnej.Gdyby RDOŚ chciał ochronić to „nadzwyczajne środowisko” ustanowiłby jakąś formę ochrony przyrody – nie zrobił tego – widac w jego ocenie teren ten nie zasługuje i nie rokuje.3. Przewietrzanie miasta – smog istnieje nie dlatego, że miasto jest niewietrzone ale głównie dlatego, że ludzie palą śmieciami. Coś na ten temat mogą powiedzić mieszkańcy LSM i Czubów, którym cug z pobliskiego wąwozu nanosi smrody generowane przez działkowców i palaczy plastikowych butelek w osiedlach domków oddalonych o 2 km. W sezonie grzewczym okna się nie da otworzyć. Przewietrzanie miasta istnieje ale zostanie utrzymane przez teren zieleni pomiędzy blokami ( w wąwozie Czuby/LSM porządnie ciągnie choć teren otoczony jest blokami) i nie będzie spełniało swojej roli odsmogowej – bo będzie roznosić smród z Marysina.[/ol] Dlaczego zarzucam obrońcom górek troskę o swoje dobro a nie przyrody: [ol] [li] gonitwy na motocyklach, quadach nie przeszkadzały obrońcom górek choć bardzo szkodzą przyrodzie. [/li] [li] Budowa domów w północnej części i zwiazne z tym przekształcenia rzeźby terenu – nie przeszkadzały obrońcom górek – choć blokują przewietrzanie miasta. [/li] [li] Budowy bloków w innych miejscach w Lubinie – nie obchodzą obrońców górek - nie wymagam ,żeby zajmowali się wszystkim ale skoro zależy im na przewietrzaniu miasta to chyba powinno się to traktować całościowo? Obrońcy górek mają prawo prostestować przeciw budowie bloków w pobliżu ich siedzib ale niech sobie chomikiem „mord zdradzieckich nie wycierają” ;) [/li] [/ol] Generalnie uważam, że postulaty obrońców górek są słuszne – każdy chce mieć w mieście tereny zielone, prawie każdy lubi przyrodę i chce ją chronić. Jak dla mnie Góki bymogły zostać takie, jakie są z korzyścią dla okolicznych mieszkańców. Jednak histeryczna argumentacja, naiwne nieliczenie się z realiami oraz obrażanie interlokutorów sprawiają, że nie mogę w pełni Was poprzeć. Gdyby udało Wam się wygrac tą wojnę będe się cieszyć razem z Wami jednak z powodów, które wyszczególniam powyżej - nie widzę szans na takie zakonczenie. Pozostaję z wyrazami szacunku ( jednak ).
Uwaga, ratuszowy troll opłacany przez developera nadaje ( w soboty mam podwójną stawkę!),wszytsko było już napisane wyżej ale jeszcze raz i w punktach. Nieuchronne realia: Górki to teren prywatny - właściciel może go sobie ogrodzić, zaorać albo co tam chce żeby utrudnić zwiedzanie sąsiadom ( jak facet z Bursztynowej który wobec protestów mieszkańców o zmianę mpzp - zoarał głęboko boisko tak,że nie nadawało się do niczego). Może rozgrzebac jakieś prace porządkowe, które wypłoszą chomiki i lisy. Organizowac zawody motocross... rozwiń
Avatar
K / 22 listopada 2019 r. o 10:19
Mam nadzieję, że sąd orzeknie na korzyść skarżących, choćby że względu na zasady współżycia społecznego. W dobie smogu i chorób związanych z zamieszczeniem powietrza, ktoś musi myśleć zdroworozsądkowo... nie wolno poddawać się lobbowaniu ratusza, nie wolno myśleć o korzyściach dla dewelopera. Sąd powinien podjąć męską decyzję, nawet wówczas jeśli będzie kobietą...
Zdecydowane NIE dla zabudowy korytarza napowietrzającego!
Avatar
DP / 22 listopada 2019 r. o 10:14
Haha "tuba propagandowa obrońców"  Boki zrywać. Przecież non stop trąbicie że to garstka ludzi. Zdecydujecie się w końcu czy są garstka czy jednak jest tyle że trzęsą gazeta online. Hahaha 
Avatar
DP / 22 listopada 2019 r. o 10:12
Przepraszam czy w ratuszu zarządza tbv? Czy pan Dzioba jest już prezydentem tego miasta? Czy pan Żuk zatrudnia 25 prawników żeby zabezpieczyć ew. siebie przez kratami? Naprawdę zaczynają mnie męczyć te sugestie układu, i jak tam wglebiam się w temat to naprawdę z łatwością można go dostrzec. Co oczywiście przeraża.
Avatar
Antyduda / 21 listopada 2019 r. o 19:48
Tak, każdy kto ma inne zdanie jest z ratusza, siedzi w kieszeni dewelopera i posługje sie ubeckimi metodami. To jest własnie jaskrawy przykład nadużyć i demagogii uprawianej przez obrońców górek. Wysnucie sobie z własnej głowy jakiejś teorii i usilne  bronieie tych zmyślonych wizji  bez patrzenia obiektywnie na rzeczywistość. Z racji uprawianego zawodu praktycznie i teoretycznie znam się na ochronie przyrody, ekosystemach  itd. i bardzo wnikliwie śledzę sprawę górek czechowskich, łącznie z wysłuchiwaniem obrad rady miasta na których wystąpiła cała masa dyletantów ze swoimi teoriami. Byc może działają w słusznym celu ale przyswajają tylko te fakty, które są dla nich wygodne zupełnie pomijajac nieuchronne realia. Bardzo chętnie przeczytam też przygotowywaną inwetrayzacje ( o ile zostanie upubliczniona).
 Kolego duda - a może jakieś konkrety a nie tradycyjne odwracanie kota ogonem? Kolega z ratusza czy siedzi w kieszeni dewelopera, że stosuje takie ubeckie metody? :-P Które to "teorie" obrońców Górek są nieprawdziwe? Które to zmyślone wizje? Gdzie te nieuchronne realia? Konkrety bo na razie to co tu głosisz wygląda na zwykłą ustawkę i zlecenie propagandowe - w stylu takiego jednego od dewelo-PR-u. A fakty są takie, że afera z Górkami to po prostu ogromna kasa którą ktoś chce zdobyć kosztem zdrowia mieszkańców. I taka jest geneza protestów a nie jakieś głupawe teorie spiskowe i przyklejanie łatek, panie kolego. Ordynarne, prostackie i już dawno skompromitowane. Ale kombinuj dalej.
 Kolego duda - a może jakieś konkrety a nie tradycyjne odwracanie kota ogonem? Kolega z ratusza czy siedzi w kieszeni dewelopera, że stosuje takie ubeckie metody? :-P Które to "teorie" obrońców Górek są nieprawdziwe? Które to zmyślone wizje? Gdzie te nieuchronne realia? Konkrety bo na razie to co tu głosisz wygląda na zwykłą ustawkę i zlecenie propagandowe - w stylu takiego jednego od dewelo-PR-u. A fakty są takie, że afera z Górkami to po prostu ogromna kasa którą ktoś chce zdobyć kosztem zdrowia mieszkańców. I ta... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 19:18
Lokalni działacze PIS poprą propozycję (dobrą) i na Górkach Czechowskich powstanie nowy stadion żużlowy.
Avatar
śledź / 21 listopada 2019 r. o 18:42
Tak, każdy kto ma inne zdanie jest z ratusza, siedzi w kieszeni dewelopera i posługje sie ubeckimi metodami. To jest własnie jaskrawy przykład nadużyć i demagogii uprawianej przez obrońców górek. Wysnucie sobie z własnej głowy jakiejś teorii i usilne  bronieie tych zmyślonych wizji  bez patrzenia obiektywnie na rzeczywistość. Z racji uprawianego zawodu praktycznie i teoretycznie znam się na ochronie przyrody, ekosystemach  itd. i bardzo wnikliwie śledzę sprawę górek czechowskich, łącznie z wysłuchiwaniem obrad rady miasta na których wystąpiła cała masa dyletantów ze swoimi teoriami. Byc może działają w słusznym celu ale przyswajają tylko te fakty, które są dla nich wygodne zupełnie pomijajac nieuchronne realia. Bardzo chętnie przeczytam też przygotowywaną inwetrayzacje ( o ile zostanie upubliczniona).
Poza najnowszą inwentaryzacją proszę nie zapominać o przeczytaniu rzekomych uzgodnień i pozytywnych opinii obligatoryjnych instytucji ws. zmiany przeznaczenia Górek Czechowskich, treści brakujących niemal 4 tysięcy formularzy uwag do ponownego wyłożenia SUiKZP oraz treścią notarialnej umowy pomiędzy "ratuszem" i TBV. Później proszę jeszcze raz ocenić zaangażowanie społeczników.
Poza najnowszą inwentaryzacją proszę nie zapominać o przeczytaniu rzekomych uzgodnień i pozytywnych opinii obligatoryjnych instytucji ws. zmiany przeznaczenia Górek Czechowskich, treści brakujących niemal 4 tysięcy formularzy uwag do ponownego wyłożenia SUiKZP oraz treścią notarialnej umowy pomiędzy "ratuszem" i TBV. Później proszę jeszcze raz ocenić zaangażowanie społeczników. rozwiń
Avatar
duda / 21 listopada 2019 r. o 18:29
Tak, każdy kto ma inne zdanie jest z ratusza, siedzi w kieszeni dewelopera i posługje sie ubeckimi metodami.  To jest własnie jaskrawy przykład nadużyć i demagogii uprawianej przez obrońców górek. Wysnucie sobie z własnej głowy jakiejś teorii i usilne  bronieie tych zmyślonych wizji  bez patrzenia obiektywnie na rzeczywistość. Z racji uprawianego zawodu praktycznie i teoretycznie znam się na ochronie przyrody, ekosystemach  itd. i bardzo wnikliwie śledzę sprawę górek czechowskich, łącznie z wysłuchiwaniem obrad rady miasta na których wystąpiła cała masa dyletantów ze swoimi teoriami. Byc może działają w słusznym celu ale przyswajają tylko te fakty, które są dla nich wygodne zupełnie pomijajac nieuchronne realia.  Bardzo chętnie przeczytam też przygotowywaną inwetrayzacje ( o ile zostanie upubliczniona). 
Tak, każdy kto ma inne zdanie jest z ratusza, siedzi w kieszeni dewelopera i posługje sie ubeckimi metodami.  To jest własnie jaskrawy przykład nadużyć i demagogii uprawianej przez obrońców górek. Wysnucie sobie z własnej głowy jakiejś teorii i usilne  bronieie tych zmyślonych wizji  bez patrzenia obiektywnie na rzeczywistość. Z racji uprawianego zawodu praktycznie i teoretycznie znam się na ochronie przyrody, ekosystemach  itd. i bardzo wnikliwie śledzę sprawę górek czechowskich, łącznie z wysłuchiwaniem obrad rady miasta na których wyst... rozwiń
Avatar
Andrzej Filipowicz, Lublin / 21 listopada 2019 r. o 18:17
Panie Andrzeju, niech Pan się nie porównuje do Pileckiego a Górek Czechowskich do wojny z Niemcami. Trochę pokory.
Czego oczekiwać od narcyza....
Andrzej ostro odleciał a jego ego za chwilę rozsadzi cały Czechów. Już nawet zaczyna się porównywać do Rotmistrza Pileckiego. Kabaret się gra na naszych oczach.
  Dla ciebie pan. Ty nie musisz się porównywać do Józefa Różańskiego, czy Heleny Wolińskiej, bo to, co robisz-dowodzi, że już taki(a) jesteś.
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 września 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 września 2022 r.

Laureaci Lubelskiej Agroligi 2022

Laureaci Lubelskiej Agroligi 2022

W dniu 20 września 2022 r. w Parku Naukowo Technologicznym Puławach odbyła się Konferencja pt. „GALA GRUP OPERACYJNYCH NA RZECZ INNOWACJI EPI WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO” podczas której poznaliśmy laureatów etapu wojewódzkiego Konkursu Agroliga 2022.

Każdy w Lublinie zna ich reklamy. Jak zaczynały Dywany Łuszczów?

Każdy w Lublinie zna ich reklamy. Jak zaczynały Dywany Łuszczów?

Dywan to końcowy element wystroju wnętrza i musi pasować do całej reszty - rozmowa z Jakubem Kędziorą, dyrektorem firmy Dywany Łuszczów.

Lubelska posłanka PiS i jej drugie podejście do 37 tys. zł pensji. Tym razem się uda?

Lubelska posłanka PiS i jej drugie podejście do 37 tys. zł pensji. Tym razem się uda?

Lubelska posłanka PiS Gabriela Masłowska została zgłoszona przez partię jako kandydatka na członka Rady Polityki Pieniężnej. Po raz drugi, bo na początku tego roku zrezygnowała z ubiegania się o to stanowisko.

Co ma zrobić kobieta, która dziecka nie może karmić piersią? Jest Bank Mleka

Co ma zrobić kobieta, która dziecka nie może karmić piersią? Jest Bank Mleka

Każda mama, która nie może karmić swojego dziecka mlekiem z piersi, ma prawo otrzymać pokarm z Banku Mleka Kobiecego, który działa w Lublinie. Nie wszystkie szpitale w regionie z niego korzystają, dlatego lekarki apelują do kobiet, aby upominały się o swoje.

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Aktor miał 94 lata
wideo
film

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Aktor miał 94 lata

Dziś odbył się pogrzeb Franciszka Pieczki, między innymi bohatera "Żywotu Mateusza", niezapomnianego karczmarza Taga z "Austerii", Kiemlicza z "Potopu", Jańcia Wodnika czy Gustlika z serialu "Czterej pancerni i pies".

Nie może być ani jednego sęka. To jedna z tajemnic dobrej beczki z Rejowca Fabrycznego

Nie może być ani jednego sęka. To jedna z tajemnic dobrej beczki z Rejowca Fabrycznego

Czerpią z tradycji sięgającej 1932 roku. Mimo że lata 90. ubiegłego wieku przyniosły bankructwo wynikające z naszego zachłyśnięcia się plastikiem to teraz znów święcą tryumfy popularności. Bo moda na bednarstwo powróciła.

Kolejny koncert z cyklu "Ballady i Romanse" w Kazimierzu Dolnym
2 października 2022, 16:00

Kolejny koncert z cyklu "Ballady i Romanse" w Kazimierzu Dolnym

Przed nami kolejne wydarzenie w ramach festiwalu "Ballady i Romanse" w Kazimierzu Dolnym. 2 października o godz. 16 w Auli Gminnego Zespołu Szkół (ul. Szkolna 1) odbędzie się koncert Martina Garcii Garcii.

Polarne muzeum w Puławach. Kiedy pierwsza wystawa?
galeria

Polarne muzeum w Puławach. Kiedy pierwsza wystawa?

Muzeum Badań Polarnych w Puławach czeka zapowiadana przeprowadzka na ul. 4 Pułku Piechoty. Kulturalna instytucja ma zająć parter budynku zajmowanego obecnie w całości przez filię UMCS. Pierwsza wystawa planowana jest na początku przyszłego roku.

Poznawanie sztuki przez puzzle - dlaczego warto?

Poznawanie sztuki przez puzzle - dlaczego warto?

Jak zrobić łóżko z płyty osb?

Jak zrobić łóżko z płyty osb?

Ofiara molestowania: Chcę tylko, żeby ksiądz przeprosił

Ofiara molestowania: Chcę tylko, żeby ksiądz przeprosił

Nie zależy mi na wyroku więzienia dla niego. Chciałabym, aby wyraził skruchę i po prostu przeprosił – mówi 28-letnia kobieta, która jako 17-latka była molestowana przez księdza. Proces duchownego rozpoczął się przed Sądem Rejonowym w Biłgoraju.

Polski Cukier Start Lublin zmierzy się z Tauron GTK Gliwice

Polski Cukier Start Lublin zmierzy się z Tauron GTK Gliwice

W tym meczu zadebiutuje Dayshon Scoochie Smith

Kupujesz pierścionek zaręczynowy online? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Kupujesz pierścionek zaręczynowy online? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zakupy online znacznie ułatwiają nasze życie codzienne. Dzięki nim bez wychodzenia z domu możemy kupić rzeczy codziennego użytku oraz te na specjalne okazje. Zakup pierścionka zaręczynowego online to świetna propozycja, która daje nam wiele możliwości. Zanim jednak zdecydujesz się na sfinalizowanie zamówienia, poznaj kilka prostych zasad.

Indiański piknik rodzinny w Olesinie
1 października 2022, 13:00

Indiański piknik rodzinny w Olesinie

Gminny Ośrodek Kultury w Kurowie zaprasza do Olesina na Indiański piknik rodzinny, który odbędzie się 1 października o godz. 13 w dawnym POMie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty