Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
9:56

Sąd rozpatrzy dwie skargi dotyczące przeznaczenia górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
122 81 A A
Firmowany przez prezydenta miasta projekt studium wyznaczał na górkach kilka stref pod budowę bloków.
Firmowany przez prezydenta miasta projekt studium wyznaczał na górkach kilka stref pod budowę bloków. (fot. Archiwum)

19 grudnia ma się odbyć pierwsza rozprawa dotycząca przeznaczenia górek czechowskich. Tego dnia sąd ma rozpatrzyć skargi na uchwałę Rady Miasta wyznaczającą na górkach kilka stref zabudowy wielorodzinnej. Jedną skargę złożyła mieszkanka okolicznych terenów, autorem drugiej jest wojewoda

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaskarżona uchwała to studium przestrzenne, które określa przeznaczenie poszczególnych części Lublina, wskazuje przebieg nowych dróg, wyznacza miejsca pod nowe osiedla, zieleń, czy przemysł. Studium zostało zatwierdzone przez radnych 1 lipca wczesnym rankiem. Głosowanie poprzedzone wielogodzinną debatą odbyło się przy protestach ekologów i aktywistów przeciwnych choćby częściowej zabudowie zielonych górek czechowskich, byłego poligonu w północnej części Lublina.

Firmowany przez prezydenta miasta projekt studium wyznaczał na górkach kilka stref pod budowę bloków. Zabiegała o to deweloperska spółka TBV Investment będąca właścicielem tego terenu. Przeciwni temu aktywiści żądali uszanowania przez Ratusz wyniku wiosennego referendum w sprawie przyszłości górek. Dwie trzecie głosów oddano w nim przeciw blokowiskom, ale referendum było nieważne, bo frekwencja wyniosła niecałe 13 proc., a do ważności wymaganych jest 30 proc.

Taki wynik referendum każdy zinterpretował na swój sposób. Aktywiści i ekolodzy ogłosili, że to stanowczy sprzeciw wobec zabudowy. Deweloper uznał, że mieszkańcy oddali decyzję władzom miasta. Prezydent uznał tak samo i wysłał radnym projekt studium dopuszczający blokowiska na górkach. Większość rady poparła studium, które od 1 lipca jest obowiązującym dokumentem, bo ówczesny wojewoda nie znalazł podstaw, by stwierdzić jego nieważność

Nad legalnością uchwały będzie się teraz zastanawiać Wojewódzki Sąd Administracyjny, do którego trafiły dwie skargi na studium. Pierwszą złożyła osoba prywatna, sąsiadka górek czechowskich. Zarzuca radnym, że nieprawidłowo, bo w zbiorczym głosowaniu, obeszli się z tysiącami uwag od mieszkańców. Ma też wiele innych zastrzeżeń. Jedno z nich dotyczy opracowanej w Ratuszu oceny przyrodniczych skutków nowego studium. Zauważa, że ocena powstała, gdy nie była jeszcze gotowa (i zresztą nie jest do dziś) inwentaryzacja przyrodnicza górek czechowskich.

Drugą skargę złożył wojewoda (dzisiaj już były) Przemysław Czarnek, domagając się unieważnienia uchwały, ale tylko w części dotyczącej górek. W jego piśmie czytamy m.in., że Rada Miasta „przedłożyła interes prywatny właściciela terenu ponad interes publiczny mieszkańców Lublina, chcących ochronić teren górek czechowskich przed intensywną wielorodzinną zabudową”. Ratusz zapewnia, że „interesy zostały wyważone”.

Obie skargi mają być rozpatrzone tego samego dnia, przez ten sam skład sędziowski, chociaż na osobnych rozprawach. – Termin został wyznaczony na 19 grudnia – informuje Grzegorz Wałejko, rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:35
+38
Gdyby nie wybory, Garnek nie złożyłby żadnej skargi
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:20
+37
Czarnek wykonał klasyczny ruch pod publiczkę przed wyborami próbując zdobyć dodatkowe głosy. Górki ma głęboko w nosie, tak jak i miał je Pruszkowski który mógł przejąć ten teren od wojska za symboliczną opłatą, ale olał temat.
Avatar
Zabawne :) / 21 listopada 2019 r. o 10:57
+36
Wojewoda w sprawie studium był za a nawet przeciw :)
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:00
+28
Tuba Propagandowa Obrońców Górek znowu nadaje
Avatar
propaganda redaktora naczelnego d.w. / 21 listopada 2019 r. o 10:33
+27
Na Górkach ma być przede wszystkim park. Przestańcie w końcu prowadzić żałosną narrację, jakby tam nic nie miało powstać poza blokami.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:23
+27
Niezłe cwaniaki, pokupowały mieszkania na Górkach i pobudowały domy a teraz protestują udając wielkich obrońców przyrody
Avatar
Walduś / 21 listopada 2019 r. o 11:08
+26
Czy ta "sąsiadka" Górek Czechowskich to nie jest przypadkiem znana lubelska aktywistka tzw. "towarzystwa obrony górek"? I Która w dodatku posuwa się do haniebnych kłamstw np. gdy na filmiku dostępnym na You Tube lewicowym warszawskim aktywistom podczas spaceru po górkach wmawiała kłamliwie, że są tam masowe mogiły pomordowanych przez nazistów więźniów, pokazując w pewne miejsce palcem i mówiąc: "o tam za tym drzewem jest mogiła z ciałami 1000 pomordowanych". Gdy tymczasem Prokuratorzy IPN wypowiedzieli się, że nie ma żadnych na to dowodów. Do takich haniebnych KŁAMSTW posuwaja się "ekolodzy" a właściwie ekoterroryści. 
Czy ta "sąsiadka" Górek Czechowskich to nie jest przypadkiem znana lubelska aktywistka tzw. "towarzystwa obrony górek"? I Która w dodatku posuwa się do haniebnych kłamstw np. gdy na filmiku dostępnym na You Tube lewicowym warszawskim aktywistom podczas spaceru po górkach wmawiała kłamliwie, że są tam masowe mogiły pomordowanych przez nazistów więźniów, pokazując w pewne miejsce palcem i mówiąc: "o tam za tym drzewem jest mogiła z ciałami 1000 pomordowanych". Gdy tymczasem Prokuratorzy IPN wypowiedzieli się, że n... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:27
+26
sąsiadka górek czechowskich niech nie robi cyrku, skrzyknęła się grupka krzykaczy i wszyscy składali te same uwagi licząc chyba na to, że rada miasta będzie przez rok odnosić się do każdej osobno mimo iż wszystkie były identyczne a różniły się tylko podpisami
Avatar
hipokryzja / 21 listopada 2019 r. o 11:13
+25
Czy ta "sąsiadka" Górek Czechowskich to nie jest przypadkiem znana lubelska aktywistka tzw. "towarzystwa obrony górek"? I Która w dodatku posuwa się do haniebnych kłamstw np. gdy na filmiku dostępnym na You Tube lewicowym warszawskim aktywistom podczas spaceru po górkach wmawiała kłamliwie, że są tam masowe mogiły pomordowanych przez nazistów więźniów, pokazując w pewne miejsce palcem i mówiąc: "o tam za tym drzewem jest mogiła z ciałami 1000 pomordowanych". Gdy tymczasem Prokuratorzy IPN wypowiedzieli się, że nie ma żadnych na to dowodów. Do takich haniebnych KŁAMSTW posuwaja się "ekolodzy" a właściwie ekoterroryści.
 Obrońcy Nawłoci to najlepsze określenie tej bandy wyrachowanych cwaniaków, którzy najpierw sami się na Górkach pobudowali a teraz bronią tychże Górek przed ... zabudową.
 Obrońcy Nawłoci to najlepsze określenie tej bandy wyrachowanych cwaniaków, którzy najpierw sami się na Górkach pobudowali a teraz bronią tychże Górek przed ... zabudową. rozwiń
Avatar
/ 21 listopada 2019 r. o 17:41
+24
Panie Andrzeju, niech Pan się nie porównuje do Pileckiego a Górek Czechowskich do wojny z Niemcami. Trochę pokory.
Czego oczekiwać od narcyza....
Andrzej ostro odleciał a jego ego za chwilę rozsadzi cały Czechów. Już nawet zaczyna się porównywać do Rotmistrza Pileckiego. Kabaret się gra na naszych oczach.
ile potrzeba Andrzejów Filipowiczów do wkręcenia żarówki? jednego! wszystko co musi zrobić to trzymać żarówkę podczas kiedy świat kręci się wokół niego
 A ilu potrzeba ratuszowych trolli, żeby zatuszować wszystkie przekręty?
 A ilu potrzeba ratuszowych trolli, żeby zatuszować wszystkie przekręty? rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 18:13
+4
Kupic tereny zielone i wmawiac ludziom ze przed nawlocia uratuje go kilkadziesiąt bloków - niezly zart.
Avatar
duda / 23 listopada 2019 r. o 13:48
-6
Uwaga, ratuszowy troll opłacany przez developera nadaje ( w soboty mam podwójną stawkę!),wszytsko było już napisane wyżej ale jeszcze raz i w punktach. Nieuchronne realia: Górki to teren prywatny - właściciel może go sobie ogrodzić, zaorać albo co tam chce żeby utrudnić zwiedzanie sąsiadom ( jak facet z Bursztynowej który wobec protestów mieszkańców o zmianę mpzp - zoarał głęboko boisko tak,że nie nadawało się do niczego). Może rozgrzebac jakieś prace porządkowe, które wypłoszą chomiki i lisy. Organizowac zawody motocrossowe itd. Dobra, więcej pomysłów nie podsuwam. Góki z czterech stron otoczone są przez cywilizację - chomiki na profilu fajbukowym  ich obrońców występują przeważnie jako truchła udouszone przez psa lub zabite przez ruch uliczny. Lepiej, gdy przeniosły się gdzie indziej. Zachodzę w głowę co one tam, bidule, jedzą? Wyolbrzymianie zjawisk i faktów: 1. W narracji obrońców Górek miejsce to ma być „zabetonowane” - tymczasem fakty są takie, ze zabudowanych zostanie 30 % górek, pomiędzy nimi pozostanie terez zielony. [ol] 2.Górki Czechowskie nie są obszarem unikatowym przyrodniczo – nazywanie ich „srebrami rodowymi Lublina” jest śmieszne. Większość zabudowanych obecnie terenów- gdyby były pozostawione same sobie – wyglądąło by tak samo. Faktem jest natomiast, że są tam siedliska roślin i zwierząt chronionych i faktem jest, że RDOŚ opiniował negatywnie projekt zabudowy górek, jednak RDOŚ nie upiera się przy tym jak widać – prawdoopodobnie jest świadomy przytoczonych wyżej faktów. I tego, że w dłuższej perspektywie czasu teren górek będzie tracił na walorach przyrodniczych. Nawet jeśli zostawić górki same sobie – nawłoć i bliskośc cywilizacji zrobią swoje z wydatną pomocą psów i pasjonatów enduro. Ochrona środowiska jest prawnie przypisana państwu – nie można zmuszc właściela działki aby podejmował działania i koszty związane z organizacją ochrony czynnej.Gdyby RDOŚ chciał ochronić to „nadzwyczajne środowisko” ustanowiłby jakąś formę ochrony przyrody – nie zrobił tego – widac w jego ocenie teren ten nie zasługuje i nie rokuje.3. Przewietrzanie miasta – smog istnieje nie dlatego, że miasto jest niewietrzone ale głównie dlatego, że ludzie palą śmieciami. Coś na ten temat mogą powiedzić mieszkańcy LSM i Czubów, którym cug z pobliskiego wąwozu nanosi smrody generowane przez działkowców i palaczy plastikowych butelek w osiedlach domków oddalonych o 2 km. W sezonie grzewczym okna się nie da otworzyć. Przewietrzanie miasta istnieje ale zostanie utrzymane przez teren zieleni pomiędzy blokami ( w wąwozie Czuby/LSM porządnie ciągnie choć teren otoczony jest blokami) i nie będzie spełniało swojej roli odsmogowej – bo będzie roznosić smród z Marysina.[/ol] Dlaczego zarzucam obrońcom górek troskę o swoje dobro a nie przyrody: [ol] [li] gonitwy na motocyklach, quadach nie przeszkadzały obrońcom górek choć bardzo szkodzą przyrodzie. [/li] [li] Budowa domów w północnej części i zwiazne z tym przekształcenia rzeźby terenu – nie przeszkadzały obrońcom górek – choć blokują przewietrzanie miasta. [/li] [li] Budowy bloków w innych miejscach w Lubinie – nie obchodzą obrońców górek - nie wymagam ,żeby zajmowali się wszystkim ale skoro zależy im na przewietrzaniu miasta to chyba powinno się to traktować całościowo? Obrońcy górek mają prawo prostestować przeciw budowie bloków w pobliżu ich siedzib ale niech sobie chomikiem „mord zdradzieckich nie wycierają” ;) [/li] [/ol] Generalnie uważam, że postulaty obrońców górek są słuszne – każdy chce mieć w mieście tereny zielone, prawie każdy lubi przyrodę i chce ją chronić. Jak dla mnie Góki bymogły zostać takie, jakie są z korzyścią dla okolicznych mieszkańców. Jednak histeryczna argumentacja, naiwne nieliczenie się z realiami oraz obrażanie interlokutorów sprawiają, że nie mogę w pełni Was poprzeć. Gdyby udało Wam się wygrac tą wojnę będe się cieszyć razem z Wami jednak z powodów, które wyszczególniam powyżej - nie widzę szans na takie zakonczenie. Pozostaję z wyrazami szacunku ( jednak ).
Uwaga, ratuszowy troll opłacany przez developera nadaje ( w soboty mam podwójną stawkę!),wszytsko było już napisane wyżej ale jeszcze raz i w punktach. Nieuchronne realia: Górki to teren prywatny - właściciel może go sobie ogrodzić, zaorać albo co tam chce żeby utrudnić zwiedzanie sąsiadom ( jak facet z Bursztynowej który wobec protestów mieszkańców o zmianę mpzp - zoarał głęboko boisko tak,że nie nadawało się do niczego). Może rozgrzebac jakieś prace porządkowe, które wypłoszą chomiki i lisy. Organizowac zawody motocross... rozwiń
Avatar
K / 22 listopada 2019 r. o 10:19
+9
Mam nadzieję, że sąd orzeknie na korzyść skarżących, choćby że względu na zasady współżycia społecznego. W dobie smogu i chorób związanych z zamieszczeniem powietrza, ktoś musi myśleć zdroworozsądkowo... nie wolno poddawać się lobbowaniu ratusza, nie wolno myśleć o korzyściach dla dewelopera. Sąd powinien podjąć męską decyzję, nawet wówczas jeśli będzie kobietą...
Zdecydowane NIE dla zabudowy korytarza napowietrzającego!
Avatar
DP / 22 listopada 2019 r. o 10:14
+3
Haha "tuba propagandowa obrońców"  Boki zrywać. Przecież non stop trąbicie że to garstka ludzi. Zdecydujecie się w końcu czy są garstka czy jednak jest tyle że trzęsą gazeta online. Hahaha 
Avatar
DP / 22 listopada 2019 r. o 10:12
+11
Przepraszam czy w ratuszu zarządza tbv? Czy pan Dzioba jest już prezydentem tego miasta? Czy pan Żuk zatrudnia 25 prawników żeby zabezpieczyć ew. siebie przez kratami? Naprawdę zaczynają mnie męczyć te sugestie układu, i jak tam wglebiam się w temat to naprawdę z łatwością można go dostrzec. Co oczywiście przeraża.
Avatar
Antyduda / 21 listopada 2019 r. o 19:48
+14
Tak, każdy kto ma inne zdanie jest z ratusza, siedzi w kieszeni dewelopera i posługje sie ubeckimi metodami. To jest własnie jaskrawy przykład nadużyć i demagogii uprawianej przez obrońców górek. Wysnucie sobie z własnej głowy jakiejś teorii i usilne  bronieie tych zmyślonych wizji  bez patrzenia obiektywnie na rzeczywistość. Z racji uprawianego zawodu praktycznie i teoretycznie znam się na ochronie przyrody, ekosystemach  itd. i bardzo wnikliwie śledzę sprawę górek czechowskich, łącznie z wysłuchiwaniem obrad rady miasta na których wystąpiła cała masa dyletantów ze swoimi teoriami. Byc może działają w słusznym celu ale przyswajają tylko te fakty, które są dla nich wygodne zupełnie pomijajac nieuchronne realia. Bardzo chętnie przeczytam też przygotowywaną inwetrayzacje ( o ile zostanie upubliczniona).
 Kolego duda - a może jakieś konkrety a nie tradycyjne odwracanie kota ogonem? Kolega z ratusza czy siedzi w kieszeni dewelopera, że stosuje takie ubeckie metody? :-P Które to "teorie" obrońców Górek są nieprawdziwe? Które to zmyślone wizje? Gdzie te nieuchronne realia? Konkrety bo na razie to co tu głosisz wygląda na zwykłą ustawkę i zlecenie propagandowe - w stylu takiego jednego od dewelo-PR-u. A fakty są takie, że afera z Górkami to po prostu ogromna kasa którą ktoś chce zdobyć kosztem zdrowia mieszkańców. I taka jest geneza protestów a nie jakieś głupawe teorie spiskowe i przyklejanie łatek, panie kolego. Ordynarne, prostackie i już dawno skompromitowane. Ale kombinuj dalej.
 Kolego duda - a może jakieś konkrety a nie tradycyjne odwracanie kota ogonem? Kolega z ratusza czy siedzi w kieszeni dewelopera, że stosuje takie ubeckie metody? :-P Które to "teorie" obrońców Górek są nieprawdziwe? Które to zmyślone wizje? Gdzie te nieuchronne realia? Konkrety bo na razie to co tu głosisz wygląda na zwykłą ustawkę i zlecenie propagandowe - w stylu takiego jednego od dewelo-PR-u. A fakty są takie, że afera z Górkami to po prostu ogromna kasa którą ktoś chce zdobyć kosztem zdrowia mieszkańców. I ta... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 19:18
-11
Lokalni działacze PIS poprą propozycję (dobrą) i na Górkach Czechowskich powstanie nowy stadion żużlowy.
Avatar
śledź / 21 listopada 2019 r. o 18:42
+11
Tak, każdy kto ma inne zdanie jest z ratusza, siedzi w kieszeni dewelopera i posługje sie ubeckimi metodami. To jest własnie jaskrawy przykład nadużyć i demagogii uprawianej przez obrońców górek. Wysnucie sobie z własnej głowy jakiejś teorii i usilne  bronieie tych zmyślonych wizji  bez patrzenia obiektywnie na rzeczywistość. Z racji uprawianego zawodu praktycznie i teoretycznie znam się na ochronie przyrody, ekosystemach  itd. i bardzo wnikliwie śledzę sprawę górek czechowskich, łącznie z wysłuchiwaniem obrad rady miasta na których wystąpiła cała masa dyletantów ze swoimi teoriami. Byc może działają w słusznym celu ale przyswajają tylko te fakty, które są dla nich wygodne zupełnie pomijajac nieuchronne realia. Bardzo chętnie przeczytam też przygotowywaną inwetrayzacje ( o ile zostanie upubliczniona).
Poza najnowszą inwentaryzacją proszę nie zapominać o przeczytaniu rzekomych uzgodnień i pozytywnych opinii obligatoryjnych instytucji ws. zmiany przeznaczenia Górek Czechowskich, treści brakujących niemal 4 tysięcy formularzy uwag do ponownego wyłożenia SUiKZP oraz treścią notarialnej umowy pomiędzy "ratuszem" i TBV. Później proszę jeszcze raz ocenić zaangażowanie społeczników.
Poza najnowszą inwentaryzacją proszę nie zapominać o przeczytaniu rzekomych uzgodnień i pozytywnych opinii obligatoryjnych instytucji ws. zmiany przeznaczenia Górek Czechowskich, treści brakujących niemal 4 tysięcy formularzy uwag do ponownego wyłożenia SUiKZP oraz treścią notarialnej umowy pomiędzy "ratuszem" i TBV. Później proszę jeszcze raz ocenić zaangażowanie społeczników. rozwiń
Avatar
duda / 21 listopada 2019 r. o 18:29
-12
Tak, każdy kto ma inne zdanie jest z ratusza, siedzi w kieszeni dewelopera i posługje sie ubeckimi metodami.  To jest własnie jaskrawy przykład nadużyć i demagogii uprawianej przez obrońców górek. Wysnucie sobie z własnej głowy jakiejś teorii i usilne  bronieie tych zmyślonych wizji  bez patrzenia obiektywnie na rzeczywistość. Z racji uprawianego zawodu praktycznie i teoretycznie znam się na ochronie przyrody, ekosystemach  itd. i bardzo wnikliwie śledzę sprawę górek czechowskich, łącznie z wysłuchiwaniem obrad rady miasta na których wystąpiła cała masa dyletantów ze swoimi teoriami. Byc może działają w słusznym celu ale przyswajają tylko te fakty, które są dla nich wygodne zupełnie pomijajac nieuchronne realia.  Bardzo chętnie przeczytam też przygotowywaną inwetrayzacje ( o ile zostanie upubliczniona). 
Tak, każdy kto ma inne zdanie jest z ratusza, siedzi w kieszeni dewelopera i posługje sie ubeckimi metodami.  To jest własnie jaskrawy przykład nadużyć i demagogii uprawianej przez obrońców górek. Wysnucie sobie z własnej głowy jakiejś teorii i usilne  bronieie tych zmyślonych wizji  bez patrzenia obiektywnie na rzeczywistość. Z racji uprawianego zawodu praktycznie i teoretycznie znam się na ochronie przyrody, ekosystemach  itd. i bardzo wnikliwie śledzę sprawę górek czechowskich, łącznie z wysłuchiwaniem obrad rady miasta na których wyst... rozwiń
Avatar
Andrzej Filipowicz, Lublin / 21 listopada 2019 r. o 18:17
+10
Panie Andrzeju, niech Pan się nie porównuje do Pileckiego a Górek Czechowskich do wojny z Niemcami. Trochę pokory.
Czego oczekiwać od narcyza....
Andrzej ostro odleciał a jego ego za chwilę rozsadzi cały Czechów. Już nawet zaczyna się porównywać do Rotmistrza Pileckiego. Kabaret się gra na naszych oczach.
  Dla ciebie pan. Ty nie musisz się porównywać do Józefa Różańskiego, czy Heleny Wolińskiej, bo to, co robisz-dowodzi, że już taki(a) jesteś.
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2021

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2021

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

W ostatnim meczu fazy grupowej Polska zremisowała z Niemcami 23:23 i zakończyła mundial w grupie drużyn z miejsc 13-16. Z naszej grupy do ćwierćfinałów awansowały: Hiszpania i Węgry.

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu
galeria

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu

W poniedziałek ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w grupie seniorów, którzy skończyli 70 lat. Nie wszyscy będą z nich jednak mogli skorzystać od ręki.

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie
Zdjęcia
galeria

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie

Z obfitych opadów śniegu skorzystali miłośnicy jazdy na sankach. Tradycyjnie wiele osób wybrało się na stoki wąwozu na Kalinie.

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

We wtorek w Lubartowie zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie na wymianę starych pieców na ogrzewanie proekologiczne. Na ten cel można otrzymać nawet 5 tysięcy złotych. Chodzi o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, pompy ciepła.

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe
film

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe

Przemycane papierosy za ponad 120 tys. złotych przechwycili podczas wspólnej kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Terespola.

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego
galeria

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego

Ponad dwa tysiące osób zadeklarowało wsparcie dla właściciela ośrodka narciarskiego w Chrzanowie. Piotr Rzetelski zaapelował o pomoc w obliczu grożących mu sankcji za otwarcie stoku w czasie epidemii.

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych
26 stycznia 2021, 18:00

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych

Już po raz siódmy Galeria Labirynt w Lublinie zaprosi na ogólnopolski przegląd wideo studentów i studentek uczelni artystycznych - VideoNews. W tym roku wydarzenie wystartuje online w dniach 26-27 stycznia.

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Nie ma żadnych złamań, a takie były podejrzenia. Jest nawadniany. Chory borsuk o imieniu Stanisław, który w niedzielę leżał na jednej z posesji w Kraśniku jest pod fachową opieką. – Mam nadzieję, że się wyliże – liczy Lena Grusiecka ze Stowarzyszenia Leśne Pogotowie - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, działającego koło Lublina.

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Już w czwartek lubelscy radni mają zatwierdzić nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań.

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Dzięki szybkiej reakcji bialskich policjantów nie doszło do tragedii. Sierżant sztabowy Adam Strychalski oraz starszy sierżant Arkadiusz Marcinkowski wyprowadzili z zadymionego mieszkania 52-letnią kobietę.

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?
galeria

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?

W niespełna trzy godziny całkowicie zmieniły się warunki jazdy w Chełmie i okolicach. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu, którego spadło od 10 do 20 centymetrów. Na kierowcach zmiana pogody wymusiła natychmiastowe zmiany nawyków jazdy, drogowcy zaś ruszyli do odśnieżania.

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld euro z funduszy unijnych. Samorządowcy z PO mówią, że to za mało i chcą zwiększenia puli na województwo.

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

W tym roku miasto Puławy zainwestuje w budowę trzech „inteligentnych” przejść dla pieszych w ul. Wróblewskiego, Skłodowskiej i Czartoryskich.

Zamość pod śniegiem
Zdjęcia
galeria

Zamość pod śniegiem

Stare Miasto i Park Miejski w Zamościu po obfitych opadach śniegu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.