Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2015 r.
8:22

Lubelskie trzecie w kraju w wydatkach samorządów na kulturę. Gdzie chodzimy najchętniej?

0 6 A A
W ubiegłym roku w Lubelskiem liczba widzów w kinach wzrosła o 28,9 proc. – do blisko 1,5 miliona
W ubiegłym roku w Lubelskiem liczba widzów w kinach wzrosła o 28,9 proc. – do blisko 1,5 miliona

Ponad 218 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydały w 2014 roku na kulturę samorządy z województwa lubelskiego. Pod tym względem zajmujemy trzecie miejsce w kraju – po dolnośląskim i pomorskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z raportu „Kultura w 2014 r.” przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym roku samorządy w całym kraju wydały na kulturę ponad 7 mld 723 mln zł. W Lubelskiem była to kwota ponad 470 mln, co plasuje nas na ósmej pozycji w kraju. Najwięcej, bo 142 mln wydano na funkcjonowanie domów i ośrodków kultury oraz świetlic i klubów. W dalszej kolejności znalazły się: biblioteki (86 mln zł), muzea i instytucje zajmujące się ochroną i konserwacją zabytków (67 mln zł), teatry (blisko 19 mln zł) oraz filharmonie, orkiestry, chóry i kapele (prawie 9 mln zł).

Z opracowania wynika też m.in., że w naszym regionie odbyły się 1092 przedstawienia i koncerty, w których wzięło udział ponad 200 tys. widzów. Z kolei w 273 imprezach masowych uczestniczyło ponad 620 tys. osób.

48 muzeów w naszym województwie zwiedziło ponad milion gości. Niemal jedną piątą tej liczby stanowili odwiedzający Państwowe Muzeum na Majdanku.

– W 2014 odwiedziło nas blisko 190 tys. osób, co było najlepszym wynikiem od 25 lat – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka muzeum. – W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie zarówno ze strony turystów z kraju, jak i zagranicy – dodaje.

Przez rok polskie kina odwiedziło 41,2 mln widzów, co jest wynikiem o 4,2 mln lepszym niż rok wcześniej. W Lubelskiem liczba widzów wzrosła o 28,9 proc. W statystykach lepiej wypada tylko województwo zachodniopomorskie (wzrost o 43,4 proc.) i małopolskie (o 32,5 proc.).

– Jest to spowodowane tym, że kilka kin w regionie zakupiło projektory cyfrowe i mogły na nowo uruchomić działalność, wyświetlając filmy równolegle z multipleksami – tłumaczy Waldemar Niedźwiedź, kierownik kina Bajka w Lublinie. – My w 2014 roku zanotowaliśmy wzrost o 14 proc., ale rok wcześniej wynosił on aż 40 proc. – dodaje.

Sam Lublin znalazł się na 6. miejscu wśród 380 powiatów i miast na prawach powiatu pod względem liczby działających instytucji kultury. W stolicy województwa jest ich 138, więcej niż m.in. w Gdańsku i Katowicach.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wziąć / 18 listopada 2015 r. o 23:33

Jakie wydatki ?, jakie środki unijne ? przeciez to nasze ! Poz atym kogo stać na kulturę może do kina 3 razy do roku nic poza tym. Do teatru to za osobę trzeba ok 70-120zł ! O czym mowa!. Kogo na to stać ?!. Co wy piszecie ?!. Przestańmy kłamać, że jest pieknie i weźmy sie do pracy!. Jest kamieni kupa i to prawda ... trzeba to się wziąść za LUBLIN przecież oprócz studentów to nic tu nie ma !. No kilka mcdonaldów ;/ totalna wegetacja, masakra ... lepiej siedziec w domu i czytać książki. Smutny ten Lublin jak ... (dziura w moście) galerie biedy nie przysłonią ! Prawda w oczy kole ?!.

Należałoby się najpierw wziąć za język polski u niektórych...

Należałoby się najpierw wziąć za język polski u niektórych...

rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 14:49
218 PLN na mieszkańca wskazuje, że w województwie lubelskim jest niecała 2 mln 56 tys. mieszkańców. Ten sam GUS wyliczając wskaźnik bezrobocia przyjmuje w województwie lubelskim ponad 2 mln 700 tys. mieszkańców. Czy to przypadek?
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 13:24
Jakie wydatki ?, jakie środki unijne ? przeciez to nasze ! Poz atym kogo stać na kulturę może do kina 3 razy do roku nic poza tym. Do teatru to za osobę trzeba ok 70-120zł ! O czym mowa!. Kogo na to stać ?!. Co wy piszecie ?!. Przestańmy kłamać, że jest pieknie i weźmy sie do pracy!. Jest kamieni kupa i to prawda ... trzeba to się wziąść za LUBLIN przecież oprócz studentów to nic tu nie ma !. No kilka mcdonaldów ;/ totalna wegetacja, masakra ... lepiej siedziec w domu i czytać książki. Smutny ten Lublin jak ... (dziura w moście) galerie biedy nie przysłonią ! Prawda w oczy kole ?!.
Jakie wydatki ?, jakie środki unijne ? przeciez to nasze ! Poz atym kogo stać na kulturę może do kina 3 razy do roku nic poza tym. Do teatru to za osobę trzeba ok 70-120zł ! O czym mowa!. Kogo na to stać ?!. Co wy piszecie ?!. Przestańmy kłamać, że jest pieknie i weźmy sie do pracy!. Jest kamieni kupa i to prawda ... trzeba to się wziąść za LUBLIN przecież oprócz studentów to nic tu nie ma !. No kilka mcdonaldów ;/ totalna wegetacja, masakra ... lepiej siedziec w domu i czytać książki. Smutny ten Lublin jak ... (dziura w moście) galerie bied... rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 09:51
Karnawał sztukmistrzów i Festiwal Smaku - dwie znakomite imprezy lubelskie. Cudownie, gdy latem jest tyle ciekawych atrakcji. Prawdziwie oryginalna i fajna rozrywka, a nie jakieś banalne koncerty czy nadęte wystawy, które nie wszystkich zainteresują. No i ostatnio Falkon... jest gdzie chodzić :)
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 08:50
Nigdzie nie chodze bo mnie nie stać. Widzę to również po sąsiadach, znajomych ... Festiwale na Krakowskim, kramy z drogim jedzeniem że tylko gapić się z rozdziawioną gębą? Zróbcie sondę jak często lublinianie wydają na kulturę?
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 08:48
To ma odzwierciedlenie również w wiejskich świetlicach,które przez wiele lat służyły do okazjonlnych spotkań głównie ,alkoholowych,obecnie przez cały rok coś się tam dzieje,szkolenia,warsztaty,zajęcia dla dzieci w okresie wakacji czy ferii.Tak trzymać i pisać wnioski dalej i zdobywć środki.Należą się pochwały w kierunku KGW i STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW.
Avatar
Wziąć / 18 listopada 2015 r. o 23:33

Jakie wydatki ?, jakie środki unijne ? przeciez to nasze ! Poz atym kogo stać na kulturę może do kina 3 razy do roku nic poza tym. Do teatru to za osobę trzeba ok 70-120zł ! O czym mowa!. Kogo na to stać ?!. Co wy piszecie ?!. Przestańmy kłamać, że jest pieknie i weźmy sie do pracy!. Jest kamieni kupa i to prawda ... trzeba to się wziąść za LUBLIN przecież oprócz studentów to nic tu nie ma !. No kilka mcdonaldów ;/ totalna wegetacja, masakra ... lepiej siedziec w domu i czytać książki. Smutny ten Lublin jak ... (dziura w moście) galerie biedy nie przysłonią ! Prawda w oczy kole ?!.

Należałoby się najpierw wziąć za język polski u niektórych...

Należałoby się najpierw wziąć za język polski u niektórych...

rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 14:49
218 PLN na mieszkańca wskazuje, że w województwie lubelskim jest niecała 2 mln 56 tys. mieszkańców. Ten sam GUS wyliczając wskaźnik bezrobocia przyjmuje w województwie lubelskim ponad 2 mln 700 tys. mieszkańców. Czy to przypadek?
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 13:24
Jakie wydatki ?, jakie środki unijne ? przeciez to nasze ! Poz atym kogo stać na kulturę może do kina 3 razy do roku nic poza tym. Do teatru to za osobę trzeba ok 70-120zł ! O czym mowa!. Kogo na to stać ?!. Co wy piszecie ?!. Przestańmy kłamać, że jest pieknie i weźmy sie do pracy!. Jest kamieni kupa i to prawda ... trzeba to się wziąść za LUBLIN przecież oprócz studentów to nic tu nie ma !. No kilka mcdonaldów ;/ totalna wegetacja, masakra ... lepiej siedziec w domu i czytać książki. Smutny ten Lublin jak ... (dziura w moście) galerie biedy nie przysłonią ! Prawda w oczy kole ?!.
Jakie wydatki ?, jakie środki unijne ? przeciez to nasze ! Poz atym kogo stać na kulturę może do kina 3 razy do roku nic poza tym. Do teatru to za osobę trzeba ok 70-120zł ! O czym mowa!. Kogo na to stać ?!. Co wy piszecie ?!. Przestańmy kłamać, że jest pieknie i weźmy sie do pracy!. Jest kamieni kupa i to prawda ... trzeba to się wziąść za LUBLIN przecież oprócz studentów to nic tu nie ma !. No kilka mcdonaldów ;/ totalna wegetacja, masakra ... lepiej siedziec w domu i czytać książki. Smutny ten Lublin jak ... (dziura w moście) galerie bied... rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 09:51
Karnawał sztukmistrzów i Festiwal Smaku - dwie znakomite imprezy lubelskie. Cudownie, gdy latem jest tyle ciekawych atrakcji. Prawdziwie oryginalna i fajna rozrywka, a nie jakieś banalne koncerty czy nadęte wystawy, które nie wszystkich zainteresują. No i ostatnio Falkon... jest gdzie chodzić :)
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 08:50
Nigdzie nie chodze bo mnie nie stać. Widzę to również po sąsiadach, znajomych ... Festiwale na Krakowskim, kramy z drogim jedzeniem że tylko gapić się z rozdziawioną gębą? Zróbcie sondę jak często lublinianie wydają na kulturę?
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 r. o 08:48
To ma odzwierciedlenie również w wiejskich świetlicach,które przez wiele lat służyły do okazjonlnych spotkań głównie ,alkoholowych,obecnie przez cały rok coś się tam dzieje,szkolenia,warsztaty,zajęcia dla dzieci w okresie wakacji czy ferii.Tak trzymać i pisać wnioski dalej i zdobywć środki.Należą się pochwały w kierunku KGW i STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW.