Lubelskie znalazło się wśród 20 najbiedniejszych regionów Europy – tak wynika z najnowszego zestawienia Eurostatu. Jednak gonimy stawkę, choć na jej dogonienie potrzeba nam co najmniej jednego pokolenia.
Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, jak co roku porównało Produkt Krajowy Brutto (PKB) na głowę mieszkańca we wszystkich krajach i regionach Unii Europejskiej. Dane pochodzą z 2013 r. Niestety, po raz kolejny znaleźliśmy się wśród 20 najbiedniejszych regionów UE. Lubelskie z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 48 proc. średniej unijnej znalazło się obok Podkarpacia (48 proc.), Warmińsko-Mazurskiego (48 proc.), Podlaskiego (49 proc.) oraz Świętokrzyskiego (49 proc.).
– Na pocieszenie warto podkreślić, że dość dynamicznie nadrabiamy dystans. W 2000 roku mieliśmy zaledwie 34 proc. średniej unijnej PKB na głowę, w 2010 roku było to 43 proc. – mówi Sławomir Dziaduch, kierownik Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym. – Od kilkunastu lat obserwujemy pozytywny trend, bo wciąż obserwujemy stały wzrost PKB na głowę mieszkańca naszego regionu. Gonimy, choć na zredukowanie dystansu potrzeba nam lat, jak nie pokolenia.
Statystyczny mieszkaniec naszego regionu wypracował w 2013 roku PKB o wartości 30477 zł, czyli 70,6 proc. przeciętnej krajowej. Najwyższy, 68682 zł, zanotowano w województwie mazowieckim, 159,1 proc. średniej krajowej.
Mimo że należymy do biedaków Europy, to wciąż nadrabiamy dystans wykorzystując unijne szanse. – Jesteśmy ambitnym i przedsiębiorczym regionem. Bardzo dobrze poradziliśmy sobie z wykorzystaniem środków unijnych z poprzedniej perspektywy – mówi Katarzyna Olechowska z Oddziału Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Przed nami kolejna pula pieniędzy, w tym blisko 400 mln euro wsparcia dla przedsiębiorców. – Wszyscy bardzo ciężko pracujmy i dzięki temu region się rozwija, ale ważne jest też, żebyśmy wierzyli w siebie, bo są wprawdzie bogatsze od nas regiony, ale to nie znaczy, że jesteśmy od nich słabsi. Mamy potencjał i coraz więcej osób, które osiągają sukcesy, rozwijają firmy i promują lubelskie na całym świecie.
Z danych Eurostatu wynika, że PKB na osobę w Polsce wynosiło w 2013 r. 67 proc. średniej UE. Gorzej od nas wypadała Bułgaria z wynikiem 45 proc. i Rumunia – 54 proc. Poza nami na liście „biednych” jest też 5 regionów bułgarskich, 5 rumuńskich, 4 węgierskie oraz wysepka Majotta, zamorski departament Francji położony na Oceanie Indyjskim między Mozambikiem a Madagaskarem.