Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 stycznia 2011 r.
21:15
Edytuj ten wpis

Lublin chce być większy. Zmienią się granice miasta?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 80 A A
Samorząd miasta zapowiada, że procedurę zmiany granic Lublina rozpocznie jeszcze w tym roku. (Fot. M
Samorząd miasta zapowiada, że procedurę zmiany granic Lublina rozpocznie jeszcze w tym roku. (Fot. M

Prezydent Lublina planuje przesunąć granice miasta aż do jego przyszłej obwodnicy. Nie wszyscy na tym skorzystają. Władze sąsiednich gmin stracą tereny, w które sporo zainwestowały. A mieszkańcy będą płacić wyższe podatki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O swoich planach prezydent Lublina poinformował na ostatniej sesji Rady Miasta. Krzysztof Żuk chce, by granice zostały przesunięte aż pod przyszłą obwodnicę.

– To podkreślałoby metropolitalny charakter Lublina. Obwodnica stanowi coś w rodzaju naturalnych granic miasta – tłumaczy Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta miasta. – Jeśli nie zaczniemy się rozrastać na zewnątrz, w końcu zabraknie terenów na nowe osiedla mieszkalne – dodaje.

Oznaczałoby to okrojenie terenów gminy Wólka, Niemce i Jastków. – W zagrożone przejęciem tereny zainwestowaliśmy w ciągu ostatnich 20 lat olbrzymie pieniądze. Cała gmina ma wodociąg, zgazyfikowane jest ok. 70 proc. gospodarstw. A liczba mieszkańców naszej gminy zwiększyła się o 35 proc. Zakusy Lublina to zamach na ich podatek dochodowy – obrusza się Zbigniew Samoń, wójt gminy Jastków.

– Lublin ma teraz jakiś tysiąc rolników, których pola zajmują duży obszar miasta. Zamiast sięgać po nasze tereny, samorząd powinien przekształcić ziemię orną – dodaje Samoń.

Lublin może spodziewać się też ostrego oporu innych gmin. Już kilka lat temu gmina Niemce protestowała przeciw próbom przyłączenia Elizówki do Lublina. Przychody z płaconych na giełdzie podatków stanowiły wówczas 10 proc. wpływów gminy, zaś dla miasta byłby to tylko 1 proc.

Dla mieszkańców podlubelskich miejscowości taka "przeprowadzka” oznacza konieczność wymiany dokumentów (na koszt miasta) i dużo większe podatki. O ile w Niemcach i Wólce podatek od 1 mkw. gruntu zajętego pod działalność gospodarczą to 46 gr, o tyle w Lublinie już 74 gr. W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej różnica w stawce podatku w Lublinie i poza miastem wynosi ok. 4 zł za mkw. Różnicę odczują też właściciele domów mieszkalnych: o ile w Wólce podatek wynosi 27 gr za mkw., to w Lublinie 62 gr.

Ratusz przekonuje, że mieszkańcy przyłączanych obszarów mogą jednak na tym skorzystać. – Chociażby przy okazji budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej – mówi Mieczkowska-Czerniak.

Samorząd miasta zapowiada, że procedurę zmiany granic Lublina rozpocznie jeszcze w tym roku. A to oznacza m.in. przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami gmin, które mają zostać okrojone. Taki wniosek trafia później do wojewody, który wraz ze swoją opinią przekazuje go do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję o zmianie granic miasta podejmuje rząd.

Komentarze 80

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 września 2014 o 22:14
0
Świdnik chamstwo
Avatar
PBLBN / 5 maja 2013 o 11:59
0
Lotnisko Lublina jest. budują już trolejbusy do świdnika już niedługo Lublin będzie większy i to bardzo dobra decyzja...
Avatar
Kasia / 30 czerwca 2011 o 23:27
0
http://forum.dziennikwschodni.pl/nie-bedzie-autobusow-ztm-do-jakubowic-czy-dysa-t47385/
Avatar
Dąbrowica / 25 lutego 2011 o 21:16
0
A co za różnica Jastków czy Lublin? Stawki podatków w Jastkowie są bandyckie np 7zł/m2 garaż!
To są jaja !

Jeśli ktoś chce tu zamieszkać to radzę się 3 razy zastanowić!!!!
Gmina nie inwestuje w ekologię!
Wyjazd na trasę Warszawską to ruska ruletka !
Avatar
Q / 8 lutego 2011 o 12:12
0
A taka warsiawa jest duzia i nikt nie nazieka KÓFA!
Avatar
Q / 8 lutego 2011 o 12:09
0
e no wy kófa! mam pomysł- niech wszyscy z Lublina jadą d o Wrocławia Warszawy czy Poznania tam się dużo lepiej żyje na kij nam w być w Lublinie . Co do rozszerzenia widzieliście mapę no chociażby Wrocławia ile nie zabudowanych przestrzeni na zachodzie miasta, jak pomiędzy Lublinem a Świdnikiem . A to że osiedlacie się na obrzeżach miast to zrozumiałe każdy dąży do jak największych przychodów i jak najmniejszych wydatków, ale tym samym przyspieszacie proces rozprzestrzeniania się miast, bo miasto bez ludzi nie funkcjonuje. Tak więc są trzy głowne opcje: zanik miast i powstanie ciągłości zabudowy, poszerzenie granic, podział miast na miasta-dzielnice.
e no wy kófa! mam pomysł- niech wszyscy z Lublina jadą d o Wrocławia Warszawy czy Poznania tam się dużo lepiej żyje na kij nam w być w Lublinie . Co do rozszerzenia widzieliście mapę no chociażby Wrocławia ile nie zabudowanych przestrzeni na zachodzie miasta, jak pomiędzy Lublinem a Świdnikiem . A to że osiedlacie się na obrzeżach miast to zrozumiałe każdy dąży do jak największych przychodów i jak najmniejszych wydatków, ale tym samym przyspieszacie proces rozprzestrzeniania się miast, bo miasto bez ludzi nie funkcjonuje. Tak więc są ... rozwiń
Avatar
kakadu / 3 lutego 2011 o 12:43
0
[quote name='Karr' timestamp='1296485580' post='431108']
Jestem za powiększeniem granic miasta ,co tam jakieś gminy sryny !! W końcu Lublin to stolica województwa więc wydaje mi sie że pobliskie gminy powinny z nim współracować, no ale tylko my Lubelacy to rozumiemy bo inne chamki ze wsi to nie mogą tego ogarnąć!!!
[/quote]
CZEMU CHAMKI ????? PRZECIEZ WIEKSZOSC MIESZKANCOW TERENOW WIEJSKICH TO PRZYBYSZE Z MIASTA - SAM SIEBIE OBRAZASZ HEHEHHEHE!!!!!!!!!!!!!!!!
[quote name='Karr' timestamp='1296485580' post='431108']
Jestem za powiększeniem granic miasta ,co tam jakieś gminy sryny !! W końcu Lublin to stolica województwa więc wydaje mi sie że pobliskie gminy powinny z nim współracować, no ale tylko my Lubelacy to rozumiemy bo inne chamki ze wsi to nie mogą tego ogarnąć!!!
[/quote]
CZEMU CHAMKI ????? PRZECIEZ WIEKSZOSC MIESZKANCOW TERENOW WIEJSKICH TO PRZYBYSZE Z MIASTA - SAM SIEBIE OBRAZASZ HEHEHHEHE!!!!!!!... rozwiń
Avatar
ola / 2 lutego 2011 o 14:10
0
ja tam jestem za, moze zrobia mi autobus i oszczedze na benzynie
Avatar
ŚWrulez / 1 lutego 2011 o 21:30
0
LUBLIN BĘDZIE DZIELNICĄ ŚWIDNIKA!!! TO POSTANOWIONE
Avatar
WuJo / 1 lutego 2011 o 07:02
0
Przy ewentualnym poszerzeniu, warto pomyślec logicznie. Dobrze byłoby uniknąć takich sytuacji jak przy Kraśnickiej. Lewa strona miejska, prawa wiejska. Kto wyłoży pieniądze na remont ulicy? Oczywiście miasto z korzyścią dla gminy.
Avatar
Gość / 29 września 2014 o 22:14
0
Świdnik chamstwo
Avatar
PBLBN / 5 maja 2013 o 11:59
0
Lotnisko Lublina jest. budują już trolejbusy do świdnika już niedługo Lublin będzie większy i to bardzo dobra decyzja...
Avatar
Kasia / 30 czerwca 2011 o 23:27
0
http://forum.dziennikwschodni.pl/nie-bedzie-autobusow-ztm-do-jakubowic-czy-dysa-t47385/
Avatar
Dąbrowica / 25 lutego 2011 o 21:16
0
A co za różnica Jastków czy Lublin? Stawki podatków w Jastkowie są bandyckie np 7zł/m2 garaż!
To są jaja !

Jeśli ktoś chce tu zamieszkać to radzę się 3 razy zastanowić!!!!
Gmina nie inwestuje w ekologię!
Wyjazd na trasę Warszawską to ruska ruletka !
Avatar
Q / 8 lutego 2011 o 12:12
0
A taka warsiawa jest duzia i nikt nie nazieka KÓFA!
Avatar
Q / 8 lutego 2011 o 12:09
0
e no wy kófa! mam pomysł- niech wszyscy z Lublina jadą d o Wrocławia Warszawy czy Poznania tam się dużo lepiej żyje na kij nam w być w Lublinie . Co do rozszerzenia widzieliście mapę no chociażby Wrocławia ile nie zabudowanych przestrzeni na zachodzie miasta, jak pomiędzy Lublinem a Świdnikiem . A to że osiedlacie się na obrzeżach miast to zrozumiałe każdy dąży do jak największych przychodów i jak najmniejszych wydatków, ale tym samym przyspieszacie proces rozprzestrzeniania się miast, bo miasto bez ludzi nie funkcjonuje. Tak więc są trzy głowne opcje: zanik miast i powstanie ciągłości zabudowy, poszerzenie granic, podział miast na miasta-dzielnice.
e no wy kófa! mam pomysł- niech wszyscy z Lublina jadą d o Wrocławia Warszawy czy Poznania tam się dużo lepiej żyje na kij nam w być w Lublinie . Co do rozszerzenia widzieliście mapę no chociażby Wrocławia ile nie zabudowanych przestrzeni na zachodzie miasta, jak pomiędzy Lublinem a Świdnikiem . A to że osiedlacie się na obrzeżach miast to zrozumiałe każdy dąży do jak największych przychodów i jak najmniejszych wydatków, ale tym samym przyspieszacie proces rozprzestrzeniania się miast, bo miasto bez ludzi nie funkcjonuje. Tak więc są ... rozwiń
Avatar
kakadu / 3 lutego 2011 o 12:43
0
[quote name='Karr' timestamp='1296485580' post='431108']
Jestem za powiększeniem granic miasta ,co tam jakieś gminy sryny !! W końcu Lublin to stolica województwa więc wydaje mi sie że pobliskie gminy powinny z nim współracować, no ale tylko my Lubelacy to rozumiemy bo inne chamki ze wsi to nie mogą tego ogarnąć!!!
[/quote]
CZEMU CHAMKI ????? PRZECIEZ WIEKSZOSC MIESZKANCOW TERENOW WIEJSKICH TO PRZYBYSZE Z MIASTA - SAM SIEBIE OBRAZASZ HEHEHHEHE!!!!!!!!!!!!!!!!
[quote name='Karr' timestamp='1296485580' post='431108']
Jestem za powiększeniem granic miasta ,co tam jakieś gminy sryny !! W końcu Lublin to stolica województwa więc wydaje mi sie że pobliskie gminy powinny z nim współracować, no ale tylko my Lubelacy to rozumiemy bo inne chamki ze wsi to nie mogą tego ogarnąć!!!
[/quote]
CZEMU CHAMKI ????? PRZECIEZ WIEKSZOSC MIESZKANCOW TERENOW WIEJSKICH TO PRZYBYSZE Z MIASTA - SAM SIEBIE OBRAZASZ HEHEHHEHE!!!!!!!... rozwiń
Avatar
ola / 2 lutego 2011 o 14:10
0
ja tam jestem za, moze zrobia mi autobus i oszczedze na benzynie
Avatar
ŚWrulez / 1 lutego 2011 o 21:30
0
LUBLIN BĘDZIE DZIELNICĄ ŚWIDNIKA!!! TO POSTANOWIONE
Avatar
WuJo / 1 lutego 2011 o 07:02
0
Przy ewentualnym poszerzeniu, warto pomyślec logicznie. Dobrze byłoby uniknąć takich sytuacji jak przy Kraśnickiej. Lewa strona miejska, prawa wiejska. Kto wyłoży pieniądze na remont ulicy? Oczywiście miasto z korzyścią dla gminy.
Zobacz wszystkie komentarze 80

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 1 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 0

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 3 2

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają?

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają? 0 0

Najczęściej odwiedzają nas turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia]
galeria

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia] 6 1

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 19 koło Lublina

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 2

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 0 4

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 2

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 1

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 1

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 18 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 20 3

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 2 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!