Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 sierpnia 2015 r.
15:25

Lublin: Eksperci proponują miastu pieszobusy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 32 A A
Firma, która opracowała te propozycje czeka na uwagi pod adresem a.rogala@transeko.pl. (Fot. Maciej Kaczanowski)
Firma, która opracowała te propozycje czeka na uwagi pod adresem a.rogala@transeko.pl. (Fot. Maciej Kaczanowski)

Pieszobusy, doczepiane do autobusów kosze na rowery, albo miejska wypożyczalnia samochodów. To tylko część z pomysłów, o których ocenę Ratusz pyta mieszkańców. Czy rzeczywiście miasto dopłaci nam do zamawianej taksówki i czemu miałoby to służyć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkie wymienione wizje (i wiele innych) trafiły do 73-stronicowego dokumentu, który ma być dla urzędników podpowiedzią co zrobić, żeby mieszkańcy rezygnowali z jazdy samochodem i szli pieszo, jechali rowerem, autobusem lub taksówką. Do spisania dokumentu Ratusz wynajął firmę TransEko, która do 21 sierpnia ma zebrać uwagi od mieszkańców.

W „Planie zrównoważonej mobilności” wprost mowa jest o ograniczaniu dostępności ulic dla samochodów. Nawet takimi metodami, jak rozwój strefy płatnego parkowania, zwężanie jezdni, ograniczanie przepustowości skrzyżowań, wprowadzanie stref o dopuszczalnej prędkości jazdy ograniczonej do 20 i do 30 km/h, czy wręcz „przerywanie ciągłości ulic”. A także zorganizowanie dostaw towarów tak, by mogły się odbywać w określonych godzinach (najpierw pilotażowo na wybranej ulicy).

Z drugiej strony proponowane są usprawnienia dla rowerzystów, jak choćby wyręczanie ich we wjeżdżaniu pod górę (za pomocą autobusów przystosowanych do przewozu większej liczby rowerów).

Latem kursowałyby wręcz specjalne autobusowe linie turystyczne nad Zalew Zemborzycki, czy nad jeziora, a obsługiwane byłyby przez autobusy z doczepianymi koszami do przewozu rowerów. Mowa jest też o tworzeniu skrótów rowerowych i rozwoju sieci Lubelskiego Roweru Miejskiego także o jednoślady z napędem elektrycznym, w tym towarowe.

W ramach podobnej wypożyczalni dostępne miałyby być również... samochody, chociaż Ratusz daje do zrozumienia, że ze wszystkich propozycji ta jest najbardziej odległa w czasie. Bardziej realne jest proponowane uruchomienie przez miasto systemu ułatwiającego osobom jadącym w tym samym kierunku umawianie się na wspólne przejazdy. Auta używane do takich przejazdów byłyby uprzywilejowane w ruchu, a za ich parkowanie płaciłoby się mniej.

W dokumencie mowa jest też o tym, o czym słyszymy już od dawna, m.in. o sieci parkingów, z których możliwe byłoby kontynuowanie podróży komunikacją miejską. Odnośnie komunikacji pojawia się pomysł, żeby poza godzinami szczytu rezygnować na peryferiach z tradycyjnych kursów na rzecz autobusów na telefon, czy też... dofinansowania taksówek. Jest też zalecenie, by uporządkować ruch pieszych, choćby poszerzając chodniki i usuwając z nich różne przeszkody. A wspomniane na początku „pieszobusy” to nic innego, jak przeznaczone dla dzieci „wspólne dojścia piesze pod opieką rodziców”.

Autorzy dokumentu czekają teraz na uwagi mieszkańców, potem sporządzą ostateczną wersję „Planu”.
– Ten plan należy traktować jako pewnego rodzaju instrukcję działania na najbliższe lata. Wyznaczy on nam ramy czasowe dla wdrażania poszczególnych pomysłów – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Co o tym sądzisz? 

Firma, która opracowała te propozycje czeka na uwagi pod adresem a.rogala@transeko.plDokument dostępny jest tutaj

 

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
prokurator / 15 sierpnia 2015 o 08:02
0

POwinni tam siedzieć wszyscy,

Avatar
Gość / 15 sierpnia 2015 o 07:49
0
łysy wymyślił kolejny sposób na kasę dla swoich
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 o 08:19
0
Pogięło kogoś? Podwożenie rowerzystów nad Zalew? Bo się spocą? A może ktoś policzył, że emisja CO2 z takiego autobusu jest mniejsza niż od kilku sapiących cyklistów?
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 14:01
0
Rozumiem, że Ratusz ograniczy do minimum urzędników wydziału komunikacji bo będą mieć mało roboty, potem spowoduje obniżenie oc i ac bo mniej samochodów to mniej wypadków. nie będziemy się starali o stawianie fabryk samochodów bo dla kogo itd... Tak na prawdę chodzi o to, że co roku MPK zabiera 30 -40 mln zł na wyrównanie strat. Ratusza nie obchodzi sport, zdrowie, środowisko i te inne bzdury którymi się zasłania. Chodzi o to by nie oddawać takiej kwoty do MPK!!!. NAsze miasto zadłużone jest po pachy i nie będzie dokładało do posiadaczy pojazdów samochodowych. nie długo pewnie będzie można zamówić prezydenckiego kierowcę to podrzuci do pracy. A prezydent pieszobusem!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozumiem, że Ratusz ograniczy do minimum urzędników wydziału komunikacji bo będą mieć mało roboty, potem spowoduje obniżenie oc i ac bo mniej samochodów to mniej wypadków. nie będziemy się starali o stawianie fabryk samochodów bo dla kogo itd... Tak na prawdę chodzi o to, że co roku MPK zabiera 30 -40 mln zł na wyrównanie strat. Ratusza nie obchodzi sport, zdrowie, środowisko i te inne bzdury którymi się zasłania. Chodzi o to by nie oddawać takiej kwoty do MPK!!!. NAsze miasto zadłużone jest po pachy i nie będzie dokładało do posiadaczy poja... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 13:07
0
wg mnie to ograniczanie moich swobód obywatelskich!!!. Mam samochód i chcę nim jeździć i to w mieście gdzie płacę podatki!!. Niech nikogo nie obchodzi moja kondycja fizyczna ( proszę mi na siłę nie proponować roweru ). TO MOJA SPRAWA. Tym inteligentnym urzędnikom proponuję rozwiezienie rano 3-4 dzieci do przedszkoli, szkół w różnych miejscach Lublina. A samemu trzeba być w centrum na 7.30. Wspomniane placówki przyjmują od 7.00. Żenada!!!. A w zimie też rower czy może narty ? Czy na zimę ulice poszerzą? Pozwolą na samochód? nie bo w autobusach zainstalują dystrybutory na darmową kawę i herbatę a przy wyjściu dadzą parę nowych rękawiczek i czapkę? Puknijcie się w wasze małe główki i dajcie żyć innym. Wolność to nie ograniczanie praw innych!!!
wg mnie to ograniczanie moich swobód obywatelskich!!!. Mam samochód i chcę nim jeździć i to w mieście gdzie płacę podatki!!. Niech nikogo nie obchodzi moja kondycja fizyczna ( proszę mi na siłę nie proponować roweru ). TO MOJA SPRAWA. Tym inteligentnym urzędnikom proponuję rozwiezienie rano 3-4 dzieci do przedszkoli, szkół w różnych miejscach Lublina. A samemu trzeba być w centrum na 7.30. Wspomniane placówki przyjmują od 7.00. Żenada!!!. A w zimie też rower czy może narty ? Czy na zimę ulice poszerzą? Pozwolą na samochód? nie bo w autobusac... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 12:13
0
Ale o co chodzi? Czy chodzi tylko o wydanie pieniędzy, których nie ma na rzecz firmy przygotowującej projekty? Były konsultacje w/s rewitalizacji miasta, zmiany siatki połączeń komunikacji miejskiej, poszerzenia i zmiany cen w płatnej strefie parkowania i chyba najważniejsze w temacie organizacji ruchu w obszarze centralnym. Trzeba wyprowadzić z centrum miasta urzędy i inne agendy samorządu i rządu i problem sam się rozwiąże. Alternatywą jest nakaz korzystania przez "decydentów' z przejazdu przez kolizyjne skrzyżowania pomiędzy dzielnicami, a natychmiast znajdą się środki na ich bezkolizyjność. Proponuję konsultacje w formie referendum w/s odwołania nieudolnego organu kontrolno-stanowiącego i wykonawczego naszego miasta, bo z innych wcześniejszych konsultacji pozostały tylko wspomnienia i tony... makulatury.
Ale o co chodzi? Czy chodzi tylko o wydanie pieniędzy, których nie ma na rzecz firmy przygotowującej projekty? Były konsultacje w/s rewitalizacji miasta, zmiany siatki połączeń komunikacji miejskiej, poszerzenia i zmiany cen w płatnej strefie parkowania i chyba najważniejsze w temacie organizacji ruchu w obszarze centralnym. Trzeba wyprowadzić z centrum miasta urzędy i inne agendy samorządu i rządu i problem sam się rozwiąże. Alternatywą jest nakaz korzystania przez "decydentów' z przejazdu przez kolizyjne skrzyżowania pomiędzy... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 11:15
0

metropolia kużwa .Zabrać studentów i po mieście .Tak jak jest właśnie teraz

Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 10:06
0
Ograniczenie samochodów w mieście przecież to proste 1. płatne poruszanie się samochodem po mieście a nie tylko płatne parkowanie 2. komunikacja miejska w każdy zakątek miasta i nie przez centrum tylko także obrzeżami 3. komunikacja miejska każdy pojazd z klimatyzacją w lecie i ogrzewaniem w zimie 4. komunikacja miejska częściej kursująca a nie główne linie co 15 minut, inne to nawet co godzinę (tak aby nie było tłoku) 5. rower miejski przez godzinę za darmo a nie 20 minut i więcej stacji 6. chodniki zadaszone (na każdą pogodę) i najlepiej ruchome jak np. na lotniskach taśmy Pewnie jeszcze kilka pomysłów można by było dołożyć
Ograniczenie samochodów w mieście przecież to proste 1. płatne poruszanie się samochodem po mieście a nie tylko płatne parkowanie 2. komunikacja miejska w każdy zakątek miasta i nie przez centrum tylko także obrzeżami 3. komunikacja miejska każdy pojazd z klimatyzacją w lecie i ogrzewaniem w zimie 4. komunikacja miejska częściej kursująca a nie główne linie co 15 minut, inne to nawet co godzinę (tak aby nie było tłoku) 5. rower miejski przez godzinę za darmo a nie 20 minut i więcej stacji 6. chodniki zadaszone (na każdą pogodę) i najlepiej r... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 09:08
0
Konieczne jest wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską przez strefę płatnego parkowania z dołączeniem dwóch, trzech przystanków poza nią. Bez tego, nie ma co liczyć na zwężanie ulic, ograniczenia prędkości, czy ogradzanie chodników. i ZNACZNIE WIĘCEJ ŁAWEK W CENTRUM, BO NIE MA GDZIE PRZYSIĄŚĆ, CHOĆ NA CHWILĘ. Poza tym wymóg administracyjny ustawiania stojaków na rowery przy sklepach, bankach i innych instytucjach.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 09:03
0
Nie dajmy się terroryzować kierowcom. Samochód, to dobry środek transportu, ale przecież większe zakupy robi sie nie w centrum miasta, tylko w hipermarketach na obrzeżach. Ułatwienia poruszania sie dla pieszych, rozwój transportu rowerowego, i przede wszystkim komunikacji miejskiej (tu: przede wszystkim obniżenie cen biletów - nawet wprowadzenie transportu bezpłatnego). To moze być zachęta do niekorzystania z samochodu w każdej okoliczności. W Polsce samochód traktowany jest jako wyróżnik statusu społecznego - to bardzo prymitywne myślenie. Świetny pomysł ze stworzeniem parkingów dla samochodów, by dalej można byłoby korzystać z komunikacji miejskiej. A w ogóle, to życzę wszystkim więcej ruchu, to naprawdę poprawia kondycję.
Nie dajmy się terroryzować kierowcom. Samochód, to dobry środek transportu, ale przecież większe zakupy robi sie nie w centrum miasta, tylko w hipermarketach na obrzeżach. Ułatwienia poruszania sie dla pieszych, rozwój transportu rowerowego, i przede wszystkim komunikacji miejskiej (tu: przede wszystkim obniżenie cen biletów - nawet wprowadzenie transportu bezpłatnego). To moze być zachęta do niekorzystania z samochodu w każdej okoliczności. W Polsce samochód traktowany jest jako wyróżnik statusu społecznego - to bardzo prymitywne myślenie. ... rozwiń
Avatar
prokurator / 15 sierpnia 2015 o 08:02
0

POwinni tam siedzieć wszyscy,

Avatar
Gość / 15 sierpnia 2015 o 07:49
0
łysy wymyślił kolejny sposób na kasę dla swoich
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 o 08:19
0
Pogięło kogoś? Podwożenie rowerzystów nad Zalew? Bo się spocą? A może ktoś policzył, że emisja CO2 z takiego autobusu jest mniejsza niż od kilku sapiących cyklistów?
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 14:01
0
Rozumiem, że Ratusz ograniczy do minimum urzędników wydziału komunikacji bo będą mieć mało roboty, potem spowoduje obniżenie oc i ac bo mniej samochodów to mniej wypadków. nie będziemy się starali o stawianie fabryk samochodów bo dla kogo itd... Tak na prawdę chodzi o to, że co roku MPK zabiera 30 -40 mln zł na wyrównanie strat. Ratusza nie obchodzi sport, zdrowie, środowisko i te inne bzdury którymi się zasłania. Chodzi o to by nie oddawać takiej kwoty do MPK!!!. NAsze miasto zadłużone jest po pachy i nie będzie dokładało do posiadaczy pojazdów samochodowych. nie długo pewnie będzie można zamówić prezydenckiego kierowcę to podrzuci do pracy. A prezydent pieszobusem!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozumiem, że Ratusz ograniczy do minimum urzędników wydziału komunikacji bo będą mieć mało roboty, potem spowoduje obniżenie oc i ac bo mniej samochodów to mniej wypadków. nie będziemy się starali o stawianie fabryk samochodów bo dla kogo itd... Tak na prawdę chodzi o to, że co roku MPK zabiera 30 -40 mln zł na wyrównanie strat. Ratusza nie obchodzi sport, zdrowie, środowisko i te inne bzdury którymi się zasłania. Chodzi o to by nie oddawać takiej kwoty do MPK!!!. NAsze miasto zadłużone jest po pachy i nie będzie dokładało do posiadaczy poja... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 13:07
0
wg mnie to ograniczanie moich swobód obywatelskich!!!. Mam samochód i chcę nim jeździć i to w mieście gdzie płacę podatki!!. Niech nikogo nie obchodzi moja kondycja fizyczna ( proszę mi na siłę nie proponować roweru ). TO MOJA SPRAWA. Tym inteligentnym urzędnikom proponuję rozwiezienie rano 3-4 dzieci do przedszkoli, szkół w różnych miejscach Lublina. A samemu trzeba być w centrum na 7.30. Wspomniane placówki przyjmują od 7.00. Żenada!!!. A w zimie też rower czy może narty ? Czy na zimę ulice poszerzą? Pozwolą na samochód? nie bo w autobusach zainstalują dystrybutory na darmową kawę i herbatę a przy wyjściu dadzą parę nowych rękawiczek i czapkę? Puknijcie się w wasze małe główki i dajcie żyć innym. Wolność to nie ograniczanie praw innych!!!
wg mnie to ograniczanie moich swobód obywatelskich!!!. Mam samochód i chcę nim jeździć i to w mieście gdzie płacę podatki!!. Niech nikogo nie obchodzi moja kondycja fizyczna ( proszę mi na siłę nie proponować roweru ). TO MOJA SPRAWA. Tym inteligentnym urzędnikom proponuję rozwiezienie rano 3-4 dzieci do przedszkoli, szkół w różnych miejscach Lublina. A samemu trzeba być w centrum na 7.30. Wspomniane placówki przyjmują od 7.00. Żenada!!!. A w zimie też rower czy może narty ? Czy na zimę ulice poszerzą? Pozwolą na samochód? nie bo w autobusac... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 12:13
0
Ale o co chodzi? Czy chodzi tylko o wydanie pieniędzy, których nie ma na rzecz firmy przygotowującej projekty? Były konsultacje w/s rewitalizacji miasta, zmiany siatki połączeń komunikacji miejskiej, poszerzenia i zmiany cen w płatnej strefie parkowania i chyba najważniejsze w temacie organizacji ruchu w obszarze centralnym. Trzeba wyprowadzić z centrum miasta urzędy i inne agendy samorządu i rządu i problem sam się rozwiąże. Alternatywą jest nakaz korzystania przez "decydentów' z przejazdu przez kolizyjne skrzyżowania pomiędzy dzielnicami, a natychmiast znajdą się środki na ich bezkolizyjność. Proponuję konsultacje w formie referendum w/s odwołania nieudolnego organu kontrolno-stanowiącego i wykonawczego naszego miasta, bo z innych wcześniejszych konsultacji pozostały tylko wspomnienia i tony... makulatury.
Ale o co chodzi? Czy chodzi tylko o wydanie pieniędzy, których nie ma na rzecz firmy przygotowującej projekty? Były konsultacje w/s rewitalizacji miasta, zmiany siatki połączeń komunikacji miejskiej, poszerzenia i zmiany cen w płatnej strefie parkowania i chyba najważniejsze w temacie organizacji ruchu w obszarze centralnym. Trzeba wyprowadzić z centrum miasta urzędy i inne agendy samorządu i rządu i problem sam się rozwiąże. Alternatywą jest nakaz korzystania przez "decydentów' z przejazdu przez kolizyjne skrzyżowania pomiędzy... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 11:15
0

metropolia kużwa .Zabrać studentów i po mieście .Tak jak jest właśnie teraz

Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 10:06
0
Ograniczenie samochodów w mieście przecież to proste 1. płatne poruszanie się samochodem po mieście a nie tylko płatne parkowanie 2. komunikacja miejska w każdy zakątek miasta i nie przez centrum tylko także obrzeżami 3. komunikacja miejska każdy pojazd z klimatyzacją w lecie i ogrzewaniem w zimie 4. komunikacja miejska częściej kursująca a nie główne linie co 15 minut, inne to nawet co godzinę (tak aby nie było tłoku) 5. rower miejski przez godzinę za darmo a nie 20 minut i więcej stacji 6. chodniki zadaszone (na każdą pogodę) i najlepiej ruchome jak np. na lotniskach taśmy Pewnie jeszcze kilka pomysłów można by było dołożyć
Ograniczenie samochodów w mieście przecież to proste 1. płatne poruszanie się samochodem po mieście a nie tylko płatne parkowanie 2. komunikacja miejska w każdy zakątek miasta i nie przez centrum tylko także obrzeżami 3. komunikacja miejska każdy pojazd z klimatyzacją w lecie i ogrzewaniem w zimie 4. komunikacja miejska częściej kursująca a nie główne linie co 15 minut, inne to nawet co godzinę (tak aby nie było tłoku) 5. rower miejski przez godzinę za darmo a nie 20 minut i więcej stacji 6. chodniki zadaszone (na każdą pogodę) i najlepiej r... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 09:08
0
Konieczne jest wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską przez strefę płatnego parkowania z dołączeniem dwóch, trzech przystanków poza nią. Bez tego, nie ma co liczyć na zwężanie ulic, ograniczenia prędkości, czy ogradzanie chodników. i ZNACZNIE WIĘCEJ ŁAWEK W CENTRUM, BO NIE MA GDZIE PRZYSIĄŚĆ, CHOĆ NA CHWILĘ. Poza tym wymóg administracyjny ustawiania stojaków na rowery przy sklepach, bankach i innych instytucjach.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 o 09:03
0
Nie dajmy się terroryzować kierowcom. Samochód, to dobry środek transportu, ale przecież większe zakupy robi sie nie w centrum miasta, tylko w hipermarketach na obrzeżach. Ułatwienia poruszania sie dla pieszych, rozwój transportu rowerowego, i przede wszystkim komunikacji miejskiej (tu: przede wszystkim obniżenie cen biletów - nawet wprowadzenie transportu bezpłatnego). To moze być zachęta do niekorzystania z samochodu w każdej okoliczności. W Polsce samochód traktowany jest jako wyróżnik statusu społecznego - to bardzo prymitywne myślenie. Świetny pomysł ze stworzeniem parkingów dla samochodów, by dalej można byłoby korzystać z komunikacji miejskiej. A w ogóle, to życzę wszystkim więcej ruchu, to naprawdę poprawia kondycję.
Nie dajmy się terroryzować kierowcom. Samochód, to dobry środek transportu, ale przecież większe zakupy robi sie nie w centrum miasta, tylko w hipermarketach na obrzeżach. Ułatwienia poruszania sie dla pieszych, rozwój transportu rowerowego, i przede wszystkim komunikacji miejskiej (tu: przede wszystkim obniżenie cen biletów - nawet wprowadzenie transportu bezpłatnego). To moze być zachęta do niekorzystania z samochodu w każdej okoliczności. W Polsce samochód traktowany jest jako wyróżnik statusu społecznego - to bardzo prymitywne myślenie. ... rozwiń