Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 października 2020 r.
16:41

Jest zgoda Rady Miasta na dzierżawę gruntów pod budowę akademii piłkarskiej w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
42 45 A A
(fot. Wizualizacja inwestora.)

Prezydent dostał zgodę radnych na wydzierżawienie na 30 lat miejskiej ziemi spółce Zbigniewa Jakubasa, który obiecuje zbudować przy ul. Dzierżawnej ośrodek piłkarski. Szczegółowe warunki umowy dopiero mają być ustalone

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja dotyczy 11,6 ha gruntu przy Dzierżawnej koło planowanego przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80. O 30-letnią dzierżawę tej ziemi prosiła Ratusz zarejestrowana 29 września spółka Lubelska Akademia Futbolu, należąca do Zbigniewa Jakubasa, jednego z najbogatszych Polaków.

Biznesmen obiecuje zbudować tu na swój koszt (szacowany na 60 mln zł) siedem boisk, w tym jedno kryte, oraz budynek z halą sportową, bursą dla zawodników, siłownią, basenem i stołówką. Deklaruje też, że w pierwszym etapie, do września 2021 r., stworzy cztery boiska i wspomniany budynek.

Prezydent uznał, że to dobry pomysł i poprosił Radę Miasta o zgodę na zawarcie tak długiej umowy z dzierżawcą, który nie był wybrany w przetargu.

Dyskusja radnych w tej sprawie trwała kilka godzin.

Klub PiS powątpiewa

– Czy ktoś zapytał o zgodę mieszkańców przylegającej dzielnicy? – pyta Piotr Breś z klubu radnych PiS, który ma wątpliwości, czy umowa zagwarantuje, że obiecane obiekty faktycznie powstaną. Przypomina historię nieudanej budowy centrum żeglarstwa obiecywanego na Marinie przez fundację, która wydzierżawiła miejski teren na 30 lat.

– Wszystko jest takie patykiem na wodzie pisane – ocenia radny Zdzisław Drozd, zdziwiony tempem decyzji, bo wniosek spółki wpłynął zaledwie 30 września. Szef klubu PiS wolałby krótszą, 10-letnią dzierżawę. – Z możliwością przedłużenia – zastrzega Piotr Gawryszczak, dla którego 30 lat to za dużo. – Pozbawiamy się na 30 lat możliwości wpływania na to, co tam się dzieje - mówi radny. Jego poprawka w tej sprawie została odrzucona przez radę głosami klubu prezydenta Żuka.

Opozycja pyta też o warunki dzierżawy, które na razie nie są znane. – Nie jestem władna zapoznać się z umową, która wydzierżawi taki majątek od miasta? – dziwi się radna Małgorzata Suchanowska (PiS). Jej zdaniem uchwała powinna dotyczyć „umowy wstępnej”, której treść powinna być wypracowana z mieszkańcami. – To nasza ziemia, mieszkańców.

Podobne wątpliwości ma radny Tomasz Pitucha (PiS). – Ta uchwała nie mówi o tym, o czym my mówimy – zauważa Pitucha zaniepokojony tym, że w samej uchwale nie ma słowa o celu wydzierżawienia ziemi. Prawnik Ratusza wyjaśniał, że w uchwale nie można tego zastrzec.

– Treść uchwały powinna się ograniczać jedynie do wyrażenia zgody na wydzierżawienie nieruchomości – mówi Zbigniew Dubiel i podkreśla, że radni nie mogą narzucić ani przeznaczenia nieruchomości, ani stawek czynszu. – To są niedopuszczalne zapisy.

Klub Żuka zachwala

– Za kilka lat wszystkie samorządy w Polsce będą stawiały ten projekt za wzór – ocenia Zbigniew Jurkowski z klubu radnych prezydenta Żuka. Szefowa klubu podkreśla, że w mieście potrzeba boisk treningowych i mocno zachwala Jakubasa, obruszona krytycznymi głosami opozycji.

– Lubelski patriota chce zainwestować własne, prywatne środki – przypomina Ryfka. – Staramy się go obciążyć jakimiś złymi intencjami, złymi założeniami? Ludzie kochani! – obrusza się radna. – Czuję się, jakbyśmy debatowali nie o siedmiu boiskach tylko siedmiu nadajnikach 5G – komentuje radny Bartosz Margul.

Obóz prezydenta Żuka podkreśla również, że samorządu nie byłoby stać na to, co obiecuje zbudować Jakubas. – Kiedy miasto mogłoby wydać na ten cel 50-60 mln zł? – docieka radny Dariusz Sadowski, a jego klubowy kolega przypomina, że gdyby nie zamożni mecenasi, w Lublinie nie mielibyśmy wielu obiektów. – To dzięki wielkim mecenasom mamy dzisiaj budynek szkół Vetterów – przypomina Stanisław Kieroński.

Na „czołobitność” niektórych radnych zwraca uwagę Marcin Nowak z klubu Żuka. – W jaki sposób skonstruowana będzie umowa, by zabezpieczyć interesy miasta? – docieka Nowak, którego interesuje też to, o ile zmniejszą się dochody miejskiej spółki MOSiR z wynajmu boisk, gdy pojawią się konkurencyjne obiekty.

– Nie będzie żadnych strat z tego tytułu dla spółki MOSiR – zapewnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta miasta. Miejscy urzędnicy przekonują, że niedobór boisk jest tak duży, że miejska spółka nie straci.

Na jakich warunkach?

Przed wyrażeniem zgody na 30-letnią dzierżawę miejskich gruntów radni nie dostali projektu umowy, jaka ma być zawarta między miastem a spółką. Ratusz wyjaśnia, że do negocjacji umowy można zasiąść dopiero po uzyskaniu wspomnianej zgody radnych.

– Nie możecie zatwierdzać umowy, uczestniczyć w niej jako ten negocjujący, jest to kompetencja prezydenta – tłumaczy radnym Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. Obiecał radnym, że poinformuje ich o efekcie negocjacji w sprawie zabezpieczeń umowy.

Radni nie zobaczyli umowy, usłyszeli jednak o tym, jakie zabezpieczenia mogą się w niej znaleźć. – Podstawowym zabezpieczeniem jest cel umowy dzierżawy – tłumaczy Nahuluk. – Jeżeli ten cel nie będzie realizowany, będą zapisy o natychmiastowym wydaniu nieruchomości.

Ratusz obiecuje też określić czas budowy obiektów. – Zechcemy te terminy określić w umowie – mówi dyrektor. – Będziemy się starali wprowadzić karę umowną w razie opóźnienia realizacji inwestycji – dodaje Nahuluk. Deklaruje, że miasto będzie się starało wprowadzić do umowy zapis o kaucji.

Według Nahuluka umowa ma gwarantować, że miasto nie wyłoży na obiekt ani złotówki, a po zakończeniu dzierżawy przejmie go na własność. Ma też zastrzec, że boiska będą dostępne nie tylko dla Motoru Lublin, ale też innych klubów.

– Czynszu nie znamy, kaucji nie znamy, zabezpieczeń też nie – podkreśla radny Zbigniew Ławniczak (PiS), a jego klubowy kolega zauważa, że Jakubas będzie w stanie zadbać o zabezpieczenie swoich interesów w umowie. – Jego stać na najlepszych prawników – stwierdza Stanisław Brzozowski.

Szykują zmianę planu

Spółka Lubelska Akademia Futbolu już w zeszłym tygodniu złożyła w Urzędzie Miasta oficjalny wniosek o taką zmianę planu zagospodarowania części terenu po LKJ, która uwzględni rozmieszczenie tu obiektów ośrodka piłkarskiego. Prace nad zmianą planu zaczęły się już w zeszłym roku, na wniosek firm z rejonu ul. Przeskok.

– Chodziło o takie zapisy rozwojowe, które by zabezpieczały możliwości rozwojowe tych przedsiębiorstw – mówi Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Dodaje, że już w trakcie prac nad zmianą planu wpłynął wniosek miejskiego Wydziału Inwestycji i Remontów o uwzględnienie tu stadionu żużlowego i boisk sportowych zgłoszonych jako pomysł do budżetu obywatelskiego.

To właśnie lubelskie kluby sportowe upominały się o ulokowanie w tym miejscu kompleksu boisk treningowych, a za pieniądze z budżetu obywatelskiego powstała nawet ich koncepcja. – Na którą Urząd Miasta przeznaczył 144 tys. zł – potwierdza Stepaniuk-Kuśmierzak.

– Czy będzie zabezpieczone w planie, że nie będzie możliwe zabudowanie tego terenu zabudową wielorodzinną? – pyta wprost radny Breś. – Z punktu widzenia planu nie ma prawa się tam taka zabudowa pojawić – odpowiada Żurkowska. – Jeżeli tam jest uchwalony plan miejscowy, to on już jest prawem zabezpieczającym sposób zagospodarowania tego terenu – podkreśla szefowa miejskich planistów i przypomina, że każdy plan zagospodarowania musi być zgodny z obowiązującym studium przestrzennym. – Studium uchwalone w roku 2018 przewiduje tu usługi sportu i rekreacji.

Większość za dzierżawą

W ostatecznym głosowaniu większość Rady Miasta poparła prezydencki projekt uchwały, która daje Krzysztofowi Żukowi zielone światło do zawarcia umowy z Lubelską Akademią Futbolu. Opowiedziało się za tym 18 radnych, 5 było przeciwnych, a 7 wstrzymało się od głosu. 

Zobacz: Lubelska Akademia Futbolu: prezentacja projektu

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_kun / 15 października 2020 r. o 16:56
+69
Przysłuchiwałem się dyskusji i co mogę napisać? Największemu wrogowi nie życzę żeby kiedykolwiek musiał przez dwie godziny wysłuchiwać głupot wypowiadanych przez radnych PiS. Samej inwestycji natomiast kibicuję bardzo mocno. Taki obiekt jest w Lublinie bardzo potrzebny i obawiam się że z publicznych pieniędzy prędko by nie powstał. A tutaj jest szansa na ekspresową budowę przez biznesmena który straty 60 milionów nawet pewnie nie zauważy na koncie bankowym.
Avatar
miszczu / 15 października 2020 r. o 17:27
+63
Zabawny jest ten hurtowo wyrażany niepokój przez radnych wiadomego ugrupowania. Ciekaw jestem co by mówili gdyby taką działkę chciał wydzierżawić np. Rydzyk i nie na 30 a na 60 lat. Wtedy pewnie nie byłoby żadnego "ale". Byłby tylko entuzjazm w najczystszej postaci i niekończące się peany pochwalne.
Avatar
salceson / 15 października 2020 r. o 17:34
+58
no i super,jeżeli gośc ma kasę i chce postawić Motor na nogi to chwała mu,pamiętam jak pisowcy Mazurkowa i Sasin przed wyborami obiecali mieszkańcom pow. chełmskiego budowę kopalni,pracę i rozwój powiatu , i co??? ano zrobili z gęby cholewy,zablokowali budowe a australijczycy wystąpili o odszkodowanie za poniesione nakłady, kto zapłaci?? ano my, a powinni zakłamańce z pis,Mazurkowa dała nogę do brukseli ,Sasin pali głupa jak zawsze,a mochery poraz kolejny zostali oszukani na wyborczą kiełbasę.
Avatar
latif / 15 października 2020 r. o 17:14
+53
Już miałem pisać, że coś trolli z PiS nie widać a tu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się spec od dewelo bełkotu.
Avatar
DWkomentator / 15 października 2020 r. o 18:07
+49
To Pan Żuk nie może już nawet zacząć negocjacji warunków bez zgody Rady? To spora zmiana bo w przypadku TBV negocjowal końcowe warunki bez żadnej uchwały i jak przyznali sami radni Klubu Zuka bez żadnych, znanych radnym swiadków, samodzielnie do końca...
 No chyba nie do końca spora zmiana. Górki to teren prywatny, w przypadku Jakubasa chodzi o działkę należącą do miasta.
Avatar
Efflate / 15 października 2020 r. o 18:38
+48
Nóż się w kieszeni otwiera. Wy czytacie w ogóle najpierw artykuły które komentujecie czy pleciecie co wam ślina na język przyniesie bez żadnej refleksji? Przecież w tekście wyraźnie jest napisane, że to prezydent ma uprawnienia do negocjowania konkretnych zapisów tego typu umów. Nie jest to kompetencją radnych. Po coś chyba tego prezydenta się w końcu wybiera. Gdyby o wszystkim mieli decydować radni, to w ogóle niepotrzebna byłaby funkcja prezydenta miasta.
Avatar
DWkomentator / 15 października 2020 r. o 18:40
+46
W przypadku Górek też chodziło o obszar, który mial trafić do majątku miasta (tzw Park). W tym i tym przypadku radni akceptują wszystko bez patrzenia na warunki i bez wpływu na negocjacje. Nawet jeśli tym razem nie dojdzie do skandalu to postawa radnych Zuka jest skandaliczna i oburzajaca dla mieszkańców szanujacych otwarte i jasne reguly
 Miał trafić to nie to samo co jest w posiadaniu. Tam był teren prywatny, tu miejski. Tam chodziło o zmianę funkcji, tu o dzierżawę - dwie zupełnie różne sprawy.
Avatar
Zbychu / 15 października 2020 r. o 19:16
+39
I super
Avatar
Kwinto / 15 października 2020 r. o 17:18
+30
Panie prezydencie a co ze stadionem dla żużlowców ?
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 15 października 2020 r. o 19:37
+26
Etatowe pisowskie szczekaczki jak widać po poniższych wpisach dostały biegunki i próbują wpompować na forum tyle gówna ile się tylko da. No ale co się dziwić. Jeśli to przedsięwzięcie wypali, to zostanie odebrane przez mieszkańców jako wielki sukces znienawidzonego przez jedyną słuszną partię Żuka.
Avatar
salceson / 16 października 2020 r. o 16:41
+3
Monisia czy już się wypróżniłaś czy nadal będziesz sr..a..ła na forum.
Avatar
Monisia / 16 października 2020 r. o 14:09
-4
To Pan Żuk nie może już nawet zacząć negocjacji warunków bez zgody Rady? To spora zmiana bo w przypadku TBV negocjowal końcowe warunki bez żadnej uchwały i jak przyznali sami radni Klubu Zuka bez żadnych, znanych radnym swiadków, samodzielnie do końca...
 +3
Avatar
Monisia / 16 października 2020 r. o 14:08
-4
Obiecuje wybudować? U mnie deweloper obiecywał zielone otoczenie a nastawiał bloków.
 +2
Avatar
Monisia / 16 października 2020 r. o 14:08
-4
Bierz się agencie_srom__K__u za minusikowanie, bo ponoć zaraz "Zbawca Motoru" ma zajrzeć na forum, żeby sprawdzić, czy mieszkańcy Koziego Grodu reagują odpowiednio entuzjastycznie na jego nowy geszeft :-DDD
Avatar
Monisia / 16 października 2020 r. o 14:05
-2
Mamy już dewelo-feudalizm w całej okazałości. Monarcha nadaje swoim ulubieńcom prawa do ziemi zgodnie ze swoim uznaniem, a jego POsłuszny dwór - POzór "demokracji" w POstaci osób-zer całkowicie zdanych na łaskę kartelu - przyklepuje wszelkie geszefty ukręcone pod egidą sułtana-konfabulatora. Rzyg.
Avatar
Monisia / 16 października 2020 r. o 14:05
-2
Panie prezydencie a co ze stadionem dla żużlowców ?
 Buahaha! Zamiast POżerać hot-dogi i spijać PR-owy nektar z ust Gubernatora, włącz myślenie. Żadnego stadionu nie będzie, bo bańka na nieruchomościach pękła i z projektu zabudowania zygmuntowskich "akademikami" wyszły nici, a miasto-wydmuszka nie ma już skąd zaciągać chwilówek.
Avatar
Monisia / 16 października 2020 r. o 14:04
-2
To Pan Żuk nie może już nawet zacząć negocjacji warunków bez zgody Rady? To spora zmiana bo w przypadku TBV negocjowal końcowe warunki bez żadnej uchwały i jak przyznali sami radni Klubu Zuka bez żadnych, znanych radnym swiadków, samodzielnie do końca...
 Teatrzyk dla gawiedzi. Kukiełki z dewelo-fanklubu zasiadające w RM i tak przegłosują każdy geszeft POdany cwaniakom na tacy przez Gubernatora. Bez wzparcia kartelu te osoby są nikim i nie mają żadnej racji bytowania na koszt głupiego podatnika.
Avatar
Monisia / 16 października 2020 r. o 14:04
-2
A jak mogło być inaczej? Kukiełki z dewelo-fanklubu musiały przyklepać geszeft uzgodniony w zaciszu gabinetu przez Gubernatora i oligarchę, który chce wypchać swój portfel jeszcze bardziej kosztem tej nieszczęsnej dewelo-gubernii. Hańba dewelokamerdynerom!
Avatar
Agent_Tomek / 16 października 2020 r. o 13:11
+12
Biedny pisowski troll od bladego świtu mozolnie wyrabia dniówkę choć ledwo co skończył czwartkową. Pochwal się ile dziś musisz dodać komentarzy o dewelo-rozwoju, żeby centrala ci go zaliczyła? Nie poddawaj się, walcz dzielnie o premię na koniec roku.
Avatar
Monisia / 16 października 2020 r. o 12:51
-16
Masz na myśli powodzenie prywatnych interesów obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta z wykorzystaniem mienia społecznego?!
 A to ciekawe ... Mógłby Waćpan LAS rozwinąć tę myśl? Rejestry byznesowe nie podlegają rodo. Na czym kręci geszefty nasz pan Gubernator?
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sparta – Orlęta Łuków 3:3. Odrobili trzy bramki straty

Sparta – Orlęta Łuków 3:3. Odrobili trzy bramki straty

Niespotykany przebieg miał mecz w Rejowcu Fabrycznym. Po 36 minutach Orlęta Łuków prowadziły z tamtejszą Spartą aż 3:0. W drugiej połowie goście też długo utrzymywali trzy bramki zaliczki. Nie dowieźli jednak korzystnego wyniku do końca i zawody zakończyły się remisem.

Bizon Jeleniec – Huragan Międzyrzec Podlaski 0:6. Kontrola od początku do końca

Bizon Jeleniec – Huragan Międzyrzec Podlaski 0:6. Kontrola od początku do końca

Nie miał najmniejszych problemów z odniesieniem kolejnego zwycięstwa lider grupy pierwszej. Huragan rozbił w sobotę na boisku w Łukowie Bizona Jeleniec aż 6:0.

Hrubieszów też pomaga producentom chryzantem i handlowcom

Hrubieszów też pomaga producentom chryzantem i handlowcom

Dłuższe handlowanie przy hrubieszowskim cmentarzu. Chryzantemy posadzone dla ozdoby miasta. Prośba burmistrza Hrubieszowa do mieszkańców, by zrobili zakupy z których zrezygnowali z powodu zamknięcia nekropolii.

Festiwal Integracja Ty i Ja w Kinie Bajka
4 listopada 2020, 10:30

Festiwal Integracja Ty i Ja w Kinie Bajka

W tym roku odbywa się już 17. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Koszalińskiej imprezie tradycyjnie towarzyszą seanse w kinach studyjnych całej Polski. W dniach 4-5 listopada wybrane filmu będzie można zobaczyć w lubelskim Kinie Bajka.

Mała wieś będzie miała grotę solną. Kolejna inicjatywa lokalnego stowarzyszenia

Mała wieś będzie miała grotę solną. Kolejna inicjatywa lokalnego stowarzyszenia

Dzięki stowarzyszeniu Cichosz w małej miejscowości powiatu parczewskiego powstały już latarnie solarne, mobilna wiejska biblioteka czy drewniana altana na sąsiedzkie spotkania. Teraz w Cichostowie mieszkańcy będą mogli skorzystać z groty solnej.

Interwencyjny skup chryzantem. Rynek Wielki w Zamościu zyskał na urodzie

Interwencyjny skup chryzantem. Rynek Wielki w Zamościu zyskał na urodzie

- Gdyby pani zadzwoniła wczoraj, to byliśmy zrozpaczeni. Jedna czwarta chryzantem nam została. Ale dziś na szczęście zabrał je prezydent i tyle nie stracimy – mówi współwłaścicielka zamojskiej firmy ogrodniczej. Władze miasta w ramach doraźnej pomocy ukwieciły Rynek Wielki.

Włodawianka – Lublinianka 1:3. Jak nie strzelasz dwóch karnych to przegrywasz

Włodawianka – Lublinianka 1:3. Jak nie strzelasz dwóch karnych to przegrywasz

Dobry mecz zespołu Dariusza Bodaka we Włodawie. Lublinianka w pierwszej rundzie musiała uznać wyższość wicemistrza poprzednich rozgrywek. W sobotę odpłaciła jednak rywalom i wygrała na ich boisku 3:1. Trzeba jednak dodać, że podopieczni Mirosława Kosowskiego zmarnowali dwa rzuty karne.

Lubelskie "Pszczółki" nie dały szans CTL Zagłębiu Sosnowiec
galeria

Lubelskie "Pszczółki" nie dały szans CTL Zagłębiu Sosnowiec

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zapisała w sobotę na swoim koncie drugie w tym sezonie zwycięstwo. Lubelskie koszykarki pokonały na własnym parkiecie CTL Zagłębie Sosnowiec 86:68

Co trzeba zmienić w powiatach nad Wisłą

Co trzeba zmienić w powiatach nad Wisłą

W ciągu sześciu najbliższych lat województwo lubelskie otrzyma miliardy euro z europejskich funduszy. Podział będzie zależał od nowej strategii województwa. Powiatom nadwiślańskim zależy, by w dokumencie znalazły się takie zadania, jak rozwój transportu, turystyki, rolnictwa i biogospodarki.

Nie zdążyłeś udekorować grobu? W Świdniku zapalą znicz za ciebie

Nie zdążyłeś udekorować grobu? W Świdniku zapalą znicz za ciebie

– To jest całkowicie spontaniczna akcja – mówi Jerzy Irsak, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek w Świdniku, które zarządza cmentarzem komunalnym. – To gest solidarności – dodaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. W niedzielę na nieudekorowanych grobach zostaną ustawione znicze i kwiaty.

Świdniczanka – Victoria Żmudź 0:0. Zatrzymali najlepszego strzelca ligi [zdjęcia]
galeria

Świdniczanka – Victoria Żmudź 0:0. Zatrzymali najlepszego strzelca ligi [zdjęcia]

Michał Zuber w tym sezonie zdobył już 14 goli. W sobotę jego Świdniczanka grała u siebie z wiceliderem tabeli grupy drugiej – Victorią Żmudź. Goście zneutralizowali główne atuty rywali i zawody zakończyły się bezbramkowym remisem.

Opole Lubelskie: 28-latek ugodził nożem mężczyznę

Opole Lubelskie: 28-latek ugodził nożem mężczyznę

Sąd aresztował 28-letniego mieszkańca gminy Opole Lubelskie. Mężczyzna kilka dni temu ugodził nożem 38-latka.

Spis rolny idzie opornie przez wirusa

Spis rolny idzie opornie przez wirusa

Laptopy, tablety i przenośne dyski – takimi nagrodami próbuje zachęcić rolników do spisania się samemu urząd statystyczny. W Lubelskiem nie jest z tym najlepiej, m.in. z powodu absencji chorobowej, ale i kwarantanny rachmistrzów spisowych.

Avia Świdnik – Stal Kraśnik 3:1. Koniec kiepskiej passy [zdjęcia]
galeria

Avia Świdnik – Stal Kraśnik 3:1. Koniec kiepskiej passy [zdjęcia]

Po pięciu meczach bez zwycięstwa wreszcie z kompletu punktów mogli się cieszyć piłkarze Avii. Świdniczanie ograli u siebie Stal Kraśnik 3:1. Kluczowe dla losów spotkania były ostatnie minuty pierwszej połowy i początek drugiej, kiedy żółto-niebiescy zdobyli po jednej bramce.

Policja szuka zaginionej 16-latki. Może być w Lublinie

Policja szuka zaginionej 16-latki. Może być w Lublinie

Policjanci z komendy w Świdniku poszukują zaginionej Laury Śliwińskiej. Zaginiona 16-latka wyszła z domu w piątek wieczorem i do chwili obecnej nie powróciła do domu i nie nawiązała kontaktu z rodziną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.