Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 września 2015 r.
6:45

Które opłaty i podatki wzrosną w 2016 roku w Lublinie? Już wiadomo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 27 A A

Wiadomo już, które opłaty i podatki miasto zamierza podnieść w 2016 r. Wiemy też, na jakie inwestycje samorząd zamierza wydać pieniądze. Wczoraj zarządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do 15 września, czyli do wczoraj prezydent miał czas na przedstawienie dokumentu, z którego można wyczytać jakie podwyżki szykują się w mieście. Ten dokument to zarządzenie o przyjęciu założeń do przyszłorocznego budżetu Lublina.

Podatki i opłaty

Z zarządzenia dowiadujemy się, że w 2016 r. nie wzrośnie podatek od nieruchomości, a obecna paleta zwolnień zostanie zachowana. Obniżone do 4,65 zł za mkw. mają być stawki podatku od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Ratusz prognozuje, że podobne do tegorocznych będą stawki podatków rolnego i leśnego, bo zakłada, że nie zmienią się znacząco podstawy ich obliczania, czyli średnie ceny skupu żyta i drewna.

Od 1 stycznia miasto nie będzie już zmuszone do pobierania opłaty targowej, za to będzie mogło ją pobierać i zamierza z tego skorzystać. Stawki zostaną bez zmian, podobnie wykaz zwolnień. Ratusz kolejny rok z rzędu nie planuje wprowadzania opłaty od posiadania psa.

Prezydent proponuje, by miasto skorzystało prawa do wprowadzenia opłaty reklamowej. Wcześniej jednak radni musieliby przyjąć uchwałę określającą warunki umieszczania tablic i urządzeń reklamowych.

Na dotychczasowym poziomie pozostać mają opłaty za zajęcie pasa drogowego i usuwanie z niego pojazdów oraz dzierżawę gruntów w pasach drogowych.

Parkowanie

Od 1 lipca więcej kosztowałoby parkowanie w płatnej strefie. Stawka za pierwszą godzinę (oraz czwartą i każdą kolejną) wzrosłaby do 3 zł (czyli o 1 zł), za drugą do 3,60 zł (wzrost o 1,20 zł), za trzecią do 4,30 zł (czyli o 1,50 zł więcej). Bilet dobowy zdrożałby z 15 na 20 zł, miesięczny ze 150 zł na 200 zł, półroczny zamiast 750 zł kosztowałby 900 zł, a roczny już nie 1300, ale 1600 zł.

Jak już wcześniej informowaliśmy, wokół istniejącej strefy płatnego parkowania wyrosnąć ma nowa tzw. strefa zewnętrzna, obejmująca ok. 800 miejsc. Tu mielibyśmy płacić tyle, ile w obecnej strefie.

Komunikacja

Tu prezydent proponuje „wprowadzenie nowej taryfy przewozowej (nowych rodzajów biletów) i związaną z tym korektę cenową obecnych cen biletów komunikacji miejskiej”. O tym, że bilety będą droższe nie ma ani słowa. Ale za to można przeczytać, że „korekta cenowa” ma sprawić, że pieniądze z biletów nadal będą pokrywać połowę kosztów działania komunikacji, która wymaga „zwiększonych środków na zakup usług przewozowych”.

Pytana o podwyżki cen biletów rzeczniczka prezydenta odsyła nas do Zarządu Transportu Miejskiego. Tu dowiadujemy się z kolei, że urzędnicy nie pracują nad „rekonstrukcją cennika”, ale „nie wykluczają zmian”. – Jest to jednak pewna ewentualność, a nie już decyzja – zastrzega Justyna Góźdź z ZTM.
Z kolei prezydent w zarządzeniu przypomina, że po raz ostatni ceny biletów jednorazowych wzrosły w kwietniu 2012 r., a „kompleksowa zmiana taryfy miała miejsce w roku 2008”.

Czynsze

Już od Nowego Roku czynsze za mieszkania komunalne miałyby wzrosnąć o ok. 3,5 proc., co nazywane jest „korektą stawek”. – Proponowana zmiana stawki czynszu oznacza zwiększenie średniej stawki o 0,20 zł/mkw. – czytamy w zarządzeniu. W przypadku 50-metrowego mieszkania lokatorzy płaciliby miesięcznie o 10 zł więcej. Ratusz zastrzega, że aktualna stawka czynszu pokrywa 65 proc. kosztów utrzymania lokali.

Żłobki, bursy...

Żłobki mają zdrożeć, bo zgodnie z uchwałą czesne to 10 proc. płacy minimalnej, a ta w przyszłym roku wzrośnie prawdopodobnie do 1850 zł. Tym samym żłobek kosztowałby 185 zł. Opłata za dodatkowe godziny (powyżej 10 godzin) opieki wzrosłaby do 46,25 zł. Niezmienione będą stawki za przedszkola. Bursy szkolne, według prezydenckiej propozycji zdrożałyby o 10 zł miesięcznie. Aktualnie opłata wynosi 60 zł.

Za potrzebą

Ratusz proponuje wprowadzenie opłaty za korzystanie z miejskich szaletów, które teraz są bezpłatne. Za skorzystanie z tych przybytków płaciłoby się złotówkę. Ale, uwaga, w dokumencie mowa jest o tym, że „rozważona zostanie możliwość zastosowania zniżek za korzystanie z szaletu pod ul. Zamkową podczas imprez masowych”.

Główne inwestycje

W zarządzeniu jest też lista inwestycji planowanych na rok 2016. Znajdują się na niej:

• przebudowa skrzyżowania Solidarności/Ducha

• przedłużenie Muzycznej wraz z mostem

• przebudowa pl. Litewskiego z przedłużeniem deptaka i przebudową jego istniejącej części

• rozbudowa Lubelskiego Roweru Miejskiego

• przebudowa stadionu lekkoatletycznego

• budowa szkolnej hali sportowej przy Wajdeloty

• przebudowa boiska zespołu szkół przy Krężnickiej

• przebudowa boiska szkolnego przy Przyjaźni

• docieplenie budynków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej

• budowa trzech bloków na Felinie

• ul. Sławin

• przebudowa ul. Kalinowszczyzna

• most w ul. Głównej

• budowa Trześniowskiej

• droga serwisowa al. Solidarności przy Browarnej

• droga od Diamentowej do Świętochowskiego

• kładka między Łęgami a os. Świt

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
edo / 4 listopada 2015 o 09:28
0

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

To co zrobił Żuk  jest godne Najwyższej Pochwały !!!!! Gdyby był to  tow. pruszon to było by 45 wyjazdów "szpeców" od miast - czyli psiorów do stanów, brazyli, korei itp. na tzw. przewóz dupy a ten co krytykuje,że jakiś "szpec" zrobił by trzy razy więcej i trzy razy taniej odsyłam do roczników - co zrobili ludzie tzw. "prawdziwki polaki"  i wyszło by że tym mundrym na takie działanie potrzeba - trzysta - 300 LAT- oto na tych głosowano i na "efekty" poczekamy dwa trzy lata i będzie widać uzdrowicieli Polski z ruiny

To co zrobił Żuk  jest godne Najwyższej Pochwały !!!!! Gdyby był to  tow. pruszon to było by 45 wyjazdów "szpeców" od miast - czyli psiorów do stanów, brazyli, korei itp. na tzw. przewóz dupy a ten co krytykuje,że jakiś "szpec" zrobił by trzy razy więcej i trzy razy taniej odsyłam do roczników - co zrobili ludzie tzw. "prawdziwki polaki"  i wyszło by że tym mundrym na takie działanie potrzeba - trzysta - 300 LAT- oto na tych głosowano i na "efekty" poczekamy dwa trzy lata i będzie widać uzdrowicieli Polski z r... rozwiń

Avatar
Gość / 17 września 2015 o 00:22
0
kładka miedzy Łęgami a Świtem??lepiej niech tam chodnik w wawozie zrobia, jak na Widoku i scieżkę rowerową.
Avatar
BudŻet / 16 września 2015 o 19:26
0

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

Jak będziesz więcej czytał(a) to i wyobraźnia się rozwinie, co pozwoli może dostrzec, że jest to jedynie paradygmat wąskiego grona miejskich budżetowców oraz niektórych członków ich rodzin.

Nie da się ukryć, że rzeczona osoba jako prezydent naszego miasta potrafi bardzo zręcznie wprowadzać w błąd lub prostacko kłamać.

Jestem przekonany, że ktokolwiek inny na tym samym miejscu przy takiej ilości zewnętrznych środków zrobiłby dwa razy więcej i trzy razy lepiej.

Zmień paradygmat, bo inaczej żona uzna, że zmieniłeś obiekt swoich uczuć.

Jak będziesz więcej czytał(a) to i wyobraźnia się rozwinie, co pozwoli może dostrzec, że jest to jedynie paradygmat wąskiego grona miejskich budżetowców oraz niektórych członków ich rodzin.

Nie da się ukryć, że rzeczona osoba jako prezydent naszego miasta potrafi bardzo zręcznie wprowadzać w błąd lub prostacko kłamać.

Jestem przekonany, że ktokolwiek inny na tym samym miejscu przy takiej ilości zewnętrznych środków zrobiłby dwa razy więcej i trzy razy lepiej.

Zmień paradygmat, bo inaczej żona uzna, że... rozwiń

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 14:39
0
inwestycje?? żeby móc inwestować trzeba mieć na to środki, biedna Polska jest sto lat za murzynami w porównaniu z krajami na zachodzie, nie wspominając dodatkowo że mówimy tu o Lublinie i ścianie wschodniej. podniecanie się "inwestycjami" które należą do części zarządzania miastem to nie są inwestycje tylko normalne prace wymagające adaptacji miasta do wymogów społeczeństwa i jest to jeden z etapów urbanizacji miasta. "inwestycje" - co za człowiek to w ten sposób nazwał...
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 13:46
0
Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 12:35
0
Podwyżka podatków??? To niemożliwe, to błąd w druku, przecież PO obiecywała niepodwyższanie podatków. Dziennikarze sprawdźcie jeszcze raz, to musi być pomyłka, PO nigdy nie kłamie !!!
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 11:30
0
imponująca lista planowanych inwestycji
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 10:52
0
PiS-orek Pruszkowski przy takich wydatkach na inwestycje podnosiłby podatki co roku a i jeszcze sam sobie przy pomocy rady miasta przyznawał podwyżki :)))))))
Avatar
leonardo / 16 września 2015 o 10:47
0

Było nie budować Areny i basenu olimpijskiego które i tak zysków nie przyniosą ale same straty. Pieniądze by były na coś co potrzebne wszystkim a nie "wybranym"

hehe jakbym normalnie słyszał Dudę(tego co sra na własne gniazdo za granicą) albo Szydło(ta co karmi ludzi na wiecach stekiem populistycznych pierdół)

Avatar
Mieczysław / 16 września 2015 o 10:34
0

w cywilizowanych krajach za sikanie się nie płaci

Jeżdżę po cywilizowanych krajach i płacić trzeba wszędzie bez wyjątków.

Avatar
edo / 4 listopada 2015 o 09:28
0

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

To co zrobił Żuk  jest godne Najwyższej Pochwały !!!!! Gdyby był to  tow. pruszon to było by 45 wyjazdów "szpeców" od miast - czyli psiorów do stanów, brazyli, korei itp. na tzw. przewóz dupy a ten co krytykuje,że jakiś "szpec" zrobił by trzy razy więcej i trzy razy taniej odsyłam do roczników - co zrobili ludzie tzw. "prawdziwki polaki"  i wyszło by że tym mundrym na takie działanie potrzeba - trzysta - 300 LAT- oto na tych głosowano i na "efekty" poczekamy dwa trzy lata i będzie widać uzdrowicieli Polski z ruiny

To co zrobił Żuk  jest godne Najwyższej Pochwały !!!!! Gdyby był to  tow. pruszon to było by 45 wyjazdów "szpeców" od miast - czyli psiorów do stanów, brazyli, korei itp. na tzw. przewóz dupy a ten co krytykuje,że jakiś "szpec" zrobił by trzy razy więcej i trzy razy taniej odsyłam do roczników - co zrobili ludzie tzw. "prawdziwki polaki"  i wyszło by że tym mundrym na takie działanie potrzeba - trzysta - 300 LAT- oto na tych głosowano i na "efekty" poczekamy dwa trzy lata i będzie widać uzdrowicieli Polski z r... rozwiń

Avatar
Gość / 17 września 2015 o 00:22
0
kładka miedzy Łęgami a Świtem??lepiej niech tam chodnik w wawozie zrobia, jak na Widoku i scieżkę rowerową.
Avatar
BudŻet / 16 września 2015 o 19:26
0

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

Jak będziesz więcej czytał(a) to i wyobraźnia się rozwinie, co pozwoli może dostrzec, że jest to jedynie paradygmat wąskiego grona miejskich budżetowców oraz niektórych członków ich rodzin.

Nie da się ukryć, że rzeczona osoba jako prezydent naszego miasta potrafi bardzo zręcznie wprowadzać w błąd lub prostacko kłamać.

Jestem przekonany, że ktokolwiek inny na tym samym miejscu przy takiej ilości zewnętrznych środków zrobiłby dwa razy więcej i trzy razy lepiej.

Zmień paradygmat, bo inaczej żona uzna, że zmieniłeś obiekt swoich uczuć.

Jak będziesz więcej czytał(a) to i wyobraźnia się rozwinie, co pozwoli może dostrzec, że jest to jedynie paradygmat wąskiego grona miejskich budżetowców oraz niektórych członków ich rodzin.

Nie da się ukryć, że rzeczona osoba jako prezydent naszego miasta potrafi bardzo zręcznie wprowadzać w błąd lub prostacko kłamać.

Jestem przekonany, że ktokolwiek inny na tym samym miejscu przy takiej ilości zewnętrznych środków zrobiłby dwa razy więcej i trzy razy lepiej.

Zmień paradygmat, bo inaczej żona uzna, że... rozwiń

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 14:39
0
inwestycje?? żeby móc inwestować trzeba mieć na to środki, biedna Polska jest sto lat za murzynami w porównaniu z krajami na zachodzie, nie wspominając dodatkowo że mówimy tu o Lublinie i ścianie wschodniej. podniecanie się "inwestycjami" które należą do części zarządzania miastem to nie są inwestycje tylko normalne prace wymagające adaptacji miasta do wymogów społeczeństwa i jest to jeden z etapów urbanizacji miasta. "inwestycje" - co za człowiek to w ten sposób nazwał...
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 13:46
0
Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 12:35
0
Podwyżka podatków??? To niemożliwe, to błąd w druku, przecież PO obiecywała niepodwyższanie podatków. Dziennikarze sprawdźcie jeszcze raz, to musi być pomyłka, PO nigdy nie kłamie !!!
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 11:30
0
imponująca lista planowanych inwestycji
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 10:52
0
PiS-orek Pruszkowski przy takich wydatkach na inwestycje podnosiłby podatki co roku a i jeszcze sam sobie przy pomocy rady miasta przyznawał podwyżki :)))))))
Avatar
leonardo / 16 września 2015 o 10:47
0

Było nie budować Areny i basenu olimpijskiego które i tak zysków nie przyniosą ale same straty. Pieniądze by były na coś co potrzebne wszystkim a nie "wybranym"

hehe jakbym normalnie słyszał Dudę(tego co sra na własne gniazdo za granicą) albo Szydło(ta co karmi ludzi na wiecach stekiem populistycznych pierdół)

Avatar
Mieczysław / 16 września 2015 o 10:34
0

w cywilizowanych krajach za sikanie się nie płaci

Jeżdżę po cywilizowanych krajach i płacić trzeba wszędzie bez wyjątków.

Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 0 0

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 1 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 14 3

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 4

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 4 5

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 3 5

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 27 13

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie. Teraz pan Michał chce złapać grafficiarzy dzięki zaoferowanym informatorom pieniądzom.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 9 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 94 9

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 1 2

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.