Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 września 2015 r.
6:45

Które opłaty i podatki wzrosną w 2016 roku w Lublinie? Już wiadomo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 27 A A

Wiadomo już, które opłaty i podatki miasto zamierza podnieść w 2016 r. Wiemy też, na jakie inwestycje samorząd zamierza wydać pieniądze. Wczoraj zarządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do 15 września, czyli do wczoraj prezydent miał czas na przedstawienie dokumentu, z którego można wyczytać jakie podwyżki szykują się w mieście. Ten dokument to zarządzenie o przyjęciu założeń do przyszłorocznego budżetu Lublina.

Podatki i opłaty

Z zarządzenia dowiadujemy się, że w 2016 r. nie wzrośnie podatek od nieruchomości, a obecna paleta zwolnień zostanie zachowana. Obniżone do 4,65 zł za mkw. mają być stawki podatku od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Ratusz prognozuje, że podobne do tegorocznych będą stawki podatków rolnego i leśnego, bo zakłada, że nie zmienią się znacząco podstawy ich obliczania, czyli średnie ceny skupu żyta i drewna.

Od 1 stycznia miasto nie będzie już zmuszone do pobierania opłaty targowej, za to będzie mogło ją pobierać i zamierza z tego skorzystać. Stawki zostaną bez zmian, podobnie wykaz zwolnień. Ratusz kolejny rok z rzędu nie planuje wprowadzania opłaty od posiadania psa.

Prezydent proponuje, by miasto skorzystało prawa do wprowadzenia opłaty reklamowej. Wcześniej jednak radni musieliby przyjąć uchwałę określającą warunki umieszczania tablic i urządzeń reklamowych.

Na dotychczasowym poziomie pozostać mają opłaty za zajęcie pasa drogowego i usuwanie z niego pojazdów oraz dzierżawę gruntów w pasach drogowych.

Parkowanie

Od 1 lipca więcej kosztowałoby parkowanie w płatnej strefie. Stawka za pierwszą godzinę (oraz czwartą i każdą kolejną) wzrosłaby do 3 zł (czyli o 1 zł), za drugą do 3,60 zł (wzrost o 1,20 zł), za trzecią do 4,30 zł (czyli o 1,50 zł więcej). Bilet dobowy zdrożałby z 15 na 20 zł, miesięczny ze 150 zł na 200 zł, półroczny zamiast 750 zł kosztowałby 900 zł, a roczny już nie 1300, ale 1600 zł.

Jak już wcześniej informowaliśmy, wokół istniejącej strefy płatnego parkowania wyrosnąć ma nowa tzw. strefa zewnętrzna, obejmująca ok. 800 miejsc. Tu mielibyśmy płacić tyle, ile w obecnej strefie.

Komunikacja

Tu prezydent proponuje „wprowadzenie nowej taryfy przewozowej (nowych rodzajów biletów) i związaną z tym korektę cenową obecnych cen biletów komunikacji miejskiej”. O tym, że bilety będą droższe nie ma ani słowa. Ale za to można przeczytać, że „korekta cenowa” ma sprawić, że pieniądze z biletów nadal będą pokrywać połowę kosztów działania komunikacji, która wymaga „zwiększonych środków na zakup usług przewozowych”.

Pytana o podwyżki cen biletów rzeczniczka prezydenta odsyła nas do Zarządu Transportu Miejskiego. Tu dowiadujemy się z kolei, że urzędnicy nie pracują nad „rekonstrukcją cennika”, ale „nie wykluczają zmian”. – Jest to jednak pewna ewentualność, a nie już decyzja – zastrzega Justyna Góźdź z ZTM.
Z kolei prezydent w zarządzeniu przypomina, że po raz ostatni ceny biletów jednorazowych wzrosły w kwietniu 2012 r., a „kompleksowa zmiana taryfy miała miejsce w roku 2008”.

Czynsze

Już od Nowego Roku czynsze za mieszkania komunalne miałyby wzrosnąć o ok. 3,5 proc., co nazywane jest „korektą stawek”. – Proponowana zmiana stawki czynszu oznacza zwiększenie średniej stawki o 0,20 zł/mkw. – czytamy w zarządzeniu. W przypadku 50-metrowego mieszkania lokatorzy płaciliby miesięcznie o 10 zł więcej. Ratusz zastrzega, że aktualna stawka czynszu pokrywa 65 proc. kosztów utrzymania lokali.

Żłobki, bursy...

Żłobki mają zdrożeć, bo zgodnie z uchwałą czesne to 10 proc. płacy minimalnej, a ta w przyszłym roku wzrośnie prawdopodobnie do 1850 zł. Tym samym żłobek kosztowałby 185 zł. Opłata za dodatkowe godziny (powyżej 10 godzin) opieki wzrosłaby do 46,25 zł. Niezmienione będą stawki za przedszkola. Bursy szkolne, według prezydenckiej propozycji zdrożałyby o 10 zł miesięcznie. Aktualnie opłata wynosi 60 zł.

Za potrzebą

Ratusz proponuje wprowadzenie opłaty za korzystanie z miejskich szaletów, które teraz są bezpłatne. Za skorzystanie z tych przybytków płaciłoby się złotówkę. Ale, uwaga, w dokumencie mowa jest o tym, że „rozważona zostanie możliwość zastosowania zniżek za korzystanie z szaletu pod ul. Zamkową podczas imprez masowych”.

Główne inwestycje

W zarządzeniu jest też lista inwestycji planowanych na rok 2016. Znajdują się na niej:

• przebudowa skrzyżowania Solidarności/Ducha

• przedłużenie Muzycznej wraz z mostem

• przebudowa pl. Litewskiego z przedłużeniem deptaka i przebudową jego istniejącej części

• rozbudowa Lubelskiego Roweru Miejskiego

• przebudowa stadionu lekkoatletycznego

• budowa szkolnej hali sportowej przy Wajdeloty

• przebudowa boiska zespołu szkół przy Krężnickiej

• przebudowa boiska szkolnego przy Przyjaźni

• docieplenie budynków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej

• budowa trzech bloków na Felinie

• ul. Sławin

• przebudowa ul. Kalinowszczyzna

• most w ul. Głównej

• budowa Trześniowskiej

• droga serwisowa al. Solidarności przy Browarnej

• droga od Diamentowej do Świętochowskiego

• kładka między Łęgami a os. Świt

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
edo / 4 listopada 2015 o 09:28
0

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

To co zrobił Żuk  jest godne Najwyższej Pochwały !!!!! Gdyby był to  tow. pruszon to było by 45 wyjazdów "szpeców" od miast - czyli psiorów do stanów, brazyli, korei itp. na tzw. przewóz dupy a ten co krytykuje,że jakiś "szpec" zrobił by trzy razy więcej i trzy razy taniej odsyłam do roczników - co zrobili ludzie tzw. "prawdziwki polaki"  i wyszło by że tym mundrym na takie działanie potrzeba - trzysta - 300 LAT- oto na tych głosowano i na "efekty" poczekamy dwa trzy lata i będzie widać uzdrowicieli Polski z ruiny

To co zrobił Żuk  jest godne Najwyższej Pochwały !!!!! Gdyby był to  tow. pruszon to było by 45 wyjazdów "szpeców" od miast - czyli psiorów do stanów, brazyli, korei itp. na tzw. przewóz dupy a ten co krytykuje,że jakiś "szpec" zrobił by trzy razy więcej i trzy razy taniej odsyłam do roczników - co zrobili ludzie tzw. "prawdziwki polaki"  i wyszło by że tym mundrym na takie działanie potrzeba - trzysta - 300 LAT- oto na tych głosowano i na "efekty" poczekamy dwa trzy lata i będzie widać uzdrowicieli Polski z r... rozwiń

Avatar
Gość / 17 września 2015 o 00:22
0
kładka miedzy Łęgami a Świtem??lepiej niech tam chodnik w wawozie zrobia, jak na Widoku i scieżkę rowerową.
Avatar
BudŻet / 16 września 2015 o 19:26
0

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

Jak będziesz więcej czytał(a) to i wyobraźnia się rozwinie, co pozwoli może dostrzec, że jest to jedynie paradygmat wąskiego grona miejskich budżetowców oraz niektórych członków ich rodzin.

Nie da się ukryć, że rzeczona osoba jako prezydent naszego miasta potrafi bardzo zręcznie wprowadzać w błąd lub prostacko kłamać.

Jestem przekonany, że ktokolwiek inny na tym samym miejscu przy takiej ilości zewnętrznych środków zrobiłby dwa razy więcej i trzy razy lepiej.

Zmień paradygmat, bo inaczej żona uzna, że zmieniłeś obiekt swoich uczuć.

Jak będziesz więcej czytał(a) to i wyobraźnia się rozwinie, co pozwoli może dostrzec, że jest to jedynie paradygmat wąskiego grona miejskich budżetowców oraz niektórych członków ich rodzin.

Nie da się ukryć, że rzeczona osoba jako prezydent naszego miasta potrafi bardzo zręcznie wprowadzać w błąd lub prostacko kłamać.

Jestem przekonany, że ktokolwiek inny na tym samym miejscu przy takiej ilości zewnętrznych środków zrobiłby dwa razy więcej i trzy razy lepiej.

Zmień paradygmat, bo inaczej żona uzna, że... rozwiń

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 14:39
0
inwestycje?? żeby móc inwestować trzeba mieć na to środki, biedna Polska jest sto lat za murzynami w porównaniu z krajami na zachodzie, nie wspominając dodatkowo że mówimy tu o Lublinie i ścianie wschodniej. podniecanie się "inwestycjami" które należą do części zarządzania miastem to nie są inwestycje tylko normalne prace wymagające adaptacji miasta do wymogów społeczeństwa i jest to jeden z etapów urbanizacji miasta. "inwestycje" - co za człowiek to w ten sposób nazwał...
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 13:46
0
Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 12:35
0
Podwyżka podatków??? To niemożliwe, to błąd w druku, przecież PO obiecywała niepodwyższanie podatków. Dziennikarze sprawdźcie jeszcze raz, to musi być pomyłka, PO nigdy nie kłamie !!!
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 11:30
0
imponująca lista planowanych inwestycji
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 10:52
0
PiS-orek Pruszkowski przy takich wydatkach na inwestycje podnosiłby podatki co roku a i jeszcze sam sobie przy pomocy rady miasta przyznawał podwyżki :)))))))
Avatar
leonardo / 16 września 2015 o 10:47
0

Było nie budować Areny i basenu olimpijskiego które i tak zysków nie przyniosą ale same straty. Pieniądze by były na coś co potrzebne wszystkim a nie "wybranym"

hehe jakbym normalnie słyszał Dudę(tego co sra na własne gniazdo za granicą) albo Szydło(ta co karmi ludzi na wiecach stekiem populistycznych pierdół)

Avatar
Mieczysław / 16 września 2015 o 10:34
0

w cywilizowanych krajach za sikanie się nie płaci

Jeżdżę po cywilizowanych krajach i płacić trzeba wszędzie bez wyjątków.

Avatar
edo / 4 listopada 2015 o 09:28
0

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

To co zrobił Żuk  jest godne Najwyższej Pochwały !!!!! Gdyby był to  tow. pruszon to było by 45 wyjazdów "szpeców" od miast - czyli psiorów do stanów, brazyli, korei itp. na tzw. przewóz dupy a ten co krytykuje,że jakiś "szpec" zrobił by trzy razy więcej i trzy razy taniej odsyłam do roczników - co zrobili ludzie tzw. "prawdziwki polaki"  i wyszło by że tym mundrym na takie działanie potrzeba - trzysta - 300 LAT- oto na tych głosowano i na "efekty" poczekamy dwa trzy lata i będzie widać uzdrowicieli Polski z ruiny

To co zrobił Żuk  jest godne Najwyższej Pochwały !!!!! Gdyby był to  tow. pruszon to było by 45 wyjazdów "szpeców" od miast - czyli psiorów do stanów, brazyli, korei itp. na tzw. przewóz dupy a ten co krytykuje,że jakiś "szpec" zrobił by trzy razy więcej i trzy razy taniej odsyłam do roczników - co zrobili ludzie tzw. "prawdziwki polaki"  i wyszło by że tym mundrym na takie działanie potrzeba - trzysta - 300 LAT- oto na tych głosowano i na "efekty" poczekamy dwa trzy lata i będzie widać uzdrowicieli Polski z r... rozwiń

Avatar
Gość / 17 września 2015 o 00:22
0
kładka miedzy Łęgami a Świtem??lepiej niech tam chodnik w wawozie zrobia, jak na Widoku i scieżkę rowerową.
Avatar
BudŻet / 16 września 2015 o 19:26
0

Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza

Jak będziesz więcej czytał(a) to i wyobraźnia się rozwinie, co pozwoli może dostrzec, że jest to jedynie paradygmat wąskiego grona miejskich budżetowców oraz niektórych członków ich rodzin.

Nie da się ukryć, że rzeczona osoba jako prezydent naszego miasta potrafi bardzo zręcznie wprowadzać w błąd lub prostacko kłamać.

Jestem przekonany, że ktokolwiek inny na tym samym miejscu przy takiej ilości zewnętrznych środków zrobiłby dwa razy więcej i trzy razy lepiej.

Zmień paradygmat, bo inaczej żona uzna, że zmieniłeś obiekt swoich uczuć.

Jak będziesz więcej czytał(a) to i wyobraźnia się rozwinie, co pozwoli może dostrzec, że jest to jedynie paradygmat wąskiego grona miejskich budżetowców oraz niektórych członków ich rodzin.

Nie da się ukryć, że rzeczona osoba jako prezydent naszego miasta potrafi bardzo zręcznie wprowadzać w błąd lub prostacko kłamać.

Jestem przekonany, że ktokolwiek inny na tym samym miejscu przy takiej ilości zewnętrznych środków zrobiłby dwa razy więcej i trzy razy lepiej.

Zmień paradygmat, bo inaczej żona uzna, że... rozwiń

Avatar
Gość / 16 września 2015 o 14:39
0
inwestycje?? żeby móc inwestować trzeba mieć na to środki, biedna Polska jest sto lat za murzynami w porównaniu z krajami na zachodzie, nie wspominając dodatkowo że mówimy tu o Lublinie i ścianie wschodniej. podniecanie się "inwestycjami" które należą do części zarządzania miastem to nie są inwestycje tylko normalne prace wymagające adaptacji miasta do wymogów społeczeństwa i jest to jeden z etapów urbanizacji miasta. "inwestycje" - co za człowiek to w ten sposób nazwał...
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 13:46
0
Trudno sobie wyobrazić lepszego prezydenta od Żuka... Po długich latach posuchy wreszcie trafiliśmy na dobrego gospodarza
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 12:35
0
Podwyżka podatków??? To niemożliwe, to błąd w druku, przecież PO obiecywała niepodwyższanie podatków. Dziennikarze sprawdźcie jeszcze raz, to musi być pomyłka, PO nigdy nie kłamie !!!
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 11:30
0
imponująca lista planowanych inwestycji
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 10:52
0
PiS-orek Pruszkowski przy takich wydatkach na inwestycje podnosiłby podatki co roku a i jeszcze sam sobie przy pomocy rady miasta przyznawał podwyżki :)))))))
Avatar
leonardo / 16 września 2015 o 10:47
0

Było nie budować Areny i basenu olimpijskiego które i tak zysków nie przyniosą ale same straty. Pieniądze by były na coś co potrzebne wszystkim a nie "wybranym"

hehe jakbym normalnie słyszał Dudę(tego co sra na własne gniazdo za granicą) albo Szydło(ta co karmi ludzi na wiecach stekiem populistycznych pierdół)

Avatar
Mieczysław / 16 września 2015 o 10:34
0

w cywilizowanych krajach za sikanie się nie płaci

Jeżdżę po cywilizowanych krajach i płacić trzeba wszędzie bez wyjątków.

Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 0 0

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 1 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 14 3

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 4

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 4 5

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 3 5

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 27 13

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie. Teraz pan Michał chce złapać grafficiarzy dzięki zaoferowanym informatorom pieniądzom.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 9 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek