Lublin należy do najbardziej "zielonych" miast w Polsce. Przybywa miejsc pracy, a zarobki powoli idą w górę. Przyciąga również wielu zagranicznych studentów.
Do takich wniosków doszli statystycy, zestawiając Lublin z innymi miastami wojewódzkimi. Pod względem wielkości, stolica naszego regionu plasuje się na 11. miejscu w Polsce – między Katowicami a Rzeszowem. Jeśli jednak spojrzymy na liczbę terenów zielonych w mieście, to Lublin jest w krajowej czołówce. Zajmujemy czwartą pozycję – za Bydgoszczą, Katowicami i Warszawą. Najmniej „zielonym” miastem w zestawieniu okazała się... Zielona Góra.
Lublin sprzyja amatorom dwóch kółek. Z danych wynika, że w całym mieście mamy 130 km ścieżek rowerowych. Dane te podsumowują rok 2015. Obecny wynik jest więc nieco lepszy. Jesteśmy jednak dopiero na 6. pozycji w Polsce. Poza Warszawą wyprzedzają nas m.in. Kraków, Wrocław i Gdańsk.
W Lublinie zarejestrowanych jest niespełna 170 tys. samochodów. Daje nam to 10. miejsce w Polsce. Według statystyków możemy również cieszyć się względnie czystym powietrzem. Zajęliśmy tu 4. lokatę w kraju, tuż obok Olsztyna. Najgorzej jest w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.
W raportu wynika, że Lublin liczy blisko 341 tys. mieszkańców. Od 1998 r., kiedy ludność miasta liczyła prawie 360 tys. osób, liczba ta powoli spada. Pod tym względem jesteśmy na 9. miejscu w Polsce. Dane GUS pokazują, że w latach 1980-1995 w Lublinie dramatycznie spadł przyrost naturalny. Pod tym względem nadal nie jest najlepiej. Od trzech lat jesteśmy jednak na niewielkim plusie. Prym wiodą Rzeszów, Białystok i Warszawa. Najgorsze wyniki zanotowano natomiast w Łodzi i Katowicach.
Od 2003 r. rośnie grupa osób pracujących w Lublinie. Obecnie to ponad 340 osób w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Jesteśmy pod tym względem na 10. miejscu w kraju. Znacznie lepsze wyniki notują Katowice, Warszawa i Rzeszów. Cieszyć może, że w Lublinie coraz mniej osób jest bez pracy. Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w naszym mieście wynosiła 7.2 proc. Nieco lepsze wyniki zanotowały Rzeszów i Toruń.
Dane GUS pokazują, że średnia pensja w Lublinie to 4060 zł brutto (11. miejsce w Polsce). Wyprzedzamy pod tym względem Łódź czy Kielce. Nieco lepiej zarabia się za to w Rzeszowie.
W stolicy Podkarpacia buduje się również znacznie więcej mieszkań niż w Lublinie. Rzeszów jest tu krajowym liderem, wyprzedzając Wrocław i Gdańsk. Lublin zajął 9. miejsce.
Od 2009 r. szybko spada liczba studentów uczących się w Lublinie. Z ponad 86 tys. grupa ta zmniejszyła się do 67 tys. w roku akademickim 2015/2016. Daje nam to 7. miejsce w Polsce. Jesteśmy jednak w krajowej czołówce pod względem liczby cudzoziemców studiujących w mieście. Mamy ich ponad 5600. Wyprzedzają nas tylko Warszawa i Kraków.
Z danych GUS wynika, że wśród zagranicznych studentów Lublinie dominują Ukraińcy (66,2 proc.). Daleko za nimi są studenci z Tajwanu (7,5 proc.), Białorusi (3,6 proc.) oraz USA (3 proc.). W roku 2015 r. lubelskie uczelnie opuściło ponad 19 tys. absolwentów, co daje nam 6. miejsce w Polsce.