Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 października 2016 r.
9:39

Lublin odmawia budowy elektrowni. Ale to nie jedyna taka inwestycja

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
5 16 A A
Przeciwnicy inwestycji obawiają się głównie zanieczyszczenia powietrza i wzmożonego ruchu ciężarówek. Na zdjęciu pikieta przed Ratuszem w czerwcu b.r.
Przeciwnicy inwestycji obawiają się głównie zanieczyszczenia powietrza i wzmożonego ruchu ciężarówek. Na zdjęciu pikieta przed Ratuszem w czerwcu b.r.

Będzie dalszy ciąg sporu o budowę elektrowni na słomę przy ul. Mełgiewskiej. W środę miasto odmówiło inwestorowi decyzji środowiskowej, a już następnego dnia spółka zapowiedziała, że odmowę zaskarży. Wyjaśniamy jakie argumenty padają z obu stron i gdzie, jeśli nie w Lublinie, może stanąć instalacja.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O co prosili?

Elektrownię w rejonie ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej chce budować spółka TergoPower Lublin. Paliwem byłaby słoma (uzupełniana ścinkami drewna) dowożona tirami (100 dziennie) i opcjonalnie koleją. Aby taką instalację planować, firma musiała przede wszystkim uzyskać od Urzędu Miasta decyzję środowiskową, o którą wystąpiła jeszcze w 2014 r.

Wydanie decyzji Urząd Miasta musiał poprzedzić uzyskaniem opinii sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obie opinie były pozytywne.

Przekonywanie

O to, by Ratusz nie zgadzał się na elektrownię prosiło kilka tysięcy mieszkańców, którzy podpisali się pod protestem skierowanym do władz miasta. Na liście podpisywali się nie tylko mieszkańcy dzielnicy Tatary. Protestujący obawiają się głównie zanieczyszczenia powietrza i wzmożonego ruchu ciężarówek.

Tuż przed rozstrzygnięciem sprawy mocno uaktywnili się... dyplomaci z Norwegii, Szwecji i Danii, którzy przyjechali do Lublina, by wesprzeć inwestora (spółka jest powiązana z kapitałem norweskim) i zapewniać, że to dobry pomysł, który u nich się sprawdza.

Jest decyzja

W środę prezydent miasta odmówił wydania decyzji środowiskowej spółce TergoPower Lublin. – Odwołamy się od tej decyzji – zapowiada Krzysztof Klimkowski, pełnomocnik inwestora.

Oznacza to, że sprawą zajmie się wkrótce Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Będzie ono musiało ocenić, czy miejscy urzędnicy mieli rację odmawiając spółce.

– Za odmową przemawiały cztery powody – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Powód pierwszy...

Ratusz uznał, że inwestycja jest niezgodna z planem zagospodarowania terenu. Chodzi tu o komin wdzierający się w krajobraz oraz uciążliwość elektrowni dla otoczenia. – Stwierdzono niezgodność z zapisem o zakazie zakłócania Strefy Ochrony Krajobrazu Otwartego Dalekiej Ekspozycji Zewnętrznej – wyjaśnia Krzyżanowska. – Planowany, 70-metrowy komin zasłoni bowiem widok horyzontu, patrząc z tarasu widokowego donżonu na Wzgórzu Zamkowym. W obszarze strefy wyklucza się realizację zakładów produkcyjnych o uciążliwości wykraczającej poza granice własności oraz powodujących degradację środowiska.

Właśnie na to zwracali uwagę przeciwnicy budowy. – Plan mówi, że nowe inwestycje nie mogą być uciążliwe, a uciążliwość jest faktem, bo choćby tirów będzie więcej, niż teraz – tłumaczył Józef Nowomiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary.

Spółka nie zgadza się z argumentami Ratusza. – Inwestor już wcześniej zwracał się do miasta o wydanie opinii i uzyskał informację, że inwestycja nie jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – mówi Klimkowski. – Znaczna odległość od centrum miasta powoduje, że komin, który byłby tam zbudowany, w żaden sposób nie wpływałby na strefę widokową

...powód drugi...

– Inwestor nie zastosował zasady przezorności. Nie udowodnił, że będzie to instalacja neutralna dla środowiska – tłumaczy rzeczniczka Ratusza i dodaje, że środowisko może ucierpieć ze względu na wzmożony transport samochodowy, większą emisję spalin i hałas.

TergoPower Lublin uważa, że miasto nie ma tu racji. – Inwestycja została pozytywnie zaopiniowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która merytorycznie bada wszystkie aspekty – tłumaczy Krzysztof Klimkowski.

– Uzgodniliśmy tę inwestycję – potwierdza Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Nasze uzgodnienie określa minimalne warunki realizacji przedsięwzięcia, by było zgodne z przepisami i jak najmniej szkodziło środowisku. Prezydent miasta nie może osłabić ustalonych przez nas warunków. Może za to podejść do sprawy bardziej rygorystycznie.

Ratusz wybrał bardziej rygorystyczne podejście. – Zasada przezorności zobowiązuje nas do tego, że jeśli inwestycja może zagrozić środowisku, to należy wydać decyzję odmowną – stwierdza Beata Krzyżanowska. – Potencjalne uciążliwości potwierdza opinia prof. Mariana Harasimiuka przedstawiona przez Polski Klub Ekologiczny występujący jako strona postępowania.

...trzeci i czwarty

Uzasadniając odmowną decyzję Ratusz stwierdza także, że spółka nie ma zapewnionego dostępu do bocznicy kolejowej, chociaż kolej jest wskazywana jako jeden z możliwych środków transportu paliwa.

– Dostawy paliwa mają się odbywać ciężarówkami, jest też opcja transportu koleją, a inwestor prowadzi działania w celu uzyskania dostępu do bocznicy, więc jest to ocena przedwczesna – stwierdza pełnomocnik TergoPower Lublin.

– Następnym powodem odmowy jest fakt, że inwestor nie ma uzgodnionych warunków przyłączenia elektrowni do sieci dystrybucyjnej – mówi rzeczniczka Ratusza.

Co dalej?

TergoPower Lublin ma 14 dni (licząc od otrzymania pisma) na to, by odmowną decyzję Urzędu Miasta zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jej pełnomocnik już zapowiada, że spółka podejmie takie kroki. Prawo do odwołania mają wszystkie strony postępowania, których jest 18.

Inna opcja

Jeżeli inwestor ostatecznie nie uzyska korzystnej decyzji dla elektrowni przy Mełgiewskiej, może starać się o zgodę na budowę w innym miejscu.

Alternatywna lokalizacja została wskazana przez TergoPower Lublin w raporcie środowiskowym. To bliskie sąsiedztwo domów przy lubelskich ulicach Kmiecej i Deszczowej, niedaleko zabudowań wsi Dębówka.

Chodzi o 10-hektarową działkę położoną tuż za granicą miasta, po lewej stronie al. Solidarności, patrząc w kierunku Warszawy. Teren bezpośrednio przylega do drogi ekspresowej S17.

Chętnych jest więcej

• W Urzędzie Miasta toczy się inne postępowanie, dotyczące rozbudowy elektrociepłowni Lublin Wrotków o część, której paliwem byłaby słoma i zrębki drewna.

Także ta inwestycja budzi sprzeciw okolicznych mieszkańców, którzy obawiają się zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem inwestor twierdzi, że po otwarciu nowego bloku zmniejszy o 70 proc. zużycie węgla (w porównaniu z rokiem 2012), przez co np. emisja pyłów spadnie trzykrotnie.

Sprzeciwiający się inwestycji mieszkańcy zwracają też uwagę na możliwe uciążliwości związane z transportem paliwa. Słoma miałaby być dowożona od ul. Diamentowej przez Wrotkowską, Nowy Świat, Smoluchowskiego i Budowlaną. Tę trasę miałyby pokonywać nawet 53 ciężarówki dziennie. Zrębki drewna miałby dostarczać pociąg kursujący raz dziennie.

Z wnioskiem o decyzję środowiskową dla takiej instalacji wystąpiła do Urzędu Miasta spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która jest właścicielem elektrociepłowni na Wrotkowie.

• W marcu Urząd Miasta wydał korzystną decyzję środowiskową właścicielowi elektrociepłowni znajdującej się przy ul. Mełgiewskiej. Spółka EC Megatem zamierza zastąpić używane tu kotły węglowe nowym kotłem, którego paliwem byłyby zrębki drewna. Ich transport ma się odbywać wyłącznie poprzez bocznicę kolejową. Tylko awaryjnie wykorzystywany ma być transport samochodowy.

Pierwotnie wniosek spółki dotyczył nieco innej instalacji. Firma chciała wykorzystywać paliwo wytwarzane ze śmieci i dowozić je ciężarówkami kursującymi siedem razy na godzinę. Po protestach okolicznych mieszkańców właściciel elektrociepłowni zmienił wniosek rezygnując z paliwa z odpadów na rzecz zrębków i z transportu samochodowego na rzecz kolejowego.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zal pl / 10 października 2016 o 15:26
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ta... jeszcze jeden komin w mieście, a poza tym Norwegowie nienawidzą ludzi z Polski wschodniej. To racja.
Taaaa nienawidza i wbiajaja w ich kukiełki voodoo igły :) tak spędzają całe dnie w szarej i zimnej Norwegii.
Avatar
ziew / 10 października 2016 o 15:21
0
Obserwator napisał:
Smarkaczu jeden, obrażasz kompetentnych ludzi którzy udowodnili szkodliwość tej inwestycji. Zaooznaj się lepiej dokładnie z ich opinami i nie kompromituj się. Łatwo krytykować anonimowo a oni protestowali z otwartą twarzą i chwała im za to
Na czym polegają ich kompetencje, jakie mają wykształcenie i doświadczenie, żeby się wypowiadać w tej sprawie i najlepsze na koniec jak można protestować bez otwartej twarzy ?
Avatar
Gość / 8 października 2016 o 19:04
0
Ta... jeszcze jeden komin w mieście, a poza tym Norwegowie nienawidzą ludzi z Polski wschodniej. To racja.
Avatar
Gość / 8 października 2016 o 18:55
0
Ufajcie Norwegom...zobaczycie jak na tym wyjdziecie.
Avatar
Obserwator / 8 października 2016 o 09:09
0
Smarkaczu jeden, obrażasz kompetentnych ludzi którzy udowodnili szkodliwość tej inwestycji. Zaooznaj się lepiej dokładnie z ich opinami i nie kompromituj się. Łatwo krytykować anonimowo a oni protestowali z otwartą twarzą i chwała im za to
Avatar
Gość / 7 października 2016 o 22:47
0
Mieszkańcy, czyli kilku zazwyczaj kilku starych, stetryczłych dziadów krórym uda sie zebrać kilkaset podpisów dewotek, protestuja zawsze i przeciwko kazdej inwestycji w Lublinie. Potem inni narzekaja ze trudno o inwestora, pracę lub remonty finansowane z kasy miasta!
Avatar
cgerty / 7 października 2016 o 22:21
0
O jakim ty piszesz smrodku, o jakim spalaniu słomy?. Pojęcia nie masz jak wyglada spalanie słomy w piecach tego typu. Tu technika poszła do przodu jak i w innych dziedzinach, porównaj samochód osobowy z 1980 r i 2016. Sam wyciagnij wnioski. A słomę kochany do spalania to się nie suszy tylko zrasza wodą gdyż sucha mogłaby zrobic "wielkie boom". A ponadto woda a właściwie gazy z których się składa w wyniku rozkładu w wysokiehj temperaturze podsycają palenie.Także fizyka i chemia też się kłania.
Avatar
Gość / 7 października 2016 o 15:30
0
Jest jedno zastrzeżenie ,ale bardzo ważne dla nowej lokalizacji w zachodniej części Lublina.Tej przy ul.Deszczowej .Róża wiatrów dla Lublina przewiduje ich najwięcej z zachodu.Opad z komina też nie jest przy nim samym tylko dalej a więc praktycznie byłby w Lublinie. Taka inwestycja powinna powstać poza terenem miejskim np.w Niedźwiadzie tam gdzie było planowane lotnisko. Energię elektryczną można i przesyła się liniami wysokiego napięcia na duże odległości więc w czym problem i dlaczego śmieciarz i truciciel w mieście?
Avatar
Gość / 7 października 2016 o 12:34
0
Niech u siebie budują, ponoc kolejną. chyba im jednak słomy w całej Skandynawii już brakuje. Módlmy się tylko, by SKO utrzyało rozsądną decyzję urzędników.
Avatar
Lubelak / 7 października 2016 o 12:11
0
Niech budują tą elktrownię ale gdzieś na wichurze - przy granicy z Ukrainą!
Avatar
zal pl / 10 października 2016 o 15:26
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ta... jeszcze jeden komin w mieście, a poza tym Norwegowie nienawidzą ludzi z Polski wschodniej. To racja.
Taaaa nienawidza i wbiajaja w ich kukiełki voodoo igły :) tak spędzają całe dnie w szarej i zimnej Norwegii.
Avatar
ziew / 10 października 2016 o 15:21
0
Obserwator napisał:
Smarkaczu jeden, obrażasz kompetentnych ludzi którzy udowodnili szkodliwość tej inwestycji. Zaooznaj się lepiej dokładnie z ich opinami i nie kompromituj się. Łatwo krytykować anonimowo a oni protestowali z otwartą twarzą i chwała im za to
Na czym polegają ich kompetencje, jakie mają wykształcenie i doświadczenie, żeby się wypowiadać w tej sprawie i najlepsze na koniec jak można protestować bez otwartej twarzy ?
Avatar
Gość / 8 października 2016 o 19:04
0
Ta... jeszcze jeden komin w mieście, a poza tym Norwegowie nienawidzą ludzi z Polski wschodniej. To racja.
Avatar
Gość / 8 października 2016 o 18:55
0
Ufajcie Norwegom...zobaczycie jak na tym wyjdziecie.
Avatar
Obserwator / 8 października 2016 o 09:09
0
Smarkaczu jeden, obrażasz kompetentnych ludzi którzy udowodnili szkodliwość tej inwestycji. Zaooznaj się lepiej dokładnie z ich opinami i nie kompromituj się. Łatwo krytykować anonimowo a oni protestowali z otwartą twarzą i chwała im za to
Avatar
Gość / 7 października 2016 o 22:47
0
Mieszkańcy, czyli kilku zazwyczaj kilku starych, stetryczłych dziadów krórym uda sie zebrać kilkaset podpisów dewotek, protestuja zawsze i przeciwko kazdej inwestycji w Lublinie. Potem inni narzekaja ze trudno o inwestora, pracę lub remonty finansowane z kasy miasta!
Avatar
cgerty / 7 października 2016 o 22:21
0
O jakim ty piszesz smrodku, o jakim spalaniu słomy?. Pojęcia nie masz jak wyglada spalanie słomy w piecach tego typu. Tu technika poszła do przodu jak i w innych dziedzinach, porównaj samochód osobowy z 1980 r i 2016. Sam wyciagnij wnioski. A słomę kochany do spalania to się nie suszy tylko zrasza wodą gdyż sucha mogłaby zrobic "wielkie boom". A ponadto woda a właściwie gazy z których się składa w wyniku rozkładu w wysokiehj temperaturze podsycają palenie.Także fizyka i chemia też się kłania.
Avatar
Gość / 7 października 2016 o 15:30
0
Jest jedno zastrzeżenie ,ale bardzo ważne dla nowej lokalizacji w zachodniej części Lublina.Tej przy ul.Deszczowej .Róża wiatrów dla Lublina przewiduje ich najwięcej z zachodu.Opad z komina też nie jest przy nim samym tylko dalej a więc praktycznie byłby w Lublinie. Taka inwestycja powinna powstać poza terenem miejskim np.w Niedźwiadzie tam gdzie było planowane lotnisko. Energię elektryczną można i przesyła się liniami wysokiego napięcia na duże odległości więc w czym problem i dlaczego śmieciarz i truciciel w mieście?
Avatar
Gość / 7 października 2016 o 12:34
0
Niech u siebie budują, ponoc kolejną. chyba im jednak słomy w całej Skandynawii już brakuje. Módlmy się tylko, by SKO utrzyało rozsądną decyzję urzędników.
Avatar
Lubelak / 7 października 2016 o 12:11
0
Niech budują tą elktrownię ale gdzieś na wichurze - przy granicy z Ukrainą!
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kierowcy jeszcze nie nauczyli się tędy jeździć. Wjechał w naukę jazdy [zdjęcia]
galeria
film

Kierowcy jeszcze nie nauczyli się tędy jeździć. Wjechał w naukę jazdy [zdjęcia] 1 0

Do wypadku doszło w poniedziałek rano w Zamościu na rondzie im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Ulewny deszcz, burze, grad. Kiedy zmieni się pogoda? [nowe ostrzeżenie]
film

Ulewny deszcz, burze, grad. Kiedy zmieni się pogoda? [nowe ostrzeżenie] 4 0

Kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego wydało IMGW.

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina 4 0

Uwaga na utrudnienia w ruchu w okolicach Płouszowic na drodze S19 między węzłami Lublin Sławinek a Lublin Węglin.

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin
20 lipca 2018, 19:00

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert Poli Rise.

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami
galeria

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami 0 1

3,3 mln widzów zgromadził przed telewizorami pilot serialu „Drogi Wolności”, do którego zdjęcia kręcone były m.in. na lubelskim Starym Mieście.

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją 1 0

Najwyższą władzą administracyjną dla wszystkich okupowanych przez Austro-Węgry obszarów była Naczelna Komenda Armii (Armeeoberokommando – AOK). Natomiast na terenie Królestwa Polskiego najwyższą władzą administracyjną w pierwszym roku wojny komendy etapowe armii (Armeeetappenkommando – AEK) i gubernatorstwa wojskowe (Militärgouvernement), zaś od 1 września 1915r. Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Polsce (Militärgeneralgouvernement in Polen).

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem 0 0

W wyznaczone dni w lipcu sierpniu i wrześniu turyści indywidualni mogą zwiedzać były niemiecki nazistowski obóz.

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej?
Tylko u nas

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej? 15 4

Policjanci z Lublina wożą zatrzymanych na ogólne badania lekarskie aż do Łęcznej. Żaden z lubelskich szpitali nie zdecydował się współpracę z mundurowymi. Lecznice postawiły zaporowe ceny. Jak słyszymy nieoficjalnie, medycy nie chcieli mieć do czynienia z brudnymi i często agresywnymi pacjentami.

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie?

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie? 21 15

W sobotę pielęgniarki ze szpitala przy Jaczewskiego zawarły wstępne porozumienie z dyrekcją kończące pięciodniowy strajk. Czy ich koleżanki z pozostałych szpitali klinicznych pójdą w ich ślady i zaostrzą swoje działania?

Koncert Companions w Akwarela Cafe
20 lipca 2018, 19:30

Koncert Companions w Akwarela Cafe 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19.30 na letniej scenie Akwarela Cafe (Rynek 6) wystąpi zespół Companions.

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów?

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów? 1 0

Do końca sierpnia można zgłaszać propozycje lokalizacji trzech domków dla kotów. Na sygnały od mieszkańców czeka Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców 1 1

AZS AWF Biała Podlaska i MKS Padwa Zamość w nowym sezonie występować będą w grupie C. Na kibiców piłki ręcznej na tym poziomie rozgrywkowym czekają trzy nowe grupy, w każdej znalazło się 12 drużyn

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA
film

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA 0 0

– Nasze stosunki nigdy nie były tak złe, ale to się zmieniło cztery godziny temu – ocenił po spotkaniu z prezydentem Rosji Donald Trump.

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem 0 0

Pasażerowie miejskiej komunikacji w Białej Podlaskiej mogą kupować bilety za pomocą aplikacji mobilnej mPay. Ceny biletów są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza 0 2

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Zelwerowicza 27 w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.