Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2021 r.
15:21

Lublin. Poznaliśmy uzasadnienie wyroku w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
26 24 A A
(fot. Maciej Kaczanowski (archiwum))

Dzisiaj poznaliśmy argumenty sądu, który zgodził się z Ratuszem w sprawie górek czechowskich. Według Naczelnego Sądu Administracyjnego miasto dobrze wyważyło interes mieszkańców i interes inwestora chcącego budować tu bloki mieszkalne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiaj zakończyło się półtoramiesięczne wyczekiwanie na pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie przyszłości górek czechowskich. Zdaniem władz miasta przyszłość powinna wyglądać tak, że 25 proc. terenu zamienia się w blokowiska.

Na taką zmianę pozwalać ma dokument zwany studium przestrzennym, o którego legalność spierają się przed sądem prawnicy Ratusza oraz prawnicy wojewody.

Spór trwa już 1,5 roku

Spornym dokumentem jest tzw. studium przestrzenne uchwalone w 2019 r. przez Radę Miasta. Określa ono przeznaczenie każdej części Lublina, w tym górek, na których wyznacza kilka stref pod zabudowę wielorodzinną.

Studium zostało zaskarżone do sądu jeszcze przez poprzedniego wojewodę Przemysława Czarnka. Uznał on, że władze miasta bardziej przejęły się interesem deweloperskiej spółki TBV Investment będącej właścicielem górek (wtedy całych, dziś części), niż interesem mieszkańców przeciwnych zabudowie terenu.

Pierwszy wyrok uchylony

Sąd pierwszej instancji zgodził się z wojewodą i orzekł, że studium jest nieważne w części obejmującej górki. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że miasto nie może dowolnie korzystać z prawa do określania przeznaczenia terenów. Ocenił też, że zabudowanie choćby części terenu odmieni charakter całości górek. – Przestałaby ona być obszarem zielonym i stała się terenem zabudowy mieszkaniowej – czytamy w wyroku WSA z grudnia 2019 r.

W wyroku mowa jest również o tym, że uchwała jest wewnętrznie sprzeczna, bo tekstowa część określa górki jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, podczas gdy mapa pozwala na ich częściową zabudowę. Według sądu doszło do naruszenia zasad opracowywania studium.

Władze miasta nie zgodziły się z tym wyrokiem i zaskarżyły go do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten 17 lutego uchylił orzeczenie lubelskiego sądu i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Dopiero dzisiaj poznaliśmy pisemne uzasadnienie tej decyzji.

Jak uzasadniał to NSA

Według NSA miasto dobrze wyważyło interes publiczny i prywatny interes dewelopera.

– Wniosek właściciela tego terenu obejmował chęć zabudowy wszystkich sześciu wysoczyzn – stwierdza sąd. Podkreśla, że studium nie pozwala na tak dużo, bo wyklucza zabudowę dwóch wysoczyzn, a na dwóch innych pozwala na mniej niż chciał inwestor.

Co ciekawe, sąd nie poprzestał na badaniu studium, ale odwołał się nawet do umowy między miastem a TBV Investment, zgodnie z którą miasto przejęło 75 ha górek.

– Udało się zatem pogodzić interes prywatny właściciela gruntu umożliwiając mu zabudowę stanowiących jego własność terenów w ograniczonym zakresie, a jednocześnie, pozyskując tereny zielone, odpowiedziano na potrzeby interesu społecznego – czytamy w wyroku NSA.

Zabudowa nie zaszkodzi?

 – Sąd stwierdza też, że tylko część górek leży w tzw. strefie ESOCH (ekologiczny system obszarów chronionych), w której nie można budować.

 Istnieją więc obszary górek czechowskich, gdzie nie występuje ani ESOCH, ani zespół przyrodniczo-krajobrazowy – zauważa NSA i dodaje, że właśnie na tych obszarach miasto dopuszcza zabudowę. – Skoro ingerencja poprzez zabudowę nie dotyczy ESOCH, to nie przełoży się to na pogorszenie warunków zdrowotnych zamieszkania.

NSA nie zgadza się z lubelskim sądem co do tego, że górki powinny pozostać zielone. Nie zgadza się również z tym, że zabudowa części terenu odmieni charakter całości. – Projektowana zabudowa wysoczyzn nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko – czytamy w wyroku. Sąd pisze w nim również, że dopuszczenie budowy bloków na ponad 25 ha „nie odbyło się kosztem terenów zieleni”.

– Jedynie zmieniono charakter zabudowy w ramach już przeznaczonych pod zabudowę terenów – stwierdza NSA i odwołuje się do obowiązującego planu zagospodarowania terenu, uchwalonego wcześniej niż studium. – Plan przewiduje zabudowę na 103,7 ha a studium na 95,6 ha. Wynika z tego, że tereny zieleni nie zostały w wyniku studium przekształcone na tereny zabudowy, a tym samym żadna ingerencja w środowisko naturalne gatunków fauny i flory nie nastąpi.

Ratusz cieszy się z wyroku

–  Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza naszą argumentację, w której od początku wskazywaliśmy na, naszym zdaniem, błędną ocenę sytuacji tzw. górek czechowskich przez Wojewódzki Sąd Administracyjny – tak orzeczenie komentuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Wszystkie istotne z punktu widzenia ochrony środowiska tereny zostały w studium objęte ochroną w formie ESOCH.

Skarga wojewody ma być ponownie rozpoznana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który dostał od NSA pewne wskazówki. Sprowadzają się one do tego, że sprawa ma być zbadana bez zakładania, że całe górki czechowskie objęte są strefą ESOCH.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
-bez-owijania- / 8 kwietnia 2021 r. o 08:57
+39
Plan zagospodarowania powinien być jak konstytucja.  Jego zmiana powinna być możliwa ale przy szerokim poparciu zmiany . Po co komu plan zagospodarowania na 3-4 lata zależny od chwilowej mody.  Przede wszystkim czy plan uwzględnia potrzeby i kierunki rozwoju miasta czy tylko chwilowe balony inwestycyjne? Czy w mieście które będzie się wyludniać potrzeba tysięcy nowych mieszkań czy może jednak więcej terenów rekreacji? Tak było kiedyś z terenami pod hipermarkety,  była moda , wszystko co się dało zmieniali na tereny pod  hipermarkety ,  czy ktoś przewidział że nie potrzeba ich tak wiele i za kilka lat te hale będą straszyły pustką ? W Lublinie w 1985r było tyle samo mieszkańców co w 2021 i wszystko wskazuje na to że liczba mieszkańców będzie spadała. Po co więc tysiące nowych  mieszkań i rozlewanie się miasta na peryferia?
 A które to niby hale, galerie lub markety straszą pustką? Z tego co się orientuję, mają się na tyle dobrze, że ciągle powstają nowe. Przykładem może być tu Diamentowa Park lub Węglin Retail Park. I tak gwoli ścisłości, przecież nikt nie zamierza zabudowywać całych Górek, a jedynie niewielką część - tereny rekreacyjne będą i to nawet w bardziej dostępnej formie niż to co jest teraz.
 A które to niby hale, galerie lub markety straszą pustką? Z tego co się orientuję, mają się na tyle dobrze, że ciągle powstają nowe. Przykładem może być tu Diamentowa Park lub Węglin Retail Park. I tak gwoli ścisłości, przecież nikt nie zamierza zabudowywać całych Górek, a jedynie niewielką część - tereny rekreacyjne będą i to nawet w bardziej dostępnej formie niż to co jest teraz. rozwiń
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 8 kwietnia 2021 r. o 08:36
+36
Koniecznie napiszcie w kolejnym artykule nt Górek co o takim uzasadnieniu sądzą koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego.
Avatar
drwstrzas / 8 kwietnia 2021 r. o 09:47
+22
Lublin zadowolony, jak lubelski UM i Rada Miasta z tego, że uzasadnienie NSA uśmierca proj. naturalistycznego parku Górki Czechowskie, rezerwatu i parku krajobrazowego Wyżyny Lubelskiej. Warszawscy sędziowie, którzy nie są przyrodnikami, ani urbanistami, ani - przypuszczam - nie widzieli Górek, zaprzeczają temu co głoszą, może głosili przez 30 lat lubelscy uznani prof. przyrodnicy i uznani urbaniści, czym chwalił się niedawno prezydent Krzysztof Żuk.
 Zlituj się kolego, pokaż byle jakiemu przyrodnikowi pierwszy lepszy kawałek trawy pod blokiem a też określi to jako siedlisko cennych roślin i zwierząt. Górki to jest teren jakich wiele w naszym mieście który od kilkudziesięciu lat służy głównie jako darmowe wysypisko śmieci dla okolicznych mieszkańców z domków jednorodzinnych.
 Zlituj się kolego, pokaż byle jakiemu przyrodnikowi pierwszy lepszy kawałek trawy pod blokiem a też określi to jako siedlisko cennych roślin i zwierząt. Górki to jest teren jakich wiele w naszym mieście który od kilkudziesięciu lat służy głównie jako darmowe wysypisko śmieci dla okolicznych mieszkańców z domków jednorodzinnych. rozwiń
Avatar
drwstrzas / 8 kwietnia 2021 r. o 09:43
+22
I bardzo dobrze. Może w końcu ucywilizują to pastwisko i zrobią coś co będzie służyć też ludziom.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 8 kwietnia 2021 r. o 20:17
+14
Taka mała podpowiedź dla niewtajemniczonych. _DX_ = kronikidewelorozwoju = Monisia = opłacona pisowska szczekaczka warująca pod artykułami 24h/doba.
Avatar
___K___ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:48
+11
NSA mieści się w Warszawie. Jak warszawscy sędziowie mogą cokolwiek wiedzieć o specyfice Górek Czechowskich i tym całym przekręcie jakim było to pseudo referendum.
A jak ty masz wiedzieć cokolwiek siedząc w jakiejś piwniczce w Urzedzie Marszałkowskim?
Avatar
Brutus / 8 kwietnia 2021 r. o 11:28
+11
C.d. "– Jeśli chodzi o zagrożenia dla obecnego stanu przyrody na terenie Górek Czechowskich NSA stwierdził, że negatywna ingerencja w teren zielony nie nastąpi – Studium przewiduje pod zabudowę teren mniejszy o 8,1 ha niż obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze. Czyli ingerencja ta będzie mniejsza niż dotychczas planowana. NSA stanowczo podkreślił, że zabudowa dopuszczona w studium nie będzie dotyczyła najcenniejszych dla funkcjonowania ESOCH terenów, które są wyłączone z zabudowy. I jeśli ingerencja poprzez zabudowę nie dotyczy ESOCH to nie przełoży się to na pogorszenie warunków zdrowotnych zamieszkiwania, nie wpłynie negatywnie na wizerunek miasta i zmniejszenie jego konkurencyjności – dodaje Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin. Co więcej, zdaniem NSA studium dopuszczając zabudowę 4 wysoczyzn Górek Czechowskich odpowiada potrzebie wyważenia spornych interesów: publicznego i prywatnego – występujących na tym terenie. Sąd podkreślił też znaczenie umowy zawartej z właścicielem terenu, na mocy której miasto przejęło 75 ha gruntów z przeznaczeniem pod park naturalistyczny oraz deklarację jego budowy za kwotę 10 mln zł. Teraz sąd I instancji, zgodnie z Wyrokiem NSA, będzie musiał ponownie rozpoznać sprawę, dokonując oceny zasadności podniesionego w Skardze Wojewody Lubelskiego zarzutu naruszenia zasady proporcjonalności przy sporządzeniu studium." ***s://******.pl/jest-uzasadnienie-wyroku-w-sprawie-gorek-czechowskich-juz-wiadomo-dlaczego-sad-uniewaznil-poprzednie-orzeczenie/
C.d. "– Jeśli chodzi o zagrożenia dla obecnego stanu przyrody na terenie Górek Czechowskich NSA stwierdził, że negatywna ingerencja w teren zielony nie nastąpi – Studium przewiduje pod zabudowę teren mniejszy o 8,1 ha niż obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze. Czyli ingerencja ta będzie mniejsza niż dotychczas planowana. NSA stanowczo podkreślił, że zabudowa dopuszczona w studium nie będzie dotyczyła najcenniejszych dla funkcjonowania ESOCH terenów, które są wyłączone z zabudowy. I jeśli ing... rozwiń
Avatar
Brutus / 8 kwietnia 2021 r. o 11:27
+11
Wygląda na to, że warszawski sąd przede wszystkim rozumie co to własność prywatna. Ponadto potrafi odróżnić czym się różni strefa ESOCh od zwykłego kawałka trawy, z czym ewidentnie problem miał WSA. "Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż WSA niedokładnie przeanalizował dokumentację planistyczną i doszedł do nieuprawnionych wniosków, które doprowadziły do wadliwej oceny charakteru terenów opisanych w Studium. WSA odczytał ustalenia Studium niezgodnie z jego zapisami, co doprowadziło do stwierdzenia nieważności jego postanowień. NSA podzielił tezy zawarte w skardze kasacyjnej, o tym, że nie zachodzi sprzeczność pomiędzy postanowieniami Studium, zarówno w części tekstowej jak graficznej. Tym samym teren górek czechowskich nie jest objęty w całości wyłączony z zabudowy."
Wygląda na to, że warszawski sąd przede wszystkim rozumie co to własność prywatna. Ponadto potrafi odróżnić czym się różni strefa ESOCh od zwykłego kawałka trawy, z czym ewidentnie problem miał WSA. "Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż WSA niedokładnie przeanalizował dokumentację planistyczną i doszedł do nieuprawnionych wniosków, które doprowadziły do wadliwej oceny charakteru terenów opisanych w Studium. WSA odczytał ustalenia Studium niezgodnie z jego zapisami, co doprowadziło do stwierdzenia nieważności jego postanowień. NSA podz... rozwiń
Avatar
___K___ / 9 kwietnia 2021 r. o 15:23
+6
NSA mieści się w Warszawie. Jak warszawscy sędziowie mogą cokolwiek wiedzieć o specyfice Górek Czechowskich i tym całym przekręcie jakim było to pseudo referendum.
  A jak ty,  _D ebili X_ ,  masz wiedzieć cokolwiek siedząc w jakiejś piwniczce w Urzedzie Marszałkowskim?
Avatar
Ksawyer / 8 kwietnia 2021 r. o 12:24
-8
Dehumanizacja dzisiejszych pokoleń jest niewyobrażalna, projekt naturalistycznego parku Górki Czechowskie, jeszcze niedawno promowany przez wielu akademickich przyrodników i prezydenta Żuka, dzisiaj porusza garstkę "wariatów". Górki, które w planie miasta przeznaczone były pod rezerwat Wyżyny Lubelskiej, kupił TBV ( lubelski deweloper) pewny, że plany miasta zostaną zmienione. I nie mylił się, wkrótce za takimi zmianami opowiedział się prezydent Krzysztof Żuk, jeszcze niedawno zwolennik proj. naturalistycznego parku.
Avatar
___K___ / 9 kwietnia 2021 r. o 15:23
+6
NSA mieści się w Warszawie. Jak warszawscy sędziowie mogą cokolwiek wiedzieć o specyfice Górek Czechowskich i tym całym przekręcie jakim było to pseudo referendum.
  A jak ty,  _D ebili X_ ,  masz wiedzieć cokolwiek siedząc w jakiejś piwniczce w Urzedzie Marszałkowskim?
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 14:37
-9
NSA mieści się w Warszawie. Jak warszawscy sędziowie mogą cokolwiek wiedzieć o specyfice Górek Czechowskich i tym całym przekręcie jakim było to pseudo referendum.
Avatar
_DX_ / 9 kwietnia 2021 r. o 14:37
-9
Koniecznie napiszcie w kolejnym artykule nt Górek co o takim uzasadnieniu sądzą koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego.
  Mogą sądzic to co chcą. Nie ty trollu będziesz decydował o tym kto ma coś pisać lub nie.
Avatar
___K___ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:48
+11
NSA mieści się w Warszawie. Jak warszawscy sędziowie mogą cokolwiek wiedzieć o specyfice Górek Czechowskich i tym całym przekręcie jakim było to pseudo referendum.
A jak ty masz wiedzieć cokolwiek siedząc w jakiejś piwniczce w Urzedzie Marszałkowskim?
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 8 kwietnia 2021 r. o 20:17
+14
Taka mała podpowiedź dla niewtajemniczonych. _DX_ = kronikidewelorozwoju = Monisia = opłacona pisowska szczekaczka warująca pod artykułami 24h/doba.
Avatar
LAS / 8 kwietnia 2021 r. o 16:09
-15
Kłamali wczoraj, kłamią dzisiaj i będą kłamać jutro, bo: "Odnośnie do niewyważenia interesu publicznego i prywatnego Prezydent zauważył, że w ramach procedury Il wyłożenia projektu studium do wglądu Sygn. akt II OSK 977/20 publicznego wpłynęło ponad 5700 pism.Do obszaru po poligonie wojskowym na Czechowie wpłynęły zaś 3524 pisma, z których uwzględniono w całości lub w części 3224 pisma, zaś w całości nie uwzględniono 300 pism. W sprawie terenu tzw. „Górek Czechowskich” przeciw rozwiązaniom przyjętym w ponownie wyłożonym do publicznego wglądu projekcie studium złożono 1800 podpisów, natomiast za tymi rozwiązaniami złożono aż 3704 podpisy. Oznacza to ponad 2-krotną przewagę podpisów (złożonych w ramach procedury opracowania dokumentu studium) popierających rozwiązania projektowe w zakresie kierunkowego zagospodarowania terenu tzw. „Górek Czechowskich”, zaproponowane przez miejskich planistów." Prezydent zapomniał o pierwszym wyłożeniu, uwagach "zagubionych" i niezależnych statystykach, ale o jednym i drugim sieć pamięta!
Warto byłoby zerknąć, czy w odwołaniu do NSA Ubogacacz Dewelocwaniactwa nie zawarł jakichś konfabulacji, z czego jest znany. Wiadomo, że sądy nie mają czasu na weryfikację całego materiału, zwłaszcza z jeśli dotyczy to podrzędnych miasteczek i P0drzędnych w skali kraju geszeftów.
Pic(S) polega na tym, że nie pierwszy raz organ wykonawczy naszego miasta odmówił udostępnienia treści dokumentu, który w ugruntowanym orzecznictwie sądów administracyjnych jest informacją publiczną. To, że odmówiono udostępnienia treści dokumentu wytworzonego za środki publiczne i dotyczącego lokalnej konstytucji planistycznej jednemu z mieszkańców może nie dziwić. To, że treści dokumentu, do którego odwołuje się NSA nie jest znana tym, których skargę rozpoznawał, jest już kuriozum i to nawet gdyby jakimś dziwnym przypadkiem za sporządzenie i złożenie skargi kasacyjnej zapłacić ze swojego osobistego konta obecny jeszcze prezydent naszego miasta. Mogę zapewnić, że ciąg dalszy nastąpi, bo tu już chodzi nie tylko o ekosferę, a o podstawowe zasady funkcjonowania społeczeństwa, które nie może być manipulowane i eksponowane na nieprawdziwe informacje. 
Pic(S) polega na tym, że nie pierwszy raz organ wykonawczy naszego miasta odmówił udostępnienia treści dokumentu, który w ugruntowanym orzecznictwie sądów administracyjnych jest informacją publiczną. To, że odmówiono udostępnienia treści dokumentu wytworzonego za środki publiczne i dotyczącego lokalnej konstytucji planistycznej jednemu z mieszkańców może nie dziwić. To, że treści dokumentu, do którego odwołuje się NSA nie jest znana tym, których skargę rozpoznawał, jest już kuriozum i to nawet gdyby jakimś dziwnym przypadkie... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 kwietnia 2021 r. o 14:54
-18
Lublin zadowolony, jak lubelski UM i Rada Miasta z tego, że uzasadnienie NSA uśmierca proj. naturalistycznego parku Górki Czechowskie, rezerwatu i parku krajobrazowego Wyżyny Lubelskiej. Warszawscy sędziowie, którzy nie są przyrodnikami, ani urbanistami, ani - przypuszczam - nie widzieli Górek, zaprzeczają temu co głoszą, może głosili przez 30 lat lubelscy uznani prof. przyrodnicy i uznani urbaniści, czym chwalił się niedawno prezydent Krzysztof Żuk.
 Mamona i tak by P0konała te linię oporu, bez względu na zdanie NSA. Ale cwaniactwo na drodze do dewelo-eldorado czekają jeszcze różne inne niespodzianki, w tym zwłaszcza kwestia, skąd nabrać kilka tysięcy jelonków, które łykną oP0wieść o "pewnych" zarobkach z wynajmu w sytuacji, kiedy znalezienie płacącego najemcy graniczy z cudem.
 Mamona i tak by P0konała te linię oporu, bez względu na zdanie NSA. Ale cwaniactwo na drodze do dewelo-eldorado czekają jeszcze różne inne niespodzianki, w tym zwłaszcza kwestia, skąd nabrać kilka tysięcy jelonków, które łykną oP0wieść o "pewnych" zarobkach z wynajmu w sytuacji, kiedy znalezienie płacącego najemcy graniczy z cudem. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 kwietnia 2021 r. o 14:49
-19
 Przede wszystkim czy plan uwzględnia potrzeby i kierunki rozwoju miasta czy tylko chwilowe balony inwestycyjne? Czy w mieście które będzie się wyludniać potrzeba tysięcy nowych mieszkań czy może jednak więcej terenów rekreacji?
Koncesjonowany cwaniak przy P0mocy swojego kamerdynera z rathausu próbuje załapać się na P0ciąg z jelonkami, który już jednak odjechał z peronu.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 kwietnia 2021 r. o 14:03
-19
Kłamali wczoraj, kłamią dzisiaj i będą kłamać jutro, bo: "Odnośnie do niewyważenia interesu publicznego i prywatnego Prezydent zauważył, że w ramach procedury Il wyłożenia projektu studium do wglądu Sygn. akt II OSK 977/20 publicznego wpłynęło ponad 5700 pism.Do obszaru po poligonie wojskowym na Czechowie wpłynęły zaś 3524 pisma, z których uwzględniono w całości lub w części 3224 pisma, zaś w całości nie uwzględniono 300 pism. W sprawie terenu tzw. „Górek Czechowskich” przeciw rozwiązaniom przyjętym w ponownie wyłożonym do publicznego wglądu projekcie studium złożono 1800 podpisów, natomiast za tymi rozwiązaniami złożono aż 3704 podpisy. Oznacza to ponad 2-krotną przewagę podpisów (złożonych w ramach procedury opracowania dokumentu studium) popierających rozwiązania projektowe w zakresie kierunkowego zagospodarowania terenu tzw. „Górek Czechowskich”, zaproponowane przez miejskich planistów." Prezydent zapomniał o pierwszym wyłożeniu, uwagach "zagubionych" i niezależnych statystykach, ale o jednym i drugim sieć pamięta!
 Warto byłoby zerknąć, czy w odwołaniu do NSA Ubogacacz Dewelocwaniactwa nie zawarł jakichś konfabulacji, z czego jest znany. Wiadomo, że sądy nie mają czasu na weryfikację całego materiału, zwłaszcza z jeśli dotyczy to podrzędnych miasteczek i P0drzędnych w skali kraju geszeftów.
 Warto byłoby zerknąć, czy w odwołaniu do NSA Ubogacacz Dewelocwaniactwa nie zawarł jakichś konfabulacji, z czego jest znany. Wiadomo, że sądy nie mają czasu na weryfikację całego materiału, zwłaszcza z jeśli dotyczy to podrzędnych miasteczek i P0drzędnych w skali kraju geszeftów. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 kwietnia 2021 r. o 14:00
-20
Diamentowa Park - to ten nowy barak na rogu Diamentowej i Wrotkowskiej pod pretekstem budowy którego wykarczowano zieleń z rejonu tego skrzyżowania i oszpecono skutecznie całą okolicę na lata??
 To i tak nic w porównaniu z tym, jak "udekorowany" zostanie teren GCz. Próbkę tych możliwości można oglądać przy Paganiniego.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Puławscy policjanci poszukują 50-letniego Krzysztofa Siedleckiego. Ostatni raz widziany był 20 kwietnia w centrum Kazimierza Dolnego.

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]

Policjanci, strażacy oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie skontrolowali jedną z posesji w gminie Ryki. Znaleziono na niej beczki oraz pojemniki wypełnione nieznanymi substancjami. Za nielegalne składowanie odpadów grozi kara do 5 lat więzienia.

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

Szczegóły są jeszcze ustalane, ale już w poniedziałek najmłodsi uczniowie klas podstawówek zasiądą w szkolnych ławkach. Nie wszyscy na raz, ale dzieci nie kryją szczęścia. Zadowoleni są też rodzice i nauczyciele.

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

Od rozpoczęcia globalnej pandemii gospodarka znacznie ucierpiała, co możemy zaobserwować po ilości małych i większych biznesów, które od tego czasu upadły. Najbardziej zamrożenie gospodarki odczuły przede wszystkim lokale gastronomiczne i sportowo-rozrywkowe. Ratunkiem dla wielu biznesów stał się e-commerce.

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Okazja jest po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego w bitwie pod Beresteczkiem. Ikona Matki Bożej Chełmskiej była w obozie wojsk króla Jana Kazimierza. Na cześć tego wydarzenia wykonano srebrne antepedium które umieszczono w ołtarzu chełmskiej bazyliki.

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

W dniach 24-26 kwietnia 2021 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

O awans do IV ligi walczyć będą Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna. Karty w lidze może rozdawać Ogniwo Wierzbica.

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

W województwie lubelskim jest 475 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 23 kwietnia 2021 r. To o 300 zakażeń mniej niż zanotowano w piątek 16 kwietnia.

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 539 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30. najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli
galeria

Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Mieszczący się w Stalowej Woli Wydział Mechaniczno-Technologiczny jest najmłodszym wydziałem Politechniki Rzeszowskiej. Pomimo tego, że kształcenie politechniczne w hutniczym mieście sięga swoją historią roku 1965, to samodzielny wydział istnieje nieco ponad 4 lata.

Unijne pieniądze pomagają troszczyć się o zdrowe kręgosłupy najmłodszych

Unijne pieniądze pomagają troszczyć się o zdrowe kręgosłupy najmłodszych

Ruch to zdrowie. To dobrze znane wszystkim hasło, które dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinniśmy wziąć sobie do serca.

Przegląd tygodnia. Wyszło szydło z worka, wiadomo czyja to sprawka

Przegląd tygodnia. Wyszło szydło z worka, wiadomo czyja to sprawka

Autorski przegląd wydarzeń tygodnia.

Spotkanie online z Andrzejem Malingą
23 kwietnia 2021, 11:00

Spotkanie online z Andrzejem Malingą

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na spotkanie online z Andrzejem Malingą. Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia o godz. 11.

Jak się ochronić przed powodzią. Najbardziej zagrożone dwa miasta w regionie

Jak się ochronić przed powodzią. Najbardziej zagrożone dwa miasta w regionie

Do 22 czerwca potrwają konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji tzw. planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Celem są inwestycje zabezpieczające przed skutkami powodzi, zwłaszcza w Dęblinie i Krasnymstawie.

Dwa mecze w trzy dni. Żużlowcy Motoru Lublin odrabiają zaległości

Dwa mecze w trzy dni. Żużlowcy Motoru Lublin odrabiają zaległości

Nie lada wyzwanie stoi w najbliższych dniach przed Motorem Lublin. Dzisiaj żółto-biało-niebiescy podejmą na własnym torze Eltrox Włókniarza Częstochowa (godz. 18), a w niedzielę Betard Spartę Wrocław (godz. 19.15)

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.