Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 czerwca 2021 r.
16:39

Lublin. Sąsiedzi w obronie starego dębu. Właściciel chce budować blok, miasto zgodziło się na wycinkę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
122 31 A A
Według miejskich urzędników dąb „zachowuje tylko 1 proc. żywotności”
Według miejskich urzędników dąb „zachowuje tylko 1 proc. żywotności” (fot. Dominik Smaga)

Mieszkańcy os. Poręba zablokowali dzisiaj wycinkę wielkiego dębu rosnącego między ul. Perłową i Bursztynową w Lublinie. Na jego usunięcie zezwolił Urząd Miasta, który orzekł, że drzewo jest w fatalnym stanie i może się przewrócić. – To bzdura – mówią sąsiedzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiekowy dąb rośnie na rozległym zieleńcu na skraju osiedla. To prywatna nieruchomość, która w obowiązującym planie zagospodarowania jest przeznaczona pod zabudowę usługową. Jej właściciel stara się o zmianę planu i umożliwienie tu budowy bloku mieszkalnego. Okoliczni mieszkańcy są przekonani, że właśnie to jest powodem planowanej wycinki drzewa.

Gdy dzisiaj rano pod dąb podjechała zwyżka, sąsiedzi z pobliskich bloków wybiegli na skwer. Nie chcieli dopuścić do tego, by drzewo zostało usunięte. – Tu nie powinno być kolejnego betonu, tylko zieleń, przestrzeń – mówi nam jedna z mieszkanek Poręby.

Na miejscu interweniowali strażnicy miejscy. – Dostaliśmy zgłoszenie o wycinanym dębie – potwierdza Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. Sprawdziliśmy, że wykonawca posiada pozwolenia na wycięcie drzewa. Na tym interwencja się zakończyła.

Ratusz potwierdza, że wydał takie pozwolenie na wniosek właściciela działki, zobowiązując go do posadzenia w zamian 10 drzew liściastych nie później niż do końca listopada. Powołuje się na przedstawioną przez wnioskodawcę ekspertyzę wykonaną przez Uniwersytet Przyrodniczy.

– Ekspertyza wykazała m.in. duże pęknięcie po północnej stronie pnia z wyraźnym rozkładem próchniczym, a od południa bliznę z początkami pęknięcia podłużnego – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – W koronie stwierdzono także widoczny posusz fizjologiczny obejmujący około 30 proc. masy korony.

Urząd Miasta twierdzi, że pień drzewa przebadano tomografem. – Badania te wykazały, że dąb jest w bardzo złej kondycji zdrowotnej. Wizualnie sprawia wrażenie stabilnego i zdrowego, jednak zachowuje tylko 1 proc. żywotności – dodaje Góźdź. Przekonuje, że dąb może się wyłamać. – Tomografia uwidoczniła bardzo duże zmiany wewnętrzne, stanowiące olbrzymie ryzyko dla otoczenia. Ze względu na stan zachowania i zbyt duże ryzyko upadku drzewo zakwalifikowano do usunięcia.

Ostatecznie robotnicy odcięli tylko jeden duży konar. Sąsiedzi obawiają się, że to nie koniec i że ekipa od wycinki jeszcze tu wróci.

– To nie powinno się wydarzyć – mówi nam jeden z mieszkańców ul. Perłowej. Przypomina, że niewiele dalej, przy ul. Szafirowej, zabudowano porośnięty trawą plac. Także w tym przypadku chodziło o prywatny teren. Plan zagospodarowania rezerwował go pod szkołę, której miasto nie zamierzało już budować. Na wniosek właścicieli miasto zmieniło przeznaczenie terenu, dopuszczając tu budowę bloków. Budynki już stoją.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 czerwca 2021 r. o 17:25
+29
cyt. ,,To prywatna nieruchomość, która w obowiązującym planie zagospodarowania jest przeznaczona pod zabudowę usługową. '' - dziękuję, nie ma co czytać dalej. Ta ciągła chęć decydowania o tym co ktoś ma zrobić ze swoją działką...
Avatar
Pablito189 / 24 czerwca 2021 r. o 18:55
+25
Widzę że znowu włączyli wi-fi w Abramowicach. Monisia uważaj na 5g.
Avatar
smerfik1989 / 24 czerwca 2021 r. o 17:52
+25
Prawnicy, pomyślnie jak się pozbyć króla deweloperów.
 A skąd pewność że to deweloper a nie osoba prywatna? I ciekawe czy tak samo byś śpiewał gdyby chodziło o twoją działkę cwaniaczku.
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 czerwca 2021 r. o 18:56
+19
Coraz poważniej się zastanawiam, czy tej gazecie opłaca się utrzymyać taki rynsztok jaki udziela się tu na forum, koszem poziomu. Ale jak tak sobie patrzę na poziom większości tekstów, to chyba jedyna opcja aby osiągnąć jakiś godny wynik odsłon strony. Tylko czy tak pozyskana ilość wyświetleń jest warta i godna aby umieszczać tu swoje reklamy ?
Avatar
Robek39 / 24 czerwca 2021 r. o 18:24
+17
Parodia, na konkurencyjnym portalu babka(jedna z protestujących) dumnie się chwali że pod drzewem które jest zdrowe w zaledwie 20% bawią się dzieci. Tylko czekać jak po jakiejś wichurze konar kogoś zabije. Tak poza tym działka prywatna do tego z planem który pozwala budować, nie róbmy szopek. Drzewa drzewami ale istnieje też coś takiego jak własność prywatna.
Avatar
erniberni / 24 czerwca 2021 r. o 20:08
+16
Chory kraj co tu dużo pisać. Prywatny teren a właściciel musi pytać sąsiadów czy łaskawie pozwolą mu coś zbudować na swojej działce.
Avatar
kronikiekoszurii / 25 czerwca 2021 r. o 13:47
+15
Jeśli masz obywatelu działkę budowlaną w tym mieście albo i kraju to dam Ci gratis dobrą radę. Jak tylko wyrośnie na tej działecze cokolwiek powyżej kolan wytnij, wyrżnij, wykarczuj do gołej ziemi. Bo jak pozwolisz, żeby wyrosło drzewo, a kiedyś zechcesz to drzewo wyciąć, to zbiegnie się potem zgraja wzmożonych obywateli dla których to już nie jest TWOJE drzewo tylko NASZE drzewo. Po co Ci ten kłopot i nerwy? Tnij od razu do zera, niech mają durnie to na co zasługują.
Avatar
Memory5 / 24 czerwca 2021 r. o 19:41
+15
Monisia ty faktycznie musiałeś mieć ciężkie dzieciństwo. Ciągle wspominasz o cwelach, siusiakach itp. Wyrazy współczucia i zgłoś się do jakiegoś specjalisty który pomoże rozprawić się z traumą.
Avatar
Gutek / 24 czerwca 2021 r. o 20:04
+14
Czy autor tego artykułu czyta komentarze ? Dlaczego pozwala na tak obraźliwe wpisy ciągle tej samej osoby ?
Avatar
Hector / 24 czerwca 2021 r. o 18:09
+12
A dziś w Lublinie stan powietrza bardzo zły...I jest to jedyne miasto w Polsce z takim stanem powietrza w ostatnim czasie, przynajmniej wg Polsatu...
 Bujdy na resorach, Lublin nie ma żadnego podjazdu do śląskich miast.
Avatar
mr.zuk / 29 czerwca 2021 r. o 12:47
-6
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Avatar
Jasin / 28 czerwca 2021 r. o 07:41
+8
Monisia, a z kim to tak nawijasz namiętnie? Ile (ilu) Was jest? 3 wyjścia (do wyboru) powinny rozwiązać Twój problem: podwojenie dawki, zmiana leku, zmiana lekarza
Avatar
kronikiekoszurii / 25 czerwca 2021 r. o 13:47
+15
Jeśli masz obywatelu działkę budowlaną w tym mieście albo i kraju to dam Ci gratis dobrą radę. Jak tylko wyrośnie na tej działecze cokolwiek powyżej kolan wytnij, wyrżnij, wykarczuj do gołej ziemi. Bo jak pozwolisz, żeby wyrosło drzewo, a kiedyś zechcesz to drzewo wyciąć, to zbiegnie się potem zgraja wzmożonych obywateli dla których to już nie jest TWOJE drzewo tylko NASZE drzewo. Po co Ci ten kłopot i nerwy? Tnij od razu do zera, niech mają durnie to na co zasługują.
Avatar
mr.zuk / 25 czerwca 2021 r. o 08:15
-14
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
Avatar
lublinsylwia / 24 czerwca 2021 r. o 22:05
-18
Konkretne pytanie do konkretnych osób: Znajomi prezydenta Żuka dlaczego kupujecie mieszkania a jak Was nie stać to wynajmujecie za wszelką cenę w blokach z lat 90-tych? Dlaczego unikacie nowiutkich bloków? Mieszkam na takim osiedlu z lat 90-tych i naprawdę tylko cudem udaje się tu wcisnąć - kupić sobie mieszkanie komuś kto nie popiera władz Lublina. Efekt: psychologiczne i polityczne getto. Ja to pytanie będę powtarzała.
Avatar
Monisia / 24 czerwca 2021 r. o 21:57
-27
srome_K_ vel erni-berni, w temacie zagosP0darowania "prywatnych działek" czerpiesz inspiracje od paliwacka, którego P0rtrety zostały namalowane swego czasu na przystankach? Zer0 regulacji to wasz P0mysł na "rozwój metroP0lii"?
Avatar
Monisia / 24 czerwca 2021 r. o 21:53
-25
srome_K_ vel Gutek i 200 innych loginów z agencji, ścierki kupionej za dewelosrebrniki nie da się wystarczająco obrazić.
Avatar
Monisia / 24 czerwca 2021 r. o 21:24
-28
Szanowni mieszkańcy, którzy bronicie tego pięknego drzewa i czytacie to forum - wszelki jad, który sią tu na Was wyleje, będzie dziełem agencji PR wynajętej przez pato-deweloperkę, która nie szczędzi dewelo-srebrniKÓw, żeby wspierać ich główne aktywo w osobie ratuszowego rębajły i fan-klubu jego imienia w RM.
Avatar
Monisia / 24 czerwca 2021 r. o 21:23
-30
Żeby ci trochę utrudnić, ścier_K0, zamulanie forum, oto - do wiadomości mieszkańców - (niekompletna) lista loginów, które wyK0rzystujesz do manipulacji forum: _K_,   -bez-owijania-,  _lupa_________,  _XD_ (?),  1223445,  6yhn,  Aaaartek,  adamk,  Agent_Tomek,  akerski,  Alekshalina,  andrzej05,  aniani,  annamazurek99,  anne,  annonim,  Bakuulaa,  Barcka,  batxman,  Belzebu,  Benny102,  BillyWhite,  Bobas1987,  Brutus,  BVNHD,  cabrio_obatela_Ryska,  carlos,  Chico,  Coffe_Taste,  Cotusie,  Ddreporter,  Dewiz,  Doboszzz,  DP90,  drwstrzas,  Dwkomentator,  dziennikarzsledczy,  dzini,  Efflate,  ege_szege,  ekoreper,  ELUSIA1232,  Endrju_Golara,  Ewa_Ewela1,  Ferenc,  fordens,  friko,  gargamel2,  Gatusso,  Gelon,  general,  Giuseppe_Italiano,  Gonul,  Gutek,  Hector,  Hubertus,  Irena_i,  Jacenty44,  Jacob_Loui,  janekalek,  janusz sulima,  JarekW,  K.D.,  kichu,  Klepacki,  Klu,  Komentator,  Kosmitulo,  Krioo,  kronikiekoszurii,  kronikiniedorozwoju,  Kryska_J,  KusKus,  latif,  Lelek,  lerek,  LoganBig,  Login1,  lube102, lubelski_szaman, -Lublin- lub-lin,  Lublin_, luigi, luthrienne,  majormmm,  Malwina_Sz,  Maly_Glod,  Marek84,  Mariolubelski (? To może być niezależny naganiacz na apartamenty),  Marko19,  mateo,  Max…,  Mcbolo,  mefisto_lubelak,  Melody,  MichalPolak,  miszczu,  mlody123, mundrolek,  na_haju,  Nadiova,  Natala,  NemezisTeam,  Nie_jestem_robotem,  Niemamloginu,  Ogr99,  Olllo,  Pan_Pawel,  pepeszownik,  Peruwiana,  petrux,  Pietrychowska,  pigmej,  ping_pong_peng,  PioPio,  piotrekzlublina,  Piter79,  po_co_komu_login,  popoprawiana,  Qba,  qwertyqaz,  Qzaq,  rejestracjaLU,  Robek39,  Robotus_Pisulus,  ron,  Rsokol,  Rukevitsa,  RyanGlo,  Sad_90,  saviano,  sawka_p01,  scooby,  sighter,  Sir_Fred,  siwy,  Smeagol,  smerfik1989,  Speedy,  stop_ekoterrorystom_,  szymon.popec,  Turas,  turkaj,  uwaga_na_trole_z_pis,  Waco,  wielkifanCysiaW,  wncl32nfei66y,  Wojtasss,  Wojtaszko,  WschodPolski,  Zbychu,  zLublina,  zmoranocna,  zorro532 ...
Żeby ci trochę utrudnić, ścier_K0, zamulanie forum, oto - do wiadomości mieszkańców - (niekompletna) lista loginów, które wyK0rzystujesz do manipulacji forum: _K_,   -bez-owijania-,  _lupa_________,  _XD_ (?),  1223445,  6yhn,  Aaaartek,  adamk,  Agent_Tomek,  akerski,  Alekshalina,  andrzej05,  aniani,  annamazurek99,  anne,  annonim,  Bakuulaa,  Barcka,  batxman,  Belzebu,  Benny102,  BillyWhite,  Bobas1987,  Brutus,  BVNHD,  cabrio_obatela_Ryska,  carlos,  Chico,  Coffe_Taste,  Cotusie,  Ddreporter,  Dewiz,  Doboszzz,  DP90,  drwstrzas,  ... rozwiń
Avatar
Monisia / 24 czerwca 2021 r. o 21:22
-27
Paliwacek, spróbuj zastrzec swój wizerunek, żebyś za każdym razem, kiedy ktoś namaluje siusiaka, mógł zbierać tantiemy.Chyba to lepszy P0mysł na życie nieudacznika, niż zbieranie zielonych łapek od srom_K_a z agencji PR deweloprzydoopASa ...
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Jeszcze w tym roku w Świdniku ma powstać jadłodzielnia. Podobne miejsca działają już m.in. w Lublinie, Kraśniku i Puławach.

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Całe spektrum emocji towarzyszyło kibicom, którzy oglądali niedzielne starcie eWinner Apatora Toruń z Motorem Lublin. Żółto-biało-niebiescy walczyli do ostatniego biegu o zwycięstwo i udało im się to – 46:44, a do tego triumfowali w dwumeczu. Tym samym zrobili olbrzymi krok w kierunku awansu do play-offów

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów
galeria

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów

Już wiadomo jak zmieni się fragment centrum Lubyczy Królewskiej. Będzie scena, ażurowa konstrukcja przypominająca dom, zielony rynek z pawilonami i odmieniony dom kultury. Pomysł Artura Mazura z Politechniki Rzeszowskiej spodobał się mieszkańcom najbardziej. Co ciekawe, sąd konkursowy, który oceniał pomysły studentów też uznał Zieloną Przystań za wartą I nagrody.

Lublin. Prawie jak deptak
galeria

Lublin. Prawie jak deptak

W sobotę na dobre rozpoczął się remont jezdni Krakowskiego Przedmieścia między ul. 3 Maja a Wieniawską.

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom
film

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom

Pourywane kontakty, niedziałające spłuczki i zerwane zasłony prysznicowe – w takich warunkach miały wypoczywać dzieci na koloniach w Okunince. Przeprowadzone kontrole potwierdziły część zarzutów, organizator wypoczynku przeprasza i zarzeka się, że to jednorazowy incydent.

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych
Zdjęcia
galeria

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych

Na jednym stoisku hamburgery, na drugim wata cukrowa, a na trzecim szczepionki Johnson & Johnson. W niedzielę w Bełżycach największa kolejka ustawiła się do tego ostatniego.

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

Po ponad trzech tygodniach przerwy od ligowej jazdy zawodnicy Motoru Lublin wracają na polskie tory. Dzisiaj o godz. 19.15 będą gościć na toruńskiej Motoarenie, gdzie zmierzą się z miejscowym eWinner Apatorem. Transmisję z tego meczu będzie można oglądać na antenie nSport+. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo.

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"
4 sierpnia 2021, 18:00

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"

Po długiej przerwie wracają filmowe pokazy w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie. Już 4 sierpnia o godz. 20 organizatorzy zaproszą na pokaz kultowego "Terminatora 2".

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu
galeria
film

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu

PIŁKARKSA PKO BP EKSTRAKLASA Po czterech latach przerwy najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce powrócił na Lubelszczyznę. Górnik Łęczna zremisował u siebie 1:1 z Cracovią w pierwszej kolejce nowego sezonu ekstraklasy, a na tamtejszym stadionie znów można było poczuć atmosferę piłkarskiego święta

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju
galeria

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju

Na obronę doktoratu przyszła w stroju nawiązującym do tematu jej pracy. Nie pierwszy raz, bo bardzo często ubiór dostosowuje do poruszanej tematyki podczas zajęć ze studentami. – Zawsze staram się jak najdokładniej pokazać to, o czym mówię – tłumaczy dr Ewelina Polańska.

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

KEEZA BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W nowym sezonie do rywalizacji przystąpi nie 14, a 16 drużyn. Powiększenie ligi spowodowało, że do klasy A zamiast trzech zespołów zdegradowany został tylko beniaminek Ar-Tig Huta Dąbrowa

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?
Magazyn

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?

Jeżeli rolnik ma wysoki poziom wiedzy i umiejętności, to ogranicza chwasty, bo one są konkurentem dla roślin uprawnych. Ogranicza chwasty różnymi metodami: orką, bronowaniem, stosowaniem środków chwastobójczych, ponieważ jego celem nie jest produkcja maku i kąkolu, tylko na przykład rzepaku. Problem zaczyna się wtedy, gdy na wielkich obszarach mamy monokultury upraw. Wyzwaniem w Europie jest strategia „Zielony Ład”, która Unia oficjalnie zatwierdziła i Polska też się na te warunki zgodziła – rozmowa z dr Mirosławem Korzeniowskim, prezesem Stowarzyszenia AgroEkoton, ekspertem z zakresu zrównoważonej ochrony roślin.

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Miasto planuje wyremontować ulicę Królik. Ale część mieszkańców nie chce oddać swoich gruntów.

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

W niedzielę do rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich przystąpiła polska sztafeta 4 x 100 metrów stylem dowolnym. W składzie Biało-Czerwonych był także Konrad Czerniak z AZS UMCS Lublin. Niestety, naszym zawodnikom nie udało się awansować do finału tej konkurencji nawet mimo rekordu Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.