Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 marca 2018 r.
16:52

Problem z budową nowej szkoły w Lublinie, tego miasto się nie spodziewało

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 41 A A

Ratusz ma od wczoraj problem z budową nowej podstawówki przy Berylowej i remontem w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Vetterów przy Bernardyńskiej. Firmy gotowe budować podstawówkę zażądały za dużo pieniędzy, natomiast do remontu nie zgłosił się nikt

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do wczoraj miejscy urzędnicy wierzyli, że na budowę przy Berylowej wystarczy 54,5 miliona zł. Wiara legła w gruzach, gdy otwarte zostały oferty złożone w przetargu na wzniesienie budynku. Chętnych jest czterech, ale wszyscy chcą o wiele więcej pieniędzy. Najtańsza oferta okazała się... o 20 mln zł za droga.

– Analizujemy tę sytuację – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Nie przesądza jeszcze, czy miasto zaplanuje większy wydatek, czy ponownie ogłosi przetarg. Oba wyjścia mają swoje plusy i minusy.

Powtórka przetargu oznaczałaby, że nie uda się zakończyć budowy w zakładanym terminie, czyli do 30 czerwca 2020 r. Tymczasem szkoła jest tu potrzebna praktycznie od zaraz, bo bloków stale przybywa, a najbliższe podstawówki pękają w szwach.

Z kolei zwiększając wydatek miasto musiałoby zapłacić o wiele więcej niż planowało, ale w przypadku tej inwestycji płatność ma być rozłożona w czasie. Firma budowlana ma sprzedać bankowi faktury wystawione na miasto, a samorząd później zacznie spłacać dług bankowi. Dlatego w tym przetargu nie ma słowa o „cenie”, ale o „koszcie”.

Przypomnijmy, że nowy budynek przy Berylowej zaplanowano z myślą o 600 uczniach i 200 przedszkolakach.

Inny problem pojawił się w przypadku remontu w gmachu Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów. Przetarg na takie prace został wczoraj unieważniony przez Urząd Miasta, który nie dostał ani jednej oferty. W tym przypadku najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ponowne ogłoszenie przetargu.

Ile chcieli za budowę szkoły

Najtańsza oferta, złożona przez konsorcjum warszawskiej spółki Erbud oraz Erbudu Rzeszów, opiewa na 74 mln zł. Ponad 75 mln zażądał warszawski Budimex. Na blisko 82 mln zł opiewa oferta pruszkowskiej spółki Strabag, a najdroższe okazało się konsorcjum warszawskiego Warbudu i podwarszawskiej spółki Climamedic, które złożyło ofertę za ponad 86 mln zł.

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 marca 2018 o 02:41
+1
Żuk i PO chcą budować szkoły, a PiS w tym samym czasie chce wybudować pomnik Kaczyńskiego w Centrum.
Avatar
Gość / 13 marca 2018 o 19:03
+1
Przestańcie bredzić. Lublin w tym roku na inwestycje przeznaczy 500 mln zł. Banki kredytów bankrutom nie dają, a Lublin wciąż może pieniądze pożyczać. A to chyba dobry dowód na to, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna. Budowa szkoły to duża inwestycja na którą niestety Bruksela nie daje pieniędzy(inwestycji oświatowych z definicji nie współfinansują), więc miasto musi się trochę nagimnastykować.
Avatar
ale jaja / 20 marca 2018 o 23:34
0
... napisał:
undefined napisał: tylko pisowskie trolle jarają się zadłużeniem i straszą nim przy każdej okazji, tak to jest jak się nie ma nic ciekawego i merytorycznego do napisania - trzeba odgrzewać stare kotlety 7 miejsce wśród najbardziej zadłużonych miast to stare kotlety czy realny problem trollu?! ***s://***money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/slupsk-na-skraju-bankructwa-te-miasta-sa,77,4,1847373.html
Jak na jak ak miasto sie rozwija to bardzo dobry wynik - zwłaszcza, ze Lublin jest 7 miastem pod względem wielkosci - kolejna kompromitacja pisowskich ujadaczy.
Jak na jak ak miasto sie rozwija to bardzo dobry wynik - zwłaszcza, ze Lublin jest 7 miastem pod względem wielkosci - kolejna kompromitacja pisowskich ujadaczy. rozwiń
Avatar
Gość / 20 marca 2018 o 23:26
0
Nie oddali za darmo terenów pod kolejny kościółek i za to już mają mój głos a ty pisowski trollu co zrobiłeś poza spamem na forum?
Avatar
o / 15 marca 2018 o 11:11
0
O napisał:
lbn napisał:
Mam nadzieję, że mieszkańcy Węglinka "podziękują" koalicji PO+WL w jesiennych wyborach za obiecanki-cacanki, której trwają już chyba z 6 lat!
jedno jest pewne, koalicja PO+WL zrobiła dla Węglinka dużo więcej niż PiS który nie robi dla mieszkańców nic poza proponowaniem zmiany nazwy ulicy oraz stawianiem pomników smoleńskich.
 A konkretnie co?
Avatar
Krzysztof Koniarczyk / 14 marca 2018 o 16:23
0
Prezydent i Przewodniczący Rady Miasta omamili mieszkańców Ponikwody, że będzie nowa szkoła przy ul. Majerankowej. I ani widu ani słychu. Obwód szkoły podstawowej nr 4 jest liczny. Co dalej z tą obietnicą rajcowie miejscy? 
Avatar
asd / 14 marca 2018 o 15:34
0
undefined napisał:
Ktos juz napisal  rok temu: czy berylowa 150 - o metrowa była przewidziana w budżecie na 2016 r. - raczej nie, a wystartowała jak z procy na życzenie dewelopera - który wybudował bloki, bez dojazdu i " zapłakał " do włodarza miasta - by ten wysupłał grosza podatników lubelskich i zrealizował tą inwestycję,))), ???, !!! pod pozorem dojazdu do ...... nieistniejącej szkoły. oj, panie prezydencje ludzie nie znoszą jak się ich ogłupia i lekceważy w tak cyniczny i prostacki sposób. a może, w tej sprawie by tak zadziałała z urzędu odnowiona prokuratura ??? .
 Wszystko jasne !!!
 Wszystko jasne !!! rozwiń
Avatar
gada / 14 marca 2018 o 12:17
0
undefined napisał:
Dyskusja dowodzi, że Lublin to nie tylko a) Deptak; B) Plac Litewski d) Areena Lublin e) wiadukt i przebudowa skrzyżowania dla deweloperów Ale Konkretne problemy mieszkańców :a) brak pieniędzy na szkole, b) brak pieniędzy na historyczne gimnazjum Vetterów c) brak pieniedzy na alejki na cmentarzu na Majdanki, d) brak pieniedzy na wykup Gorek od spekulantow,  etc. Na problemach mieszkancow Miasto i Radni leża im sa bezradni. Auf wiedersehen, Herr ŻuK !
 Zgadzam się w 100%
Avatar
Gość / 14 marca 2018 o 08:09
0
******gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/umultowo-rusza-budowa-szkoly-za-25-milionow-zl,12085120/ większą szkoła w poznaniu 3 razy tańsza
Avatar
Gość / 14 marca 2018 o 07:43
0
A może planiści z UM nie potrafią liczyć ile ma kosztować inwestycja? To nie pierwszy przypadek ze trzeba ogłaszać kolejne przetargi. Był nawet taki ze były aż 3 przetargi
Avatar
ale jaja / 20 marca 2018 o 23:34
0
... napisał:
undefined napisał: tylko pisowskie trolle jarają się zadłużeniem i straszą nim przy każdej okazji, tak to jest jak się nie ma nic ciekawego i merytorycznego do napisania - trzeba odgrzewać stare kotlety 7 miejsce wśród najbardziej zadłużonych miast to stare kotlety czy realny problem trollu?! ***s://***money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/slupsk-na-skraju-bankructwa-te-miasta-sa,77,4,1847373.html
Jak na jak ak miasto sie rozwija to bardzo dobry wynik - zwłaszcza, ze Lublin jest 7 miastem pod względem wielkosci - kolejna kompromitacja pisowskich ujadaczy.
Jak na jak ak miasto sie rozwija to bardzo dobry wynik - zwłaszcza, ze Lublin jest 7 miastem pod względem wielkosci - kolejna kompromitacja pisowskich ujadaczy. rozwiń
Avatar
Gość / 20 marca 2018 o 23:26
0
Nie oddali za darmo terenów pod kolejny kościółek i za to już mają mój głos a ty pisowski trollu co zrobiłeś poza spamem na forum?
Avatar
o / 15 marca 2018 o 11:11
0
O napisał:
lbn napisał:
Mam nadzieję, że mieszkańcy Węglinka "podziękują" koalicji PO+WL w jesiennych wyborach za obiecanki-cacanki, której trwają już chyba z 6 lat!
jedno jest pewne, koalicja PO+WL zrobiła dla Węglinka dużo więcej niż PiS który nie robi dla mieszkańców nic poza proponowaniem zmiany nazwy ulicy oraz stawianiem pomników smoleńskich.
 A konkretnie co?
Avatar
Krzysztof Koniarczyk / 14 marca 2018 o 16:23
0
Prezydent i Przewodniczący Rady Miasta omamili mieszkańców Ponikwody, że będzie nowa szkoła przy ul. Majerankowej. I ani widu ani słychu. Obwód szkoły podstawowej nr 4 jest liczny. Co dalej z tą obietnicą rajcowie miejscy? 
Avatar
asd / 14 marca 2018 o 15:34
0
undefined napisał:
Ktos juz napisal  rok temu: czy berylowa 150 - o metrowa była przewidziana w budżecie na 2016 r. - raczej nie, a wystartowała jak z procy na życzenie dewelopera - który wybudował bloki, bez dojazdu i " zapłakał " do włodarza miasta - by ten wysupłał grosza podatników lubelskich i zrealizował tą inwestycję,))), ???, !!! pod pozorem dojazdu do ...... nieistniejącej szkoły. oj, panie prezydencje ludzie nie znoszą jak się ich ogłupia i lekceważy w tak cyniczny i prostacki sposób. a może, w tej sprawie by tak zadziałała z urzędu odnowiona prokuratura ??? .
 Wszystko jasne !!!
 Wszystko jasne !!! rozwiń
Avatar
Gość / 14 marca 2018 o 15:19
-1
Ratusz chce wybudować szkołę za prawie takie same pieniądze, co "rewitalizacja" Placu Litewskiego!! Żuk nauczył formy, że daje hojną ręką za dużą kasę na wszelkie inwestycje, więc czemu sie dziwić?? Identyczny STADION w Radomiu wybudowano o 50 % taniej , niż w Lublinie!! Tam DBA się o pieniądze mieszkańców, a u nas "pasie się " niektóre firmy lekka rączką, ZADŁUŻAJĄC MIASTO na 25 lat !!
Avatar
gada / 14 marca 2018 o 12:17
0
undefined napisał:
Dyskusja dowodzi, że Lublin to nie tylko a) Deptak; B) Plac Litewski d) Areena Lublin e) wiadukt i przebudowa skrzyżowania dla deweloperów Ale Konkretne problemy mieszkańców :a) brak pieniędzy na szkole, b) brak pieniędzy na historyczne gimnazjum Vetterów c) brak pieniedzy na alejki na cmentarzu na Majdanki, d) brak pieniedzy na wykup Gorek od spekulantow,  etc. Na problemach mieszkancow Miasto i Radni leża im sa bezradni. Auf wiedersehen, Herr ŻuK !
 Zgadzam się w 100%
Avatar
Gość / 14 marca 2018 o 08:09
0
******gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/umultowo-rusza-budowa-szkoly-za-25-milionow-zl,12085120/ większą szkoła w poznaniu 3 razy tańsza
Avatar